Pentru că adevărul este că, în ultimele luni, primul gând al dimineții nu mai este familia mea. Este el, colegul meu de birou. Nici măcar nu știu când a început exact. Poate într-o zi banală, când mi-a adus o cafea fără să-i cer. Sau într-o ședință în care m-a privit prea atent când vorbeam. Sau poate în toate serile acelea în care rămâneam ultimii la birou și conversațiile despre proiecte deveneau, încet, conversații despre viață.
Știu cum sună, ca începutul unui clișeu. Dar nimeni nu vorbește sincer despre ce se întâmplă în interiorul unei femei atunci când se îndrăgostește fără să vrea. Când viața ei este deja construită. Când are un soț bun. Copii. Vacanțe în familie. Facturi împărțite. Planuri. Fotografii pe frigider. O viață adevărată.
Și totuși, într-o dimineață, se surprinde alegând cu mai multă grijă ce rochie poartă la birou...
La început m-am mințit că este doar o fascinație. O evadare. O oboseală emoțională. Am citit articole despre rutină în căsnicie și crizele de la mijlocul vieții. Mi-am spus că probabil îmi lipsește atenția sau versiunea mea mai tânără, femeia care încă putea să provoace fluturi în stomacul cuiva.
Dar apoi au început detaliile mici. Felul în care îmi tresare inima când îi apare numele pe telefon. Faptul că îi caut involuntar chipul când intru într-o încăpere. Cum îmi amintesc exact ce cămașă purta într-o joi oarecare.Și cel mai rău — faptul că mă simt vie când mă gândesc la prezența sa fizică. Mă simt puternic atrasă de el, intelectual, mental și fizic.
Aceasta este partea despre care nu vorbește nimeni fără să fie judecat, că uneori atracția nu vine pentru că îți urăști partenerul sau pentru că relația ta este un dezastru. Uneori vine tocmai în mijlocul unei vieți normale, corecte și funcționale.
Îmi iubesc soțul. Îl iubesc sincer. Este tatăl copiilor mei și omul care m-a ținut în brațe în cele mai grele momente ale vieții mele. Știe cum îmi beau cafeaua, îmi cunoaște anxietățile, îmi știe tăcerile. Între noi există un tip de iubire adâncă, liniștită, construită în ani.
Dar colegul meu a trezit altceva. Nu stabilitate, ci o stare de febrilitate, o stare de așteptare, dorință, adrenalină, noutate, fluturi în stomac, durere și fericire deopotrivă. Iar această diferență mă sperie.
Pentru că am început să înțeleg ceva dureros despre maturitate: faptul că poți iubi un om și, în același timp, să fii atras profund de altul. Că psihologia umană nu este curată și ordonată. Că uneori sufletul merge în direcții pe care morala ta încearcă disperată să le oprească.
Nu s-a întâmplat nimic între noi. Sau poate s-au întâmplat toate acele lucruri invizibile care contează chiar mai mult decât o aventură: priviri prea lungi, tensiuni tăcute, conversații care rămân cu tine până acasă.
Uneori mă întreb dacă și el simte la fel. Alteori sper să nu. Pentru că nu știu ce aș face dacă într-o zi mi-ar spune că mă dorește.
Există o imagine care mă urmărește constant: copiii mei la masă, râzând, iar eu distrugând tot ce am construit pentru o emoție pe care nici măcar nu o înțeleg complet. Și apoi există cealaltă imagine: eu peste zece ani, întrebându-mă dacă nu cumva am renunțat la o parte importantă din mine doar ca să rămân „femeia corectă”.
Cred că multe femei trăiesc asta și nu recunosc niciodată. Pentru că societatea acceptă mai ușor ideea unui bărbat care rătăcește emoțional. La femei, însă, există aproape obligația de a fi stabile afectiv, materne, loiale până în ultima celulă. Și atunci ne ascundem. Ne prefacem. Continuăm să pregătim pachețele pentru școală și să răspundem la mailuri în timp ce în interior purtăm un război.
Nu știu ce voi face. Poate că sentimentul acesta va trece și va rămâne doar o fisură tăcută într-o perioadă vulnerabilă a vieții mele. Poate că este doar foamea de a mă simți din nou dorită, văzută, feminină dincolo de rolurile mele de mamă și soție.
Sau poate că unele întâlniri vin tocmai ca să te oblige să te privești sincer pentru prima dată după mulți ani.
Știu doar că, în fiecare dimineață, între viața pe care o iubesc și emoția care mă cheamă, există o femeie care încă încearcă să se înțeleagă pe ea însăși.
Diana
Foto fr si main: restyler /Shutterstock
România pierde 1 din 6 tineri din sistem. Piața muncii achită nota de plată
22 de defibrilatoare publice în 18 orașe. Un trecător poate salva o viață în primele 3 minute dupa un stop cardiac
Sâmbătă, 16 mai, Bikers For Humanity vă invită la acțiunea anuală de donare de sânge!
McHappy Day 2026®: fapte bune care țin familiile împreună