sarea

ce stim despre SARE?
floryyyy_delly
Postat pe 27 Ianuarie 2009 09:23
Sarea este unul dintre condimentele nelipsite din mancare.Sarea iodata este recomandata copiilor si nu numai.(e buna pt.istetime, inteligenta, etc.) Asadar adauga sare in mancare nici prea multa dar nici prea putina(caci ce e mult strica , ce e putin n-ajunge) si mancarea va fi mai gustoasa!
ioneladan2009
Postat pe 17 Februarie 2009 22:38
DESPRE SARE:-sarea este necesara organismului dar in cantitati m-ai mare e un adevarat dusman,,,eu nu mananc sarat ,aveam dureri de cap ingrizitoare,nu-mi treceau cu numic,am incercat sa tin regim,consum sare ff putin iar in loc de zahar miere,nu ma m-ai doare capul!!!!am mers in vizita la rude si am servit un fel de mancare care era m-ai gustoasa intradevar,dar am mers acasa si a inceput sa am dureri de cap,,,deci am simntit ca sarea face rau,daca nu mananc sarat ma simnt excelent!!!!sarea ingroasa sangele ,acesta circula m-ai greu,creierul si celelalte organe ne fiind irigate,nu primesc oxigenul necesar,si astfel apar dureri!!!sarea de care totusi avem nevoie in organism se gaseste in fructele si legumele pe care la consumam!!!bebelusii pana la 1 an ,nu trebuie sa manance cu sare s-au zahar,aceste doua produse se gasesc in alimentele administrate,in fructe si leguma,si e suficient ptr bebelusi,,,,daca administram sare ,organele bebelusului nu au putere sa digere si sa elimine acest produs,si deci ce va ramane in organism e daunator!!!!
floryyyy_delly
Postat pe 10 Martie 2009 07:07
am vazut la plafar un amestec de condimente cu sare marina ,nu stiu cat e de bun ,dar o sa incerc
liapetcu
Postat pe 8 Mai 2009 14:09
De la: floryyyy, la data 2009-03-10 07:07:43DESPRE SARE:-sarea este necesara organismului dar in cantitati m-ai mare e un adevarat dusman,,,eu nu mananc sarat ,aveam dureri de cap ingrizitoare,nu-mi treceau cu numic,am incercat sa tin regim,consum sare ff putin iar in loc de zahar miere,nu ma m-ai doare capul!!!!am mers in vizita la rude si am servit un fel de mancare care era m-ai gustoasa intradevar,dar am mers acasa si a inceput sa am dureri de cap,,,deci am simntit ca sarea face rau,daca nu mananc sarat ma simnt excelent!!!!sarea ingroasa sangele ,acesta circula m-ai greu,creierul si celelalte organe ne fiind irigate,nu primesc oxigenul necesar,si astfel apar dureri!!!sarea de care totusi avem nevoie in organism se gaseste in fructele si legumele pe care la consumam!!!bebelusii pana la 1 an ,nu trebuie sa manance cu sare s-au zahar,aceste doua produse se gasesc in alimentele administrate,in fructe si leguma,si e suficient ptr bebelusi,,,,daca administram sare ,organele bebelusului nu au putere sa digere si sa elimine acest produs,si deci ce va ramane in organism e daunator!!!!


Pe mine nu ma doare capul de la sare, ci de la exprimarea ta. Daca ai fi citit mai mult , cred ca ai fi scris si corect romaneste si ai fi stiut ca sarea nu este daunatoare decat in cantitati foarte mari....orice om care a avut la un moment dat in viata un regim fara sare poate sa spuna ca rinichii nu mai functioneaza normal cand elimini sarea din alimentatie...sarea este necesara in alimentatie, ponderat, dar este necesara, ca de aceea a lasat Dumnezeu saline in lumea asta!!!!
danka1
Postat pe 30 Iulie 2009 21:19
de ce va suparati? toata lumea spune ce vrea, e un forum liber, de ce va luati de gramatica? dumnezeu a lasat si planta coca si unii oameni distrug creierul altora vanzand cocaina.

sarea in cantitati mari este daunatoare. sarea de mare e mai buna decat cea de salina. la femei excesul de sare se traduce si prin retentia hidrica la nivelul coapselor,sau/si abdomenului; ca sa nu mai vorbim de circulatie. trebuie avut in vedere ca toate legumele contin saruri naturale iar noi le alteram gustul cu sare pentru ca asa ne-am obisnuit.

Postat pe 30 Iulie 2009 22:07
Eu cred ca trebuie uneori sa ascultam si de organismul nostru,de fapt mai ades decat de ceea ce auzim prin zona.E posibil ca toata lumea sa aiba dreptate,pentru ca ceea ce pentru unii e o otrava,pentru altii e un remediu si invers.Mie sarea imi prieste,ca si apa minerala forte.Altora nu.Am momente cand simt nevoia sa mananc mai putin sarat si asa fac,alteori simt ca am nevoie de sare si consum ceva mai mult.Noi oamenii,in ciuda asemanarilor dintre noi,nu suntem clone sau copii la indigo,sa putem lua toti aceleasi remedii sau sa consumam aceleasi lucruri.
Grazzia
Postat pe 17 August 2009 09:21
De la: Grazzia, la data 2009-08-17 09:21:36Eu cred ca trebuie uneori sa ascultam si de organismul nostru,de fapt mai ades decat de ceea ce auzim prin zona.E posibil ca toata lumea sa aiba dreptate,pentru ca ceea ce pentru unii e o otrava,pentru altii e un remediu si invers.Mie sarea imi prieste,ca si apa minerala forte.Altora nu.Am momente cand simt nevoia sa mananc mai putin sarat si asa fac,alteori simt ca am nevoie de sare si consum ceva mai mult.Noi oamenii,in ciuda asemanarilor dintre noi,nu suntem clone sau copii la indigo,sa putem lua toti aceleasi remedii sau sa consumam aceleasi lucruri.

Foarte corect!
danka1
Postat pe 17 August 2009 17:46
da,,ce inseamna in cantitati ff mari,,te doare capul,adica faci tensiune,cand mananci sare in cantitati mari?industriale vrei sa spui?te inseli,cu toate ca eu mi-ams spus punctul meu de vedere,,nu oblig pe nimeni sa faca ce fac eu,,asa am procedat si ma simnt fff bine,,,pun sare ff petin,,nu deloc,,dar fiecare e liber sa inteleaga ce vrea,,,,daca organismul e tanar nu se simnte,,dar odata ce inaintam in varsta observam ca lucrurile nu stau chiar asa,,,o zi buna ,pa,pa,
floryyyy_delly
Postat pe 24 August 2009 08:20
De la: floryyyy, la data 2009-08-24 08:20:34da,,ce inseamna in cantitati ff mari,,te doare capul,adica faci tensiune,cand mananci sare in cantitati mari?industriale vrei sa spui?te inseli,cu toate ca eu mi-ams spus punctul meu de vedere,,nu oblig pe nimeni sa faca ce fac eu,,asa am procedat si ma simnt fff bine,,,pun sare ff petin,,nu deloc,,dar fiecare e liber sa inteleaga ce vrea,,,,daca organismul e tanar nu se simnte,,dar odata ce inaintam in varsta observam ca lucrurile nu stau chiar asa,,,o zi buna ,pa,pa,

Nu stiu ce varsta ai tu, dar eu am inaintat bine in ani, asa ca eu mananc exact asa cum simt nevoia, si nu am spus ca ceea ce zic eu e lege.....exact ca tine, mi-am spus o parere, de care nu trebuie sa tina nimeni cont....singurul lucru cert este ca atunci cand ne inversunam mai tare sa mancam "sanatos", atunci ne facem mai rau. Daca trupului ii dai sa manance, cu sau fara sare, de ce nu i-ai da si sufletului? Dar se pare ca tu dai numai trupului sa manance...asta e ...
O zi buna!
danka1
Postat pe 24 August 2009 12:37
danka eu n-am inteles cu sufletul asta ce legatura are cu mancatul sarat?

Postat pe 24 August 2009 16:08
Am folosit eu sare marina si e putin mai amara mie sincer nu imi place,cea mai buna sare e cea din pachetul verde de la magazin sau de vrac care se pune si la acrituri
arad_delly
Postat pe 24 August 2009 21:24
folosirea sarii marine e chestiune de obisnuinta. asa cum multa lume nu suporta gustul uleiului de masline in salate si foloseste cel de floare. totul e sa stii ce-ti face bine. eu o folosesc de 18 ani si n-am simtit niciodata ca e amara

Postat pe 25 August 2009 09:35
De la: dellycieux, la data 2009-08-24 16:08:01danka eu n-am inteles cu sufletul asta ce legatura are cu mancatul sarat?


Nu-i nimic. Nici nu ma mira....
danka1
Postat pe 25 August 2009 18:39
ma gandeam si eu ca sufletul nu-i materie. dar se pare ca tu sugerezi ca e. si trebuie hranit cu sare.
oricum mi-am permis sa fiu ironica pt ca si tu tratezi pe ceilalti cu superioritate. inclusiv semnatura ta e o judecata, o eticheta. pe un forum de retete? parerea mea e ca-ti irosesti verva si ai putea-o utiliza in scopuri mai importante. impotriva poluarii, razboiului, terorismului, etc.

Postat pe 26 August 2009 08:47
Mie mi se pare ca mereu se ajunge la discutii neplacute pe forumuri pur si simplu din spirit de contradictie.Ce rost are sa va tot judecati unii pe altii?Ok,unii mananca sare,altii nu.Ii priveste pe fiecare in parte.
Nu cred ca a combate ironia cu o alta ironie e o atitudine nespus de inteleapta,iar daca cineva are un moto pe care il foloseste fiindca ii exprima un crez,atunci e liber sa il foloseasca pe orice fel de site.Asa nu ajungem nicaieri.
Ambele doamne Floryyyy si Danka au dreptate in felul lor si trebuiesc respectate in acelasi mod.Fiecare si'a exprimat o parere,cu mai mult sau mai putin tact.
In concluzie,unii oameni pot manca mai multa sare,altii mai putina sau deloc.Niciuna dintre atitudini nu este gresita daca e ceea ce ii trebuie fiecaruia spre a'i fi mai bine.
Grazzia
Postat pe 26 August 2009 16:16
ai dreptate, grazia, esti o persoana echilibrata si inteleapta. multumesc

Postat pe 26 August 2009 16:20
De la: Grazzia, la data 2009-08-26 16:16:50Mie mi se pare ca mereu se ajunge la discutii neplacute pe forumuri pur si simplu din spirit de contradictie.Ce rost are sa va tot judecati unii pe altii?Ok,unii mananca sare,altii nu.Ii priveste pe fiecare in parte.
Nu cred ca a combate ironia cu o alta ironie e o atitudine nespus de inteleapta,iar daca cineva are un moto pe care il foloseste fiindca ii exprima un crez,atunci e liber sa il foloseasca pe orice fel de site.Asa nu ajungem nicaieri.
Ambele doamne Floryyyy si Danka au dreptate in felul lor si trebuiesc respectate in acelasi mod.Fiecare si'a exprimat o parere,cu mai mult sau mai putin tact.
In concluzie,unii oameni pot manca mai multa sare,altii mai putina sau deloc.Niciuna dintre atitudini nu este gresita daca e ceea ce ii trebuie fiecaruia spre a'i fi mai bine.


Multumesc . Asta era si parerea mea. In general nu prea ma "bag in seama" pe forumuri, dar la chestia cu sarea m-am bagat pentru ca mi se pare absurd sa spui ca sarea nu e buna, sau ca e otrava, sau ca face foarte mult rau....exact cum ai spus tu, fiecare om in parte e unic. Poate manca sare si sa nu aiba nimic sau poate manca si sa-i faca rau. Daca am fost mai putin lipsita de tact , imi cer scuze, dar am fost din cauza faptului ca se pun etichete, gen NU MANCATI SARE! VETI MURI! Ceea ce nu e adevarat...De aceea am fost mai acida poate. Iar daca doamnei sau domnisoarei dellycieux nu ii place semnatura mea, o sa ii spun ca am pus-o asa nu din superioritate , ci din faptul ca asta e adevarul de zi cu zi...din pacate...
In rest, numai bine!
danka1
Postat pe 26 August 2009 19:05
Cam aiurea acest subiect.Dar chiar credeti ca trebuie sa puna intrebarea asta cineva sa stim cate ceva despre sare????????Pai internetul e bun pt. informare dar romanul sta de forumuri si de barfa,de jigniri mai bine am cauta fiecare ce ne intereseaza ca daca avem internet putem avea si informatii.Da sunt bine venite schimburile de pareri,idei,retete etc. dar nu sa ne intrebam?BAAAAAAAAAAAA dar ce este sarea???sau ce este apa????????nu le vad rostul la asa discutii care aduc jigniri si alte replici. Sper sa nu supar pe nimeni nu asta este intentia mea ci sa ne gandim ce putem sa spunem si ne ajutam ca oamenii nu sa ne jignim ca e viata asa de grea.........
florinelciucar
Postat pe 26 August 2009 21:26
am un amic care nu mananca daca nu are sare la masa....fiecare inghititura o mananca cu sare...cred ca 3 kg /luna,poate si mai mult...e genial,nici caprele din padure nu mananca asa...
jabbayoda
Postat pe 7 Septembrie 2009 09:43
Si eu mananc foarte multa sare. Stiu ca nu este bine, dar nici nu reusesc sa reduc sarea, pentru ca imi place foarte sarat. Sunt momente cand ma doare stomacul si daca iau 1/2 lingurita cu sare, imi revin imediat si devin si mai vioaie. Cu toate acestea, as dori sa pot manca normal de sarat. Stiu ca exista tot felul de artificii pentru a da mancarii un gust sarat folosind ingrediente. Nu stiu insa care ar putea fi acestea. Ma poate ajuta cineva cu un sfat bun ? Multumesc anticipat !
SHIVA
Postat pe 7 Octombrie 2009 19:40
buna dragi mei,,citesc si ma minunez,de unii care le plac ironiile,,eu mi-am spus punctul meu de vedere,nu oblig pe nimeni sa-mi urmeze sfatul,,am cont pe multe siteuri si ff multi prieteni ,si asta ptr ca sunt politycoasa si nu jignesc pe nimeni,ptr ca asa sunt si-n realitate,,si ma bucur ca si pe acest site am prieteni,multumesc celor care stiu sa respecte chiar si virtual,,
floryyyy_delly
Postat pe 3 Noiembrie 2009 14:08
mai nou cica e cangergina!
delly000861
Postat pe 15 Martie 2010 14:43

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
temperatura si timp 1 De la: adrivladulescu 8 Decembrie 2009 23:08
nucile,stafidele,alunele,si nuca de cocos,,,, 6 De la: frger 30 Martie 2009 18:49
biberoane pt bebelusi..o mare dilema care i mai bun(curge normal)??? 8 De la: civita_delly 8 Octombrie 2014 15:46
Ce reete de mncare gtim astzi? 18 De la: etinc3lle 19 Februarie 2010 11:41
putina imaginatie 2 De la: umblataprinlume 31 Mai 2009 02:21
Setari Cookie-uri