calatoria cu minori in strainatate

buna seara,
am nevoie de ajutorul cuiva care se afla in aceeasi situatie ca si mine sau care cunoaste foarte bine legislatia. sunt divortata de ceva vreme si am in intretinere un copil de 7 ani. pentru aceasta vacanta de iarna, ne-am luat bilete pentru strainatate. problema mea este ca nimeni nu-mi spune sigur daca imi trebuie sau nu acordul ex-ului pentru a trece granita , in situatia in care copilul imi este incredintat prin hotarare definitiva si irevocabila . cand i-am facut pasaport nu am avut nevoie de acordul sau si mi s-a spus ca pot sa trec doar cu hotararea de divort, dar de atunci am auzit atatea povesti incat nu stiu ce sa mai cred.nu as vrea sa ajung la aeroport si sa fiu nevoita sa fac cale intoarsa.
multumesc pentru orice lamurire pe care puteti sa mi-o oferiti!
garbo248001
Postat pe 14 Noiembrie 2011 18:16
fiind minor ,chiar daca tu esti acum tutorele,trebuie totusi sa ceri si acordul fostului sot ca sa iesi cu minorul din tara.chiar daca sotul tau este acum ex...el ramane toata viata tatal copilului vostru.de ce nu ai intrebat ,cand ti/ai facut pasaportul?aveai si confirmarea acum..vezi ca ai site/uri cu avocati,cu politisti,ai www.scoalamamicilor.ro,legislatia in vigoare...deci ai unde sa te informezi in mod legal.daca tie Doamne fereste ti se intampla ceva... trebuie anuntat tatal copilului cat si intreaga familie,socrii,parintii tai.la granita ti se va cere acordul tatalui,daca politistul nu vrea sa isi piarda slujba.de ce nu ii spui si tatalui?tie ti/ar conveni ca el sa plece cu minorul in alta tara fara sa iti dai acordul si tu?ai grija.informeaza/te si legal.



PS..nici daca ai hotarare definitiva de tutore tot nu poti pleca din tara cu minorul fara sa ai si acordul tatalui lui.
ratuscaceaurata
Postat pe 14 Noiembrie 2011 18:44
de ce nu intrebi direct la aeroport ce pretentii au aia
ingerasulluptator
Postat pe 14 Noiembrie 2011 19:06
Irina,crezi ca este vorba de anajatii aeroportului in acest caz?aici e vb de legislatie.pana la majorat,copilul este responsabilitatea parintilor ,tutore sau a statului.ce ii sugerezi sa incalce legile?necunoasterea legilor nu te exonereaza de pedeapsa pt incalcarea lor.
ratuscaceaurata
Postat pe 14 Noiembrie 2011 19:53
Nu-ti trebuie acordul ex-ului daca ai copilul incredintat 100%. Doar hotarirea de divort e suficient sa o ai cu tine si certificatul de nastere al copilului. Cel putinatit mi-a trebuit mie asta vara. Nu cred ca s-a schimbat ceva din august pina acum
Ciresica
Postat pe 15 Noiembrie 2011 19:50
si eu ma aflu in divort,si m am interesat pe aceasta tema...nu este nevoie de acordul tatalui in privinta plecarii cu un minor in strainatate..tot ce iti trebuie este hotararea definitiva si irevocabila si certificatul de nastere al copiilului
vio_pissy
Postat pe 21 Noiembrie 2011 02:53
De la 1.10.2011 custodia copiilor este comuna si dupa divort. De aceea este nevoie de acordul ambilor parinti la iesirea din tara. Cei divortati inainte de aceasta data, daca au copilul in custodie prin hotarare judecatoreasca, nu au nevoie de acordul celuilalt.
forgm
Postat pe 21 Noiembrie 2011 09:20
Eu stiu ptr ca si eu sunt maritata in grecia,ca daca vreau sa plec
cu copii,am nevoie de hartie semnata de sot.
dar am doua prietene,una in mexic,alta aici in grecia,au intrat si
iesit de multe ori,si nimeni nu le-a cerut hartia asta.
teoretic,trebuie sa o ai.
in caz de divort,chiar daca copilul ti-a fost acordat tie,sotul nu are dreptul sa il vada ?
daca da,intreaba la ambasada,ei stiu sigur.
eu acolo am intrebat,cand a trebuit sa calatoresc.
d
daniilia
Postat pe 21 Noiembrie 2011 19:39
Si eu sunt divortata si am o majora la ora actuala,dar care tot minora a fost..
Te lamuresc imediat...Daca sentinta este definitiva si copilul este la tine...nu mai ai nevoie de consimtamantul lui
Faci o copie dupa sentinta...preferabil sa o traduci in functie de tara unde mergi...
pasaportul copilului
si atat...
Asta este totul
Calatorie placuta

garbo226933
Postat pe 21 Noiembrie 2011 20:19
Cf.Legii 248/2005, art.2 alin.2, daca poti face dovada ca minorul ti-a fost incredintat prin hotarare judecatoreasca ramasa definitiva si irevocabila, nu mai este nevoie de declaratia celuilalt parinte la iesirea din tara. Iti recomand din proprie experienta sa ai o traducere a sentintei de divort in limba tarii respective (mai ales daca este Italia).
MarilenaS38
Postat pe 21 Noiembrie 2011 22:37
Alexandro gresesti. Hotarirea definitiva si irevocabila "acopera" dreptul parintelui care a renuntat la drepturile de parinte (scuzati repetarea).Copilul se indredinteza numai unui parinte atunci cind celalalt parinte afirma in fata judecatorului ca renunta la drepturile parintesti. Greu de crezut dar sunt parinti care in urma divortului fac asta. Asta nu-i exonereaza de plata pensiei alimentare (culmea!) dar nu le da nici un drept in legatura cu minorul.
Ciresica
Postat pe 22 Noiembrie 2011 05:17
..nu ai nevoie de nici un acord din partea fostului sot....
...am plecat de nenumarate ori in strainatate cu copilul si n-am avut nici o problema...
..copilul iti este incredintat tie prin hotarare judecatoreasca definitiva si irevocabila...
...doar sa-ti iei sentinta cu tine.....
simoka
Postat pe 25 Noiembrie 2011 09:18
buna!
in aceeasi situatie sunt si eu!
din informatiile pe care le detin , poti trece cu minorul doar cu hotararea de divort conform legii!
dar daca pleci cu avionul parerea mea e sa suni din timp la aeroport si sa pui acesta intrebare!
stii cum e la noi in romania , fiecare angajat are propria lui lege!
Ingrid_Cory_1
Postat pe 26 Noiembrie 2011 09:04
doar in cazul in care tatal copilului este decazut din drepturile parintesti nu are nimic de spus in legatura cu copilul,insa daca nu e asa in cazul tau sa stii ca si tatal trebuie sa isi dea acordul in scris si anume trebuie sa iti dea o procura de la notar precum ca este deacord ca si copilul sa calatoreasca in strainatate.trebuie sa precizeze si perioada de sedere in strainatate.mie mi-a trebuit procura chiar daca sotul meu era deja in strainatate iar noi veneam la el.
venizigoldplated
Postat pe 27 Noiembrie 2011 14:47
Bine v am gasit.Am calatorit si am vazut si femei singure cu copii.Legile noastre se schimba de la o zi la alta.Parerea mea este ca la serviciul pasapoarte la informatii poate sa ti spuna exact ce ai de facut.Am vazut un caz anul trecut in aeroport in Cluj cand dorea o mama sa se imbarce cu copilul n a fost lasata.N am intrebat o de ce??!!Asa ca intra pe AvocatNet.ro si ii intreaba, ca ti raspund gratis. Drum bun si fericire in calea vietii!!
Jojolin
Postat pe 27 Noiembrie 2011 22:51
Bun ziua. ntmpltor am dat peste aceast ntrebare. Vreau s v spun c nu mai avei nevoie de nimic de la so. Este o lege recent (cred c din primvar). Eu am doi copii i am fost interesat de aceeai problem.
and2mari
Postat pe 28 Noiembrie 2011 14:55
Din propria experienta. Ai hotarare definitiva si irevocabila cu incredintarea copilului spre crestere si educatie? Daca da, ia-ti sentinta in original cu tine si o copie si pleca linistita. Eu am facut acest lucru vreo 6-7 ani pana mi-a implinit copilul 18. NU am avut niciodata probleme la granita si nu a avut probleme nici cand am trimis-o in tabere sau cu alta familie.
Succes si vacanta placuta.
garbo251239
Postat pe 28 Noiembrie 2011 21:10
este deja alt caz. nu le amestecati si induceti omul in "oroare"
garbo251239
Postat pe 28 Noiembrie 2011 21:12
total gresit la PS
garbo251239
Postat pe 28 Noiembrie 2011 21:14
Buna. Sper ca nu raspund prea tirziu. E de ajuns hotarirea judecatoreasca, eventual si o copie dupa aceasta, si pasaportul copilului pentru a trece granita. Atita vreme cit ai o hotarire definitiva si irevocabila, nu mai ai nevoie de consimtamintul fostului sot. Iti spun sigur. Distractie placuta si sarbatori fericite!
tzontzonica_delly
Postat pe 2 Decembrie 2011 10:36
ratuscà dràgàlasà..inainte sa dai ràspunsuri categorice cuiva TREBUIE sa te informezi f bn..PRIN HOTARARE DEFINITIVA SI IREVOCABILA AI TUTELA COMPLETA ASUPRA MINORULUI SI HOTARARILE IN CEEA CE PRIVESTE VIATA LUI SI A TA NU MAI DEPIND DE NICI UN EX...APROPO,EXISTA MOTIVE INTEMEIATE PT CARE UNUL AJUNGE EX..NU CREZI?si vorbesc in deplina cunostiinta de cauza..calatoresc cu un minor in strainatate de cativa ani ,iar parerea si acordul idiotului nu mi-au fost necesare niciodata,crede-mà..in ceea ce priveste faptul ca ar trebui sa stie daca se-ntampla cv cu el,el sau rudele lui,cred ca e DATORIA lui sa se informeze ce se-ntampla cu copilul,si nu a ta sa-i dai stiri...PAREREA MEA!
fnero33
Postat pe 2 Decembrie 2011 14:39
Nu ti trebuie nimic de la fostul sot. vacanta placuta
garbo186582
Postat pe 2 Decembrie 2011 15:15
nu,nu ai nevoie,de acordul lui,altfel ti-ar fi trebuit acordul lui si pt.pasaport.sunt in aceeasi situatie,numai ca fiul meu are 3 ani.ai hotararea care te ajuta.vacanta placuta!
ancamumushik
Postat pe 3 Decembrie 2011 12:41
Depinde ce este consemnat in hotararea judecatoreasca . Daca se face mentiunea ca mamaei ii este incredintat minorul si aceasta are custodia totala atunci mama nu are nevoie de acordul tatalui petru nici o formalitate . In momentul in care custodia minorului este comuna, ambii parinti trebuie sa isi dea acordul pentru orice il priveste pe minor.
garbo198506
Postat pe 4 Decembrie 2011 03:56
De la: garbo198506, la data 2011-12-04 03:56:40Depinde ce este consemnat in hotararea judecatoreasca . Daca se face mentiunea ca mamaei ii este incredintat minorul si aceasta are custodia totala atunci mama nu are nevoie de acordul tatalui petru nici o formalitate . In momentul in care custodia minorului este comuna, ambii parinti trebuie sa isi dea acordul pentru orice il priveste pe minor.





fetelor,am si eu o intrebare de bun simt.unde va informati cand emiteti asemenea pareri?
ratuscaceaurata
Postat pe 4 Decembrie 2011 04:49
Alexandro mai bine taci.
Iar ca sa-ti raspund (ca nu ma rabda inima) din propria experienta atunci cind calatoresc! (dupa cum pre-bine ti-au spus si alte persoane)
Ciresica
Postat pe 4 Decembrie 2011 06:44
nu exista legi personale.un tata isi poate pierde calitatea de sot al unei doamne,insa nu isi poate pierde dreptul de parinte.si punct.necunoasterea sau eludarea legii,nu te exonereaza de pedeapsa .voi discuta acest aspect direct cu cei in masura sa verifice respectarea legilor mai ales cand este vorba de minori.nici mie nu mi-ar conveni ca intr-o situatie similara,copilul sa imi fie scos din tara fara acordul meu.
ratuscaceaurata
Postat pe 5 Decembrie 2011 11:43
CIAO....ITI SPUN EU EXACT AI DREPTUL SA PLECI CU COPILUL UNDE VREI TU DACA TI-E INCREDINTAT PRIN HOTARARE JUDECATOREASCA DEFINITIVA SI IREVOCABILA ASTA SUTA LA SUTA.....TREBUIE SA AI PASAPORTUL COPILULUI SENTINTA DE DIVORT ORIGINALA SI O COPIE A SENTINTEI PT CA UNII DIN VAMA MIE MI-A RETINUT SENTINTA LA VAMA. AM INTREBAT ASTA IN VAMA IN IUNIE 2011 CAND AM ADUS FATA IN ITALIA SI MI S-A ZIS CA NU E NORMAL SA-TI RETINA SENTINTA DAR....PT ORICE EVENTUALITATE LE PREZINTI ORIGINALA IN CAZUL IN CARE VOR S-O RETINA IN VAMA LE DAI COPIA ...PT CA NU E VOIE SA-TI RETINA ORIGINALA....SI ITI SPUN SIGUR ASTA NU TRE SA MAI INTREBI PE NIMENI...DOAR DACA ERA INCREDINTAT LUI COPILUL SI PLECAI TU AVEAI NEVOIE DE PROCURA DE LA EL...SI IN CAZUL IN CARE TRIMITI COPILUL CU ALT ADULT E NEVOIE DOAR DIN PARTEA TA PROCURA. PA PA
ellyduna
Postat pe 5 Decembrie 2011 12:22
NU TREBUIE SA TRADUCI NIMIC EU SUNT IN ITALIA....IAR PE ITALIENI NU-I INTERESEAZA....
ellyduna
Postat pe 5 Decembrie 2011 12:30
Trebuie avut in vedere ca fiecare tara are propriile legi in privinta custodiei copiilor si le aplica atat pentru cetatenii de aceeasi nationalitate cat si pentru straini.
Un raspuns obiectiv ti se poate da la ambasada statului respectiv si la aeroport.
alexa2009
Postat pe 5 Decembrie 2011 18:52

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
cabinet specializat copii 0-6 ani 1 De la: irinae 2 Octombrie 2009 12:15
simona 1 De la: b_ej_2004 14 Ianuarie 2009 13:01
Ce sa aleg?Casatoria sau ce spune mama? 38 De la: garbo098645 4 Decembrie 2013 10:42
ioana va intreaba 24 De la: garbo185480 9 Februarie 2011 04:29
MAME IN UK 10 De la: garbo_471868 2 August 2017 09:18
Setari Cookie-uri