perioada indicata de a incepe sa dam bebeilor primele papine

sint o mamica tinara si as multumi tuturor mamicilor cu experienta care mar putea ajuta.pediatra mia zis ca la 6 luni totusi mi se pare cam tirziu.si cam ce ar fi indicat sa le dau la inceput.eu zic ca asa am ajuta toate maicile tinere care nu au prea multa experienta.va multumesc
moruzov_raluca
Postat pe 6 Februarie 2009 14:19
buna, sunt mama a doua fetite de 7 si 2 si jum. eu am inceput diversificarea de la 6 luni deoarece am avut san si au luat in greutate normal. am inceput cu suc de morcov si mar cate o lingurita pe zi timp de o saptamina dupa care am marit portia. dupa aia am inceput cu supe din legume strecurata dupa care le pasam la robot adaugam cate un gram de unt, carne de pui fara piele si grasime. se mai pot da cereale din comert eu am folosit de la nestle iar daca are o greutate peste normal poti sa folosesti cereale fara gluten.daca copilul nu e alimentat la san poti sa incepi diversificarea mai devreme de 6 luni. cand icepi diversificarea ai grija sa nu ii introduci mai multe feluri o data e posibil sa faca o reactie alergica si nu o sa stii de la care. eu m-am"documentat" din revista mami. important sa ii dai copilului totul natural si preparat de tine. mult succes.
ist
Postat pe 8 Martie 2009 11:05
multumesc din suflet pentru sfat.nu rea stiam sigur cum sa fac pentru ca cu fetita a fost diferit eu am aaptato pina la 1 an jumate si a stt cu soacra mea vreo 2 luni si diversificarea ia facut dinsa iar baiatu e cu noi vream si alte sfaturi ca cu fata am avut ceva probleme ca iesea greu la toaleta si pedriata mia zis ca fost facuta gresita diversificarea si nu vroiam sa am aceleasi probleme si cu baiatu.sarumana si sa va dea dumnezeu sanatate.
moruzov_raluca
Postat pe 27 Martie 2009 18:33
buna seara,am o fetita de 11 luni,eu am inceput diversificarea de la 4 luni,am inceput cu sucul de morcov si mar,la o saptamana i-am dat supa strecorata,la o saptamana pasata,sper sa nu faci greseala care am facuto eu ,de a-i da de prima data mai mult de o lingurita,chiar daca vezi ca ii place si ar mai vrea.Eu am vazut ca ii place si i-am dat cat a vrut, apoi am avut probleme cu ea.Va doresc mult succes.
armina
Postat pe 1 Iunie 2009 22:56
Am un baietel de 7 ani pe care l-am diversificat la 4 luni, fiind hranit artificial. Dupa cate am inteles acum diversificarea se face mai tarziu, in jur de 6 luni, dar depinde de situatie, daca e mare bebe, daca nu-i mai ajunge laptele, daca sta in fundulet, cu alte cuvinte daca e pregatit pentru diversificare. Pediatrul tau e in masura sa aleaga momentul si alimentul de inceput tot in functie de necesitatile copilului.Si cum s-a mai spus, un singur aliment o data, cu lingurita, cate o lingurita apoi crescand progresiv pana la cantitatea recomandata, apoi incepi altul. Nu e chiar atat de complicat pe cat pare.Acum am un baietel de 2 luni si suntem si noi curiosi cum va fi de data asta diversificarea.Succes si crestere usoara!
mera19732002
Postat pe 18 Iulie 2009 16:35
Buna. Ascult-o pe pediatra. E foarte bine sa incepi diversificarea la sase luni.
iulia_varvara
Postat pe 19 Iulie 2009 15:36

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Voteaza online proiectul DEDICAT VARSTNICILOR 1 De la: Cristina_Maria_Bostan_1 25 August 2015 14:39
sfintii 40 De la: ingerasulluptator 3 Noiembrie 2011 23:10
cuptorul cu microunde 4 De la: luciacalciu 20 Februarie 2010 07:54
ASIGURA-TE CA STII CE FACI 1 De la: adiharchi 20 Februarie 2009 12:25
Am ajuns sa urasc totul! 7 De la: garbo088154 27 Martie 2014 21:32
Setari Cookie-uri