Ce sa aleg?Casatoria sau ce spune mama?

Buna tuturor!!!Incep prin a va spune ca recent am fost ceruta in casatorie si bineinteles ca am acceptat,dar ii o mica problema:mama mea nu prea vr sa fc nunta acum,imi zice ca ar fi bine sa mai stau macar 1;2 ani ca dupa nunta el poate vr sa facem copii si mai stiu eu ce are ea in cap!Noi doi am vb si vrem mai intai sa ne luam o casa a noastra,sa lucrez si eu si dupa sa ne gandim si la copii,dar nu stiu de ce are mama gandirea asta!Tin sa va spun ca acum m-a facut si pe mn sa ma mai gandesc dak vr nunta sau nu!Eu locuiesc cu el de 2 ani si avem o relatie de 6 ani!Sfatuiti-ma si pe mn va rog ca nush de cine sa ascult!!!:( Multumesc
garbo098645
Postat pe 28 Octombrie 2012 12:55


de nimeni !!! toate astea, copii, casa, casatorie, nunta.... le discutati numai voi si faceti cum credti voi... ! apropo... cati ani ai, aveti... de la nastere, nu de relatie... ????
barboneli
Postat pe 28 Octombrie 2012 13:34
Mai fato tie iti e foame de tot papi litere ? Aici nu-i mess sau facebook.....
In rest fa cum te indeamna inimioara si apoi i vedea tu....Nebanuite sunt caile Domnului...
Rotty
Postat pe 28 Octombrie 2012 13:48


or fi Rotty... dar nu toate caile, mai ales alea nebanuite... duc unde trebuie... !!!! unele duc la o prapastie, zid... sau la nimic !!!
barboneli
Postat pe 28 Octombrie 2012 13:51
Riscurile vietii... Tu pe cate forumuri ai intrebat cand o fost sa te insori ? ...
..Sau bunica sau ...sau...Si uite ca au riscat si au castigat
Rotty
Postat pe 28 Octombrie 2012 13:53

de ce nu lasati fata sa stea cu ma-sa?
doar e alegerea ei....
poate peste vreo 10-12 ani, o fi si ea vrednica sa faca copii...
dor72_
Postat pe 28 Octombrie 2012 13:54


bine ai venit dor... !!! cu ma-sa... ? pai ea sta deja cu el de 2 ani si cu o vechime in "campul muncii" de 6 ani... !!! sau n-am inteles eu bine ? or fi inceput-o pe cand avea 12-13 ani... !!! dar nu e treaba mea.

si Rotty... mama mea a zis NU... si a ramas cu el in gat... nu am intrebat pe nimeni, eu i-am propus, noi am hotarat ce si cum... dar mie mi-a aratat Domnul calea cea mai frumoasa... am avut noroc ! de ce sa mint... !!!
barboneli
Postat pe 28 Octombrie 2012 14:16
De la: Rotty, la data 2012-10-28 13:48:20Mai fato tie iti e foame de tot papi litere ? Aici nu-i mess sau facebook.....
In rest fa cum te indeamna inimioara si apoi i vedea tu....Nebanuite sunt caile Domnului...
garbo098645
Postat pe 28 Octombrie 2012 16:54

iertare, nu am mai intrat ieri....
da, rotty, sunt bine si...foarte ocupata
Li, poate avem vreme de o sueta zilele astea....
sunt bine prieteni si va multumesc pentru primirea calduroasa de care am parte de fiecare data
dor72_
Postat pe 29 Octombrie 2012 18:26
mai dorulet mai
Eugenia_
Postat pe 29 Octombrie 2012 18:30


vorba cantecului, asa-i

http://www.youtube.com/watch?v=rI1zvASUiOM

ce faci frumoasa mea?
dor72_
Postat pe 29 Octombrie 2012 18:34
exploatez cat si ce pot din timpul trecator
Eugenia_
Postat pe 29 Octombrie 2012 18:37

sa inteleg ca...mai nou...esti antreprenor
dor72_
Postat pe 29 Octombrie 2012 18:44
"criza", bat-o vina
Eugenia_
Postat pe 29 Octombrie 2012 18:47
De la: dor72_, la data 2012-10-29 18:26:37
iertare, nu am mai intrat ieri....
da, rotty, sunt bine si...foarte ocupata
Li, poate avem vreme de o sueta zilele astea....
sunt bine prieteni si va multumesc pentru primirea calduroasa de care am parte de fiecare data


s-a facut dor... !!! tu sa ai... ca eu mai gasesc.... !
barboneli
Postat pe 29 Octombrie 2012 20:43
Uite draga mea, incep prin ati spune ceva.Eu imi iubesc mama dar daca m-as fi luat dupa ce spunea ea nu as fi avut o viatza buna, nu as fi luptat pentru mine, eu pentru mine. Eu zic sa iti asculti instinctul sa nu te lasi dusa in eroare de ea, sfaturile constructive de la mama ta le poti accepta. Dar fi tu cu tine, nu duce o viatza dupa cum ea si-ar dori.Daca stai de 6 ani cu iubitul si viitorul tau sot, nu zic ca sa faci ce zice el,dar parerea mea e ca mai bine va casatoriti.Sunt multe femei in lumea asta care asteapta sa fie cerute in casatorie de catre iubitul lor.Si tu ce faci?II dai cu piciorul unui mariaj, ca sa mai astept 1,2 ani, nu are rost.Ai asteptat suficient. Tu esti deja intr-o relatie cu el,locuiesti la el, e bn ca se gandeste inainte la o situatie financiara stabila si apoi la copil. Un copilash e un dar de la Dumnezeu si daca o sa-i daruiesti un copil va fi bine,deasemeni sunt multe femei care nu pot face copii si faptul ca unele raman insarcinate si ii daruiesc iubitului copil sau copii asta face legatura mai stransa.O sa ai ptr cine s te lupti in viatza. Ai incredere in tine si eu zic ca e mai bn sa te mariti, mama ta va intelege pana la urma si chiar daca nu tu o sa o pui in fatza faptului implinit, daca doresti asta desigur. Eu zic ca e mai bine sa-ti faci o familie, sa ai familia ta si sa te dezvolti prin ea. "Succesuri"":)
RonnaGarbo117309
Postat pe 31 Octombrie 2012 23:03
nu asculta pe mama ,pentru ca nu trebuie sa bage strambe in relatie....in o relatie nu e bine sa te bagi,ca sa faci un bine....pentru ca iese rau.
si mamele au gandirea veche...
nu poate sti ea ce e mai bine,ci doar voi doi,care trati impreuna.
si daca vine vreun copil,nu are nimic,asa am venit si noi,pe nepregatite....
daniilia
Postat pe 2 Noiembrie 2012 06:23
am uitat sa spun ceva important: sase luni e un timp lung,care cere o evolutie in relatie,casatoria adica,si apoi dupa un timp,sau dupa putini ani,un copil,pentru ca daca o relatie nu evolueaza,se deterioreaza...
relatia voastra in sfarsit evolueaza in casatorie,nu impiedica evolutia ei,ca nu e bine....nu stii ce intervine apoi/....
la doua prietene ale mele a intervenit un dezechilibru hormonal cu chist la una,si nu mai poate face copii,la alta o vertebra la coloana miscata putin din loc,si nici ea nu mai poate face copii,regreta amandoua acum,ca nu au facut cand au avut ocazia....
daca te-a cerut,nu taragana,nu e bine.
ce zic mamele....nu e a ta singura....toate sunt cam la fel,bagarete,sa faca bine...al tau simte,si de aia vrea sa te scape de sub influenta ei,ca sa mearga relatia voastra bine....alegi pe mama,parerea ei,sau parerea lui?????
alege pe el si pe parerea lui! Pe mame le iubim,fara sa le mai ascultam ,cand crestem,chiar daca facem greselile noastre.
parerea mamei, e cea mai periculoasa,si la el,si la ea.....pentru ca influenteaza,uite ca te-a facut sa te indoiesti,a strecurat o indoiala...trebuia sa va incurajeze,indiferent ce hotarari luati.
daniilia
Postat pe 2 Noiembrie 2012 06:29
Casca urechile bine la vorbele mamei, sa vezi ce are ea de spus ca motive ale amanarii nuntii,incearca sa vezi cata dreptate are, caci daca te-a facut ea sa te mai gandesti, inseamna ca ceva este putred in Danemarca.De obicei, cand mama se opune, copilul face impotriva parca special ca sa o intarate, iar tu dai inapoi,oare de ce ?
Vezi daca nu cumva tu singura iti pui intrebari!!!!
Nu amana pt ca spune mama,dar daca TU simti ca trebuie sa amani, fa-o.


Gandeste-te bine de ce mama ta ar avea puterea sa te intoarca dintr-o hotarare atat de importanta, iubirea de obicei se opune unor astfel de imixtiuni.nu cumva esti prea dependenta de mama? Nu cumva nu il iubesti prea mult? Nu cumva vezi la el chestii care te fac pe TINE sa amani? Nu ne intreba pe noi despre sufletul tau,raspunde-ti sincer singura la ce am intrebat anterior si spune-ne si alte amanunte ale relatiei voastre.
Succes in introspectie.
garbo_5053
Postat pe 3 Noiembrie 2012 16:09
De la: garbo098645, la data 2012-10-28 12:55:37Buna tuturor!!!Incep prin a va spune ca recent am fost ceruta in casatorie si bineinteles ca am acceptat,dar ii o mica problema:mama mea nu prea vr sa fc nunta acum,imi zice ca ar fi bine sa mai stau macar 1;2 ani ca dupa nunta el poate vr sa facem copii si mai stiu eu ce are ea in cap!Noi doi am vb si vrem mai intai sa ne luam o casa a noastra,sa lucrez si eu si dupa sa ne gandim si la copii,dar nu stiu de ce are mama gandirea asta!Tin sa va spun ca acum m-a facut si pe mn sa ma mai gandesc dak vr nunta sau nu!Eu locuiesc cu el de 2 ani si avem o relatie de 6 ani!Sfatuiti-ma si pe mn va rog ca nush de cine sa ascult!!!:( Multumesc

Daca va cunoasteti de 6 ani,parintii nu mai au ce obiecta,afara de faptul ca in acesti ani au exista zgiltiieli grave intre voi.
Familia se formeaza din doi si mai apar si copii pentru care obligatoriu trebuie o casa ,fiecare trebuie sa-si respecte parintii,sa se bucure cind vin parintii in vizita la ei sa cunoasca nepoteii si sa se bucure de ambianta dintre cei doi soti.
http://www.youtube.com/watch?v=rP6St25n8XY&feature=related
VOIAJOR
Postat pe 3 Noiembrie 2012 16:11
asa am vr sa scriu...Rotty!!!

garbo098645
Postat pe 4 Noiembrie 2012 20:40
Mama mea nu are nimic impotriva luii,ea doar vrea ca sa mai stau macar un an sau doi pt ca cik is prea tanara si am toata viata inainte(am 22 ani si el 25)! Cred ca ea inca are o gandire comunista...si imi pare rau ca si acum gandeste asa!
garbo098645
Postat pe 4 Noiembrie 2012 20:47
Mie imi pare o varsta potrivita .... ...Ma rog...fiecare cum crede de cuviinta. Multa bafta fato.....indiferent de ce vei hotara
Rotty
Postat pe 4 Noiembrie 2012 20:50
De la: RonnaGarbo117309, la data 2012-10-31 23:03:03 Uite draga mea, incep prin ati spune ceva.Eu imi iubesc mama dar daca m-as fi luat dupa ce spunea ea nu as fi avut o viatza buna, nu as fi luptat pentru mine, eu pentru mine. Eu zic sa iti asculti instinctul sa nu te lasi dusa in eroare de ea, sfaturile constructive de la mama ta le poti accepta. Dar fi tu cu tine, nu duce o viatza dupa cum ea si-ar dori.Daca stai de 6 ani cu iubitul si viitorul tau sot, nu zic ca sa faci ce zice el,dar parerea mea e ca mai bine va casatoriti.Sunt multe femei in lumea asta care asteapta sa fie cerute in casatorie de catre iubitul lor.Si tu ce faci?II dai cu piciorul unui mariaj, ca sa mai astept 1,2 ani, nu are rost.Ai asteptat suficient. Tu esti deja intr-o relatie cu el,locuiesti la el, e bn ca se gandeste inainte la o situatie financiara stabila si apoi la copil. Un copilash e un dar de la Dumnezeu si daca o sa-i daruiesti un copil va fi bine,deasemeni sunt multe femei care nu pot face copii si faptul ca unele raman insarcinate si ii daruiesc iubitului copil sau copii asta face legatura mai stransa.O sa ai ptr cine s te lupti in viatza. Ai incredere in tine si eu zic ca e mai bn sa te mariti, mama ta va intelege pana la urma si chiar daca nu tu o sa o pui in fatza faptului implinit, daca doresti asta desigur. Eu zic ca e mai bine sa-ti faci o familie, sa ai familia ta si sa te dezvolti prin ea. "Succesuri"":)




Multumesc din suflet pt sfaturi !!!
garbo098645
Postat pe 4 Noiembrie 2012 20:54
Mama ta zice ca la 22 de ani esti prea tanara sa te mariti?!
Dar cand ai "biipzdulicea" pe piata la 16 ani , atunci ce a zis mama ta? " Du-te mama si da-o pe piata ca esti batrana"...?
Habar nu ai sa scrii corect in limba romana dar ai deja vechime in meserie.....
Sa-ti spun ceva, s-ar putea sa nici nu mai poti face copii pentru ca daca ai luat anticonceptionale de la 16 ani, probabil ca vei mai face copii cu tratament, daca vei mai face;
Sincera sa fiu poti sa faci nunta linistita , nu-i pericol de copii, si daca ai deja vechime in meserie 6 ani deja stii cum sa te feresti.
Ori se joaca admini cu subiecte ca s-au plictisit ori .....
adeline
Postat pe 9 Noiembrie 2012 20:29
pai vrei s-o lase pe mama fara venituri?
daca ea se marita, cine ii mai aduce bani mamicii acasa din "produs"...
si daca gaseste altul mai bogat? nu e pacat sa stea in drum de un divort?
heartbit
Postat pe 9 Noiembrie 2012 21:26
De la: adeline, la data 2012-11-09 20:29:13Mama ta zice ca la 22 de ani esti prea tanara sa te mariti?!
Dar cand ai "biipzdulicea" pe piata la 16 ani , atunci ce a zis mama ta? " Du-te mama si da-o pe piata ca esti batrana"...?
Habar nu ai sa scrii corect in limba romana dar ai deja vechime in meserie.....
Sa-ti spun ceva, s-ar putea sa nici nu mai poti face copii pentru ca daca ai luat anticonceptionale de la 16 ani, probabil ca vei mai face copii cu tratament, daca vei mai face;
Sincera sa fiu poti sa faci nunta linistita , nu-i pericol de copii, si daca ai deja vechime in meserie 6 ani deja stii cum sa te feresti.
Ori se joaca admini cu subiecte ca s-au plictisit ori .....

Reclama,sufletul comertului....
http://www.youtube.com/watch?feature=endscreen&NR=1&v=GZn9cnwBL28
VOIAJOR
Postat pe 10 Noiembrie 2012 04:16
Dra mea!E bine sa asculti de parinti, dar fa-ti viata cum crezi de cuviinta,casatoriti va si gata! Nu exista o limita de varstra la casatorie! Noroc si sa auzim de bine!Daca va iubiti la ce sa mai stati asa??! Legalizati va relatia si sa fiti fericiti multi ani impreuna!Noroc!
Jojolin
Postat pe 10 Noiembrie 2012 14:50
Mama ta nu are gandire comunista cand iti spune ca esti prea tanara la 22 de ani, ba dimpotriva, pe vremea aia fetele erau grabite sa se marite de tinere, daca nu te maritai din facultate, cam ramaneai fata batrana pt ca dupa 23, 24 de ani erai considerata "trecuta"...
Mama ta este inteleapta, are o experienta de viata si stie ca nu trebuie sa te grabesti la maritis, ca venirea pe lume a unui copil schimba totul si pt totdeauna viata ta si a sotului, cere eforturi si sacrifici mari si probabil ca din mila, sa nu te inhami prea devreme la asa ceva, sau pt ca te cunoaste si nu te considera pregatita pt asta, ti-a spus sa nu te grabesti. Poate ca ea insasi s-a casatorit prea tanara si a regretat apoi, deci stie ce spune. Dar ma nedumireste ceva: cum sa stai de la 16 ani cu un baiat cand la varsta aceea trebuia sa te preocupe scoala, sa pui caramizile devenirii tale, sa-ti faci un viitor bun, ca nu-i totuna sa fii vanzatoare la buticul din colt si sa fii profesor, sau medic, sau orice altceva care sa-ti ofere o minima siguranta financiara cu posibilitati de crestere, de promovare, dar si o pozitie sociala, sa nu fii nevoita sa depinzi niciodata de nimeni, mai ales la o adica... Daca n-ai terminat scoala, nu este deloc tarziu sa o faci acum, este chiar foarte bine, iar casatoria poate sa mai astepte putin, dar cat de mult vei castiga de vei proceda astfel!
bucura
Postat pe 10 Noiembrie 2012 14:55
Extraordinar!Gandiri comuniste! Casatorii de tinere!Sa nu ramana fete batrane!! Nuuuuuuuuu este adevarat!!Ma m nascut in epoca lui Dej, am studiat in epoca lui Ceau si m am casatorit la aproape 22 ani pt, ca asa am dorit noi!Nuuuuuuuuuuuuu ne a zorit nimeni!Si niciodata nu mi ar fi pasat daca m as fi casatorit mai tarziu!! Daca tot stati impreuna nu sunteti o familie??? Ce un certificat, o hartie este fericirea unei familii?? Tu marita te atunci cand crezi ca doresti!Lasa tu **indicatiile pretioase** a unor persoane ** multilateral de culte** acestea stiu totul!Daca va fi sa ai noroc vei avea si casatorita la 22 ani!Daca nu va fi sa fie asa atunci nici la 30 nu vei fi destul de matura pt. unii sa te casatoresti! Si eu m am casatorit la 22 ani, am facut 2 copii,am facut 5 ani de scoala, fiind casatorita, am mers si la serviciu, cu 2 copii cu sot dar.....cu ajutorul Bunul Dumnezeu, am reusit , sotul fiind mereu langa noi si ne a ajutat pe mine si pe baieti, asa ca tu ti hotarasti soarta ......nu noi!! FERICIRE NOROC SI IUBIRE!
Jojolin
Postat pe 11 Noiembrie 2012 19:29

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
buna 3 De la: office_salinasusesi_ro 22 Ianuarie 2010 15:12
ajutooor,divortez 41 De la: gabi-- 27 Noiembrie 2014 17:29
certificat nastere romanesc 20 De la: lucgor 17 Mai 2012 15:45
Sarcina sau dereglare hormonala? 1 De la: garbo_500249 25 Iulie 2019 14:27
cabinet specializat copii 0-6 ani 1 De la: irinae 2 Octombrie 2009 12:15
Setari Cookie-uri