Cum pot depasi aceasta problema?

Am 24 de ani. Sunt intr-o relatie cu Mihai de 3 ani jumatate. Este plecat in Anglia cu munca si astept sa termin masterul intr-o luna si apoi sa il urmez. In noiembrie anul trecut, a luat decizia de a pleca din casa in care stateam cu chirie si s-a despartit de mine pe motiv ca ne certam prea des. Perioada sarbatorilor a fost pentru mine un chin. Plansete si multa suferinta. Si continuam sa ma rog si sa se intoarca. Lucru care s-a intamplat. Insa, in toata acea perioada, el a avut o relatie cu o tipa cu mult inferioara mie, din toate punctele de vedere. Prima oara mi-a spus ca a fost cu ea doar din complezenta dar ceva ma facea sa nu il cred. Asa cum banuiam, mi-a recunoscut ca au fost impreuna in adevaratul sens al cuvantului, timp de o luna, dar a ezistat sa imi spuna pentru a nu ma rani. Ma doare si acum ca m-a inlocuit in cateva zile si fiind acum singura, ma gandesc la orice. Ca m-ar putea insela, ca voi fi pusa din nou in situatia asta desi au trecut cateva luni de atunci si urmeaza sa plec la el. Cum pot depasi situatia? Cum ma pot elibera de framantarile acestea si sa imi recastig increderea in el? Multumesc!
izabela92
Postat pe 21 Mai 2017 13:34
Nu cred ca sunt in masura sa dau sfaturi, dar... eu cred ca tu trebuie sa iti recapeti increderea in tine, nu in el. Daca te-a inlocuit o data, o va face ori de cate ori va avea ocazia( iar ocazii se ivesc mereu ) . Nu conteaza cu cine a facut-o , nu conteaza daca "ea" iti este "inferioara sau superioara" , tie, conteaza ca a facut-o. La 24 de ani , viata abia incepe. Nu iti cladi "fericirea" pe indoieli....Ai grija de tine !
Magda17
Postat pe 27 Mai 2017 08:32
Magda17, foarte bine zis.
Izabela, si eu sunt de părere ca o va mai face si nu ai de ce sa trăiesti in modul acesta, vesnic cu teama si nesiguranță in spate, o sa iti mănânci zilele.Esti tânără, acest hop este infim fata de ceea ce iti poate oferi viața, asa ca nu te amarî pentru asa ceva.Cu toții meritam iubire, respect, sprijin si siguranta intr-o relație, indiferent de natura ei.Restul sunt metode de a ne pune paie in cap.
Multa înțelepciune si o viata frumoasa iti doresc!
Schmetterling
Postat pe 27 Mai 2017 16:40
Carevasazica...

..."el a avut o relatie cu o tipa cu mult inferioara mie, din toate punctele de vedere."... ?!?!?
Esti absolut sigura de treaba asta?
Serios??
Pe bune???
Nu crezi ca esti poate cam prea sigura si 'usor' cam prea ingimfata?!?
Nu de alta, da' logica imi spune ca cel putzin dpdv - Ooops! - sexual, aia 'inferioara', s-a cam dovedit teribil dee ... superioara!
Asa ca la capitolu' asta e cam 1 - 0 pt. ea, caci se pare ca ... te-a 'dovedit' chiar pe tine!

Mare problema de caracter genul asta de arogantza al femeilor fatza de alte femei, tot muieri si ele pina la urma urmelor.
Oare chestia asta atit de fundamental si de ... feromonic primitiva, o tine tot deee...

...feminism?!?


garbo101426
Postat pe 27 Mai 2017 19:30
Nu cred ca tine de feminism sau de primitivitate, e exact ce spune Schmetterling: nevoia de siguranta afectiva, de iubire. Care pe langa respect si sprijin constituie fundatia de nezdruncinat a unei relatii. Foarte bine punctat, Fluturas. La fel si Magda17...
Si Izabela, daca nu era fata aceea era alta, nu cred ca l-a atras ceva la ea in mod deosebit, el e hiba, nu tipa respectiva. Probabil nu cauta ceva serios..
Alege cum ti-e mai bine.
roxana1deac
Postat pe 27 Mai 2017 21:17
Bai, sinteti de groaza lumii, zau asa!...

Sorry, da' in mintea multor infantile si 'mizericordioase' fapturi, numai si numai barbatii 'e' permanent porci si, vai!, sarmanele, sensibilele, vesnic neintelesele, ne-iubitele ... cosmic si mirobolantele fapturi ezo si exoterice muieri, sint mereu, permmanent, tot timpul siii ... perpetuu doar niste...

...NAPASTUITE VICTIME !

Serios acu', voi chiar nu realizati ca tocmai de la atitudinile de genu' asta vi se trage tot 'necazul'???
Nu de alta, da' tuturor 'alorlalte' muieri - care n-au vreme sa fie sau sa devina atit de ... sensibiloase -, nu li se intimpla niciodata ... parascoveniile de va tot plingeti si lamentati de dimineatza pina seara pe net!

De-a devenit cyberspace-ul un fel de gigantic si deformat/deformant ... Oprah Show cu supliment constant si permanent de ... Dr. Phil!
Si inca pe broadband de mare viteza!...

Sfatul meu?...

...MA - TU - RI - ZA - TI - VA, ODATA !!!

garbo101426
Postat pe 27 Mai 2017 21:49
De acord in linii mari cu tine, 426. Insa problemele lor se rezolva in doi, nu in trei, asa cum a incercat baiatul din topic. Nu stiu care-i natura neintelegerilor personajelor din topic, dar nu cauti pe alta decat daca esti sigur ca e definitiv si in nici un caz la cateva zile, sa fim seriosi.
Dpmdv, e f. clar ce-si doreste el din relatia cu Izabela92: nimic.
roxana1deac
Postat pe 27 Mai 2017 22:04
426, de principiu, ai multa dreptate, sunt atat de multe scroafe, care procedeaza precum cel din topic, incat procentul barbatilor e la mustata.

Doar barbatii nu provin dintre extraterestri... nu sunt educati si formati de aceleasi medii, de aceeasi societate ca si femeile?! ...E de-a dreptul pueril sa dai vina pe altul pt. ca-i barbat sau ca-i femeie, in dauna actiunilor sale.
roxana1deac
Postat pe 27 Mai 2017 22:47
@Izabela92, de unde ai dedus ca tipa iti e mult inferioara? O cunosti personal?
Pina una alta am inteles ca baiatul a cautat o oaza de liniste pt. cu tine se certa prea des. Oare nu asta e motivul pt. care a intervenit tipa mult inferioara tie?
Ramine la latitudinea ta daca ierti si uiti continuind aceasta relatie fara certuri sau daca iti continui viata fara Mihai.
Sfaturi general valabile nu exista, numai tu stii daca merita sau nu sa continui relatia.

Sint de acord cu Roxana, barbatii acestei planete sint nascuti si educati de aceleasi femei "infantile" si "mizericordioase", asa ca nu au cum sa fie perfecti. Daca o relatie esueaza greseala apartine ambilor protagonisti iar adevarul e pe undeva pe la mijloc.

Tommy_Boy
Postat pe 28 Mai 2017 10:24
de ce iti mai pui problema impacarii..? cauta in asta raspunsul..
garbo_466880
Postat pe 28 Mai 2017 11:20
Tomitza, mama, nu exista...

...adevar pe undeva pe la mijloc!

Exista doar oameni care pun adevarul pe-acolo pt. ca nu stiu unde sa se puna pe insisi!
Si asta doar pt. ca cel mai ades adevarul nici macar nu doare, el pur si simplu...

...ARDE !

Atita tot...
Iar asta se pare ca e natura omului:
...mica, f. jos, meschina, egoista profund si ... teribil de ignobila!
Adica fix ca-n vorba marelui Iorga referindu-se la statistica, adica la o...

"...medie care ascunde ... MIZERIA"

Iar in cazul nostru, cel cu 'adevarul e pe undeva la mijloc', e vorba chiar de media care ascunde...

...MIZERIA UMANA !

Cine stie in viatza personala unde-i este locul si unde-i este multzumirea - obisnuiti-va cu gindul: fericirea nu exista!, ea e doar o stare de spirit specifica numai omului si e aidoma unui fulger: extrem de scurta si orbitoare - , ei bine, atunci nici nu va vedea adevarul ... undeva pe la mijloc.
Pt. ca acel cineva, ajuns la stadiul de multumire interioara personala, isi traieste...

...PROPRIUL ADEVAR.

Si pt. ca se simte bine in pielea lui, acel adevar personal este si...

...adevarul ABSOLUT, adevarul UNIVERSAL!

Unui astfel de om nu-i mai pasa unde-ar fi acel adevar pt. ca, pur si simplu, el e una cu ACEL adevar.
El devenind practic...

...adevarul INSUSI!

P.S.
Nu va stresati asa de duminica dimineatza, dragilor, chiar nu ma supar si nici macar nu ma astept sa intelegeti asa usor toate astea...
E greu, e dureros de greu, iar daca astea nu vin din interiorul fiecaruia dintre noi, atunci nici o 'explicatie' a oricui pe lumea asta nu ne va putea face sa intelegem...

Cit de departe, cit din ce in ce mai departe sintem cu totii deee ...

...Ubermensch-ul nietzsche-nian...



Si sint sigura, absolut sigura, ca pe undeva, in sinea lui profunda, plinge si NE plinge...

...insusi Dumnezeu...

garbo101426
Postat pe 28 Mai 2017 11:23
Umila mea parere e ca fericirea nu-i o stare... fulguranta ci poate fi o perpetua stare, daca ne cunoastem, muncim la ce suntem si mai ales daca fondul personal este unul cat se poate de bun. Si daca desigur, ne si delimitam de conceptul de fericire ca "betie" a fiintei care poate excede chiar si bunul simt, firescul si constiinta. Poate gresesc sa cred asa...
roxana1deac
Postat pe 28 Mai 2017 11:58
Nu te mai gandi atat ca te poate insela pt ca atunci chiar te insala .Incearca sa il inconjori cu dragoste afectiune si tot ce asi doreste . Un barbat care te iubeste cu adevarat nu cauta dragostea in alta parte daca o are acasa , Si eu am avut o relatie si desi il iubeam nu tineam cont de aspectele astea sa il sun mai des sa ai spun ca il iubesc si dupa ce ne-am despartit mi-a reprosat asta deci nu te mai gandi la ce sa intamplat traieste prezentul si gandestete sa fiti fericiti in viitor
garbo207334
Postat pe 28 Mai 2017 12:20
Chiar nu vezi situatia? Este clar ca buna ziua! si mai termini si MASTERUL!.
garbo221171
Postat pe 29 Mai 2017 09:41
Izabela92, e normal ca el sa nu te vada superioara, sa zic asa, daca v-a f..t pe amandoua. A fost "din complezenta" cu ea?
El e magar si tu prostuta daca poti crede asa ceva.
Lasa-l naibii, nu se merita.
Si gaseste-ti pe unul care sa te vada nu superioara, nu inferioara altei femei
Ci unica din viata lui.
Ionela21_Teodora
Postat pe 31 Mai 2017 07:16
De la: roxana1deac, la data 2017-05-27 22:47:21 426, de principiu, ai multa dreptate, sunt atat de multe scroafe, care procedeaza precum cel din topic, incat procentul barbatilor e la mustata.

Doar barbatii nu provin dintre extraterestri... nu sunt educati si formati de aceleasi medii, de aceeasi societate ca si femeile?! ...E de-a dreptul pueril sa dai vina pe altul pt. ca-i barbat sau ca-i femeie, in dauna actiunilor sale.


Pai bărbații nu vor sa fie ordonați, așa ca nici pe femei nu le lasă, ca sa rămână la nivelul lor, de jos.
Femeile care au barbati nu pot sa evolueze pt ca barbatii nu le lasă,
ingerasulluptor1
Postat pe 31 Mai 2017 23:11
De la: izabela92, la data 2017-05-21 13:34:52Am 24 de ani. Sunt intr-o relatie cu Mihai de 3 ani jumatate. Este plecat in Anglia cu munca si astept sa termin masterul intr-o luna si apoi sa il urmez. In noiembrie anul trecut, a luat decizia de a pleca din casa in care stateam cu chirie si s-a despartit de mine pe motiv ca ne certam prea des. Perioada sarbatorilor a fost pentru mine un chin. Plansete si multa suferinta. Si continuam sa ma rog si sa se intoarca. Lucru care s-a intamplat. Insa, in toata acea perioada, el a avut o relatie cu o tipa cu mult inferioara mie, din toate punctele de vedere. Prima oara mi-a spus ca a fost cu ea doar din complezenta dar ceva ma facea sa nu il cred. Asa cum banuiam, mi-a recunoscut ca au fost impreuna in adevaratul sens al cuvantului, timp de o luna, dar a ezistat sa imi spuna pentru a nu ma rani. Ma doare si acum ca m-a inlocuit in cateva zile si fiind acum singura, ma gandesc la orice. Ca m-ar putea insela, ca voi fi pusa din nou in situatia asta desi au trecut cateva luni de atunci si urmeaza sa plec la el. Cum pot depasi situatia? Cum ma pot elibera de framantarile acestea si sa imi recastig increderea in el? Multumesc!


N-ai ce problema sa depasesti, lucrurile sunt clare din momentul in care partenera sau partenerul zambeste si flirteaza cu alt barbat sau cu alta femeie. Daca s-a mai si culcat cu altcineva, ce vrei mai mult?
Nimeni interesat cu adevarat de ceea ce simti, de ceea ce-ti doresti si care te vrea pe termen lung in viata sa, nu se comporta in felul asta. Tu mai continui sa fii cu iubitul asta al tau doar daca vrei sa te chinui, daca crezi ca-i tot un drac; decizia e a ta. Dar e pacat..
Damiana_Sararu
Postat pe 2 Iunie 2017 10:12
Carevasazica banalul si benignul zimbet sau ... toxicul si darimatorul de relatii 'filtrat' pur uman urmeaza sa intre in dezbatere, a Parlamentului probabil, la modificari ale Codul Penal, nu-i asa?
Ca inteleg ca au devenit extrem de periculoase si vor fi catalogate in viitor drept...

...crime impotriva Umanitatzii!

Cita dreptate avea Neagu Djuvara!
Voi va dati seama ca exact pe el ar fi trebuit sa-l punem ca ministru al...

...moralei, verticalitatii caracteriale si al ... 'ethos'-ului inter-uman?!?
garbo101426
Postat pe 2 Iunie 2017 10:34
Daca ar fi inofensiv, nu s-ar zambi, 426, nu s-ar filtra...
Damiana_Sararu
Postat pe 2 Iunie 2017 10:41
@798, eu zic sa mai reflectezi nitzel.
Nu de alta da' zimbetul si 'filtratul' fac parte indisolubil din natura si fiintza umana si nu e deloc logic si/sau drept sa suspectam de intentie 'criminala' orice biped pt. semne, grimase, gesturi sau vorbe care intra inca de la inceputurile existentzei umane la categoria ... ludic!
Si nicidecum la ... intentii categoric presupus vinovate.

Intotdeauna cel mai important e chiar ... CARACTERUL din spatele tuturor acestora.
Iar daca asa de 'bine' ne-am priceput chiar noi sa ne alegem oamenii ... 'epidermici', atunci e doar vina si i/responsabilitatea noastra!
Si nu doar pt. ca noi am avut experientze 'nefaste' in materie de ... zimbet si flirtat asta si inseamna, automat, ca toate femeile si toti barbatii sint a priori...

...vinovati deja de infidelitate!

Si e bine sa ne gindim ceva mai cu grija daca nu cumva izvorul infidelitatzii celui/celei de linga noi nu isi are cumva 'originea' chiar in...

...gindurile, gesturile, vorbele si faptele noastre!

Vina e mereu si mereu ... la celalalt, nu-i asa?...
Zic si eu...
garbo101426
Postat pe 2 Iunie 2017 11:08
Okay, intreab-o atunci pe @Izabela92 ce anume l-a facut pe iubitul ei sa-i intoarca spatele si sa se culce cu alta.
Ce anume de nerezolvat intre ei, putea sa determine acest comportament... si asta, avand in vedere ca oamenii au privilegiul comunicarii. Si daca era ceva de nesolutionat intre ei sau lipseste chiar baza relatiei, la revedere. Insa, a insela, e cel mai las mod de a face fata problemelor dintr-o relatie. Iar a spera sa fii iertat si sa-ti continui relatia, cum e cazul baiatului asta, e chiar mai rau.
Damiana_Sararu
Postat pe 2 Iunie 2017 11:24
Si chiar crezi ca asta-i treaba mea sau a altuiva de pe-aici?
Mai normal mi se pare sa ai suficient de multa minte si discernamint incit sa nu provoci si 'inoportunezi' in mod public ... publicul cu idiosincraziile tale pseudo-existentialiste!

Acu' serios, da' cit se poate de serios, tu chiar... mai 'pui botul' la asa topicuri?
Chiar ti se par 'emanatia' unor oameni sanatosi, in deplinatatea etimologica si semnatica a termenului?!?...

P.S. Ai tu garantia ca ala chiar s-a si culcat cu aia doar pt. ca asta ar fi vreo Cosinzeana, vreo sfinta sau vreo minune de om???
Sau poate chiar pt. ca iubita din Ro eee ... 'mult superioara' aleia?!?
Poate ca omului care ' a iezistat' i s-o fi acrit de 'superioritatea' duduii infantile, nu crezi?
Si o fi vrut si el, ca to(n)t barbatu', una mai putzin inteligenta, da' care sa fie suficient de ... filozoafa incit sa nu-i arda in mijlocului actului sexual sa despice firul existentialismului in patru taman ... la climax!
garbo101426
Postat pe 2 Iunie 2017 11:44

426, eu am postat pt. @Izabela92. Nu pt. forumisti!
Cat de "nefilozoafa" in pat o fi, e doar treaba ei. Si a iubitului ei, daca infantilitatea prezumata a duduii i-o fi fost destul pe plac, cat sa nu-i dauneze la sex.
Insa topicul "existentialist" e public, asa ca...
Damiana_Sararu
Postat pe 2 Iunie 2017 12:13
"Okay, intreab-o atunci pe @Izabela92" imi pare a fi fost adresata mie, adica tot o forumista, nu?

Iar atunci cind pui o intrebare ... intrebatoare, te astepti la un raspuns real sau doar la o ... filozofareala 'dialectico'-retorica?!?

Iar pb. chiar asta e:

...Lipsa de masura si de discernamint a multor bipezi cind isi fac publice toate porcarelele personale!
Care nu e altceva decit un fel de, sorry!, ... 'masturbare' emotionala in vazul intregii lumi!
Asa cum fiecare dintre noi simte intuitiv ca nu e in regula sa iesi ... in koooru' gol pe strada, tot asa ar trebui sa intelegem ca e la fel de nociv si/sau periculos sa ne dezgolim pina 'la piele'...

...afectele personale !

Iar in ambele situatii 'regulatorul' se numeste...

...BUN SIMTZ !

Care se obtine, helas!, doar prin...

...educatie discriminanta/discriminativa.

Revin deci:
Cit de 'sanatoasa' sa fii sa faci asa ceva la o virsta la care se prezumeaza ca ai fi deja ... coapta la minte?!?
garbo101426
Postat pe 2 Iunie 2017 12:45
Intrebarea e pt. @Izabela92?
Cred ca ai observat deja, 426, ca aici nu-i un concurs a carui tema este cine-i mai inteligent sau discret. Cei care deschid topicuri isi spun pasul si chiar spera sa primeasca sfaturi cat mai bune.
Revenind la topic, cum am stabilit deja ca Mihai al fetei nu e un sfant, in consecinta nu-i o minune de om si nici Fat-Frumos, din moment ce cauta confirmari pe alte dudui, nu-i ramane decat sa si-l tina sanatoasa.
Nu de alta, dar nici @Izabela92 nu-i vreo Cosanzeana, cum ziceai. Da' sfanta e, ca numai o sfanta sau o "naiva" iarta. Nu-i asa, @Izabela92? Sau una neimplicata in relatie. Multumita?
Damiana_Sararu
Postat pe 2 Iunie 2017 13:36
Mai repet inca o data ca stiu ca n-o fi 'concurs' de inteligenti - iar cu topice de genu' asta ar fi si cam greu! -, da' nici de timpitzi care sa ne facem ca nu mai stim ce vorbim/auzim, nu?

"Okay, intreab-o atunci pe @Izabela92" mi-a fost adresata mie sau nu?
Ori logica a cazut nitzel de pe tocuri si si-a fracturat coloana?!?

Si doua intrebari de bun simtz:

1. Avem si partea de 'adevar' din partea ailalta, sau ne dam cu parerea pe textul unei analfabete ... 'mult superioare'?!?
Nu de alta, da' chiar nu obisnuiesc sa ma complac in lamentatii 'feministe', stupiditatzi muieresti si analize puerile, infantile si inutile provocate de, fara suparare, o 'mica' ii_mbecila si topicul ei!

2. Ce Dumnezeu, chiar nu reusiti sa intelegeti ca astea sint topice fabricate in redactie ca sa fie tzinuta 'treaza' atentia si ... ne-atentia prostilor?
Ati primit in ultimile 12 zile careva vreun raspuns sau macar vreo reactie de vreun fel din partea nataroaicei de abia mai putea sa astepte sfaturile voastre in materie deee...

..."eliberare de framantarile acestea si de recastigare a increderii in el" ?!?

Naivi/naive, da' chiar asa???...
garbo101426
Postat pe 2 Iunie 2017 14:11
Stii cum e cu intrebarile retorice? Puse formal, pt. a contura discutia? Inca ceva, 426. Eu nu caut si nu voi cauta raspunsuri, vreodata, pe forumuri. Nici de la forumisti, nici de la anumiti forumisti.

Iar daca am considerat ca pot veni cu un "sfat" pe un topic, am facut-o.
Si sa stii, cele mai bune raspunsuri pe care ti le poate da viata la probleme inerente, sunt cele pe care le aprofundezi observandu-i pe altii. Nu-i nevoie sa le traiesti intotdeauna pe propria-ti piele. Oamenii nu au inteligenta si imaginatia de a fi (atat de) diferiti.
Damiana_Sararu
Postat pe 2 Iunie 2017 14:16
Mda...
Adinca zicere, da' in cazul netului lipsita de ... suprafatza si consistentza!

Iar daca o sa urmaresti atenta cam de pe ce conturi revin periodic aceleasi si aceleasi obsesivo-timpite intrebari si topice, o sa realizezi si tu pina la urma ce-am vrut sa spun in ultimul meu comentariu...

Da' de, tu continua sa ... scrutezi cu atentie si interes cyberspace-ul ca sa te si grabesti sa dai sfaturi ... NIMANUI !

Trag nadejde totusi, avind in vedere ca esti de buna credintza, ca o sa te prinzi pina la urma de inutilitatea sfaturilor...

...IN NEANT !

P.S.
In psiho-sociologia ne-academica - la fel ca si in ... pescuit - genu' asta de participare naiva si de buna credintza la tot soiul de manipulari si mistificari de 'dragul' ratingului si traficului se numeste extrem de sugestiv...

...'inghititul momelii cu tot cu unditza' !!!

P.P.S.
Eroare fundamentala!
Oamenii chiar au inteligentza si imaginatzia de a fi si diferiti!
Unii oameni, ce-i drept.
Foarte putini, dupa gustul meu...

Iar daca n-ar exista capacitatea interioara (derivata din educatie, cultura, experientza, IQ, inter-relationare sociala si, nu in ultimul rind, chiar de genetica ancestorilor), atunci nici n-ar mai exista nici un fel deee...

... inteligentza si imaginatie!

Am fi toti niste euglene bok-o-trofe reduse mintal ... trase la xerox!
garbo101426
Postat pe 2 Iunie 2017 14:27
Infidelitatea tine pur si simplu de caracter, de valorile morale ale fiecaruia. Vrajeala cu vina, izvorul.... la celalalt este doar o scuza ieftina de neasumare a propriei neputinte.
Ea43
Postat pe 3 Iunie 2017 05:20
In sfirsit cineva care mai si gindeste...
Iar lucrurile nu sint intotdeauna numai in alb si negru sau cum ne sint povestite si induse doar dintr-o singura parte...

Vina si 'izvorul' chiar pot sa fie in mai multe locuri, in mai multe persoane, deciziile si responsabilitatea sint insa numai deee...

...UZ PERSONAL !

Cit priveste caracterul, e 'infinit' ... mai putin la 'eminentza' cu ... 'mult inferioara mie' - fapt ce demonstreaza ca de fapt nu pune nici un pret pe o alta fiintza umana (din considerente pur egocentrice) -, decit la testosteronicul care, dimpotriva, o 'valorizeaza' prea mult, epidermic mai ales, pe cealalta fiintza...
garbo101426
Postat pe 3 Iunie 2017 09:02

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
sa te indragostesti de un barbat , fara sa stii ca e insurat...? 30 De la: ingerasulluptator 18 Noiembrie 2011 20:13
dragoste sau...?! help ! 55 De la: Dsoara_T 18 Iulie 2013 17:46
Craciun si Revelion 1 De la: darico_x 27 Noiembrie 2010 17:19
Distanta 5 De la: ufishor 29 Ianuarie 2011 12:37
cat timp sa astept sa ma prezinte amicilor 70 De la: garbo164652 28 Aprilie 2011 15:27
Setari Cookie-uri