nasterea prin cezariana

Buna mamicile!
Si eu tot prin cezariana am anscut,facand un blocaj renal in luna 3 de sarcina.Am fost internata la Fundeni unde am avut o interventie chirurgicala,m-i sa montat o sonda kuk pe uretera k deja facusem infectie in rinichi si m-i se atrofiase.Asa k am nascut prin cezariana la Clinica Elias,dar m-am recuperat greu,mai ales k la 4 luni de la nastere a trebuit sa-mi scoata sonda.Imi doresc din tot sufletul al doi-lea copil,dar mi-e frica de mor sa nu trec prin acelasi chin k la prima sacina.Sanatate tuturor mamicilor.Totusi durerea nu am mai simtit-o a doua zi cand am venit de la reanimare si mi-a adus ingerasul in barte,uiatsem tot,parca nici nu au fost cele 6 luni din urma.Fericirea unui copil e de nedescris.Va pupic si sanatate multa.
costyn2003
Postat pe 11 August 2008 10:22
Imi pare rau ca ai suferit atat.Si eu am avut o interventie chirurgicala in timpul sarcinii, am avut un chist ovarian si a trebuit sa ma opereze.Sarcina era la inceput, 7 sapt, dar totul a trecut cu bine.Pupici
laura_paisan1983
Postat pe 11 August 2008 11:12
VREAU SA VA SPUN CA AM NASCUT SI NATURAL SI PRIN CEZARIANA(2 GEMENE).A FOST NEVOIE DE OPERATIE PT CA UNA DINTRE GEMENE ERA TRANSVERSAL.DAR PT MINE A FOST F GREU, AM AVUT NEVOIE DE CATEVA ZILE SA MA REFAC,SA POTSA MERGLA ALAPTAT,AM AVUT DURERI MARI,AS FI PREFERAT SA NASC NATURAL..APOI DUPA4 ANI AM FACUT SI EU UN GRANULOM DE FIR PTCARE M-A OPERAT DIN NOU,INSA DE DATA ASTA AFOST O OPERATIE MAI USOARA.SINCER EU VA SFATUIESCSAVA GANDITI BINEINAINTE DE A ALEGE CEZARIANA CA PE O NASTERE MAI USOARA ....
BEEE
Postat pe 12 August 2008 00:09
Depinde f mult de organismul femeii.Parerile sunt impartite.Eu nu am experienta nasterii naturale si nici nu mi-o doresc.Pt mine cezariana a fost f usoara.Durerile au fost suportabile, intr-adevar refacerea este mai grea.Pupici
laura_paisan1983
Postat pe 12 August 2008 11:21
Draga BYY,
Nu vorbesc in numele altor mamici ci in numele meu dar cred ca nu sunt singura in situatia asta. Nu am nascut decat un copil pana in momentul de fata si sper din tot sufletul ca daca ma hotarasc sa il fac si pe al doilea sa mearga totul macar la fel cum a fost cu primul. Mi-am dorit din tot sufletul sa nasc natural si consider ca e cel mai indicat pentru ca tot ce e natural este bun. Am nascut prin cezariana pentru ca asa mi-a recomandat medicul meu, nu pentru ca era mai usor ci pentru ca era cea mai buna alegere atat pentru copil cat si pentru mine. Nu cred ca cine a initiat acest subiect a facut-o pentru a face loby nasterii prin cezariana ci pentru ca fiecare dintre noi, cele care am trecut prin aceasta experienta, mai bine sau mai putin bine, sa ne impartasim gandurile, sentimentele si impresiile (daca pot spune asa). Daca ai sa pierzi putin timp ca sa citesti mesajele celorlalte fete, ai sa vezi ca nici una nu sutine ca nasterea prin cezariana este o alegere mai buna decat nasterea naturala. E doar o alegere pe care o faci in speranta ca totul va fi bine si ca vei ajunge sa iti cresti copilul sanatos si sa fii la radul tau sanatoasa. Nici una din mamici nu se lauda ca a tinut neaparat sa nasaca asa. Fiecare povesteste cum a simtit ea aceasta experienta. Asta este de fapt si scopul acestui subiect.
Te asteptam si pe tine sa ne impartasesti din experientele tale pentru ca si alte viitoare mamici sa isi faca o idee despre ce presupune o nastere, naturala sau prin cezariana.
Iti doresc sa iti cresti sanatoasa piticii si va bucurati unii de altii cat mai mult timp.
Va salut pe toate mamicile viitoare sau actuale si sa va traiasca frumusetile.
garbo037619
Postat pe 13 August 2008 23:16
bluegirl0977 are f multa dreptate. Cezariana nu ti-o face mai nimeni daca se poate naste normal. Acum a aparut epidurala si daca chiar iti este frica de durerile nasterii naturale eu cred ca o femeie nu ar accepta sa fie operata si ar alege aceasta metoda, asa ca noi toate care am nascut prin cezariana a fost faptul ca nu am putut naste normal.Pupici
laura_paisan1983
Postat pe 15 August 2008 11:06
eu sunt andser buna .si eu am facut cezariana la 5luni si jumatate.am stat in spitalul cantacuzino 5 zile fara sa stiu daca o sa am si al 2lea copil sau nu.cel de al 2 lea copil nu a avut nici 0,1 sanse de trait pentru ca 5 zile ei au asteptat sa avortez eusi nu sa intamplat sa si am facut cezarianasi a vazut lumina soarelui un baietel de 900g si 27cm.acum are 1an si jumatate si si este mai mare decat ceilanti de varsta lui
andser
Postat pe 3 Septembrie 2008 16:45
Buna,ma numesc Dana si eu am nascut prin cezariana acum 2 ani dar nu pentru ca am vrut ci pentru ca dupa 12 ore de travaliu avand dilatatie 10 cm bazinul nu a vrut sa cedeze nici macar un mm,asa ca am ajuns in cezariana de urgenta bebe avand nota 6 .Nu faceti greseala mea,nu va incapatanati sa nasteti normal daca doctorul va spune altceva,am uitat sa mentionez aveam 36 ani ,acum la 38 ani astept al doilea bebe ,am 17 saptamani de sarcina,iar doctora mea ,caruia ii datorez viata ficei mele tocmai m-a anuntat ca va naste si ea cu putin timp inaintea mea.Cam cum credeti ca ma simt acum cand stiu ca nu m-a pot baza pe ea.Incepe sa imi fie putin teama de ce se va intampla,dar cu voia domnului om trece cu bine si peste asta .
ened70
Postat pe 4 Septembrie 2008 10:19
Am nascut prin cezariana acum 2 saptamani. Este prima mea nastere. Am ales cezariana crezand ca este mai usor decat nasterea normala, dar nu este deloc asa. Prima noapte dupa operatie a fost ingrozitoare, am crezut ca nu se mai face odata dimineata, dar nici urmatoarele zile nu au fost mai grozave.Nu stiam ce ma doare mai intai: capul, coloana, sanii, operatia, burta. Acum dupa doua saptamani e in sfarsit mai bine, doar burta e amortita si nu stiu cand imi va trece. Am inteles ca o sa mai dureze ceva timp.
mihaela_dardac
Postat pe 5 Septembrie 2008 11:10
draga mihaela eu sunt adriana si la mine a tinut c -am 4 luni acum depinde de fiecare organism
andser
Postat pe 5 Septembrie 2008 17:30
Mihaele, dupa cum spui ca te durea capul, coloana, cred ca ti s-a facut rahie.Daca asa este sa sti ca este mult mai pretentioasa aceasta nestezie.Am o prietena care a nascut la ploiesti, i s-a facut rahie si acum mai are dureri de cap.Mie mi s-a facut anestezie totala si totul a fost ok.Durerile au fost suportabile.
laura_paisan1983
Postat pe 11 Septembrie 2008 09:35
da rahie mi-a facut. Eu am vrut rahie ca sa fiu constienta in timpul operatiei sa mi vad bebelusul cat mai repede.La anestezia generala m-ar fi adormit complet, si imi era frica de asta.
mihaela_dardac
Postat pe 12 Septembrie 2008 12:50
buna,tuturor...eu am nascut ambii baieti prin cezariana...simptomele inainte si dupa nastere au fost aceleasi cu cele prezentate de voi pina acum...insa referitor la instinctul de mama,cred ca nu e important daca nasti natural sau prin cezariana...eu una l-am avut inca de cand erau baietii in burta....a fi mama in adevaratul sens al cuvantului e atunci cand traiesti prin fiecare sentiment/miscare/respiratie/plins/zambet al copilului tau...asta e unic si nu poate fi schimbat...
Dar cine stie?...poate ca fiecare mama simte diferit...va pup dulce pe toate.....
alina78
Postat pe 12 Septembrie 2008 16:57
cu instinctul de mama ai dreptate.Desi am nascut prin cezariana a ionstinctul de mamica f dezvoltat, mai ales in primele zile cred ca era chiar exagerat. Vroiam numai eu sa am grija de bebelus pentru ca eram convindsa ca doar eu stiu ce sa-i fac mai bine.Acum m-am mai linistit dar nu prea mult.In fiecare zi descipar cat de mult imi iubesc bebelusul, din ce in ce mai mult parca!
mihaela_dardac
Postat pe 14 Septembrie 2008 12:39
salut Bluegirl 0977!
la Galati am nascut. Stii vrb aceea ca pana la Dzeu te mananca toti sfintii? Asa e la noi. Dr, a fost de treaba , dar asistentele de la bebeusi parca le puneai sa faca nu stiu ce munca suplimentara daca iti aratau cum sa ingrijesti copilul. Noroc am avut de o asistenta intr-un final care daca nu era ea , nu reuseam sa imi alpatez copilul. Eu una am iesit cu depresii din spital dar mi-am revenit imediat cum am ajuns acasa cu Andrei si cu tati.
sabina82002
Postat pe 15 Septembrie 2008 10:25
nu spun k eu nu am avut instinctele de mama de la inceput. doar ca dupa ce am nascut parca au fost amortite in prima zi. parca nu realizam ca am nascut decat pentru ca simteam durerea de la operatie. poate pentru ca mi-au facut anestezie generala. dupa ce am inceput sa merg la el totul s-a invartit in jurul lui. asa cum se intampla si acum.
va pup.
garbo037619
Postat pe 15 Septembrie 2008 11:20
EXISTA CAZURI IN CARE DR RECOMANDA CEZARIANA DIN DIFERITE MOTIVESI CAZURI IN CARE MAMICILE ALEG CEZARIANA CA PE O NASTERE MAI USOARA.IAR EU M-AM REFERIT LA CELE DIN URMA.... SI LA MINE AVAND SARCINA GEMELARA UNA DINTRE FETE ERA TRANSVERSAL SI DIN CAUZA ASTA MI S-A FACUT CEZARIANA.
BEEE
Postat pe 17 Septembrie 2008 21:06
buna mamicilor

eu sun mamica in devenire, nu m-am obisnui insa cu aceasa idee, a fos ceva imprevizibil, pana sa ciesc mesajele voasre ma gandeam ca voi nase prin cezariana -am 20 de sapamani-, dar acum nu mai sun asa de sigura inand con de refacere grea de dupa. sincer nu siu ce sa fac, mi-e frica de mor sa nasc normal inand con de durerile pe care cu singurana le voi avea in impul naserii pe cale naurala.va pup, si muli pupici la bebeii voasrii.
dariagyna
Postat pe 19 Septembrie 2008 11:35
Draga dariagyna,
Daca ai un doctor bun, parerea mea este sa te consulti cu el si sa vezi ce iti recomanda. Desi am nascut prin cezariana raman la parerea ca nasterea naturala e cea mai buna. Asta daca nu exista motive pentru a alege varianta cu cezariana.
Eu am dorit sa nasc natural si sa fiu ajutata cu epidurala. Doctorul mi-a recomandat ferm cezariana si i-am urmat sfatul. Nu spun ca a fost usor insa in final totul s-a rezolvat foarte bine.
Oricare varianta vei alege de dureri nu poti scapa. Daca nasti nautural vei avea dureri in timpul nasterii,daca nasti cu cezariana durerile tin cateva zile dupa. Prima zi e mai grea, apoi inecepi sa te refaci, incepi sa te gandesti la copil si totul intra in normal. Cel mai important e sa fiti sanatosi si tu si piticul.
Sfat pe care il dau mereu viitoarelor mamici cu care mai vorbesc. Gandeste pozitiv. Concentraza-te pe ce vei avea de facut dupa aceea. Nasterea e cel mai scurt moment. Ce urmeaza e cel mai important, cel mai frumos si cel mai greu. Gandeste-te la ce ai nevoie dupa ce nasti. Aranjeaza-ti casa astfel incat cand vii sa poti se iti concentrezi atentia in primul rand la copil. Citeste, relaxeaza-te, cumpara dinainte ce stii ca e necesar (patut, carut, hainute, etc.) ca sa fii multumita de ele. Nu vei putea sa faci lucrurile astea imediat dupa ce revii din spital si s-ar putea sa nu fii multumita cu ce iti cumpara sotul sau mama sau soacra.
Sfaturile astea ti le dau pentru ca si eu m-am gandit mult la cum voi naste, am facut mare parte din pregatiri dar au fost lucruri pe care le-am lasat in seama altora si nu am fost chiar multumita. Intereseaza-te printre cunostinte de un medic pediatru bun care sa vina si acasa. E bine sa stii dinainte la cine iti vei duce piticul pentru ca in primul an trebuie urmarit mai des chiar daca nu e bolnav.
Nastere usoara si multa sanatate.
garbo037619
Postat pe 19 Septembrie 2008 15:24
si eu tot prin cezariana am nascut! din cauza unor probleme la coloana, medicul a fost nevoit sa-mi faca anestezie totala! a fost mult mai bine! singurul meu regret a fost ca mi-am vazut fetita dupa 3 ore de la nastere.
beatrice_silvia
Postat pe 29 Septembrie 2008 15:58
Beatrice, ai fost totusi fericita ca ti-ai vazut minunatia dupa 3 ore, eu abea a doua zi dupa amiaza mi-am vazut copilul.
laura_paisan1983
Postat pe 29 Septembrie 2008 20:18
ai dreptate!
beatrice_silvia
Postat pe 30 Septembrie 2008 15:07
eram disperata sa o vad imediat ce m-am trezit, nu stiu cum as fi suportat sa o vad abia a doua zi.
multa sanatate!
beatrice_silvia
Postat pe 30 Septembrie 2008 15:09
Multumim, sanatate multa si voua
laura_paisan1983
Postat pe 30 Septembrie 2008 22:40
Eu am nascut prima data normal si a doua oara prin cezariana (alegerea mea pentru ca nasterea naturala a durat 32 de ore si a fost cumplit). Prietenelor care m-au intrebat cum e mai bine nu am putut sa le dau vreun sfat. Pentru mine a fost la fel de greu. Cel mai mare regret a fost ca dupa operatie nu mi-am putut vedea fetita 2 zile... pur si simplu nu m-am putut ridica din pat..nu stiu ce a mincat ea in zilele acelea..cina a strins-o in brate...si asta nu mi-o pot ierta.. La nasterea normala mi-au pus bebelusul in brate imediat ce l-au scos si nu mi l-au mai luat de linga mine. Si recuperarea fizica a durat mult mai mult...Asa ca daca ar fi o a treia nastere..nici eu n-as stii ce sa aleg!
ancutac
Postat pe 2 Octombrie 2008 10:58
ce curajoasa esti! prin ce ai trecut si te gandesti la al treilea! bravo!
beatrice_silvia
Postat pe 2 Octombrie 2008 15:22
Fetelor operatia mea imi creaza probleme.Nu mi s-au topit 2 fire si a trebuit sa mi le scoata.Primul a fost scos acum vreo 2 luni, dar cu al doilea am tras rau de tot.Acum o luna mi-a supurat operatia, am fost la dr, m-a chinuit de mama mama ca sa ma curete si de fir nu dadea, asa am tinut-o aproape o luna ducandu-ma sapt la dr ca sa ma curete pt ca supura mereu.Joi cand m-am dus la toaleta am am vazut sange pe chilot sus, imediat mi-am privit operatia si de acolo era.Imi iesise firul.Disperata il sun pe dr care m-a operat si imi spune ca el nu ma mai poate ajuta pt ca de la 1 oct a iesit la pensie.Fusese-m cu 3 zile inainte la el in spital, m-a vazut, mi-a zis ca deocamdata nu are rost sa ma mai intepe ca sa-mi faca xilina sa astept sa iasa singur, dar nu mi-a zis nimic ca are de gand sa iasa la pensie.M-a lasat masca cand mi-a zis la tel ca a iesit la pensie.Disperata sun o alta dr care ma cunostea si stia problemele mele si f draguta imi spune sa ma duc la ea dupa amiaza sa ma vada.Binenteles ca a trebuit sa ma intepe sa-mi faca xilina sa ma curete bine acolo, deja firul iesise de tot.Asta e, sper sa nu mai fie nici un fir care nu s-a topit ca mor.Enervant si stresant a fost cel de-al doilea .
laura_paisan1983
Postat pe 6 Octombrie 2008 11:37
multa sanatate
beatrice_silvia
Postat pe 8 Octombrie 2008 13:54
e ingrozitor ceea ce povestesti tu.sper sa fie bine dupa interventia asta si sa-si revina operatia complet.
mihaela_dardac
Postat pe 9 Octombrie 2008 16:41
Se vindecat f frumos operatia.Deja acea mica gaurica s-a inchis, a facut o cojita mica si deja incepe a nu se mai vedea.Va pup
laura_paisan1983
Postat pe 11 Octombrie 2008 15:48

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Nu il pronunta pe "R" 15 De la: emilia2005 26 Mai 2010 10:46
Experienta nasterii 68 De la: anaROBERT 15 Martie 2010 12:10
Sunt in 3 saptamani si ma doare burtica 14 De la: Aly_Fab 18 Februarie 2010 18:58
Ziprasidona 2 De la: garbo_458632 2 Noiembrie 2016 23:23
frica de nastere 86 De la: georgiana_19_88 4 Iunie 2010 10:44
Setari Cookie-uri