Ce mananca bebe de 7 luni ?!

Buna!
Am si eu o fetita de 7 luni,si mananca destul de bine zic eu,mancare dar mi se pare ca laptele nu-l mai bea cum trebuie.La noi cam asa arata o zi:Dimineata 08.30-Lapte 90 ml,;pe la 11.00 lapte din nou 120 ml sau daca vrea mar cu cereale,somnic...la 14.30 piure de legume cu carnita(spanac cu ou,ficatel cu piure etc)ma mananca sa zic in jur de 200 gr (mai mult sau mai putin) somnic,18.00-19.00 iaurt cu cereale (mananca aproape un iaurt intreg cu cerele si banana).Si pe la 21.00 -22.00 lapte cu cereale 100-150 ml..Se mai trezeste peste noapte si mai mananca 170ml sau mai putin.
Problema este ca nu vrea sa bea apa deloc,si nici suc.Am incercat sa-i dau cu lingurita,cu seringa,degeaba ,o scuipa..Noi am avut probleme ,in decembrie am operat-o pe cord deschis la Viena,si abia acum a inceput sa recupereze..
Va multumesc si astept un sfaturi..
georgy1980
Postat pe 21 Februarie 2011 22:58
Imi pare rau ca ati trecut printr-o operatie complexa atat de devreme.
Totusi nu cred ca e cazul sa ceri sfaturi pe un forum mai ales cu un asemenea istoric. Cu siguranta aveti un medic pediatru caruia sa-i cereti consultanta. Si mai exista si literatura dedicata acestui subiect mai mult decat suficienta.
Succes in recuperare.
Gmihaela
Postat pe 24 Februarie 2011 06:43
Servus,sa fiti sanatoase,eu am un bebe de 8 luni,si uite care era meniul la 7 luni:la trezire la 8,lapte formula 210ml,la 10 branzica calcica cu fruct(banana,mar)si un biscuite,la 12.30-13,supa[100ml zeama in care au fiert legumele(1 morcov,1/2patrunjel rad,o felie telina,1/2pastarnac,2 flori de brocoli mici) bine la legume le tot scimbi :conopida,varza de bruxel,orez,cartofi rom,cartof dulce,etc.si cate un pic de leguma sa fie mai groasa,toate mixate si pus in biberon cu gaura mare sa curga usor].Dupa supa legumele ramase le blendarim si cu carnea(piept pui,ficatel,pui,galbenus ou,carne de vit)si dam cu ligurita,urma somn afara sau in casa,la 16.30-17,cereale in care puneam un biscuite si poate iaurt, cu lingurita,la 20-20.30 lapte 210 ml formula din biberon apoi ,somnul de noapte buna.Acum ce nu am zis daca intre mese este agitat ii dadeam ceai baby calm ,atat cat vrea sau suc de fructe cu sau fara pulpa,nu trebuie sa-ti faci prb in privinta lichidelor ei beau atat cat le trebuie,pana la 3 ani nu trebuie fortati.Cred ca te va ajuta si mai vorbim,si eu am avut prb cu meniul.
gabriela_tavi
Postat pe 24 Februarie 2011 12:37
Multumesc mult,pentru sfaturi!
Eu ma speriasem ca nu bea apa ,ceai ,suc...Nu vrea sub nici o forma,o scuipa i-am dat si cu seringa ,tot degeaba..
De mancat imi mananca f bine zic eu avand in vedere problemele care le-am avut..Si mi se parea ca nu bea lapte suficient,pentru ca ea a baut numai lapte pana la 5 luni si jumatate ,dupa operatie am inceput diversificarea..A luat ijn greutate destul de bine ,de la interventie..Si din cate vad eu este mancacioasa,tot felul de carnita papa(fara porc ,peste ),spanacul este preferatul e":))
Multa sanatate si inca odata multumesc
georgy1980
Postat pe 26 Februarie 2011 10:30

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
cat lapte trebuie sa bea? 4 De la: cocco_1125 25 Octombrie 2009 10:23
somn agitat 37 De la: crys_1976 29 Aprilie 2018 20:24
SALINA TIMISOARA 1 De la: office_salinasusesi_ro 3 Ianuarie 2010 20:27
menstruatia dupa nastere 4 De la: irene13 24 Noiembrie 2011 07:39
bebe 6 De la: garbo216338 7 Octombrie 2011 17:06
Setari Cookie-uri