Regimul cretan

Cu regimul cretan poti slabi intre 1 si 3 kilograme pe luna.
Simplu: redu cantitatea de carbohidrati si de amidonoase (100-150 g la o masa), nu folosi mai mult de trei linguri de ulei de masline pe zi, nu bea mai mult de un pahar de vin pe zi, carne mananca de maximum trei ori pe saptamana. Painea este recomandata fie la pranz, fie numai la cina. Poti manca cate legume si fructe doresti.
Regimul cretan are la baza dieta mediteraneana usor adapta. Foloseste pentru gatit doar ulei de masline presat la rece. Poti manca fructe, legume, salate, paine, cereale.
Proteine – branza slaba, oua, peste, poti manca, dar in cantitati moderate. Lipidele le poti obtine din carne de pasare, peste, branza de capra, ulei de masline sau de rapita. Foloseste drept sursa de zahar fructele si mierea. In dieta cretana sunt excluse prajelile, mancarurile pregatite cu grasime, untul, carnea rosie sau laptele integral.
Ce consumam
1. Iarba grasa - creste in mod natural in Creta, de aceea este folosita frecvent la salate sau garnituri. Iarba grasa este bogata in acid linoleic (un omega 3), vitamina C, vitamina E si betacaroten. Ea previne bolile de inima si lupta cu atacul radicalilor liberi, substante care accelereaza imbatranirea pielii.
2. Vinul rosu - Doua-trei pahare de vin baute zilnic au fost asociate cu o reducere a riscului de mortalitate cardiovasculara cu 35% si al celui de cancer cu 20%.
3. Ulei de masline - se foloseste atat pentru asezonare, cat si pentru a gati. Este bogat in acizi grasi monosaturati si poate diminua colesterolul total, poate mari colesterolul bun si poate preveni accidentele vasculare.
4. Lactate de oaie sau de capra
- Produsele lactate consumate de catre cretani sunt fermentate, riscul de balonare fiind redus. In plus, calciul intervine in reglarea tensiunii arteriale si protejeaza de cancerul de colon.
5. Carne putina
- Carnea de pui poate fi consumata de cateva ori pe saptamana fara piele, iar cea de miel nu mai mult de trei ori pe saptamana, in portii de 100 g.
6. Nuci
- daca vrei sa slabesti mananca mai putine.
7. Smochine, pepeni, struguri
- Cretanii mananca intre doua si patru fructe pe zi in salate, la gustare sau ca desert.
8. Miere
- Cretanii folosesc miere in mod traditional drept baza pentru a pregati prajiturile, in iaurt, salate de fructe sau ca topping.
Cruditatile
Un alt secret al regimului cretanilor este ca mananca cruditati la toate mesele, in fiecare zi, tot anul. Ardei, vinete, rosii, sparanghel, castraveti sau fenicul, fac parte din meniul de baza. Cruditatile sunt bogate in fibre, in antioxidanti, in minerale si vitamine, taie pofta de macare rapid si durabil, faciliteaza tranzitul intestinal, lupta cu imbatranirea, protejeaza de bolile cardiovasculare si de cancer. Cu foarte putine calorii, legumele crude previn ingrasarea si diabetul. Consuma cel putin 200 g de legume proaspete si de sezon zilnic, natur sau cu putin ulei de masline si ierburi aromatice.
Leguminoasele
In Creta sunt consumate de secole fasole, linte, bob sau naut. Legumele uscate au o actiune benefica contra bolilor cardiovasculare si diabetului gratie bogatiei de fibre si de proteine vegetale, glucide lente si magneziu. Ele sunt si o sursa importanta de folati (vitamina B9), de polifenoli, care combat proliferarea celulelor canceroase, si de fitati, care protejeaza de cancerul de colon.
Leguminoasele pot fi consumate la fiecare masa. Ele pot fi asociate cu legume crude. De exemplu, salata de linte cu ardei rosii este foarte apreciata in Creta.
Ierburile aromatice
In Creta exista in jur de 2000 de plante salbatice. Dintre acestea, cimbrul, oregano si busuiocul parfumeaza in mod frecvent mancarurile traditionale cretane. Cimbrul si oregano sunt recunoscute pentru proprietatile lor antispasmodice, antibacteriene si antifungice. Busuiocul usureaza digestia si are o actiune vermifuga. Foloseste din plin ierburi aromatice cu legume crude sau gatite, pentru dressinguri, sosuri sau cu branzeturi.
Cerealele integrale
In alimentatia cretana sunt frecvent intalnite cerealele integrale, sub forma de tarate, paste, faina, orez, paine. Bogate in fibre, cerealele integrale faciliteaza tranzitul intestinal, previn anumite tipuri de cancer, diabetul si hipercolesterolomia si taie pofta de mancare. Cerealele integrale furnizeaza proteine vegetale, glucide lente, indispensabile muschilor, organelor interne si creierului. Nu este obligatoriu sa mananci cereale integrale la fiecare masa. Painea poate fi consumata la fiecare masa, dar nu trebuie sa se depaseasca o doza de 100-150 g de carbohidrati la o masa si de doua ori mai multe legume.
Pestele
Creta este o insula, iar cretanii mananca peste de cel putin trei ori pe saptamana, cu precadere peste gras. Acesta este bogat in proteine si acizi grasi esentiali (omega 3), ajuta la scaderea colesterolului si a trigliceridelor. In plus, pestele gras previne boala Alzheimer si stimuleaza memoria, caci contine vitamina B12. Mananca peste cel putin de doua ori pe saptamana, in special ton, sardine sau macrou.
Slabeste natural
diete, sfaturi, noutati, informatii de ultima ora
http://reantoarcerealasanatate.blogspot.gr/
sunshinelila
Postat pe 1 Februarie 2015 17:11
Foarte interesant,numai cu un lucru nu sunt de acord: fructe in orice cantitate.
fructele contina zahar,fructoza,care se transforma in grasime daca nu il trasformi in energie.
mie mi-a zis dietologul asta,un fruct la fiecare masa,de marimea pumnului.
Multumesc mult pentru dieta cretana,voi incerca si eu,e un mod sanatos de a manca.
daniilia
Postat pe 7 Februarie 2015 04:12
" Ce consumam
1. Iarba grasa - creste in mod natural in Creta, de aceea este folosita frecvent la salate sau garnituri. "

Si cum sa merg eu la pascut in Creta ?

Rotty
Postat pe 7 Februarie 2015 07:41
De la: Rotty, la data 2015-02-07 07:41:37" Ce consumam
1. Iarba grasa - creste in mod natural in Creta, de aceea este folosita frecvent la salate sau garnituri. "

Si cum sa merg eu la pascut in Creta ?



Schmetterling
Postat pe 7 Februarie 2015 08:13
Cum ramane cu cei bolnavi de ficat sau care au tensiune. Mai ginditi va
garbo168221
Postat pe 14 Februarie 2015 13:44
Cum ramane cu cei bolnavi de ficat sau care au tensiune. Mai ginditi va
garbo168221
Postat pe 14 Februarie 2015 13:44
De la: Rotty, la data 2015-02-07 07:41:37" Ce consumam
1. Iarba grasa - creste in mod natural in Creta, de aceea este folosita frecvent la salate sau garnituri. "

Si cum sa merg eu la pascut in Creta ?



Simplu ! Te muti in Creta !!! Iar acolo e cel mai simplu sa folosesti regimul cretin.... Pardon, Regimul Cretan ! chestia cu "iarba grasa" m-a facut sa rad, dar asta sa nu va supere... Asa sunt eu, vesel de felul meu
barboneli
Postat pe 14 Februarie 2015 19:57
Nici nu ma gandesc ! Iarba am si eu aici. Cat e de grasa....om vedea cand ma apuc de pascut.
Rotty
Postat pe 14 Februarie 2015 20:09
De la: garbo168221, la data 2015-02-14 13:44:50Cum ramane cu cei bolnavi de ficat sau care au tensiune. Mai ginditi va


........ M-am gandit. Dar tot n-am inteles ce legatura au bolnavii de ficat sau cei cu hiper-tensiune, cu Regimul Cretan ? Sau sa ma folosesc de cuvintele tale, cu acesti bolnavi de ficat si cu cei hipertensivi, ramane sa cautam o alta insula.... Si respectiv regimul cu numele ei. La insula ma refer.
barboneli
Postat pe 14 Februarie 2015 20:14
De la: Rotty, la data 2015-02-14 20:09:46 Nici nu ma gandesc ! Iarba am si eu aici. Cat e de grasa....om vedea cand ma apuc de pascut.


Ok. De acord cu tine. Dar la tine am vazut ca acum, iarba e inghetata. In Creta iarba, grasa sau slaba, nu ingheatza niciodata. Cred.
barboneli
Postat pe 14 Februarie 2015 20:19
Acolo , pe insula cealalta o fi iarba mai putin grasa ?
Rotty
Postat pe 14 Februarie 2015 20:19


Mmda... Buna intrebare. Dar ca sa afli raspunsul, o sa trebuiasca sa pashti mai curand decat credeai... !
Nu va luati de gramatica mea, ca ma supar... !
barboneli
Postat pe 14 Februarie 2015 20:25
Raman la iarba mea , chiar daca e inghetata.
Rotty
Postat pe 14 Februarie 2015 20:37


Bine faci ! eu te sustin. Fiecare cu iarba lui. Buna, rea, grasa, slaba, dar e a lui !
barboneli
Postat pe 14 Februarie 2015 20:46
www.youtube.com/watch?v=6IJz2-Vm4Oc

Rotty
Postat pe 14 Februarie 2015 20:50


Ai nimerit cantecul, de minune ! Bravo. Am si eu un cantec frumos, tot cu iarba, dar nu pot sa-l pun aici. Tzi-l trimit pe email si te rog sa pui tu aici, linkul lui. Mersi. Unul din cele doua variante pe care tzi le trimit.
barboneli
Postat pe 14 Februarie 2015 22:05
www.youtube.com/watch?v=U9kok5ewBHE&feature=youtu.be

www.youtube.com/watch?v=sLJhH-v2_XM&feature=youtu.be

Buna si iarba de la tine Barbo.
Rotty
Postat pe 15 Februarie 2015 08:11
Se gaseste si la noi, in flora spontana...grasita. Sunt si seminte, le gasesti pe net.
garbo_402592
Postat pe 15 Februarie 2015 12:03
De la: Rotty, la data 2015-02-07 07:41:37" Ce consumam
1. Iarba grasa - creste in mod natural in Creta, de aceea este folosita frecvent la salate sau garnituri. "

Si cum sa merg eu la pascut in Creta ?



Ei, iti iei un sejur acolo si gata-i treaba...
garbo_167
Postat pe 20 Februarie 2015 21:30
Ideea nu-i rea 167 . Cu o ocazie scap de frigul de aici si cand ma intorc , Afrodita o sa fie la pitici fata de cum o sa arat eu.
Rotty
Postat pe 21 Februarie 2015 08:30

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Dieta in afectiunile cardiovasculare 2 De la: eu_geminy 2 Noiembrie 2010 11:05
UN OUTLET LA INDEMANA ORICUI 1 De la: bellamy 5 Ianuarie 2011 09:20
Pastile pentru Slabit din celule STEM ??? 4 De la: tutankhamon 3 Octombrie 2009 20:58
Dieta Wellness Week !! 7 De la: garbo017339 4 Noiembrie 2009 15:50
Ce parere aveti despre dietele proteice? 3 De la: garbo_476951 26 Noiembrie 2017 07:57
Setari Cookie-uri