Diversificare la 6 luni - baby led weaning

Buna seara

sunt o proaspata mamica si as dori sa stiu daca sunt mamici care au incercat metoda "baby led weaning" adica diversificare doar de la 6 luni, direct cu mancare solida, pe care o poate tine bebe in manuta singurel...
emerald555
Postat pe 3 Martie 2009 18:43
buna....eu am inceput cu fetita mea diversificarea de la 6 luni pt ca am alaptat-o exclusiv la san....dar am inceput cu cereale in lapte seara si cu suc de mar,morcov.......apoi supa,mar ras cu biscuite sau branzica.


acum are 7 luni si ii dau cate un biscuite sa-l roada...dar mai mult se mozoleste si il da pe jos decat sa-l manance.

are 2 dintisori si ii place sa muste...vreau sa-i iau paine speciala,uscata de la milupa tot asa ca sa-i dau cate o bucatica sa roada....

nu am auzit de metoda de care spui...
la ce te referi..mancare solida??

te pup
horobeanu
Postat pe 3 Martie 2009 19:48
Metoda spune ca incepi cu alimente solide, in forma lor naturala, incepi cu legume si fructe pe care le poate tine in manuta, cum ar fi broccoli, care are deja un fel de "maner" de unde poate tine usor si rontai... ei spun ca oricum bebe baga in gurita tot felul de jucarii si le suge, deci ceva asemanator cu papa
si eu alaptez exclusiv, facem 4 luni vineri, dar as mai astepta cu mancarea.
Mai astept mamici cu sfaturi si idei despre diversificare
emerald555
Postat pe 4 Martie 2009 08:32
si eu am inceput diversificarea tot la 6 luni dar cu mar/para rase, pe urma dupa 2 saptamani i-am dat supa de legume cu cereale si carnita, pe urma am adaugat si legumele pasate si branzica la masa de seara.

acum are 7 luni jumate si am incercat sa-i dau si eu biscuite in manuta dar rupe bucati mari si imi este frica sa nu se inece, are deja 7 dinti si ii place sa-i foloseasca

I-am dat si morcov crud intreg in manuta si l-a ros un pic dupa care l-a lasat in cosul cu jucarii.

Metoda despre care vorbiti poate fii interesanta insa cred ca necerita f.f.f.f. mult timp si rabdare din partea mamei. Oricum cine incepe asa nu trebuie sa se astepte sau sa pretinda sa inlocuiasca o masa de lapte cu o masa de acest gen tip brocoli sau morcov tinut in mana pt ca dupa parerea mea bebelul va lua totul drept o joaca si nu va manca.. pentru simplul motiv ca nu stie cum.
El stie doar sa suga, si cred ca trebuie luat incet. Baiatul meu si acum dupa o luna jumate de mancat cu lingurita mai are momente in special la masa de sara cind este mai obosit cand suge lingurita in loc sa manance normal.

emerald555 daca te decizi sa incepi diversificarea cu alimente solide, poate ne impartasesti si noua cum a fost.

Multa bafta si multa sanatate la puiut
corina_dragoi
Postat pe 4 Martie 2009 10:44
eu stiu ca broccoli se da la bebei dupa 10 luni.....

eu nu cred ca la 6 luni un bebe poate manca solid din manuta lui.in primul rand ca e prea mic si poate sa se incece sau sa inghita nemestecat ce ii dai.

daca reusesti sa ne spui si noua....succes!!!
horobeanu
Postat pe 4 Martie 2009 10:52
nu vreau sa fiu rautacioasa dar furculita si cutit nu prevede metoda? cam cat crezi ca ar manca el singur?de ros vorba aceea roade si sebi si acum tot felul de legume pana si cartof curatat si tot ce prinde in cale dar sincera sa fiu cat crezi ca e de dezvoltat stomacul lui incat sa digere bucati mai maricele de alimente asta daca nu se ineaca mai intai cu ele.Iti doresc multa bafta daca te hotarasti sa aplici metoda si astept sa-mi impartasesti din experienta
SEBY1YEAR
Postat pe 4 Martie 2009 11:59
Studiile arata faptul ca bebelusii sunt foarte diferiti in ceea ce priveste dezvoltarea unei capacitati de digerare a alimentelor solide. Un bebelus poate parea ca este pregatit pentru alimente solide inca de la 4 luni, in timp ce altul poate sa nu dea semne de a fi pregatit decat in jurul varstei de 6 sau 7 luni.
Doar pentru ca este posibil ca bebelusii altor mamici sa fi inceput sa manance alimente solide la 4-5 luni, nu inseamna ca bebelusul tau ar trebui sa reactioneze la fel. Retine faptul ca existenta unor semnele vizibile care arata ca bebelusul este pregatit pentru mancare solida, nu inseamna neaparat ca sistemul digestiv intern al acestuia s-a dezvoltat suficient si este pregatit!
Ar trebui sa discuti bine acest lucru cu medicul pediatru inainte de a trece la mancarea solida.Dupa ce ai avut o discutie lunga pro si contra introducerii alimentelor solide cu medicul pediatru vei putea sa intelegi mai bine cand ar trebui sa incepi sa-i oferi bebelusului mancare solida.
SEBY1YEAR
Postat pe 4 Martie 2009 12:10
http://www.baby-led.com/
emerald555
Postat pe 4 Martie 2009 18:19
Eu am inceput sa-i dau baietelului meu mancarica de la 4 luni si nu am avut probleme.Dimineata piure de fructe cu cereale,dupa o saptamana am iceput sa-dau si supite si tot asa.La 6 luni manca aproape orice.Eu sunt de parere ca un copil trebuie obisnuit cu toate alimentele chiar si pana in an.Atata timp cat nu faci abuz de oua,ficatei sau alte alimente care sunt mai toxice pentru bebei.

amallyam
Postat pe 4 Martie 2009 20:27
sunt de acord cu tine, e bine sa ii obisnuim cu tot, pana la urma tot va trebui sa manance ca un om mare.. dar de ce atata graba???
eu cred ca e bine sa ii luom incet pt ca ceea ce pt noi e ceva banal sau obijnuit pt ei e ceva nou si au nevoie de multe resurse pt a putea accepta noile alimente, atat din punct de vedere fizic dar si din punct de vedere psihologic.
corina_dragoi
Postat pe 5 Martie 2009 15:31
sincer depinde de bebel dar metoda nu cred ca da foarte multe rezultate deoarece el nu poate sa digere bucati mari de mancare si nici nu cred ca se satura cu ce morfoleste,poti pe langa mancarea care io dai pasata sa ii mai dai de lucru cu cate o bucata de banana intreaga sau o bucatica de paine sa o treaca prin gingii sau un covrig..etc dar sa il supraveghezi,eu am patit-o cu bubulina mea ,i-am dat o bucatica de paine si daca nu am fost atenta sa io schimb s-a innecat(are sapte luni )dar mancarea tot pasata bine, bine io dau ,si mananca destul de bine pupici si bafta
clara_kidz
Postat pe 18 Martie 2009 16:45
emerald555 sunt curioasa a dat roade metoda ca nu ne-ai mai scris nimic? si toate cele bune
SEBY1YEAR
Postat pe 4 Aprilie 2009 13:46
ce mancare solida sa ai dai la un bebe de 6 luni care nu are nici macar dinti cu care sa o roada?dar la stomacelul lui nu te mai gandesti?sunt copii ca silviu al meu de ex care le iasa dintii pe la 9 luni si nu au cum sa mestece decat sa anghita antreg daca ai dai bucati mari.ce zici de asta?eu zic sa lasati metodele acestea de alimentatie si sa fiti constiente ca suntem an 2009 si s-au inventat slava domnului blenderele cu care putem pasa mancarea bebelusilor sau an lipsa lor ex furculita an nici un caz cu ''''bucati'''scz dar eu asa gandesc.......
silviatatu
Postat pe 5 Aprilie 2009 00:13
Buna fetelor

nu am mai scris pt ca in ultima luna am fost foarte obosita... bebe si-a stricat programul si a devenit foarte foarte pofticios... iar metoda de care am scris si pe care am vrut sa o incerc... nu a iesit.... David a cerut papa iar eu am inceput sa-i dar orez de bebe cu laptic, banana pasata... deci intr-un fel tot el a decis cand si cum sa pape, dar totul pasat...

as fi vrut sa rezist cu alaptat exclusiv inca o luna, doua (maine facem 5 luni) dar asta e. Ii place la nebunie banana pasata si marul fiert si pasat in blender.

Va pupam si va uram un week end placut si multumim de multele mesaje si idei !!
emerald555
Postat pe 5 Aprilie 2009 11:33
eu banana i-am dat de pe la 8 luni ca sebi avea probleme cu constipatia si-l constipa nici acum la 10 luni nu-i dau multa asta bineinteles in combinatie cu alte fructe mixate "mai mare" ca sa zic asa ca vrea sa mestece si el ca avem dintisori doar dar de exemplu seara nu are nici un chef sa mestece asa ca orice i-as da trebuie sa fie mixat "pasta "ca altfel nu mananca in rest nu e un mofturos la mancare ...vroiam sa-ti spun sa ai grija si la orez ca in cantitati mari constipa si sa nu aveti probleme si toate bune
SEBY1YEAR
Postat pe 5 Aprilie 2009 12:30
si noua ne place marul fiert si pasat f mult an fiecare dimineata papam mar aproape.nefiert am ancercat sa-i dau de doua ori si ni i-a placut deloc....pupici
silviatatu
Postat pe 6 Aprilie 2009 21:42
Nu avem probleme cu scaunul, de la banana sau orez, de fapt nu avem probleme deloc de asa natura... face normal, de 2-3 ori pe zi.
Deocamdata papa fructe (mere, pere, banane) si legume (fasole verde si morcovel) fierte si pasate....

Pana la ce varsta ati alaptat si cum / adica cam de cate ori pe zi dupa ce ati inceput diversificarea ??

Si inca o intrebare :) cand ati introdus alt fel de laptic... l-ati dat in biberon sau direct in canita ? Eu ma gandesc sa sar biberon daca se poate, ca oricum nu prea l-am folosit (daca tot de la san ii dau) si sa incerc direct cu lapte (formula sau de la san) direct din canita...

Pareri ? Idei ?
O zi buna si plimbari frumoase pe la soare, ca a venit vara !!!
emerald555
Postat pe 23 Aprilie 2009 12:30
in sfarsit aveti si poza ce frumosi sunteti. eu inca-l mai alaptez pe sebi desi luni face 11 luni si probabil o sa o mai fac cateva luni 2-3 sa zic asa dar nu foarte mult de exemplu el acum are 2 mese de titi cea de la 11.30 si cea de la 17.30-18 si una sau 2 noaptea depinde de cum are el chef dar la 6 luni cand am inceput diversificarea avea mult mai multe ca am inceput cu masa de dimineata care era de suculet si uite asa treptat am inlocuit cate o masa de titi cu papa solida iar in ce priveste biberonul nici sebi nu s-a omorat cu el totul bea din cana apa ceai si l cand o sa-l intarc o sa-i dau lapte cu cana nu ma complic cu biberonul o sa-mi fie mai greu la cel de noaptea dar am sprijin de nadeste in sotul meu care mi-a promis ca-mi prepara el laptele sper sa se tina si de cuvant sa nu dea bir cu fugitii sa zic asa dupa cateva nopti
SEBY1YEAR
Postat pe 23 Aprilie 2009 12:40

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
diversificarea alimentatiei la bebei 74 De la: eu_geminy 19 Noiembrie 2010 01:39
cunoasteti???? 6 De la: office_salinasusesi_ro 19 Aprilie 2010 08:46
supliment de calciu la bb 71 De la: office_salinasusesi_ro 24 Martie 2010 07:32
vaccin hepatita a (havrix) 1 De la: SEBY1YEAR 17 August 2009 22:51
Buna mamici... 13 De la: H3l3ne 29 Iulie 2010 14:20
Setari Cookie-uri