problema cu mancarea

Buna mamici este prima data cand scriu pe acest forum.Am o fetita de 1 an si 8 luni si are o greutate de 10kg si 500gr.Imi face probleme cu mancarea,nu mananca lapte de la 1 an si 3 luni(atunci am intarcat-o)carne foarte putin daca reusesc sa i-o ascund in mancare bine, legume si fructe nu se omoara dar in schimb vrea sa manance doar oua.Oua ar manca in fiecare zi cate 2-3(mentionez ca ii dau cate unul in fiecare dimineata,oule sunt de casa)Intrebarea mea este daca i se poate intampla ceva grav daca ii dau asa multe.Medicul m-a sfatuit sa nu-i dau decat de 3 ori pe saptamana dar nu mi-a spus si care sunt consecintele in cazul in care abuzam.Am incercat sa ii urmez sfatul dar copilul nu vrea sa manance sta si pana 10-11 nemamcat si plange dupa ou.
dora_kidz
Postat pe 2 Februarie 2009 16:24
eu stiam ca prea multe galbenusuri fac rau la ficat . dar albusuri mananca sportivii si culturistii pt musculatura. poate poti sa ii dai doar albusuri, nu stiu, mai vb cu dr, cel mai bine. Vb cu el exact!
ruschita
Postat pe 2 Februarie 2009 17:19
Vinovat pentru restrictie este nivelul ridicat de colesterol din galbenus. Un singur galbenus depaseste ratia zilnica admisa de colesterol In afara colesterolului (care se gaseste in galbenus), oul nu mai contine niciun element nociv, ci numai elemente nutritive care ajuta la dezvoltarea organismului. Motiv pentru care ouale pot fi mancate in cantitati mult mai mari de copii. Intre sapte si 12 luni, pediatrii recomanda maximum trei oua pe saptamana. Dupa aceasta varsta, celor mici le putem da cu un ou mai mult, pentru ca dupa varsta de 5 ani sa crestem consumul la cinci oua pe saptamana cele mai bune oua sunt cele fierte moi, nu in ulei sau untura.cu cat oul este preparat mai mult cu atat elementele nutritive sunt mai greu asimilate de organism
SEBY1YEAR
Postat pe 4 Februarie 2009 12:43
Cel mai bine e sa faci cum zice dr. Parerile sunt impartite. In urma cu aprox. 4 luni a aparut un articol in ziar in care scria ca galbenusul de ou ar fi benefic, ca ajuta la eliminarea colesterolului din corp. Eu sunt totusi de parere ca nu sunt pe atat de benefice si ca e mai bine sa nu se faca abuz.
anflo
Postat pe 4 Februarie 2009 12:53

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
vand smart trike all in one 1 De la: kidz008163 16 Mai 2010 18:51
Vand cadita bebe PRIMA BABY 1 De la: NeaguAna 28 Februarie 2010 11:33
mancatul in pozitie culcata pe perna 10 De la: kidz007106 15 Martie 2010 21:53
alaptarea 47 De la: denis2009 30 Martie 2010 14:27
diaree sau....? 0 De la: 20 Octombrie 2009 17:17
Setari Cookie-uri