Sa slabim impreuna!

De la: emagl, la data 2008-08-07 10:45:54Orice dieta numai sa slabesc,de sport nu poate fi vb, stau la casa si zilnic am f mult de munca, deci...alerg prin curte Partea proasta e ca stau la birou pe scaun 8 ore / zi.Am 68 de kg si 1,60 m.Astept sugestii si ajutorul vostru.
hhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhh nu mai minca dupa ora 17
garbo037326
Postat pe 12 August 2009 15:18
De la: garbo037326, la data 2009-08-12 15:18:17
De la: emagl, la data 2008-08-07 10:45:54Orice dieta numai sa slabesc,de sport nu poate fi vb, stau la casa si zilnic am f mult de munca, deci...alerg prin curte Partea proasta e ca stau la birou pe scaun 8 ore / zi.Am 68 de kg si 1,60 m.Astept sugestii si ajutorul vostru.
hhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhh nu mai minca dupa ora 17

Hopa!Avem si un barbat printre noi!Ai venit sa dai sfaturi sau sa "hhhhhhhhhhhhhhh"-ai de noi?
laura_bella36
Postat pe 12 August 2009 15:48
ceau iama si pe mine spunemi cum sa procedez poate ma scap si eu de kg in plus ca am cam depasit nivelul normal hai ca ne auzim raspundemi te rog
Roha
Postat pe 13 August 2009 17:53
ma bag si io in vorba dk ma primiti. so, ptr slabire rapida dieta atkins pare a fi cea mai rapida si cu rebound rezonabil. alternarea acestei diete cu regim disociat da rezultate spectaculoase.

principiile unei nutritii sanatoase le mai expun pe blog, sa traiasca nenea gogu k e pe gratis:

http://sanasport.blogspot.com

io va astept la discutii pe tema asta si promit sa raspund eventualelor intrebari, care pot fi puse pe forumul acesta.
anticenzura
Postat pe 18 August 2009 21:39
barbatii grasuti sunt bonomi si femeile grasute sunt sexi. asa ca, nu va mai chinuiti sa slabiti .
si_totusi
Postat pe 18 August 2009 22:04
De la: si_totusi, la data 2009-08-18 22:04:35barbatii grasuti sunt bonomi si femeile grasute sunt sexi. asa ca, nu va mai chinuiti sa slabiti .

corect!

si io zic ca slabitul nu tre' sa fie un obiectiv 'per se' dk BMI < 25. dupa aia pot aparea alte probleme.

probail ca tre' sa isi faca probleme cine are TA > 130/80 (140/90 cred ca e deja un prag), colesterol, trigliceride sau glicemie crescute.

care sunteti sanatoase, sa fiti sanatoase in continuare! noi va iubim oricum

slabitul cu diete nu e bun, dk e, tre' sa vina in mod natural, din stilul de viata si exercitiu fizic!
anticenzura
Postat pe 19 August 2009 15:58
marturia asta mi s-a parut interesanta:

http://www.garbo.ro/articol/Sanatate/2459/Povestea-curei-mele-de-slabire.html
anticenzura
Postat pe 20 August 2009 02:41
asa se intimpla nu te speria.acul cantarului nu se misca un timp desi faci efort dar pe urma scade 1 kg dintr-o data.atunci sa vezi!
garbo016112
Postat pe 21 August 2009 10:31
ati uitat un lucru: apa
eu cand vreu sa dau jos un kg-2 beau multa apa, cate 5 litri pe zi, si la ten arat mai bine dar se curata organismul si clar ca inlocuiesc chestiile alea de rontait de care avem nevoie uneori.. cu mici gurite de apa.
Cand ai stomacul plin de apa..sigur nu o sa ti se faca pofta de ceva dulce
Sigur ca si eu vreau sa dau jos cateva kg, dar in situatia mea...mi-e greu, ma multumesc sa mamentin la cele 60-62 de kg.
cioca
Postat pe 24 August 2009 23:51
De la: brandusa, la data 2009-08-24 23:51:07ati uitat un lucru: apa
eu cand vreu sa dau jos un kg-2 beau multa apa, cate 5 litri pe zi, si la ten arat mai bine dar se curata organismul si clar ca inlocuiesc chestiile alea de rontait de care avem nevoie uneori.. cu mici gurite de apa.
Cand ai stomacul plin de apa..sigur nu o sa ti se faca pofta de ceva dulce
Sigur ca si eu vreau sa dau jos cateva kg, dar in situatia mea...mi-e greu, ma multumesc sa mamentin la cele 60-62 de kg.

Corect Brandusa.Numai ca eu de ex.,am 37 de ani iar tu 27.Acum 10 ani aveam 55 de kg si-mi era tare bine,dar acu am 72.Enorm.Si tare mult ma chinui sa le dau jos cu toate ca mananc jumatate din ce mancam la cea vreme.
laura_bella36
Postat pe 26 August 2009 10:11
asta pare a fi un studiu serios. am remarcat ca in traducerea in romana s-au strecurat cateva inadvertente, insa nu gasesec originalul :D

http://www.evz.ro/articole/detalii-articol/866521/Coapsele-prea-fine-semn-al-bolilor-cardiace/

pe undeva pe aici am scris ceva de cvadricepsi, inainte sa citesc articolul asta. acum poate intelegeti mai bine ce am vrut sa spun.
anticenzura
Postat pe 5 Septembrie 2009 03:24
o sa va impartasesc si eu experienta mea...

la 28 de ani aveam 74kg. nu era o tragedie pentru ca am 172cm inaltime. desi era totusi mult... am ramas insarcinata. am acumulat in cele 9luni vreo 10 kg pe care a nastere le-am dat jos. insa, dupa prima luna de la nastere am inceput sa ma ingras. am pus 10 kg. deci am ajuns la fenomenala cifra de 84, pe care am 'pastrat-o' 7 ani...
anul trecut in primavara, m-am hotarat ca e vremea sa schimb ceva in look-ul meu. [deja nu-mi mai placea de multa vreme sa ma uit in oglinda. nici macar in treacat...] mai avusesem tentative, dar fara prea mare vointa si deci..., nici succes.
asa ca, mi-am pus ambitia la bataie. am inceput sa mananc doar salate si pentru ca era primavara timpurie, am inceput cu salate de frunze. stau la curte, deci aveam avantaj. :)
mancam pe saturate. putin ulei si putin otet sau lamaie asezona salata. apoi am continuat cu salate de rosii, castraveti, ardei...
tot timpul am baut pepsi twist [de care-s addicted], cafea si am fumat.
sa nu uit sa mentionez ca pe toata perioada, am baut ceai verde neindulcit [simplu sau cu adaos de gingseng].
am inceput prin aprilie-mai. in august am urcat pe cantar... aveam 72kg. de-atunci am inceput sa introduc in meniu mancare obisnuita. portii mai mici, desigur. am continuat insa cu ceaiul verde.
scaderea in greutate a continuat.
acum, la 1 an si 5 luni de cand am dat startul curei, am 66kg. am un program aiurea de masa. beau toata ziua ness cu cola si abia dupa ora 18:00 cand ajung acasa, mananc.
cateodata, pana la 12:00 cand ma bag in pat, mananc si de trei ori...
si mananc mancare. nu ma fac doar. dar nimic nu se mai lipeste de mine.

e experienta mea. nu o recomand pentru ca nu stiu cat e de sanatos ce am facut. asta o sa vad in timp, probabil...
ashanna
Postat pe 5 Septembrie 2009 10:52
Spanac este si la borcan, eu cumpar de obicei de la firma Olympia, e si mai ieftin. E f. bun si il prepar cam asa : pun putin unt la topit in loc de ulei intr-o cratita de teflon si apoi adaug spanacul din borcan,dar nu tot, binenteles, cat cred ca-mi ajunge dupa care pun si mazare verde boabe tot din borcan, adaug piper, coriandru macinat,of course:), si mai bun busuioc . Amestec putin las sa se inabuse la un foc potrivit cu un capac pe cratita si dupa 5 minute opresc focul. Pun in farfurie si servesc cu o rosie taiata sau o salata de varza. Imi place f. mult si puteti combina, sa mai adaugati porumb, sau ce va place.
Rabela
Postat pe 23 Septembrie 2009 13:39
daucy...

io d-asta iau...
facusi o reteta f interesanta acolo...nu am pus niciodata coriandru sau busuioc la spanac...

si mazare verde boabe?

omu' cat traieste, invata...
iasomia
Postat pe 23 Septembrie 2009 14:21
De la: iasomia, la data 2009-09-23 14:21:10daucy...

io d-asta iau...
facusi o reteta f interesanta acolo...nu am pus niciodata coriandru sau busuioc la spanac...

si mazare verde boabe?

omu' cat traieste, invata...


Am uitat sa spun sa puneti si putin usturoi taiat feliute subtiri(doar o capatana de usturoi) si aruncat printre mazare, f.bun. Deci, coriandru,busuiocul si usturoiul face sa aiba un gust f aromat.
Rabela
Postat pe 23 Septembrie 2009 15:10
daca zici tu...
da' cred ca ai vrut sa zici: doar un catel de usturoi...
iasomia
Postat pe 23 Septembrie 2009 15:47
asta ce-i, bre, de dat la ratze?...
zambil
Postat pe 23 Septembrie 2009 15:49
ioi..
iasomia
Postat pe 23 Septembrie 2009 15:50
Buna!
Si pe mmine ma pasioneaza slabitul.Dupa ce m-am lasat de fumat,acum 5 sni,am tot pus progresiv kg dupa kg.Acum 2 ani am tinut o cura recomandata de dosctorita de la Siluette.
Deci:timp de 3 saptamani aveam voie aceste alimente
-carne(pui sau vita)fiarta sau gratar ,cat vroiam
-1 produs lactat(lapte,sana sau iaurt) 1 litru pe zi
-1 fruct,cat doream
-3 felii de paine hipoglucidica pe zi.
Eu am inlocuit paine cu rosii,nu puteam manca carnea singura.
Schimbarea produselor se face dupa cele 3 saptamani.Poti inlocui laptele cu sana s.a.m.d.
Slabirea este f rapida,in primele zile slabeam si 1 kg pe zi si eram si satula.
Incercati-o ,este usor de tinut .
Succes.
Magda
magdaandreica
Postat pe 23 Septembrie 2009 20:06
De la: carolinaa, la data 2008-08-07 12:37:08Buna dragelor :)
As vrea sa intru si eu in grupul vostru . Ma primiti?
Eu am avut acum mult timp pb cu sanatatea, am reusit sa slabesc 35 de kg
Totul a fost sss ok timp d 2 ani, m-am mentinut pe 59 - 60 d kg de la 98 kg cu cat incepusem, numai ca acum 2 veri am fost la dct ca ma simteam cam rau si am zis sa imi fac control, control in urma caruia medicul mi-a dat anticonceptionale pt ca aveam un chist f mare si sa nu ma operez
D p urma acestora m-am ingrasat iar in 3 luni jum pana la 95
Am simtit ca innebunesc :(((((
Nu am iesit din casa cateva luni, eram afectat psihic fff mult :(((((((((
Pana intr-un final anul asta inainte d Paste, am avut acel feeling ca e momentul sa ma reapuc sa revin cum eram........Am inceput regimul, am slabit un pic adik pana la 86 Kg, dar am inceput de vreo 2 sapt sa calc stramb si parca nu mai regasesc acea ambitie p care am avut atunci knd am slabit muuult..ma tot gandesc cum sa fac sa reusesc sa ma abitionez
Sper ca aici, vazand ca sunt fete care tin si au rezultate ma voi ambitiona si eu mai tare si sa dea domnu macar la 70 KG sa ajung
Va pup si ne mai auzim cu siguranta
relia
Postat pe 15 Octombrie 2009 13:12
BUNA
EU INCERC O CURA CU UN PRODUS NATURIST DE SLABIT RE-CODE CARE TRATEAZA SI DEREGLARILE HORMONALE DAR TIN SI REGIM MA SIMT FOARTE BINE DE LA EL IN PRIMA LUNA M-AM INGRASAT PUTIN ADICA 1KG AM VORBIT LA FIRMA UNDE L-AM LUAT PARCA EURONET SI M-AU SFATUIT SA MERG MAI DEPARTE, AM SLABIT 6 KG SI ACUM SUNT LA CEA DE-A DOUA CURA
SI AM SLABIT 3 KG DAR MAI FAC SI GIMNASTICA !
MARIA_28
Postat pe 30 Martie 2010 11:57
Buna,nu stiu ce varsta ai,dar te sfatuiesc sa numai incerci niciun produs nou,pastila sau sirop,ceai,etc.Incearca dieta CC.Eu am luat o gramada de prostii care nu au avut efect,doar aceasta dieta.
japan
Postat pe 30 Martie 2010 12:15
,,Dieta"..ce cuvant magic ! :-) Poti sa incerci cu exercitii de alergare pe banda, programe speciale , se consuma in 20 de minute aprox 200 de calorii, sunt 6 serii pe care trebuie sa le faci. inmulteste 200 de calorii cu 6 ..vei avea 1200 calorii date intr-o sedinta de aprox 3 ore de sport , cu pauze, desigur. Faci asta zi de zi si devii ,,slim" :-) Dieta opoti lasa in subsidiar, ea ajuta doar in conditiile in care faci si sport (zilnic) Sportul e un mod de viata si nu doar un mod de a slabi.
reyya
Postat pe 1 Mai 2010 22:02
da! chiar ce-ar fi!
ia haideti sa slabim! impreunaaaaaaaa
fleurdelis
Postat pe 1 Mai 2010 22:04
Hai ca te alerg maine dupa fluturasi. Ce zici?
Doara
Postat pe 1 Mai 2010 22:04
aaaaaaaaaaaaa.....
tu m-ai alergat deja!
pana-n lac! si inca mai vreeeei???
fleurdelis
Postat pe 1 Mai 2010 22:06
Cat mai aveai pana ajungeai in barca alora? 10 cm? Hai ca maine ma alergi tu pe mine ca nu m-ar deranja sa mai slabesc un pic.
Doara
Postat pe 1 Mai 2010 22:07
pe mine mai mult??
fleurdelis
Postat pe 1 Mai 2010 22:13
auzi stiic e?
pana la urma lasa, ii mai bine!
k-o sa slabim impreuna stii??
fleurdelis
Postat pe 1 Mai 2010 22:17
Aia ziceam si suntem si on topic.
Doara
Postat pe 1 Mai 2010 22:26

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Mentinerea greutatii dupa dieta 27 De la: garbo_385367 10 Iulie 2014 11:20
buna! 42 De la: cosminuta84 16 Iunie 2010 08:56
in cat timp pot sa slabesc 10 kilograme 217 De la: 22 Februarie 2019 10:32
Sa slabim impreuna! 276 De la: garbo_388410 5 Noiembrie 2013 13:03
7 kg in 7 zile 18 De la: garbo_14305 25 Iunie 2013 12:39
Setari Cookie-uri