totul despre cainiii labrador

buna ..vreau sa-mi iau un caine labrador ..vreau sa stiu cat mai multe despre ei
Flory70
Postat pe 3 August 2012 11:12
Eu am rottweilwer (dupa cum se vede) dar" cunosc" si vreo doi Labradori. Le place miscarea multa si ....apa ! Daca vrei sa ai un caine educat trebuie sa investesti foarte mult timp si energie. De felul lui,labradorul e un caine inteligent si iubitor de familie dar depinde numai de tine(sau voi) ce vei face din el...bestie,sau "miel".
Rotty
Postat pe 3 August 2012 11:57
multumesc de raspuns ..noi stam la casa ,iubim animalele ,problema ..fetele vor saint bernard ,eu nu-l vreau ca este balos si nu pot sa ma joc cu el in voie ,nu zic ca nu este f inteligent ,are calitati f mule dar mie mi-e drag labradorul si i-as acorda toata atentia ,imi doresc sa-l cres de pui sa-l duc la dresaj ,sa investesc in el timp si afectiune si banii
Flory70
Postat pe 3 August 2012 12:02
E si foarte indicat sa-l iei de pui. Eu asa l-am luat pe rotty. Inafara de un an si jumatate de scoala (de doua ori pe saptamana),te asteapta ore si chilometrii ce trebuiesc facuti pentru formarea musculaturii si dresaj. Dar a meritat.
Rotty
Postat pe 3 August 2012 12:17
ar fii un ajutor nemaipomenit in cura mea de slabire ,off ,cum sa le fac pe fete sa-si schimbe optiunea ,deja au dat avans ptr saint bernard ,urmeaza sa-l aduca luni
Flory70
Postat pe 3 August 2012 12:22
cainele tau e dragut ..dar stiu ca e un caine periculos ,eu ma gandesc cand voi avea nepoti ,as vrea labradorul caci am citit ca e un caine minunat ptr copii

Flory70
Postat pe 3 August 2012 12:25
ai perfecta dreptate ..cum il educi asa il ai ...pana si un animal salbatic poate sa fie considerat un animal de companie daca e crescut si educat de mic ,eu am o pisica care a fatat prin vecini si fiind pisicutele crescute prin podul vecinei acum cand vecina mi i-a adus sunt salbatice ,si prin originea lor pisicile sunt afectuase ,jucause ,acum o sa-mi ia ceva timp sa le transform
Flory70
Postat pe 3 August 2012 12:52
dar despre saint bernard poti sa-mi spui ceva ..cunosti pe cineva care are un astfel de caine ?
Flory70
Postat pe 3 August 2012 13:01
Ca venii vorba de pisici .....si eu am doua si traiesc in buna intelegere cu cainii (mai am o catelusa,corcitura de doberman cu copoi). Dorm si mananca impreuna. Una dintre pisici vine zilnic cu noi la plimbare pe camp. Eu rad si zic : Mata asta si-o scos rottweilerul la plimbare
Rotty
Postat pe 3 August 2012 13:02
Din pacate nu am prin apropiere nici un Saint Bernard...
Rotty
Postat pe 3 August 2012 13:08
cu siguranta sunteti o familie unita ..animalele simt si imita ..felicitari !
Flory70
Postat pe 3 August 2012 13:11
eu deja sunt indragostita de cainele labrador ..am tot citit si vizionat anumite filmulete ,fetele sunt mari ,una din ele ar ceda dar cealalta nu vrea ,sunt tare suparata ..am amenintat-o ca daca-si aduce saint bernard nu o sa ma ocup de el ba nici nu ma voi uita la el doar ca sa renunte ,am spus caci pe labrador l-as primi s prin casa si le-as lasa sa faca baie cu el in piscina ..nimic cu tine ..ce sa ma fac ?
Flory70
Postat pe 3 August 2012 13:28
da de la filmul ..Bethoven li se trage ..e deja comandat ,ar putea schimba optiunea caci repectiva firma din iasi au si Labradori
Flory70
Postat pe 3 August 2012 13:32
eu as zice sa nu subapreciati nici st bern., eu cunosc unul si e un scump cu copiii. E foarte afectuos si e cu ochii pe ei tot timpul, sa nu pateasca ceva :-).
quasaria
Postat pe 3 August 2012 13:38
Multumesc Flory Ai dreptate.
La mine cainii stau in casa.Peste zi ies prin gradina,prin curte ,dar de dormit ....in casa.In loc de cosulet au o saltea in living.Ne uitam toti la tv,stam la umbra,iar la cumparaturi nu se poate fara ei.Numa` cand vad ca iau cosul si plasele, se si posteaza langa masina.
Rotty
Postat pe 3 August 2012 13:44
Q eu nu m-am exprimat in ce priveste Saint Bernard,pentru ca chiar nu cunosc.Din cate stiu,par a fi OK doar ca zabalesc mult.
Rotty
Postat pe 3 August 2012 13:46
ce frumos ..imi si imaginez cum dau din codita de fericire
Flory70
Postat pe 3 August 2012 13:48
De la: quasaria, la data 2012-08-03 13:38:08eu as zice sa nu subapreciati nici st bern., eu cunosc unul si e un scump cu copiii. E foarte afectuos si e cu ochii pe ei tot timpul, sa nu pateasca ceva :-).

nu-l subapreciez doar ca doi caini nu se poate ..pana luni unul din acestia v-a poposi in casa noastra ,Labradorul e un catel de talie medie ,e mai usor de scos la plimbare cu masina
Flory70
Postat pe 3 August 2012 13:53
Cand zic:"Copii mergem la prava?" E clar ca nu mai am sanse sa vb la telefon sau sa povestesc cu vreo vecina....risc sa am zgarieturi pe masina Si...sa stii ca cu cat vorbesti mai mult cu ei,cu atat sunt mai destepti. Acum de exemplu tre sa ma misc rapid,ca am zis:"Mergem in gradi sa punem flori?"....Deja sed langa portita Ne povestim mai tarziu ca tre sa ma tin de cuvant.....
Rotty
Postat pe 3 August 2012 13:59
inghesuit incape si st. b. in masina...

Eu am ogar - alearga pe linga masina, uneori mai tare ca masina... In casa e relativ lenes, asta cind nu il apuca un fel de tzopait caraghios in mijlocul livingului, zici ca joaca step....:-))) Dar afara are o energie ce n-am vazut....
Toti cainii sint educabili au personalitati diferite, indiferent de rasa - "cel mai bun" e cel de care te atasezi.
quasaria
Postat pe 3 August 2012 14:03
ok ..spor in tot ce faceti voi pe acolo ..si vreau si eu un caine destept si jucaus

Flory70
Postat pe 3 August 2012 14:04
abia astept sa va povestesc ce nazbatii o sa-mi faca si cainele meu ...indiferent de rasa ..m-am hotarat vreau un caine ,vreau sa-l vad fericit
Flory70
Postat pe 3 August 2012 14:09
n-o sa iti vina sa crezi cum iti schimba viata in bine...:-) O sa vezi.
Sa ne povestesti.
quasaria
Postat pe 3 August 2012 14:17
eu sunt pentru orice fel de caine, prefer mai mari sau de talie mijlocie, asa cum poti sa vezi la profilul meu. un st. b. e de doua ori mai mare ca un labrador, ma refer la masa, nu la inaltime, dar si la inaltime e o diferenta. ei sunt minunati si se simt bine in clima rece. asta e realitatea. labradorul, cu parul lui mai scurt, suporta mai bine caldura. cantitatea de mancare are si ea o importanta cred, uneori. mi-ai scris flory, ca fetele sunt mari... dar cat de mari ? nu ca ar avea vreo importanta, dar cred ca ele nu inteleg cat e de greu sa intretii un st. b., cand si de la un labrador o sa aveti aceasi satisfactie. nu e chiar asa ca, inghesuit, incape si in masina... !!! e chiar foarte greu sa-l sui intr-o masina obisnuita. eu nu cunosc posibilitatile din romania in cea ce privete situatia veterinara... mancare de calitate, vaccinuri, intretinere contra puricilor si a capuselor... dar pare la prima vedere ca un labrador e mai usor de intretinut si din privinta asta. asa ca nu vad de ce mai te gandesti inca sa iei un labrador ? ca fata vrea... ? si daca vroia un cal ? tu faci cum vrei, dar mi-e frica ca si tu si familia si cainele, in caz ca iei st. b. pana la urma... o sa aveti probleme. nici eu nu am avut st. b. dar sunt cel putin documentat in privinta rasei, nu oricine si oriunde poate sa-i dea conditile optime ! la asta ma refer cand imi dau parerea, nu la un "moft"... ! in romania nu am avut caine decat la 5-8 ani, dar eu am plecat de mult de acolo, in schimb, am avut aici sase, in total. uneori si trei deodata. am multe carti despre ei si am citit acolo si cum sa-ti alegi un caine, ptr. ca, vrei nu vrei... nu poti sa-ti iei cati caini si din orice fel, oricat ai tine la ei. citeste si tu un pic intr-o carte de specialitate, sa vezi ca nu vorbesc aiurea. uneori trebuie sa fi si rational, nu numai sentimental cand ai ocazia sa alegi un caine. daca de ex. gaseam pe strada un st. b. il luam fara discutie... dar daca ar trebui sa aleg, nu as alege asa ceva. pentru binele lui si al nostru. si nici un "moft" de copil nu-mi va schimba parerea. aici pe forum fiecare isi da cu parerea personala... toti au dreptate, ai citit si parerea mea. in orice situatie, va doresc sa aveti noroc cu un caine sanatos si sa petreceti cat mai mult timp impreuna. fericiti ve-ti fi cu orice fel de caine. dar din pacate, viata la caini e prea scurta si trebuie schmbati cativa in decursul unei vieti de om... !!! eu unul am numai amintiri placute de la ei, am incercat sa fac maximum sa-i fac sa se simta bine, sa fie sanatosi si fericiti.
barboneli
Postat pe 3 August 2012 16:20
care ar fi problema pentru care "nu poti sa iti iei orice caine"?
Am o prietena care are pittbulitza, si e pisica aia, nu caine: la modul propriu e o rasfatata. Si ii e frica de ogarul meu, care arata ca o caprioara mai mica... deci iti dai seama ca e orice, numai nu caine sa bata pittbuli.
Cind eram mica - varsta prescolara - am avut rotweilleri si caine lup. Stateam intre ei nesupravegheata toata ziua si in orice conjunctura, inclusiv cind mincau. Erau docili ca niste papusi cu mine: fara sa fi facut antrenamente speciale si dresaj pt asta.
quasaria
Postat pe 3 August 2012 16:39
buna Barboneli ..asa cum am mai spus ,eu de labrador m-am indragostit deja ,dar e 3 la 1 ..stiu si le-am explicat caci un labrador se intretine mult mai usor ,toata ziua tot incerc sa-mi impun punctul de vedere .fetele sunt trecute de 20 de ani ,..
Flory70
Postat pe 3 August 2012 17:04
barbo, in Romania, tara de pe continentul european, in fiecare oras exista cabinete deschise de medici veterinari. deasemenea, hrana pentru caini, pisici si alte animalute, se pot gasi la orice minimarket.
chiar pentru Rex al meu, catelul de curte, uitat pe pamant ...gasec o lesa contra puricilor, medicamente sau orice are el nevoie.


Flory n-o sa ai incotro, o sa-ti fie drag si st b. aminteste-ti de stan si bran
Eugenia_
Postat pe 3 August 2012 17:34
da ,nu o sa am incotro ,problema e sa fie un caine care sa se adapteze climei ..am citit ca st. bernard e mai mult un caine de munte ,sincer m-ar durea sa-l vad ca se chinuie cu canicula de la noi ,vreau sa-l vad fericit plin de viata .
Flory70
Postat pe 3 August 2012 17:55
daca simte ca e iubit, o sa fie fericit. cu clima, cred ca e o problema.
Eugenia_
Postat pe 3 August 2012 18:01
Si eu am probleme in zilele caniculare.Trebuie sa ies mai mult cu ei dimineata si seara,iar la orele amiezii zac amandoi in living si gafaie.Pacat ca nu am pivnita,ca acolo le-ar place...Dar daca tu ai,asta poate fi o solutie pe timpul caniculei. Si sa-l tunzi neaparat pe perioada verii.
Rotty
Postat pe 3 August 2012 19:51

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Citate de / despre dragoste ? 29 De la: Dari_Daniela 20 Decembrie 2009 16:22
eu leu,el capricorn ce crede-ti? 5 De la: alfheim 26 Iulie 2011 10:22
fata pesti baiat balanta 8 De la: pik_nik 4 August 2009 22:07
salut 38 De la: eu_geminy 16 Noiembrie 2011 02:56
hey buna :* 2 De la: anaROBERT 6 Ianuarie 2011 14:38
Setari Cookie-uri