O iubesc!!!!

Buna ziua...am 21 de ani si am intrat in depresie din cauza iubitei mele cu care am fost 1 an si 8 luni impreuna ,pana acum cateva zile cand ea sa hotarat ca nu mai are rost sa continuam relatia deoarece pleaca la facultate la Brasov ea fiind din Buzau si eu la o distanta de buzau de 30 km...iar dupa facultate vrea sa plece in America cu bursa...si i-am explicat ca vin cu ea la Brasov iar dupa plecam amandoi i-am zis ca fac orice pentru ea ca o iubesc...nu a inteles iar apoi eu m-am panicat si suparat de la durere si am jignit-o...iar apoi mi-a spus ca sunt un nemernic si ca nu vrea sa mai auda de mine niciodata si am dezamagit-o(ea a trecut si prin stres din cauza examenelor)......ca nici prieteni nu vrea sa fim...iar acum zice la prieteni ca ....sunt un animal si ca am si inselat-o ceea e toatal neadevarat nu am inselat-o niciodata...pentru ca o iubesc foarte mult as traversa si galaxia pentru ea...apoi mi-am cerut sscuze si i-am explicat ca au fost spuse la nervi si durere....repet nu au fost jigniri exagerate ceva gen ( imi doresc sa mori singura) cel putin asa cred, nu am injurat-o niciodata... nu nimic i-am mai trimis mesaje dar nu imi raspunde iar eu de 3 saptamani nu pot dormi si manca o iubesc enom imi e dor deja de ea....ce spuneti sa o mai caut sau sa ii las timp imi e frica ca daca o las ma va uita.... va rog mult .....
Edward_Claudiu
Postat pe 5 August 2015 02:16


De uitat n-o sa te uite dar intre timp vezi si tu cum traversezi galaxia aia, poate intalnesti pe altcineva, ca e pline galaxiile de din astea !


Next !
barboneli
Postat pe 8 August 2015 07:46
De ce il incurajezi sa caute pe alta? Daca el simte ca ea e aleasa lui ,sa faca tot posibilul pana sa fie din nou impreuna. Doar ca e o chestie,daca te iubea nu renunta asa usor la tine,accepta orice numai sa fie bine pentru amandoi. Nu ai injurat-o niciodata,si ea stia asta,dupa ce s-a intamplat cu vorbele spuse,era si normal ca ea sa se achete de asta,ca sa se desparta mai usor,sa aiba motiv . Concluzia mea e sa lupti,deoarece in dragoste si razboi totul e permis
Madalina_si_
Postat pe 8 August 2015 10:24


Am vrut sa-ti raspund la: "De ce il incurajezi sa caute pe alta ?"... dar ai dat singura raspunsul ! Si inca un raspuns bun. "daca te iubea nu renunta asa usor la tine" Nici in dragoste si nici in razboi nu este permis orice. Fiecare are SI legile lui. Si nu e buna comparatia. Dragoste cu razboi. In dragoste nu te lupti ca sa faci victime, in razboi da ! In dragoste daca lupti si reusesti sa cuceresti inima partenerei pe care o doresti, atunci sunteti fericiti amandoi. In razboi, daca reusesti sa cuceresti un oras, o tara, in nici un caz nu sunt fericite amandoua partile.
barboneli
Postat pe 8 August 2015 13:13
Cand am spus acea chestie m-am referit la faptul ca trebuie sa faci orice ca sa-ti atigi scopul in viata ,iar dragostea e cea mai importanta. Daca el crede ca merita efortul lui ,toata iubirea lui va reusi. Sti cum? Cu ajutorul lui Dumnezeu . El stie cand o persoana iubeste pe alta si nu o va lasa ca ambele sa sufere. Imi pare rau in ce situatie este el,eu in acea situatie sunt si stiu cum e sa te paraseasca cineva de iti taie toate picioarele si nu mai poti face nimic ,dar nu! In viata trebuie sa luptam ca sa reusim . Dumnezeu ii da fiindca stie ca poate duce cu bine,omului care nu poate...nu ii va da.
Madalina_si_
Postat pe 8 August 2015 17:30
De la: Edward_Claudiu, la data 2015-08-05 02:16:45as traversa si galaxia pentru ea...

imi e frica ca daca o las ma va uita.... va rog mult .....


Întrebarea corectă este : ai cu ce să traversezi galaxia ? Dacă nu, ai venit în locul potrivit.

Cine ştie, poate vorbeşti cu ăştia de la nasa, să-ţi dea o navetă pt trebuşoara asta, că ea pleacă acolo (în sua).... Şi până unde vrei să ajungi pt ea ?

Te-a uitat deja, amice....nu-ţi mai bate capul cu ea degeaba, aşa fac majoritatea.... Tu eşti la 30 km de Buzău, ea pleacă la Braşov, apoi în sua cu bursă....lucrurile sunt foarte clare pt toată lumea, numai pt tine nu.... Tu nu mai faci parte din viitorul ei, nu te-a mai inclus şi pe tine în planurile ei de viitor, aşa că, în loc să stai să boceşti inutil, pune mâna şi găseşte-ţi o ocupaţie, o activitate, prin care o vei putea uita. Trebuie s-o uiţi. Pt niciuna nu merită să plângi.

Treci mai departe, că ea te-a uitat deja (cred că are şi pe altcineva în viaţa ei, cineva cu perspective largi...). Şi mai cred pe baza spuselor tale şi că eşti a 5-a roată la căruţă....sau te vede ca remorca ei....Şi e clar că nu vrea să-şi ia vreo remorcă în sua cu ea...

Cu cât vei pricepe asta mai repede, cu atât va fi mai bine pt tine !
VasileDinNuc
Postat pe 8 August 2015 21:26


Ei... in cazul asta hai sa-l lasam pe Dumnezeu sa-l ajute !!! Nici nu inteleg de ce a mai intrat pe garbo sa ne roage mult ca sa-i spunem... ce sa faca ?!? Aici poate sa vorbeasca cu oameni, nu cu Dumnezeu.....
barboneli
Postat pe 8 August 2015 21:29
De la: barboneli, la data 2015-08-08 07:46:49De uitat n-o sa te uite dar intre timp vezi si tu cum traversezi galaxia aia, poate intalnesti pe altcineva, ca e pline galaxiile de din astea !
Next !


Ai dreptate aici, cel mai bine este : Next !

L-a uitat deja, a găsit un ET pe undeva şi el e istorie deja.

Şi ai dreptate din nou, n-ai loc de de-astea nicăieri, s-au înmulţit exponenţial...
VasileDinNuc
Postat pe 8 August 2015 21:32
America este o tara dura ! Daca si-a facut deja un plan si un vis din aceasta tara ,in care eu locuiesc de 26 de ani....s-ar putea sa greseasca si sa o zbarceasca rau de tot ! In general, este bine sa vii aici de mina cu un baiat din tara ta sau sa fii credincios unei relatii din Romania ! Se pare ca nu te-a iubit cu adevarat..daca de 3 saptamani nu iti raspunde la suferinta ta! ! Pacat ! Uita-o si timpul v-a rezolva totul ! Vei mai auzi de ea,nu te teme ! V-a regreta !!
Andrada54
Postat pe 9 August 2015 05:26
Multumesc frumos! :) Am sa lupt,sa vad daca o mai aduc inapoi..pentru ca o iubesc mult dar ea nu stiu,nu prea vede asta sau nu realizeaza!
Edward_Claudiu
Postat pe 10 August 2015 13:04
Recunosc ca am gresit dar chiar o iubesc...
Edward_Claudiu
Postat pe 10 August 2015 18:07
De la: Edward_Claudiu, la data 2015-08-05 02:16:45Buna ziua...am 21 de ani si am intrat in depresie din cauza iubitei mele cu care am fost 1 an si 8 luni impreuna ,pana acum cateva zile cand ea sa hotarat ca nu mai are rost sa continuam relatia deoarece pleaca la facultate la Brasov ea fiind din Buzau si eu la o distanta de buzau de 30 km...iar dupa facultate vrea sa plece in America cu bursa...si i-am explicat ca vin cu ea la Brasov iar dupa plecam amandoi i-am zis ca fac orice pentru ea ca o iubesc...nu a inteles iar apoi eu m-am panicat si suparat de la durere si am jignit-o...iar apoi mi-a spus ca sunt un nemernic si ca nu vrea sa mai auda de mine niciodata si am dezamagit-o(ea a trecut si prin stres din cauza examenelor)......ca nici prieteni nu vrea sa fim...iar acum zice la prieteni ca ....sunt un animal si ca am si inselat-o ceea e toatal neadevarat nu am inselat-o niciodata...pentru ca o iubesc foarte mult as traversa si galaxia pentru ea...apoi mi-am cerut sscuze si i-am explicat ca au fost spuse la nervi si durere....repet nu au fost jigniri exagerate ceva gen ( imi doresc sa mori singura) cel putin asa cred, nu am injurat-o niciodata... nu nimic i-am mai trimis mesaje dar nu imi raspunde iar eu de 3 saptamani nu pot dormi si manca o iubesc enom imi e dor deja de ea....ce spuneti sa o mai caut sau sa ii las timp imi e frica ca daca o las ma va uita.... va rog mult .....


Nu as mai cauta-o. Nu vezi ca ea si-a ales un viitor din care tu nu faci parte?
flori_de_primavara
Postat pe 11 August 2015 07:38
Eu zic sa ii asculti pe cei doi de mai sus ...mergi mai departe...la 21 de ani (nu te simti jignit) ai foarte putin habar care-i treaba cu dragostea si chiar daca ai crede ca intelegi cu siguranta nu intelegi femeile asa ca mergand pe principiul un sut in c** e un pas inainte, doua sunt un salt...tocmai ai facut un salt. Lasa-l pe doamne-doamne cu alte chestii mai importante si tu ai grija cum treci strada ca pana treci galaxia mai e.
Barbatii fug de femeile "crampon" iar femeile de barbatii fara personalitate, incearca sa tii o linie decenta si o sa fii okay; dragoste cu sila nu prea merge iar daca ea are drumul ei ai fi inteligent sa ti-l cauti si tu pe AL TAU. Poate o sa va mai intalniti ...poate nu, asta e prea putin important tu vezi-ti de drum si de viata ta. Cat despre ca s-a ofuscat ca ai vorbit urat, vezi-ti de treaba e doar o scuza ca sa scape de tine...
Tine aproape de VasileDin Nuc si Barboneli ca desi nu sunt ei cei mai fini sunt cei care iti dau sfaturile cele mai bune din cate vad.
....
Drace!...ia uite tocmai trece una cu fusta scurta ... baga-te in seama nu mai suspina ca Penelopa in ciorap dupa alta. Ea maine (vasile si barboneli ar zice ca deja de ieri) e la altu in brate si nu mai maraie cand si-o ia peste mestecatoare ...desi la tine s-a revoltat ca i-ai vorbit din fundu curtii...
julia_dr
Postat pe 22 August 2015 02:24
Daca e iubire adevarata, se va intoarce la tine. Daca nu, noroc bun si cale batuta! Acum orice ai face s-ar putea sa te tot respinga! Asa am patit eu. M-a parasit, dar pina la urma s-a intors la mine
lusel
Postat pe 22 August 2015 03:25
Ma numesc Constantin (lupul de Praga) sunt fost ofiter MAI,am de spus o poveste si nu stiu daca am nimerit in rubrica care trebuie,viata a fost foarte dura cu mine,o data in anul 2014 o profesoara Cosma Ana Maria imi da claim pe internet deoarece a vazut un profil foarte deosebit si o poza dintre multe altele in uniforma ruseasca,,da am spus bine sunt roman si sunt din Bucuresti.Aceasta femeie este singura ca mama ei ei i-a adus un barbat cu multi ani in urma care semana cu Cornel Palade si mai avea si defecte de logopedie netratate la timp sau a fost facut la betie,aceasta fata l-a refuzat,insa familia ei sau al barbatului sau barbatul in cauza k-au adus pe al doilea barbat care era de fapt fratele primului,nu stiu daca s-au placut dar aceasta femeie daca nu il lua de barbat risca sa iese la pensie fata mare sau fata singurica ,dupa cate am inteles acest barbat ,fratele primului refuzat a ascuns foarte multe acestei femei si nu prea traia in realitate si nu avea o viziune despre cultura generala ,despre film,teatru,muzica maniere si educatii alese sau altele,nici nu avea acea oglinda a omului care este caracterizat prin cinci factori (om,munca,ideie ,scris si limba) si mai era si expirat, lichidul lui seminal nu era in regula si sarcinile care le-ar avut femeia ar fi fost cu copii care nu era garantata mai mult de cateva luni viata copilului ,asa cum s-a si petrecut,din cate am inteles a avut zile grele si reprosuri de aceasta doamna dupa pierderea copilului si cred ca s-a declansat o boala sau cum se zice a murit si el de scarba si gata .Aceasta femeie mi-a trimis un mesaj pe e-mail si a spus sa vin la Sibiu ca vrea sa ma cunoasca si ca este jumatea drumului intre Bucuresti si Deva ,dar eu am fost sincer si am refuzat si i-am spus ca aceasta deplasare costa mult ce implica si alte cheltuieli in afara de drum si eu trebuie sa ma intorc la lucru din nou in Praga si avionul se duce la 400 de euro plus chiria pe doua luni in Praga ,bani de intretinere ,mancare ,telefon ,transport si altele ,aceasta femeie a inteles si a spus ca vine ea la Praga.dar i-am spus sa nu vina fiindca nu pot sa imi permit dupa doua saptamani de cand ne-am vorbit sa ma implic financiar in Praga cu calatorii restaurante si altele.Fata a zis ca isi ia liber si vine,a venit cu bilet de dus intors cu trenul si cu 200 de euro,dar cred ca avenit sa vada Praga,printre altele in aceste trei zile am sta cu ea in camera la un hotel si toate cheltuielile au fost facute de ea ,noaptea cand am vrut sa facem dragoste eram dezbracati ca Adam si Eva,nu am putut sa fac sex insa ea m-a rezolvat dar eu am vrut sa fac sex normal si a inceput sa planga (cred eu dupa barbatu-su care a murit dar fara a ma respinge din bratele ei ,dupa e a plecat la Deva din nou am vorbit pe net ,i-am trimis pachete cu cadouri deloc neglijabile si foarte importante ,cand am venit in Romania la Deva ,deja scorpia de mama a ei nu m-a vrut si mi-a reprosat ca de ce am venit pe 11 decembrie in ajunul postului de Craciun dar mentionez ca dupa ce a plecat aceasta fata din Praga au mai fost niste telefoane la care am vorbit cu mama ei si mi-a spus in fata ca nu sufera pe Bucuresteni ca sunt profitori si ca nici ea nu l-a iubit pe sotul ei ,tatal fetei si a facut cea facut si l-a bagat si pe acesta in mormant ,femeia aceasta (mama) fetei este de cam 80 si ceva de ani slaba si urata ca biscuitele in dunga care nu pretuieste oamenii nu stie sa ii asculte si nu comunica,Cand am sosit la Deva aceasta fata m-a instalat in apartamentul ei luxos insa ea locuia cu scorpia de mama a ei la trei camere in alta parte si era pe post de sluga in toate privintele si platitoare de facturi cat cuprinde cerul,si mai era aceasta fata si sub alimentata ca mama ei facea numai ciorbe transparente ca apa din acvariu si numai cu umbra de carne si legume..Am sta acolo la acel apartament pana pe 31 decembrie dimineata cand mama ei a impus sa imi zica sa plec,afara erau minus 25 de grade timp de doua saptamani,aceasta femeie venea sa faca dragoste cu mine si fugea in fiecare zi de acasa mintind pe mama ei ca se duce in alta parte dar prin spate cu mama ei facea investigatii cu agentul Garcea si planuiau fel de fel de scenarii urate ca in filme.fata aceasta cand venea la mine cate trei ,patru ore o asteptam cu masa pusa cu mancaruri cele mai deosebite cu lumanari pe masa si cu un ambient de salon de lux ,saraca manca precum camila cand scapa la apa fiindca mama ei o tinea prin zeama de vant turbat.Cand am plecat am plecat noaptea la ora 24 in ziua de 31 decembrie fara bani si fara o directie acasa la Bucuresti era vila mea sub sechestru pentru retrocedare poveste cu o curva de la Crucea de piatra cu aventurile lui Malaxa industriasul din timpul celor doua razboaie ,oricum este o poveste lunga ,Tot ce am avut din Cerhia s-a dus la Deva pe fundul ei am stat sub cerul liber 16 zile pe strazi ziua si noaptea in frig la minus 25 de grade ,obosit ,nespalat nebarbierit,flamand si cu geamantanul ascuns pana mi-a intrat pensia militara in cont si am plecat la Praga din nou unde lucrez pe o functie renumerata la 2500 de euro .Eu ca barbat suny foarte tolerant ,am educatie aleasa si maniere deopotriva sunt master bucatar si cofetar ,eu spal eu calc ,eu apretez si ma port elegant sui fac eforturi de a avea o gardeoroba eleganta si numeroasa de costume haine si incaltaminte de firma si de calitate ,am ani de studii superioare in ani mai mult decat degetele adunate dela doi oameni de la picioare si maini ,faceam cate doua la fara frecventa ca sa pot castiga pentru fiecare facultate 17 procente plus la solda,vorbesc ,scriu citesc si conversez ca si nativii acestor limbi vorbite la orice nivel si cu vocabular erudit si opulent in franceza ,engleza,rusa si germana,nu beau alcool ,imi plac copii si viata de familie am propus planuri viabile din punct de vedere material si financiar sa le fac cu aceasta femeie dar ea nu vrea sa ne vedem pe skype zice ca nu o lasa mama ei ,nu suna pe telefon ,nu scrie pe e-mail decat prostii din scoala ei care nu ma intereseaza si cu toate ca mi-a promis dragoste neconditionata si sa nu ne despartim niciodata cred ca a zis si ea intr-un an de zile de trei ori te iubesc dupa ce a baut cred ca un ceai de pioneze si placinta cu bolduri si sandwich cu banda izoler.Adevarul ca este frumoasa si ca este fina ca o printesa dar este manipulata de hoasca aceea de mama a ei ,aceasta femeie nu isi da curs sentimentelor nu are tandrete nu ii pasa de mine ce fac in fiecare zi si cate si mai cate,dar zice ca ma iubeste ,am suferit mult pentru ea ,daca a-ti sti cate scrisori pe hartie si in format eletronic i-am sris cu realitatile ce ne asteapta ,de dragoste si tandrete si poezii si cantece rusesti traduse ,cred ca daca le-ar aduna ar face un roman de dragoste ce s-ar vinde daca ar fi in Romania destui copaci pentru fabricarea hartiei si tiparirea romanului de dragoste.Si de doua sau de trei ori m-a trimis sa cuceresc alta femeie.Nu stiu ce sa mai zic ea ata mi-a cumparat o pereche de pijamale ce pareau noi dar cred ca din magazinele cu preturi intre 2 si 5 roni ,niste butoni de aluminiu de cel mult zece roni si o sapca cum poarta moldovenii dar se intelege ca le-am refuzat .Sfatuiti-ma ce sa fac ,merita sa mai continui cu aceasta femeie /Iertati-ma ca am scis otova si fara puncte si semne de punctuatie dar m-am trezit la ora 2 noapte sa scriu si sunt tare obosit..Ea vrea sa imi cunoasca surorile si cei doi baieti care sunt ofiteri in armata franceza si surorile care sunt procurori dar dupa ce le-am povestit ce a facut cu mine ,nici nu vrea sa auda de ea,dar pe mine ma tine la secret si nici mama ei nu m-a lasat sa ii zic buna seara cand am venit de la Praga
bobulica
Postat pe 22 August 2015 03:32
E usor sa dai sfaturi altora,cand nu esti implicat direct,dar toti ...la un moment dat am avut una sau mai multe experiente nefericite,care ne-au marcat,insa...viata...in timp vindeca tot,important este...sa ai rabdare...!!! Prima si singura conditie ..in iubire..este sa fie....reciproca.!!! Nu incerca sa te minti pe tine insuti.!!! Te-ai intrebat daca ea te mai vrea..???Momentan...viseaza la o alta viata..in care tu ...nu ai loc..!! Poate vrea unul...student ca si ea..sau...cine stie la ce calitati viseaza ea..???.!!! Tu ce pregatire ai...??? Nu ca ar fi neaparat important,dar cand cineva cauta motive diverse...inseamna ca vrea sa-ti spuna indirect sa-ti vezi de drumul tau...!!! S-ar putea sa revina,sau nu,dar oricum ti-a facut un mare bine,caci s-a intamplat acum..si nu mai tarziu,iar viata e plina de femei...si cine stie,poate o alta iubire sa-ti apara,cand te astepti mai putin..!!! Acum..incearca sa te impaci cu tine insuti,sa incerci sa te regasesti...si sa te iubesti,incercand sa te respecti,caci..dragostea nu se cerseste...ci se daruieste...si nu incerca s-o mai daruiesti unei persoane care nu mai vrea..iubirea ta.!!! Daca o iubesti cu adevarat,doreste-i numai de bine...si las-o sa vada..ce -i mai rezerva viata..!!! Dragoste adevarata, unilaterala sau...cu forta...nu exista...!!! Asemenea dragoste inca de la inceput naste suferinta,iar dragostea trebuie sa fie....un zbor in doi.!!! Domnul sa-ti dea sanatate si noroc in tot ceea ce faci...si vei face.! Amin.!!!
garbo115329_camy
Postat pe 22 August 2015 03:52
Buna Claudiu,
Acum am citit povestea ta...
Mi se pare normal sa ai asemenea sentimente la varsta ta....
Nu dispera, lupta cu ardoare sa nu intri in depresie, nu merita sa ajungi in depresie pentru o fata...
Daca lucrurile s-au petrecut tocmai cum descri tu, daca ai fost sincer in ceea ce ai relatat, parerea mea este ca ea nu te merita...ca s-a folosit de sentimentele tale si acum ca pleaca la facultate, a gasit un motiv plauzibil pentru ea sa o rupa cu tine...
Sa gresesti este ceva omenesc, dar sa-ti recunosti greseala si sa-ti ceri scuze, asta te innobileaza...
Te rog nu dispera, mai asteapta...calmeaza-te si mai ai rabdare putin...
Insista sa iei legatura cu ea si daca in doua saptamani te respinge tot asa, te rog sa fii convins ca nu te merita, ca s-a folosit de tine..
Stiu ca este dureros pentru tine , dar trebuie sa-ti faci singur curaj, sa mergi mai departe fara ea...
Viata este un dar de la Dumnezeu, poate fii asa de frumoasa daca sti sa o traiesti cu demnitate..
Sunt sigura ca daca esti un om bun, cu multa iubire in suflet, candva vei intalni o persoana speciala care o sa te aprecieze asa cum esti, chiar sa te iubeasca si sa mergeti impreuna pe acelasi drum...
Hai copile, capul sus, nu te lasa calcat in picioare de o fata care nu te merita...
Cu cele mai bune ganduri:
Lucia - 56 ani
60459
Postat pe 22 August 2015 06:17
De la: flori_de_primavara, la data 2015-08-11 07:38:15
De la: Edward_Claudiu, la data 2015-08-05 02:16:45Buna ziua...am 21 de ani si am intrat in depresie din cauza iubitei mele cu care am fost 1 an si 8 luni impreuna ,pana acum cateva zile cand ea sa hotarat ca nu mai are rost sa continuam relatia deoarece pleaca la facultate la Brasov ea fiind din Buzau si eu la o distanta de buzau de 30 km...iar dupa facultate vrea sa plece in America cu bursa...si i-am explicat ca vin cu ea la Brasov iar dupa plecam amandoi i-am zis ca fac orice pentru ea ca o iubesc...nu a inteles iar apoi eu m-am panicat si suparat de la durere si am jignit-o...iar apoi mi-a spus ca sunt un nemernic si ca nu vrea sa mai auda de mine niciodata si am dezamagit-o(ea a trecut si prin stres din cauza examenelor)......ca nici prieteni nu vrea sa fim...iar acum zice la prieteni ca ....sunt un animal si ca am si inselat-o ceea e toatal neadevarat nu am inselat-o niciodata...pentru ca o iubesc foarte mult as traversa si galaxia pentru ea...apoi mi-am cerut sscuze si i-am explicat ca au fost spuse la nervi si durere....repet nu au fost jigniri exagerate ceva gen ( imi doresc sa mori singura) cel putin asa cred, nu am injurat-o niciodata... nu nimic i-am mai trimis mesaje dar nu imi raspunde iar eu de 3 saptamani nu pot dormi si manca o iubesc enom imi e dor deja de ea....ce spuneti sa o mai caut sau sa ii las timp imi e frica ca daca o las ma va uita.... va rog mult .....


Nu as mai cauta-o. Nu vezi ca ea si-a ales un viitor din care tu nu faci parte?


Corect ! Si in plus, tu (inca) nu ai un loc de munca unde sa castigi de trei ori salariu actual...
barboneli
Postat pe 22 August 2015 07:09
fratele meu iubit o fata Florina , intruna dintre dimineti s-au trezit si ia spus sa o duca la aeroport ca la ora x are avion pentru Spania.,avea contract de munca pentru 3 luni si fratele meu nu stia nimic, inca el cumparase inelul de logodna. dupa 3 luni se milogea de mine sa o ajut sa se impace cu el. fratele meu se inprietenise cu o alta fata Mihaiela in timp ceea a fost plecata .ce era sa fac? am facut o intrunire cu fasta si actuala si fratele mau ia dat un trandafir si ia multumit pentru timpul petrecut impeuna si a cerut-o pe Mihaiela de sotie in fata ei.
lllorena
Postat pe 22 August 2015 08:30
Buna,Edward! Imi pare rau sa aud ca la doar 21 de ani treci printr-o depresie..Ai mare grija,pentru ca ceea ce simti si traiesti acum iti va marca intreaga viata,spun asta din propria mea experienta din pacate..Tu trebuie sa intelegi faptul ca oamenii nu sunt capabili sa simta si sa iubeasca la fel...Din pacate, cei mai multi oameni sunt ghidati de orgolii personale sau ale familiei,pe primul plan fiind acea "realizare profesionala" si de dorinta de a acumula,de a avea...Sentimentele raman undeva pe planul7..pana intr-o zi..cand se intorc intr-o casa mare..dar goala,cand constata ca au in jur doar prieteni interesati...cand ar vrea sa se lipeasca de cineva...dar nu mai au ce oferi sufleteste..Atunci,isi amintesc de persoana calda si iubitoare din tinerete..care "ar fi traversat galaxia" pentru a ramane impreuna...Si cautand-o,descopera o familie frumoasa,intr-o casa nu atat de luxoasa dar plina de iubire....si pleaca suspinand.. Stiu ca iti este foarte greu..dar incearca sa te impaci cu situatia. Se spune ca cea mai mare iubire consta in a-i acorda libertate celuilalt sa faca ce vrea cu viata lui. Tu ai un dar de pret, se numeste sensibilitate..nu o pierde pentru cine nu merita..Traieste-ti viata,ocupa-ti timpul..si vei privi altfel lucrurile. Scuze daca ti-am scris prea mult insa m-a impresionat povestea ta.Succes!
garbo189057
Postat pe 22 August 2015 08:35
Cu adevarat afli cine esti, ce simti si ce/pe cine iubesti dupa 30 de ani. Draga indragostit din vorbe...daca ai traversa galaxia pentru ea, inscrie-te si tu la facultate, termina si tu studiile si fii atat de bun incat sa fii premiant cu bursa, plecati amandoi in State, dar si tu tot cu bursa, nu spalator de vase.
La 20 ani chiar nu realizezi cat de mult iti poate schimba viata o scoala facuta pana la capat, un job bun, un partener carr sa fie la fel de destupat la minte si suflet ca si tine.
Dragostea...e despre a iubi LIBER nu despre a poseda...a avea...a tine langa tine...sau a te tine scai de cineva care ti-a spus clar...dispari. Timpul spala cel mai usor orice rana si te maturizeaza frumos daca bagi la cap...putina educatie si principii sanatoase de viata.
PS...o calatorie prin galaxie...sigur te va determina sa o uiti...e o experienta presus de dragostea de care te plangi ca iti chinuie stomacul.
garbo222626
Postat pe 22 August 2015 09:24
Timpul le va rezolva pe toate lasai timp de gindire daca te iubeste se intoarce singura la tine din ce insisti din aia va face mai rau bazinduse pe faptu ca tu o iubesti foarte mult incearca sa fi cumpatat si rabdarea e o virtute nu mai suferi osa vezi ca lucrurile osa revina la normal dar cu rabdare cind osati dai seama ai sa rizi singur😀
garbo_408076
Postat pe 22 August 2015 10:18
De la: lllorena, la data 2015-08-22 08:30:19fratele meu iubit o fata Florina , intruna dintre dimineti s-au trezit si ia spus sa o duca la aeroport ca la ora x are avion pentru Spania.,avea contract de munca pentru 3 luni si fratele meu nu stia nimic, inca el cumparase inelul de logodna. dupa 3 luni se milogea de mine sa o ajut sa se impace cu el. fratele meu se inprietenise cu o alta fata Mihaiela in timp ceea a fost plecata .ce era sa fac? am facut o intrunire cu fasta si actuala si fratele mau ia dat un trandafir si ia multumit pentru timpul petrecut impeuna si a cerut-o pe Mihaiela de sotie in fata ei.


Şi care a fost răspunsul celei noi ?

Cea dinainte cum a reacţionat ?
VasileDinNuc
Postat pe 22 August 2015 14:34
Multă polologhie, scrisă fără alineate, spaţii, etc, dar nu pricep ce legătură are povestea ta cu subiectul topicului. Totuşi, am spicuit câteva rânduri şi idei scrise aici....

De la: bobulica, la data 2015-08-22 03:32:56sunt roman si sunt din Bucuresti.

1. fratele primului refuzat a ascuns foarte multe acestei femei si nu prea traia in realitate si nu avea o viziune despre cultura generala ,despre film,teatru,muzica maniere si educatii alese sau altele,nici nu avea acea oglinda a omului care este caracterizat prin cinci factori (om,munca,ideie ,scris si limba) si mai era si expirat, lichidul lui seminal nu era in regula
2. noaptea cand am vrut sa facem dragoste eram dezbracati ca Adam si Eva,nu am putut sa fac sex
3. dar mentionez ca dupa ce a plecat aceasta fata din Praga au mai fost niste telefoane la care am vorbit cu mama ei
4. dar prin spate cu mama ei facea investigatii cu agentul Garcea si planuiau fel de fel de scenarii urate ca in filme.
5. fiindca mama ei o tinea prin zeama de vant turbat.
6. Cand am plecat am plecat noaptea la ora 24 in ziua de 31 decembrie fara bani si fara o directie acasa la Bucuresti era vila mea sub sechestru pentru retrocedare poveste cu o curva de la Crucea de piatra cu aventurile lui Malaxa industriasul din timpul celor doua razboaie ,
7. Tot ce am avut din Cerhia s-a dus la Deva pe fundul ei
8. am stat sub cerul liber 16 zile pe strazi ziua si noaptea in frig la minus 25 de grade ,obosit ,nespalat nebarbierit,flamand si cu geamantanul ascuns pana mi-a intrat pensia militara in cont si am plecat la Praga din nou unde lucrez pe o functie renumerata la 2500 de euro .
9. Eu ca barbat suny foarte tolerant ,am educatie aleasa si maniere deopotriva sunt master bucatar si cofetar ,eu spal eu calc ,eu apretez si ma port elegant sui fac eforturi de a avea o gardeoroba eleganta si numeroasa de costume haine si incaltaminte de firma si de calitate ,
10. am ani de studii superioare in ani mai mult decat degetele adunate dela doi oameni de la picioare si maini ,
11. faceam cate doua la fara frecventa ca sa pot castiga pentru fiecare facultate 17 procente plus la solda,
12. am propus planuri viabile din punct de vedere material si financiar sa le fac cu aceasta femeie
13. nu scrie pe e-mail decat prostii din scoala ei care nu ma intereseaza
14. dupa ce a baut cred ca un ceai de pioneze si placinta cu bolduri si sandwich cu banda izoler.
15. i-am sris cu realitatile ce ne asteapta ,
16. de dragoste si tandrete si poezii si cantece rusesti traduse ,cred ca daca le-ar aduna ar face un roman de dragoste ce s-ar vinde
17. daca ar fi in Romania destui copaci pentru fabricarea hartiei si tiparirea romanului de dragoste.
18. Nu stiu ce sa mai zic ea ata mi-a cumparat o pereche de pijamale ce pareau noi dar cred ca din magazinele cu preturi intre 2 si 5 roni ,niste butoni de aluminiu de cel mult zece roni
19. si o sapca cum poarta moldovenii.
20. Iertati-ma ca am scis otova si fara puncte si semne de punctuatie dar m-am trezit la ora 2 noapte sa scriu si sunt tare obosit.


O întreagă poveste...de fapt, este un roman întreg....

1.Corect este : idee, că tot spui dumneata despre a scrie corect. Când expirase omul, în ce dată ? Este superb să ai instrumentar ET cu care să vezi ce deţin oamenii….
2. De ce n-ai putut ?
3. Câte telefoane publice ai folosit pt trebuşoara asta ?
4. Foarte urăt din partea lor…. Dar n-am înţeles, agentul Garcea chiar s-a lăsat prins în maşinaţiunile lor ? Hmmmm…. Îl ştiam profesionist, nu amator !
5. Mai jos ai zis că eşti bucătar, aşa că, vreau şi eu reţeta asta.
6. 31 decembrie, ce an, 1936 ?
7. Ce-i aia, Cerhia ?
8. Niciun om nu poate rezista continuu 16 zile pe străzi la minus 25 grade.
9. Extraordinar.
10. Un om are 2 mâini şi 2 picioare. Fiecare mână şi fiecare picior are, în general, câte 5 degete, rezultă astfel, 20 degete de om x 2 oameni = 40 degete. Este extraordinar că tu ai 40 ani de studii superioare….ca să nu mai zic că unii oameni, mai rar ce-i drept, dar există totuşi, au 6 degete la 1 mână, în loc de 5 degete, astfel că totalul degetelor lor este de 24 degete la un om x 2 oameni = 48 degete, sau ani de studii superioare…. Fabulos…. Ăştia de la Cartea Recordurilor au auzit de tine ??
11. Ce două, două degete ?
12. Ca de exemplu ?
13. De ce nu te interesează ? Dacă o iubeşti…cum zici….trebuie să te intereseze tot ce îţi spune ea….
14. Încă 3 reţete de care n-am auzit până acum, dar pe care vreau să le încerc, de la un bucătar aşa excepţional ca tine : ceai de pioneze şi plăcintă cu bolduri (de care bolduri ? ) şi sandwich cu bandă izoler.
Scrie reţetele aici, ca să ne bucurăm cu toţii de ele, nu fii egoist şi nu le ţine pt tine…. Sunt câţiva gurmanzi pe aici, aşa că nu fi egoist, împărtăşeşte cu noi, gurmanzii ăştia înfocaţi, aceste reţete speciale….
15. Cum adică, “ne aşteaptă” ? Adică, în viitor ??? Nuuuuu, trebuie în prezent, nu în viitor.
16. Este o idee minunată să le pui la tipar pe toate, într-un volum, şi sigur te vei îmbogăţi peste noapte…. În timp ce Claudiu traversează galaxia, îţi promovează şi cartea, astfel că toţi locuitorii galaxiei vor da buzna s-o cumpere, şi tu vei fi putred de bogat….poezii şi cântece ruseşti….başca…traduse…unde mai găseşti aşa ofertă în ziua de azi în galaxie ?
17. Ne pare rău….suntem foarte săraci…n-avem atâţia copaci pt volumul tău...
18. Lupa aia a ta este fabuloasă ! Vede tot ! Ştie tot ! Cu cât o închiriezi ?
19. Degeaba…fără poze nu ştim despre care şapcă scrii….
20. Te iertăm !

După 40 ani de studii superioare, şi după ce ai devenit master bucătar, master cofetar, după spălat, călcat şi apretat, şi după ce te porţi aşa elegant….este normal să fii aşa obosit....
VasileDinNuc
Postat pe 22 August 2015 14:46


Mai Vasilica nene... ce ai tu cu bietul bobulica ? Cel cu trei nume, "Ma numesc Constantin (lupul de Praga)" plus bobulica... si fost ofiter MAI... wow... dar n-am inteles de ce "fost" ? Ce, dupa ce termini cu lucratul la MAI, nu ramai tot ofiter ? Se ia si gradul omului, nu numai slujba ? In fine, ca sa fiu sincer nu i-am iubit niciodata pe Dinamo, mai ales ca eu eram fanul altei echipe, Steaua ! Bucatar, nebucatar... ne-a pregatit aici o placinta de varza teribila pe care nu am mancat-o toata, nu ca nu ar fi fost interesanta, ca orice poveste de dragoste teribila... dar n-am vrut sa fac indigestie ! Tu te intrebi in plus si ce legatura are placinta asta cu celalalt biet (nu baiat, biet...) pe nume Edward al III-lea ? Pai n-are ! Adica n-are deloc !!! Si de ce ar avea ? Bobulica a vrut sa-si verse povestea lui care e si mai teribila decat al lui Edward al III-lea... si care e plina de asa multe amanunte inutile si nerelevante... ca n-am inteles nimic ! Adica Edward al nostru macar ne-a scris pe scurt si pasional, fara amanunte de bunica fetei sau ce fel de sex faceau si am inteles imediat despre ce e vorba, dar chiar asa prostalau cum sunt, am incercat sa-l sfatuiesc. Dar cu bobulica nu e asa de simplu... el ne-a spus si ce nu vroiam sa stim si ce nu ne interesa ca sa-i dam un sfat... am ajuns sa o cunoastem se pe mama femeii respective... bine ca nu si pe vecina ei si inca multe amanunte cum am mai spus, i-nu-ti-le ! Si, ca si in cazul lui Edward al III-le sau Claudiu Imparat... cum vreti, o sa-l sfatuiesc si pe el sa-si vada de treaba si sa-si caute o cehoaica mai bine, cu tzatze mari si sub ele, o inima sincera !
Doaaaamne prin ce si cate trec unii oameni indragostiti (sau nu) in viata ! Nici in 1001 de nopti n-am intalnit asa povesti... !!!

barboneli
Postat pe 22 August 2015 17:08
Dupa un timp,se va calma,si va gandi diferit.Nu te va uita,asta e sigur,dar ce poti face intre timp?razbuna-te pe sport,fa-ti planuri de viitor,si ocupa-ti timpul,cu orice poti,du-te si vorbeste si cu un preot despre cum te simti/
Eu sunt mama,si cand imi lipsesc copiii ca acum,muncesc de rup,si in rest ma rog...timpul le rezolva pe toate,si un lucru e sigur: totul se intampla cu un scop bun,chiar si intamplarile care ne fac sa suferim...niciodata nu suferim degeaba.
Ceva invatam,ceva schimbam,evoluam,capatam judecata ascutita,ne maturizam.Invatam sa supravietuim si sa gasim solutii,orice ni se intampla....
daniilia
Postat pe 22 August 2015 17:33
De la: barboneli, la data 2015-08-22 17:08:00Ce, dupa ce termini cu lucratul la MAI, nu ramai tot ofiter ? Se ia si gradul omului, nu numai slujba ?
Bobulica a vrut sa-si verse povestea lui care e si mai teribila decat al lui Edward al III-lea... si care e plina de asa multe amanunte inutile si nerelevante... ca n-am inteles nimic !


Se ia tot, şi reţetarul minune al bucătarului. Şi uite aşa, am rămas fără reţetele alea....

Ce n-ai înţeles ??? Se vede clar că Bobulică a traversat nenumărate galaxii, nu precum Claudiu, care acum se gândeşte să traverseze una....nu ştim însă dacă o va traversa...
VasileDinNuc
Postat pe 22 August 2015 18:03
SCUZA MA
Eu o sa fiu putin dura cu tine!!
este foarte simpla situatia...tu ai iubit-o mai mult si poate uneori prea mult..iar tipa s-a cam saturat...si crede-ma nu incerca sa faci mai mult fiindca o sa ramai de fraier!!!
Si nu uita:DRAGOSTEA CU FORTA NU SE POATE,NICIODATA!!!!!
UN SFAT:invata din greselile tale...cand o relatie se destrama, este vina amandoura!
garbo_384734
Postat pe 22 August 2015 18:08


Poate, asa o fi cum spui, dar atunci de ce numai la unul sa-i explodeze capul... ???
barboneli
Postat pe 22 August 2015 18:36
foarte bine spus.............corect ai judecat sunt de acord
garbo_409465
Postat pe 22 August 2015 18:39

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
nu stiu ce sa fac..va rog ajutati`ma 7 De la: oana4me 1 Februarie 2010 12:43
FILME 1 De la: human 16 Februarie 2011 10:57
Chiar am nevoie urgent de un sfat! sunt intr-o situatie prea confuza! 24 De la: GianySeo 20 Februarie 2015 15:06
Despartirea de amant! 4 De la: elisabeta_boia 4 Decembrie 2011 12:41
E iubire sau interes ? 37 De la: quasaria 6 Martie 2010 18:59
Setari Cookie-uri