Merita sa mai astept ?

In urma cu 8 luni am inceput o relatie cu un barbat mai mare ca mine cu 13 ani (eu 26, el 39), el tocmai ce iesise dintr-o relatie de 7 ani cu multe despartiri si impacari.Totul a a decurs neasteptat de bine cu vizite la parinti , dormit impreuna am petrecut clipe frumoase cu el , dar de o luna a inceput sa vorbeasca cu ea la telefon din nou si din cate am inteles de la un preten comun el ii cere sa se intoarca la el, iar fata nu e hotarata. El cu mine se comporta la fel de frumos si imi spune sa il inteleg ca vrea sa isi incheie definitiv acea etapa din viata ca sa poate merge mai departe in relatia cu mine . Nu stiu ce sa fac .... sa mai astept sa vad daca ea vreo hotarare sau sa incep sa imi vad de viata mea ca am fost doar o umplutura in viata lui...il iubesc si nu as vrea sa il pierd dar nici sa astept ... nici eu nu stiu ce...
amely23
Postat pe 26 Iulie 2011 16:23
Next!
ca sa citez un clasic in viatza!
alfheim
Postat pe 26 Iulie 2011 16:34
De la: amely23, la data 2011-07-26 16:23:24In urma cu 8 luni am inceput o relatie cu un barbat mai mare ca mine cu 13 ani (eu 26, el 39), el tocmai ce iesise dintr-o relatie de 7 ani cu multe despartiri si impacari.Totul a a decurs neasteptat de bine cu vizite la parinti , dormit impreuna am petrecut clipe frumoase cu el , dar de o luna a inceput sa vorbeasca cu ea la telefon din nou si din cate am inteles de la un preten comun el ii cere sa se intoarca la el, iar fata nu e hotarata. El cu mine se comporta la fel de frumos si imi spune sa il inteleg ca vrea sa isi incheie definitiv acea etapa din viata ca sa poate merge mai departe in relatia cu mine . Nu stiu ce sa fac .... sa mai astept sa vad daca ea vreo hotarare sau sa incep sa imi vad de viata mea ca am fost doar o umplutura in viata lui...il iubesc si nu as vrea sa il pierd dar nici sa astept ... nici eu nu stiu ce...


Cum poti sa accepti statutul de rezerva ?! Atata timp cat tu ai fost langa el iar el "nu te-a vazut " ci a observat decat ca-i lipseste cealalta , cum poti sta in continuare langa el ASTEPTAND sutul in fund? trist , sorry
Fata_Morgana
Postat pe 26 Iulie 2011 17:21
parc-ar fi prima sau ultima...????
e plin forumul de povestea asta, doar ca este din alt unghi sau de la alta "scriitoare" ... de le-ar fi citit topicurile celorlalte .. acum n-ar mai fi postat asa ceva si-ar fi stiut ce are de facut!

cum ziceam ... Next!
alfheim
Postat pe 26 Iulie 2011 17:31
e incapabil sa incheie relatia cu cealalta - dar te pastreaza de rezerva pentru situatia in care o sa incheie relatia ea
quasaria
Postat pe 26 Iulie 2011 18:03
amely .. daca vrea sa incheie fosta relatie nu ar mai cauta-o pe fosta prietena.
Lasa-l sa isi dea seama ce vrea, dar fara tine disponibila. Asa vezi si cat au contat cele opt luni alaturi de tine si pe cine vrea.
cricat
Postat pe 26 Iulie 2011 23:13
Din pacate, daca mai pastreaza cat de putin relatia cu cealalalta, nu e inca hotarat. Mai are ceva sentimente pentru ea si nu stie cum sa le gestioneze. E clar ca nu e convins ca vreuna dintre voi e cea mai buna alegere.
cineva1
Postat pe 27 Iulie 2011 00:17
io cre' ca cifra 13 trebuia sa te puna pe ganduri de la bun inceput!
n-a trecut cumva sh-o pisica neagra prin fata voastra in ziua cand v-ati cunoscut?
ce mai vrei sa astepti?
trenu'?
precizilla
Postat pe 28 Iulie 2011 22:15
De la: amely23, la data 2011-07-26 16:23:24In urma cu 8 luni am inceput o relatie cu un barbat mai mare ca mine cu 13 ani (eu 26, el 39), el tocmai ce iesise dintr-o relatie de 7 ani cu multe despartiri si impacari.Totul a a decurs neasteptat de bine cu vizite la parinti , dormit impreuna am petrecut clipe frumoase cu el , dar de o luna a inceput sa vorbeasca cu ea la telefon din nou si din cate am inteles de la un preten comun el ii cere sa se intoarca la el, iar fata nu e hotarata. El cu mine se comporta la fel de frumos si imi spune sa il inteleg ca vrea sa isi incheie definitiv acea etapa din viata ca sa poate merge mai departe in relatia cu mine . Nu stiu ce sa fac .... sa mai astept sa vad daca ea vreo hotarare sau sa incep sa imi vad de viata mea ca am fost doar o umplutura in viata lui...il iubesc si nu as vrea sa il pierd dar nici sa astept ... nici eu nu stiu ce...


Spune-i prietenului pe care-l aveti in comun (daca tot isi baga coada ) sa-ti faca cunostinta cu ea apoi afla de la ea ceea ce te intereseaza, daca iti va spune.

Eu zic sa astepti dar nici sa stai cu mainile in san. El de ce nu a incheiat acea etapa din viata lui inainte sa te implice pe tine in aceasta relatie? Aici cred ca este buba!
melania33
Postat pe 29 Iulie 2011 13:58
De la: quasaria, la data 2011-07-26 18:03:01e incapabil sa incheie relatia cu cealalta - dar te pastreaza de rezerva pentru situatia in care o sa incheie relatia ea


Posibil. Dar, quasaria el are 39 de ani , ce-o fi in capul lui?! I-o fi frica sa nu ramana singur!?
Poate ne explica barbatii de aici cate ceva in legatura cu ce ai scris tu. tare sunt curioasa!
melania33
Postat pe 29 Iulie 2011 14:03
nu i-e frica de nimic! asa e el! crede ca lumea trebuie sa se invarta in jurul lui si ca el poate dispune de ea dupa pofta. numai el are nevoi, dureri, dileme. numai el exista.
esme
Postat pe 29 Iulie 2011 14:07
bre fetili, omul a dat de-o prospatura ...
ea are 26 ... el are 39 ..
ce avetzi?
cum s-o incheie cu cealalta ...? cu aiia a avut un trecut glorios, cu actuala are un inceput dubios ...
offfffffffffffff..... e grele!
alfheim
Postat pe 29 Iulie 2011 14:13
om fi noi blonde Alf ........mai ma uitai odat' in oglinda ; nu-s
jeanette40
Postat pe 29 Iulie 2011 14:21
hai bre jeanetule ca nu era valabil chiar pt toata lumea ... dar nici n-am stat sa nominalizez, ca la hotzcar ...
alfheim
Postat pe 29 Iulie 2011 14:36
El este mai mare decat tine cu 13 ani... Individul asta este trecut prin viata, stie foarte bine ce vrea. Cealalta fata nu i-a dat papucii degeaba, a facut el ceva. imi pare rau sa iti spun, dar tu esti "rezerva". Si inca ceva, nu mai lua de bun tot ce spune el, ca vrea sa isi incheie acel capitol din viata lui tocmai ca sa continue relatia cu tine. De mincinosi e lumea plina, de ce nu ar face-o si el? Considera-te norocoasa ca un prieten comun ti-a spus adevarul ca el inca o cauta pe cealalta. Probabil,crede ca nu meriti sa fii tratata asa si vrea sa iti faca un serviciu. Nu incerca sa iti faci o relatie cu unul mai in varsta decat tine, sunt de cele mai multe ori falsi si mai ales frustrati. Aleg femei tinere pt ca ele au ceva ce ei nu mai vor avea niciodata: TINERETE, si nu vor reusi decat sa te dezamageasca. Spun asta pt ca am trecut printr-o situatie similara. Chiar sunt curioasa cum o sa decurga lucrurile in cazul tau, dar situatia ta dupa informatiile date, e foarte previzibila. Respecta-te mai mult, nu mai sta la cheremul lui, spune-i clar ce te deranjeaza. Daca te iubeste, nu te va rani, in caz contrar, ti-am zis mai sus. Succes si sa auzim numai de bine!
zara28
Postat pe 29 Iulie 2011 17:27

la 26 de ani...cred ca nu ar trebuie sa te mai gandesti ce sa faci...

lasa-l,fara nici o ezitare,el sigur te va lasa daca respectiva il va primi inapoi

sau vrei sa astepti urmatoarea lor despartire ,cand, el va avea din nou timp pt tine

nu are rost sa devii un personaj in povestea lor de dragoste


sunsset
Postat pe 29 Iulie 2011 18:11
Multumesc tuturor pentru sfaturi , am inceput sa ies din nou in oras cu fetele sa incerc sa imi vad de viata mea , desi el e extrem de gelos simte ca ma pierde si probabil nu ar vrea dar nici nu face nimic concret pentru noi . Aseara am primit un mesaj care zice el, ii era adresat ei : " Nu vreau sa mai vorbim niciodata Delia " ( asa o cheama pe fosta ), acum ce sa mai cred , a fost oare trimis intentionat?
amely23
Postat pe 4 August 2011 11:34
Cu siguranta, si pentru varsta lui, imi pare cam infantil daca recurge la asemenea "subterfugii"...
omului ii place sa aiba doi iepuri in traista...de ce sa ii dai tu ocazia asta....
si de unde stii ca "acel " numar de telefon, nu este doar pentru tine?
pana la urma, tu hotarasti cat esti dispusa sa suferi si cat esti dispusa da donezi....
dor72
Postat pe 4 August 2011 11:42
amely, e foarte posibil sa il fi trimis la ambele!
ca sa intelegi tu ca el e om serios...
restul detaliilor o sa tzi le completeze iri-nuca... cum stie ea mai bine!

sau ti l-a trimis doar tzie, ca tu sa-l crezi ca a terminat-o cu aia... insa aia nici macar nu stie ca existi si tu in viatza lor... si totul merge inainte ... pentru el... pentru ea ...
din pacate nu si pentru tine!
alfheim
Postat pe 4 August 2011 13:52
ce nemernic... a trimis mesaj ca vrea sa nu mai vorbeasca niciodata cu ...delia... sarmana, ea nu stia cum o cheama sau cum? ce tactica de 2 lei are...putea sa gaseasca o strategie mai buna. of, nu iti mai bate capul si nu te mai gandi, desi nu ti se pare un lucru mic... cauta altceva, meriti ceva mai bun. crezi ca ai putea o viata buna langa cineva de care te indoiesti permanent? iti spun eu ca nu. Succes si numai bine!
zara28
Postat pe 4 August 2011 17:17
Nu ....categoric...nu....o sa te trezesti intr-o zi asteptand....nici macar tu nu o sa mai sti ce ....asadar ia-ti inima in dinti si incheie capitolul
akkira
Postat pe 5 August 2011 00:26
Povestea s-a incheiat.... ne-am despartit aseara , sper doar sa treaca cat mai repede durerea pe care o am acum in suflet pentru ca stiu ca cu sau fara el viata mea merge inainte...
amely23
Postat pe 5 August 2011 10:26
trece ... trece ...
alfheim
Postat pe 5 August 2011 13:03
trece vremea...

http://www.youtube.com/watch?v=sITn_r5_vrQ
elodia
Postat pe 5 August 2011 19:03
De la: amely23, la data 2011-08-05 10:26:13Povestea s-a incheiat.... ne-am despartit aseara , sper doar sa treaca cat mai repede durerea pe care o am acum in suflet pentru ca stiu ca cu sau fara el viata mea merge inainte...


E un act de mare curaj ce ai facut tu... tu ai castigat, iar el a pierdut. Stai linistita, ca o sa te mai caute pt ca l-ai ranit in orgoliul lui de barbat feroce, pentru ca ei sufera cumplit cand orgoliul le este calcat in picioare. Felicitari inca o data pentru gestul tau!
zara28
Postat pe 5 August 2011 21:33
De la: amely23, la data 2011-08-05 10:26:13Povestea s-a incheiat.... ne-am despartit aseara , sper doar sa treaca cat mai repede durerea pe care o am acum in suflet pentru ca stiu ca cu sau fara el viata mea merge inainte...


Draga mea, in viata asta doar moartea nu are rezolvare ...durerea pe care o ai in suflet acum ar fi fost si mai mare daca ramaneai ancorata intr-o relatie care merge catre...nicaieri.
Iar daca pana si un barbat- de exemplu, alf- iti spune "next", eu zic sa nu te uiti in urma decat pentru a invata din trecut si a nu repeta in viitor...
Bafta!
matza_blanda
Postat pe 5 August 2011 22:49
nu as zice ca e un act de curaj...mai degraba o dovada de maturitate si "desteptare"...sper sa si reusesti sa iti mentii aceasta alegere....
sa nu te superi pe mine, dar eu cred ca ai fost doar un apendice....
de ce crezi ca s-a tot certat si impacat cu nevasta-sa....cate " amely" or mai fi fost pe tapet? in perioada de cand s-a casatorit

va voi spune acum un lucru socant pentru mine...e reala si foarte proaspata...
doi tineri, prieteni de 5-6 ani hotarasc sa se casatoreasca, stabilesc data nuntii (iulie-a.c.), fac pregatiri, etc....
in martie, hop, apare in decor o "fetita" unsa cu toate alifiile, cu care tembelul se afiseaza fara jena...pana si in saptamana nuntii...
la nunta prietenii il intreaba unde isi face "luna de miere" cum unde? acolo ...unde era " fetita" in vacanta...toata lumea stia, mai putin mireasa...
si la nici 2 saptamani de la nunta ( maine vor fi) tembelul vine in vizita la "fetita" si se afiseaza fara jena....ii cunosc pe cei doi... si foarte putin pe nevasta...si atunci , stau si ma intreb : la ce dracu s-a mai insurat?
puteti crede asa ceva? am avut niste stari, aseara cand i-am vazut in masina....nu va pot descrie....
amely, e mai mult pentru tine ce scriu aici...nu imi pot reveni, nu inteleg....de ce s-a mai insurat?
dor72
Postat pe 5 August 2011 23:01
si eu am avut o casatorie de 8 ani jumate dar am incheiato definitiv cind sa terminat divortul nu am cautato nu ma cautat trebuie sa fi hotarit in viata cea ce iti doresti si daca vrei sa vb iti las ID ME DE MES ernest_marian@yahoo.com si nu merita sa mai astepti viata merge inainte
garbo105786
Postat pe 6 August 2011 12:56
si eu am avut o casatorie de 8 ani jumate dar am incheiato definitiv cind sa terminat divortul nu am cautato nu ma cautat trebuie sa fi hotarit in viata cea ce iti doresti si daca vrei sa vb iti las ID ME DE MES ernest_marian@yahoo.com si nu merita sa mai astepti viata merge inainte
garbo105786
Postat pe 6 August 2011 12:56
uite amely..,o poti lua de la capat..
viata e frumoasa..
roby_cado
Postat pe 6 August 2011 13:29

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Cazare la MARE!Vacanta la MAMAIA! 2 De la: Frumushik13 7 August 2012 22:29
Indragostita de fostul 24 De la: garbo162553 2 August 2010 18:30
lapte praf 1 De la: kidz008208 20 August 2010 12:25
Cadouri 1 De la: garbo184159 19 Martie 2011 17:32
Relatile iti da batai de cap 1 De la: Eliza_andrea 31 Mai 2019 17:53
Setari Cookie-uri