Am nevoie de sfaturi

ma bag si eu in discutie , nu cred ca toti barbatii inseala , ma uit la al meu , si stiu ca as baga mana in foc pt el , , eu cred ca sunt multe persoane care asociaza sentimentul de dragoste cu sentimentul de vinovatie . de aici si comportamentul dragstos si romantic tocmai in perioada in care se culca cu o alta . asta se formeaza chiar in copilarie , atunci cand parinti ofera atentie ( copilul intelege dragoste ) numai cand copilul face ceva rau . in alta ordine de idei . eu nu consider ca o persoana care a inselat o sa fie 100 % fidel mai departe . desi nu cred ca al meu sot ma va insela vreodata , as pleca cu copil cu tot atat de repede ca nu ar apuca sa se trezeasca , si nu ne-ar mai vedea vreodata . pt florentina . daca el te inseala cand esti gravida , ceea ce este oribil . in momentul in care va veni bebele . si casa va fi vraiste, tu obosita , nervoasa si bebele va plange intruna . esti sigura ca el nu va cauta liniste unde a mai gasit odata ? si in situatia aia in care esti la pamant cu nervii , obosita crede -ma e ultimul lucru de care ai nevoie . un ultim sfat . confrunta-l cred ca ti-ar face si tie bine .
ion_cristina
Postat pe 12 Martie 2009 18:19
da , miru, suntem convinse toate ca te-ai distrat copios intalnindu-te cu amanta pai atunci nu-ti pare si rau ca nu-si gaseste inca una? sa temai amuzi si tu un pic, zau asa
ruschita
Postat pe 12 Martie 2009 19:40
acum si daca as vrea si n-as mai scapa de el!si nici nu m-ar deranja daca ar mai avea vreo amanta,decat(cum am mai spus)daca le-ar da bani.
dadylaly
Postat pe 12 Martie 2009 19:53
i-am promis dragului meu sot ca daca se mai intampla sa aflu ceva,voi face si eu acelasi lucru,dar nu asa oricum,ci imi aduc amantu acasa,il legam de maini si de picioare si el sa fie ...spectator.
dadylaly
Postat pe 12 Martie 2009 19:58
exact:daca se intampla sa mai afli...dar poate a doua oara e el mai atent si nu mai afli tu
ruschita
Postat pe 12 Martie 2009 20:16
eu as zice sa va intalniti toti 4 si sa faceti sex in grup nu ar fi mai palpitant asa? zau asa tu te gandesti ce scrii sau scrii asa in virtutea inertiei.
Crezi ca daca nu l-ai mai prins nu te mai inseala acu cu 3 copii si ai foarte mult timp sa-l controlezi.
Si la mine a fost cam la fel ca la florentina numai ca eu eram gravida a doua oara si bineinteles l-am iertat ca ce era sa fac aveam 2 copii unul de mana si altul pe drum asa ca i-am mai dat o sansa binenteles ca asteptarile mi-au fost inselate si acum dar ce sa-i faci cum suntem noi de iertatoare am zis sa-i mai dau totusi o sansa ca e tatal copiilor mei si unul mai breaz ca el nici ca noi gasi si oricum se comporta foarte frumos si cu mine si cu copii siiiiiiii.....pana intr-o zi cand a venit mihai de la gradinita si mi-a spus ca la vazut pe tati de mana cu o femeie si se sarutau.Atunci parca mi-a dat viata o palma am uitat de tot ce-mi tinuse de cald mai inaite si am divortat nu va spun ca pana si pe judecatoare a impresionat-o asa buchet mare de trandafiri mi-a adus la divort si multa vreme m-a cautat sa ne impacam de dragul copiilor.
Mi-a fost foarte greu acum la 36 de ani am tot parul alb in cap dar pentru copii mei as merge si pana la capatul pamantului.
Florentina daca te-a inselat in conditiile astea, sigur te va mai insela...Eu zic ca te vei putea descurca si fara el. Oricum, nimic nu va mai fi ca inainte daca o sa continuati. Esti inca tinara si viata nu este decat una singura sau poate vrei sa ajungi o mamica frustata ca cele de mai sus ce au afirmat ca s-ar lua la tranta cu amanta ca doar sotii lor sunt usa de biserica.
Nu stiu daca toti barbatii inseala eu am avut nenorocul sa dau peste unul din aceasta categorie.Nu se merit s trieti o via nefericit... nimeni nu merit asta.
ramo_deni
Postat pe 13 Martie 2009 10:36
exact: sa insele este una, dar sa afle si copilul....
ruschita
Postat pe 13 Martie 2009 11:27
Nu pot sa cred ce citesc,si cand ma gandesc ca sunt cu sotul meu de 10 ani si ne iubim ca in prima zi o sa-mi ziceti ca nu-i adevarat asa ceva.Va spun sincer ca prea este adevarat si nu am nici un motiv sa va mint.Nici nu am cuvinte sa va descriu ce sot si tata am langa mine si imi pare sincer rau pentru mamicile care au trebuit sa treaca prin ce au trecut dar vorba aceea fiecare padure cu uscaturile ei. Asa si ca sa-mi zic si eu parerea:eu cred ca devii infidel atunci cand nu-ti mai iubesti sotia, pentru ca atunci cand iubesti ai grija de sentimentele celuilalt si nu poti face ceva care sa-l faca sa sufere. Una e sa gandesti, sa te lauzi si alta e sa treci la fapta. Daca iubesti nu poti si gata.
Daca nu e dragoste, ci doar simpatie, prietenie, confort, comoditate, obisnuinta, atunci da, se poate, chiar fara remuscari (dar ca sa mai faci si 1-2 copii dupa mai rar) Cum le explici copiilor ca asta e tata dar eram "preteni"cand v-am facut ca nu-l mai iubeam ca el m-a inselat .
Acum, depinde ce intelege fiecare prin iubire.
artimizzia
Postat pe 13 Martie 2009 12:02
sa stii draga Ramo Deni,ca si daca am 3 copii,arat la fel de bine ca si una cu un singur copil,sau ca una care nu are deloc,am timp si pentru mine,si pt copii,si pt sotiorul meu.daca erai un pic atenta,ai fi vazut ca am scris ca nu exista barbat care nu insala,asa cum nu exista padure fara uscaturi.eu n-am chef sa ma cert cu nimeni,dar,atunci cand sunt provocata,vreau sa ma apar,referitor la sexul in grup.nu am inteles care 4,sa iau si copiii?cred ca doar u n om pervers se poate gandi la asa ceva,si te-as ruga sa nu mai postezi pt mine.ignora-ma,te rog.
dadylaly
Postat pe 13 Martie 2009 12:07
eu sunt sigura ca TOATE femeile care si-au bagat mainile-n foc pt sotii lor,si le-au ars degeaba!mai devreme sau mai tarziu vor afla adevarul dureros.si pt ele va fi mult mai greu pt ca atunci cand nu vrei sa vezi realitatea...
dadylaly
Postat pe 13 Martie 2009 12:20
Bravo tie si ce te face ma rog sa crezi ca eu nu arat super?Faptul ca am spus ca am parul alb stai linistita ca ma vopsesc doar lucrez in prefectura nu ma duc cu sortul legat de gat si nearanjata la servici.Auzi si tu te-o fi ales cineva Miss Univers numai pe tine
ramo_deni
Postat pe 13 Martie 2009 12:34
miru dar este absurd sa spui asta , ca toti barbatii inseala ! doar pt ca te-ai ales tu cu unul caruia ii fug ochii pe strada asta nu inseamna ca toate ne-am ales cu asa ceva .uite sa-ti dau un exemplu . eu si al meu sot de cand ne-am cunoscut am stat 24/7 impreuna . niciunul dintre noi nu lucreaza , stam acasa . inainte sa vina bebele , calatoream cam la 2,3 saptamani . acum ca il avem pe vlad . el sta dimineata de la ora sase , pana ma scol eu . ( eu nefiind deloc o persoana "de dimineata ") absolut totul facem impreuna si ne place . mie mi se pare ca suna a frustrare sa te pronunti ca toti sotii nostri ne vor insela odata si odata .
ion_cristina
Postat pe 13 Martie 2009 12:34
Toti barbatii insala la fel cum multe femei insala la randul lor. INSA e o mare diferenta intre a-ti insela prietena si a-ti insela sotia/mama copiilor tai. Orice barbat care a cunoscut una sau maxim 2-3 femei la viata lui va insela. Un barbat care nu s-a 'linistit sexual', maturizat sau cum vreti sa spuneti va insela. Si la fel se intampla si la femei, dar mult mai rar.

Fetelor... barbatii sunt niste copii, varsta lor de maturizare se indreapta spre 35-40 ani si poate nici atunci. Asa ca e normal sa umble unde nu e voie. Dar nu e scuzabil mai ales daca exista copii la mijloc.
cami_petrean
Postat pe 13 Martie 2009 12:46
ion_cristina, in cazul in care stati 24/7 impreuna intervine mult mai repede plictiseala si monotonia, ai grija! O perioada e frumos (2-3 ani) dar cred ca oricine se satura oricat de mare e iubirea.
cami_petrean
Postat pe 13 Martie 2009 12:53
Daca eu si miru am avut ghinionul sa dam peste secaturi asta nu inseamna ca toti barbatii sunt la fel parintii mei au 40 de ani de casatorie si se iubesc ca in prima zi si acum le invidiez relatia dara asta e ce sa-i faci nu la toata lumea se termina frumos.Totul e sa ai puterea sa o iei de la capat oricand si sa nu ramai FRUSTATA si sa vezi amante in orice femeie care nu este de acord cu tine(trebuie sa ne luam la tranta cu amanta )..... cazul miru
ramo_deni
Postat pe 13 Martie 2009 12:55
eu nu inteleg ceva , daca STITI deja ca toti barbatii inseala , de ce v-ati mai casatorit ?? eu daca nu aveam o aveam deplina incredere in sotul meu , nu ma casatoream . pt ce ? ca sa nu mai spun ca nu aveam un copil . daca eu eram sigura ca acel om , o sa ma faca sa sufar ,o sa imi distruga increderea , doar pt ca este barbat ,nu ma riscam sa aduc pe lume un copil care ar fi suferit intr-o zi . noi stam impreuna 24/7 pt ca asa dorim , uneori chiar am facut eforturi ca sa putem sta doar impreuna . daca ar exista clipe de plictiseala , monotonie . am face ceva in sensul asta . dar uite ca dupa ceva timp . inca ne mai sculam dimineata cu bucurie la gandul ca o sa ne apucam de vorbit , si stat in brate pana se scoala bebele
ion_cristina
Postat pe 13 Martie 2009 13:00
draga ion_cristina,.....lasa.
dadylaly
Postat pe 13 Martie 2009 13:03
ion_cristina eu m-am casatorit din DRAGOSTE si tot din dragoste l-am si lasat dar de data asta dragoste pentru copii mei.Eu nu le acuz pe cele care accepta sa traiasca in continuare alaturi de cei care le-au inselat ca si eu am facut-o, doar ca nu le mai ascult lamentarile mi se pare penibil sa spui asa ceva vorba unei doamne de mai sus cum le vei explica asta copiilor?
ramo_deni
Postat pe 13 Martie 2009 13:09
ok. fie . "toti barbatii inseala". dar una e cand sa zicem , a inselat si nu a aflat nimeni (hotul neprins e vanzator cinstit), se poarta frumos cu sotia, ea SE SIMTE IUBITA, RASFATATA, PROTEJATA etc, si alta e sa insele si sa nu aiba macar bunul simt ca ea sa nu afle (adica, daca ao lasi sa alfe inseamna ca o ranesti intentionat). Sunt de acord ca oricine isi simte partenerul alaturi (pt ca el se straduieste ca ea sa se simta cea mai importanta persoana din lume pt el), ar baga mana in foc ca ea este SINGURA (desi poate in unele cazuri nu este asa), dar cred ca cel mai important este ce simti tu. De exemplu, Miru, desi inselata si faptul a fost demonstrat , acuma baga mana in foc pot sotul ei ca "s-a linistit" La fel si noi toate cele care inca nu am depistat nimic suspect, bagam mana in foc pt sotii nostri ca nu au facut si nu vor face. Pana la urma, important e ce simte fiecare: poate barbatul sa te iubeasca oricucat, daca tu nu te simti iubita. Sau poate sa te insele chiar si cu stiinta ta, daca sotia simte ca ea este mai presus de celelalte si ca de fapt cu altele el nu are nimic, ca doar pe ea o iubeste (cunosc cazuri care gandesc asa). Nu sunt de acord nici cu ideea "e normal sa insele, motive sunt 1000":adica ce, femeia nu ar avea la randul ei motive daca stai sa cauti nod in papura? Dar cum am zis, depinde de ce simte fiecare, nici dragoste cu sila nu se poate, fiecare simte ce simte si nu poti sa ii impui sa simta altceva. Fiecare face cum crede de cuviinta, astfel incat sa se poata simti cat mai natural in pielea sa. Iar tu Miru, te cam contrazici singura drept sa iti spun: mai intai zici ca te-ai distrat copis cand te-a inselat al tau, pe urma zici ca ai fi vrut sa il lasi dar doar pt partea financiara ai ramas cu el. Si stai linistita ca nu pt frumusetea ta ramane el sau nu cu tine (ca tot la fel de frumoasa erai , cred, si cand te-a inselat) Oricum, nu poti eticheta pe toata lumea. La fel pot zice si eu "toate femeile inseala" (ca doar singura ai zis ca ai face si tu asta si chiar l-ai pune pe al tau sa vizioneze LIVE)-de unde stim ca tu nu l-ai inselat sau ca nu o vei face, na?
ruschita
Postat pe 13 Martie 2009 13:16
nu ma intelegeti gresit.sotul meu nu este"secatura,ma iubeste,mi-e bine langa el si langa copiii nostri,doar ca iubirea s-a cam dus,de la momentul cu pricina.am trecut peste multe obstacole impreuna,foarte grele....,asa ca asta m-i s-a parut "floare la ureche".si pt ce mi-as fi lasat copilul fara tata?pt o.....?nu.s-a cait fff mult,l-am iertat,am reinnodat firul,insa au ramas niste"noduri".iar faptul ca am mai facut inca 2 copii de-atunci..n-are nici o legatura cu ce spunea cineva mai devreme.asa a fost sa fie.nu-i privam de dragoste noastra,nu ne certam daca sunt langa noi,de fapt nu ne certam deloc ca nu avem motive.ce-a fost a fost,n-are rost sa mai zgandarim... .
dadylaly
Postat pe 13 Martie 2009 13:20
cate pareri pro si contra.....deja incepem sa fim
SEBY1YEAR
Postat pe 13 Martie 2009 13:26
se presupune ca trebuie sa fim sincere.daca l-am inselat?nu.daca l-as insela?cred ca da.dar inca nu am gasit persoana potrivita,si nu vreau sa dau "la porci margaritare"!
dadylaly
Postat pe 13 Martie 2009 13:26
vasilica,ai dreptate.dar se pare ca de cand am postat eu a cam inceput galceava.cred ca de preferat ar fi sa ma retrag.sincer,imi pare rau.din cauza asta nici nu am foarte multi prieteni,pt ca spun ceea ce gandesc.
dadylaly
Postat pe 13 Martie 2009 13:29
intradevar acest subiect este foarte complex .
in primul rand sunt de acord ca atat barbatii cat si femeile inseala, dar cred ca totusi barbatii sunt cei care inseala mult mai des si mult mai repede si cred asta pentru ca majoritatea barbatilor gandesc cam asa: eu sunt barbat deci la mine se poate intelege ca insel , imi pun palaria in cap si tot barbat sunt. sunt foarte suparata sa vad ca inca multi barbati gandesc asa, bineanteles nu generalizez. De ce inseala? motivele invocate sunt nenumarate, incearca sa gaseasca cele mai ridicole motive pentru ca noi sa ii intelegem, sa consideram ca de fapt noi femeile suntem de vina ca ei ne inseala. Parerea mea este ca indiferent ca este barbat sau femeie cel care inseala este un om de nimic. Nu stiu ce as face daca sotul meu m-ar insela si as fi sigura de asta, e o chestie pe care nu poti s-o prevezi,mai mult ca sigur as divorta dar poate l-as si ierta avem 1 copil impreuna la noi nu se pune partea financiara in orice caz un lucru stiu sigur, incredere in el nu as mai putea avea si asta in final probabil ar duce tot la despartire. Sunt impotriva ideii ca toti barbatii inseala sau ca toate femeile inseala.Suntem oamenii , unii avem bunul simt de a respecta persoana de langa noi, altii suntem niste dobitoci care ne satisfacem nevoile animalice indiferent ca avem motive sau nu. E greu sa fii toata viata impreuna cu o singura persoana, e greu sa fii fidel dar nu imposibil, eu cred ca e nevoie doar de putina vointa, de dorinta de a fi corecti unul fata de celalalt. In momentul in care am hotarat sa formam o familie, sa dorim sa ne petrecem restul vietii alaturi de un om cred ca avem datoria morala de a fi corecti si a ne respecta reciproc.Sunt mama de baiat si sincer as vrea ca baiatul meu desi e " barbat" , cand se va casatori sa fie fidel.
SEBY1YEAR
Postat pe 13 Martie 2009 13:32
Prin 'toti barbatii insala' nu am spus 'toti barbatii isi insala sotiile'. Am specificat ca una e sa isi insele prietena si alt lucru e sa isi insele sotia. Sunt barbati care au avut 10-20 sau mai multe femei la viata lor din care au ales UNA, dupa care s-au linistit si s-au asezat la casa lor.

Nu poti baga mana in foc pentru nimeni, ca te poti arde. Am intalnit barbati la 40 de ani care insala avand doi copii minunati acasa si o sotie fotomodel pot spune. Asadar, fara motiv aparent.

Am intalnit si barbati foarte dedicati familiei incapabili sa insele si in general acestia sunt cei care au avut mai multe femei inainte de sotie. Nu mai sunt curiosi, stiu cum e si aleg sa isi respecte sotia si copiii.

Asadar trebuie sa cunosti f bine persoana cu care alegi sa imparti viata, patul si copiii. Tentatia exista toata viata, ca e vb de femeie ca e vorba de barbati. Nu cred ca nu ati intors niciodata capul dupa un barbat frumos. Ideea e sa cunosti cati mai multi inainte sa te hotarasti la unul. Si dupa ce te-ai hotarat il ai pe viata. exact la fel ar trebui sa fie si la barbati si la unii chiar e asa.

ion-cristina, ma bucur pentru tine, vreau sa aud si peste 10 ani ca spui acelasi lucru, precum a spus cineva mai sus despre relatia dintre ea si sot.

cami_petrean
Postat pe 13 Martie 2009 13:40
Vasilica sunt perfect de acord cu tine. Insa ca sa poti respecta persoana de langa tine si sa ai vointa de a-i fi fidel o viata intreaga e nevoie de ceva maturitate si responsabilitate pe care trebuie sa te asiguri ca barbatul de langa tine le are. Daca nu vine de la el aceasta maturitate si responsabilitate, nu i le poti impune, nu prea ai cum sa il schimbi in 5 minute.
Asta am vrut sa subliniez.. cei care insala nu sunt suficient de maturi si responsabili mai ales cand e vorba si de copii. Nu au inteles ca le-a trecut vremea cand se jucau de-a mama si de-a tata si trebuie sa le lase acest joc copiilor lor.
cami_petrean
Postat pe 13 Martie 2009 13:53
E foarte delicata problema. Nimeni sa nu treaca prin asa ceva. Multumesc lui Dumnezeu m-a ferit pana acum. Sunt casatorita numai de 8 luni, dar avem o relatie de mai bine de 7 ani. Nu stiu daca m-a inselat vreodata, eu n-am aflat si daca a fost inseamna ca a fost ceva trecator ca altfel ma gandesc ca m-as fi prins. Dar inteleg f. bine prin ce trec femeile inselate, in special, desi, si barbatii cand sunt inselati sufera la fel de mult. Am o prietena care trece prin ceva asemenator. Are nunta stabilita, dar cred ca nu va mai avea loc. De mai bine de o jumatate de an a aflat ca viitorul ei sot o inseala, desi el neaga si in ziua de azi, dar are probe: sms de amor nebun primit de la ea, dar in caz ca nu stiti a fost trimis din greseala, telefonul personal e sub stricta supraveghere, desi au fost plecati impreuna, numai ei doi in concediu, din punct de vedere intim intre ei nu s-a intamplat absolut nimic, cred ca in 8 luni numara pe degete contactele sexuale intre ei si asta pt ca trage ea de el si oricum nu se mai compara cu ce era inainte, intelegeti voi. Eu am sfatuit-o pentru moment sa renunte la ideea de a se mai casatori, chiar daca a vorbit deja la restaurant, cu o formatie, eu i-am zis sa-si dea sansa sa aiba o nunta frumoasa, sa se uite cu placere la poze, nu cu lacrimi in ochi.. Toti se poarta frumos, ca si in cazul asta el ii vorbeste frumos, ii zice ca o iubeste, bla bla bla-uri, dar atat ca de iubit fizic n-o mai iubeste de mult, aceleasi scuze impertinente: sunt obosit, n-am chef, ma doare burta. Dar cu javra aia, ca eu n-o pot numi altfel, care de altfel e maritata si are un copil mic, se duce prin hoteluri, probabil ca atunci cand e cu ea nu-l doare burta si poate sa faca sex. Eu nu zic neaparat sa nu ierti, ok, ii dai o sansa, dar cand vezi ca el te batjocoreste in continuare chiar nu mai are rost.
laura_paisan1983
Postat pe 13 Martie 2009 15:38
buna FLORENTINA, iti doresc sanatate si liniste , si multa putere sa treci peste aceste momente grele.
Pot spune c-am trecut printr-o experienta asemanatoare ( eu am aflat dupa ce am nascut ) , stiu cum este , am reusit sa depasim acea situatie si uite ca mai avem inca un bebe . Important este sa discutati ,sa rezolvati problemele pe care mai mult ca sigur el le are ,si cel mai important este ca el sa se convinga si sa inteleaga ca tu esti femeia vietii lui .
Daca ai puterea incearca sa vorbesti cu ea la telefon , aratai ca iti pasa de relatia voastra si ca va uneste f multe lucruri , ca relatia lor nu poate avea un viitor.
Mult succes iti doresc si putere sa lupti pt. iubirea ta.
rose_kidz
Postat pe 9 Aprilie 2009 14:26
iar mamicilor care isi baga miinile in foc pt sotii lor le pot spune ca asa gandeam si eu dupa 1o ani de casnicie , si totusi s-a intamplat ,oricum nu poti generaliza nu toti barbatii sunt la fel , nici femeile nu sunt toate la fel .
Tot ce pot sa spun este ca suntem o familie fff fericita si multumesc lui Dumnezeu ca am reusit sa ajungem aici , avem 2 copii minunati , iar eu si sotul avem o relatie minunata .
rose_kidz
Postat pe 9 Aprilie 2009 15:10
Scuze ca ma bag si eu in seama pe aici dar observ ca din cate citesc din sfaturi care trebuia sa i le dati femeii asteia care are probleme in casnicie voi ati inceput sa va certati si sa va contraziceti parca sunteti la piata si va targuti.Mai incetati si lasati cearta ca nu este buna femeia asta are nevoie de niste sfaturi nu de certuri si discutii in contradictoriu.
maria_serafim
Postat pe 14 Aprilie 2009 13:25

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
nu am fost lasat sa imi recunosc copilul la maternitate...cine ma poate ajuta ?? 5 De la: roberto30gsm 11 Ianuarie 2010 12:01
nu mai stiu cum sa procedez cu el!!viitor tatic,la primul copil...invatat sa faca orice-i cere cineva din familia lui... 33 De la: ella28 29 Iulie 2009 19:32
As vrea sa cunosc o mama singura 57 De la: secrau22 23 Martie 2015 22:06
Divortul este o solutie? 221 De la: anelize1972 27 Octombrie 2012 10:13
alimentatie bebe 6 luni 5 De la: GretaPopescu 30 Martie 2010 19:01
Setari Cookie-uri