Divortul este o solutie?

salut,sunt noua pe forum.Am mari probleme cu sotul meu si nu reusim sa trecem peste ele.De dragul copiilor am tot facut compromisuri ,dar nu ajungem la o convietuire normala.Cel mai tare ma deranjeaza ca el considera ca are dreptul la odihna,la jocuri pe calculator,la timpul lui,iar eu nu am.Ne culcam la aceeasi ora seara,dar intotdeauna eu ma trezesc dimineata odata cu copiii,le dau papa,ii schimb,etc,el trebuie sa mai doarma cateva ore(lucreaza dupa-amiaza).La fel,seara,el trebuie sa joace un joc ca sa se relaxeze,in timp ce eu strang ,alerg,gatesc,fac curat etc.Daca in timpul zilei,ne certam,el pleaca pur si simplu unde vrea el,iar eu raman cu copiii,evident ca nu-i pot lasa singuri.Sunt unele zile cand nu am timp nici sa merg la baie(avem 2 copii de varste apropiate ).El e foarte atasat de copii,dar cu mine se poarta f rece si simt ca-l deranjeaza tot ce spun,tot ce fac.De multe ori ma ignora total,vorbesc singura,pleaca din camera sau se uita la tv in timp ce vorbesc cu el.Eu fac totul in casa:mancare noua si copiilor,eu am grija de cei mici,fac curat.Ce-i cer lui este sa duca gunoiul si sa faca mici cumparaturi,indatoriri pe care le face cu mari insistente.Acum sunt in concediu pt cresterea copilului,al doilea si e singurul adult pe care-l vad,prieteni nu mai avem,asa ca simt nevoia sa vorbesc cu el ,dar niciodata nu ma asculta.Ma face sa simt ca tot ceea ce spun e deplasat si plictisitor prin lipsa lui de atentie.Viata intima e zero bineinteles..Ma gandesc tot mai des la un divort,desi stiu ca-mi va fi greu,dar simt cum ma sting in fiecare zi pana nu mai ramane nimic din mine.Am 30 de ani si ma simt de 50,sunt o fata desteapta,dar incep sa ma simt proasta,sunt draguta,dar ma vad zilnic din ce in ce mai urata....
aveti probleme in casnicie?a divortat cineva?ati depasit perioadele de criza ?daca da,cum ati procedat?
anelize1972
Postat pe 31 Martie 2009 12:02
buna....am o fetita de 3 luni si trec printr o situate asemanatoare... mi am pierdut increderea in mn k si tn nu am timp nici sa merg la baie nu am timp pt mn deloc si sumt "invidioasa k sotul meu se poate relaxa si face tot ce isi doreste iar eu fac totul pe fuga cat doarme bbin rest ma ocup de ea .si pt k eu sunt obosita imi ies repede din fire si ne certam des dar incerc sa il implic cat mai mult in lucrurile necesare lu bb schimbat plimbat pastilute si incet incet reusesc mentionez k sta acasa tot timpu k e in concediu 2 ani... si unele zile sunt un calvar dar nu vreau sa raman singura si eu am crescut fara tata si nu vreau asta pt copilu meu lupt sa salvez sa resuscitez casnicia mea de 1 ansi putin cred k merita .divortul eu sunt de parere kdak te casatoresti din dragoste dupa ce dragostea dispare trebuie sa ramana respectul si relatia sa functioneze n as putea sa dau un sfat pt k fiecare stie ce e mai bn pt el si copii...dar poate nu e totul pierdutcred k sotul tau sa simtit si exclus si dat la oparte si poate asta e reactia lui nu si gaseste locul langa voi
onutza_kidz
Postat pe 1 Aprilie 2009 15:43
ajutal sa se regareask si cred k se poate pt k ai spus k isi iubeste copiii sunt multe lucruri ce se pot face dar trebuie sa fii mai diplomata si dak te enervezi mai putin si te gandesti vei gasi o solutie cea mai buna pt tn si asteptam vesti bune
onutza_kidz
Postat pe 1 Aprilie 2009 15:49
eu am trecut printr-o experienta asemanatoare dupa ce am nascut primul baietel, pot spune ca a fost cea mai urata din viata mea . E f greu sa poti sa dai sfaturi , dar incearca sa devii prietena lui ,poate ceva s-a intamplat cu el in afara casniciei ( poate o legatura extraconjugala) si acum ii este f greu sa treaca peste , incearca tu sa te apropii de el ,sa-l implici mai mult, fal sa simta ca voi sunteti familia lui pt. care merita sa faca orice , si sa nu se simta acasa ca la hotel.
bafta
rose_kidz
Postat pe 1 Aprilie 2009 16:29
citesc si ma minunez... adica el este cel care nu face nimic, care ignora, care nu se implica, care insala (probabil) si tot ea este cea care trebuie sa fie intelegatoare, sa incerce sa-l ajute.. in fine intr-un cuvant sa se chinuie si cu problemele lui de personalitate. Are deja 2 copii, nu cred ca ii mai trebuia unul.
Eu nu sunt si nici nu am fost vreodata intr-o situatie asemanatoare (si sper sa nici nu ajung) deci nu vorbesc din experienta insa vorbesc din calitate de femeie, de sotie si de mama.... si spun tare si raspicat: NUUUUUUUUU, asa ceva nu este corect.
O familie inseamna sa faca lucrurile impreuna, sa se ajute si sa se inteleaga reciproc.
corina_dragoi
Postat pe 1 Aprilie 2009 21:59
si mai cred ca daca o familie ajunge intr-o asemenea situatie vina este impartita, nu e doar la el. Are si ea o parte de vina, si vina nu e ca l-a neglijat, sau ca s-a ingrasat, sau ca nu mai e la fel de frumoasa, lucruri normale dupa o sarcina si dupa nopti nedormite, si tot ceea ce presupune cresterea unui copil mic (darmite doi), vina ei este ca l-a obijnuit prost. E usor sa gasesti totul facut, sa te tina sotia in puf ca.. vezi doamne... el lucreaza si ea nu. Gresit, o mama, munceste mai mult, chiar daca sta acasa, si asta nu inseamna ca nu are nevoie de ajutor, de odihna, de timp pentru ea.
Ce ar face sotul lui kidz000529 daca intr-o zi nu ar mai gasi mancarea facuta, daca nu ar mai avea haine curate si calcate, daca in casa nu ar mai fi curat, si mai mult daca sotia l-ar ignora, daca nu i-ar mai adresa nici un cuvant????
Poate ca s-ar trezi la realitate si si-ar da seama ca si sotia lui este om si ca si ea are si ea nevoie de ajutor... ca nu mai poate.
corina_dragoi
Postat pe 1 Aprilie 2009 22:07
draga kidz000529, te rog sa ma ierti daca am exagerat, nu m-am referit neaparat la cazul tau ci asa in general. Nu reusesc sa imi cotrolez furia cand aud asemenea povesti.
Iti doresc mult succes si sa gasesti solutia ideala pentru a-ti recupera sotul, familia si linistea si mai presus de orice pe tine insuti.

corina_dragoi
Postat pe 1 Aprilie 2009 22:13
Multumesc tuturor pentru solidaritate.Ai dreptate,pe mine trebuie sa ma regasesc.Divortul este o solutie extrema si nu vreau sa ajungem aici.La furie ma gandesc si la divort,dar aceste decizii trebuie gandite la rece.Ne-am casatorit din dragoste si obisnuiam sa facem totul impreuna.Da,cred ca e si vina mea fiindca i-am permis sa faca din mine o femeie care se ocupa cu absolut tot in casa si nu are timp pentru ea deloc.Imi este dor sa fac macar o baie singura si linistita,fiindca de obicei fac baie cu copiii...Ii iubesc,dar sunt si eu om si am nevoie sa fiu doar eu cateva minute pe zi.Concediul meu se termina in 5 luni,asa ca ma voi intoarce la serviciu.Sotul meu lucreaza seara,asa ca el va sta acasa cu cel mic(pe cel mare tot el il va duce la gradinita),asa ca va experimenta si el din statul acasa cu copiii.Iar cand voi merge la serviciu,voi avea nevoie de timp sa ma aranjez,nu voi putea merge in trening si cu parul prins,asa cum d multe ori imi desfasor acum ziua.In concluzie,se va schimba situatia,sper ca si perspectiva lui asupra noastra,a vietii de cuplu si a dificultatilor ce apar in cresterea unui copil.Va pup pe toate si mai scrieti-mi din cand in cand.
lara_kidz
Postat pe 2 Aprilie 2009 08:46
salut din nou!Iar am gresit.Am scris de pe adresa cumnatei mele si ea s-a suparat un pic pe mine,dar nu foarte tare fiindca a aflat si ea in ce situatie sunt.
Nu vreau sa credeti ca suntem neserioase sau ca incercam sa va pacalim,fiindca nu ete asa.
Pe scurt:numele meu este cristina pintilie,cumnata mea este lara pintilie(sora sotului meu).Eu am doi copii,un baietel si o fetita,cumnata mea are un baietel.Noi nu avem interent acasa,asa ca 10 minute pe zi imi permit luxul de a fugi pana la cumnata mea,deoarece trebuie sa verific e-mailurile pe care firma le trimite in limba engleza(e o intelegere cu seful meu ,deoarece actuala mea inlocuitoare nu stie f bine engleza),asa ca daca nu sunt e-mailuri de verificat,intru un pic pe net si incerc sa vorbesc cu voi.Am mai scris o data de pe adresa cumnatei mele si ea mi-a spus sa-mi fac propria adresa pentru a nu se crea confuzii.In graba am facut si aceste lucru,dar tocmai de asta nu am un user name personalizat,fiindca nu am avut timp sa invat cum se face.Azi,am intrat ca de obicei si iar am gresit si am scris de pe adresa larei.Ea s-a suparat fiindca se gandeste ca vom crea confuzie pe forum ,dar in acelasi timp a citit si ea ce am scris si a fost impresionata de situatia in care ma aflu .Ei nu i-am spus nimic pana acum fiindca este vorba despre fratele ei,dar si pentru ca in cele 10 minute pe zi nu am timp sa vorbesc prea mult.Am rugat-o sa nu-i spuna sotului meu,fiindc barbatii pot fi f orgoliosi cand e vorba despre "calitatile"lor discutate cu persoane straine.
Am scris acest mesaj ca sa spulber orice confuzie si sa nu va suparati pe mine ca sunt atat de aiurita,fiindca m-ar durea foarte tare deoarece ati fost atat de dragute.
Sper ca veti vorbi in continuare cu mine ,voi face tot posibilul sa nu mai scriu de pe adresa larei.Ma simt insa eliberata ca a aflat si cumnata mea cum e situatia acasa la noi fiindca asa pot vorbi si eu cu cineva face-to-face.
lara_kidz
Postat pe 2 Aprilie 2009 09:51
corina_dragoi sunt perfect de acord cu tine cum am spus si pe un alt topic nici mie nu mi se pare normal ca femeie sa fie sluga barbatului ce naiba suntem egali si cand ne casatorim e la bine si la rau si daca suntem frumoase si daca o perioada vom fi mai putin frumoase ca asta e daca lui i s-ar intampla ceva doamne fereste si nu ar mai fi la fel de frumos noi ce am face?....
asa ca pana la divort eu ti-as zice lara sa vorbesti serios cu el si zii ca vrei sa faci schimb de roluri tu mergi la servici si el acasa cu copii sa vedem daca-i convine oricum pana la urma va trebui sa mergi si tu iar la servici si atunci cum va fi?
tu servici+copii+mancare+curatenie+spalat+etc....ia mai pune-l si pe el sa mai faca cate ceva prin casa ca a trecut vremea "puf-ului" si vorba aceea aveti 2 copii nu unul si te cred ca nu mai ai timp nici sa respiri ca ma vad pe mine ca abia astept sa vina week-end-ul sa mai respir si eu cate putin .
SEBY1YEAR
Postat pe 2 Aprilie 2009 14:24
parca ti-am mai scris lara si pe alt topic oricum noi femeile suntem foarte puternice si de obicei ne cam iese tot ce ne planificam si casa si servicul si copii dar asta nu inseamna ca trebuie sa ne lasam sotii sa se relaxeze la calculator ia sa se relaxeze el mai bine cu copii prin parc ca a venit caldura si s-a marit si ziua asa ia si el o gura de aer si poate isi oxigeneaza creierul si vede lucrurile dintr-un alt unghi si asa ai si tu putin timp pentru tine.
ii poti spune ca in week-end vrei sa mergi undeva la coafor sau mai stiu eu unde sa te plimbi singura prin magazine si sa stea el cu copii 2 ore sau 3 ore iti inchizi mobilul si sa se descurce ca sunt si copii lui ca nu i-ai facut singura.... si nu te mai gandi la divort gandeste-te cum sa-l aduci pe drumul cel bun.Daca-mi mai vin idei iti mai scriu.
SEBY1YEAR
Postat pe 2 Aprilie 2009 14:34
EU NU TI-AS RECOMANDA DIVORTUL PT CA AM TRECUT PRIN ASA CEVA SI SINCER ESTE UN CALVAR INCEARCA SA NU AJUNGI AICI.NOI AM DIVORTAT PENTRU CA BAIATUL MEU L-A VAZUT PE FOSTUL SOT ADICA TATAL LUI CU AMANTA PE STRADA SI NU A MAI FOST CALE DE INTOARCERE.
MULTA BAFTA.
ramo_deni
Postat pe 2 Aprilie 2009 16:45
Dargele mele ...asa cum a spus si Corina ..citesc si ma minunez!Ma bucur ca nu am asemenea situatii in familie .
Am un baietel de 6 luni si am 38 de ani ,vreau sa spun ca si lucrez ... sunt educatoare deci mai am 20 de micuti in fiecare zi in grija mea m-am inscris si la "mame mai putin tinere" cu toate ca ma simt foarte tanara.
Dar ceea ce aud de la voi e groaznic. Daca tocmai atunci cand ai un copil sau doi cum aveti unele dintre voi ...nu gasiti momente de liniste si bucurie in familie cred ca este grav.Tocmai copiii trebuie sa fie lumina , bucuria si linistea caminului vostru.
Imi este greu sa va inteleg cum totusi doriti ( unele din fetele care sunt suparate ...nu vb la adresa tuturor) sa aveti momente in care sa nu fiti cu copilul vostru...sa fiti singure...
Eu cele 5 ore in care nu sunt cu micul meu sunt cu gandul aproape tot timpul numai la el....si nu mai spun ca ma bucursa ma joc si sa nu -i neglijez nici pe copii mei asa cum ii consider eu si pe cei 20 de la gradi.
Fetelor sunteti tinere ..traiti-va viata frumos in armonie nu vedeti numai partea urata ei.fiecare avem probleme , necazuri ,neajunsuri dar daca noi ne dam batute , ne neglijam, lasam barbatul sa faca numai ce i place lui sau poate ca l neglijam prea mult o sa avem astfel de rezultate pe care voi le afisati acum.
Noi ne am chinui 14 ani sa avem un copil .In acest timp au fost si bune si rele dar va asigur ca a fost in primul rand iubire si respect .Iar acum cand a aparut Mihaita ...cu toate ca lucram amandoi ne ajutam din toate punctele de vedere .Vreu sa spun ca nu avem nici un ajutor ...parintii mei in acesti 14 ani au murit ...iar socrii sunt inexistenti ...doar de decor ...se mandresc ca au un nepot :P
Bucurati va de copiii vostrii pt ca vad in afirmatiile unora ca parca ei sunt povara si cauza problemelor voastre ...vreau sa va ganditi ca am crescut si educat de peste 17 ani copiii multora ca voi ...iar ei pt mine au fost de multe ori" aerul" meu bucuria unei zile implinite ...iar cand ajungeam acasa ii povesteam lui Emil despre ce a mai facut cutare...baitel ..sau fetita.
Asa ca fruntea sus si vedeti partea plina a paharului
emi16
Postat pe 2 Aprilie 2009 18:55
buna kidz000529. numele meu este cristina. povestea ta mi se pare foarte cunoscuta, in sensul ca multe familii se confrunta cu asa ceva, din pacate. eu poate nu sunt in stare sa dau un sfat, pt ca nu am decat un an de casnicie si un bebel pe drum... dar parerea mea personala este ca nu se merita sa stai cu cineva care nu de mult iti promitea dragoste vesnica si ca iti va fi alaturi la bine si la rau, dar car acum se da la o parte de la asa ceva. eu zic sa iti iei copilasii si s aiti vezi de viata ta, pt ca 30 de ani nu esti batrana.. esti chiar in floarea varstei. pt o asemenea persoana nu trebuie sa te consumi, Doamne fereste sa te imbolnavesti si sa nu mai aiba cine sa aiba grija de copilasii tai. si apropo.. ai pt cine fi fericita, sanatoasa si frumoasa.. ai 2 copii frumosi!! nu lasa un barbat sa dea cu piciorul la asa ceva, sa dea cu piciorul la viata ta.
eu iti doresc numai bine, sa iti rezolvi problema cu grija si cu liniste. te pup
cristinaflorentina_2000
Postat pe 2 Aprilie 2009 19:21
Si sotul meu face la fel,vine de la servici,mananca,se intinde la tv sau sta pe net, si sta asa intins pana pleaca iar la lucru.Treaba este,dar lui nu-i sare`n ochi.Daca nu ma descurc sa fac un lucru,tre sa`i spun de 10 ori pana sa rezolve problema.Cred ca i se trage din familie,de la ma`sa care i-o invatat asa.Sora lui tot asa,are 26 de ani si sta toata ziua in pat in casa cu telefonul in mana,pe wap.DAca ii pui niste oua sub ea,sigur scoate pui,ca nu se misca de acolo decat cand iese la wc.
kidz000353
Postat pe 2 Aprilie 2009 19:33
Scumpa mea vasilica,te rog citeste mesajul scris anterior pe aceeasi tema de cumnata mea,fiindca este vorba despre sotul si casnicia ei.Si ca de obicei esti foarte corecta si ai perfecta dreptate.Multumesc tuturor ca sunteti atat de dragute si ca ne-ati sustinut in diverse dezbateri atat pe mine cat si pe cumnata mea.Fratele meu era un tip de casa,nu inteleg ce anume l-a schimbat .Nu-i iau apararea ,imi pare rau ca nu au vorbit unul cu celalalt sau macar cu mine,dar uneori e mai simplu sa te "spovedesti"in fata unor straini.Azi am avut o zi revelatoare,am plans amandoua si mi-a parut rau pentru ei,dar am inceput sa-mi apreciez mai mult sotul.Am hotarat amandoua sa ne iubim mai mult pe noi insene si asa sa-i determinam si pe ceilalti sa ne iubeasca mai mult.
Emi,draga mea,nu stii cum e sa-ti doresti clipe in afara rutinei cotidiene,fiindca tu pleci zilnic de acasa ,iar dorul de copil face totul mult mai frumos.Nu spun ca nu ne iubim copiii si nu ne gandim tot timpul la ei.Si Cristina si eu(Lara) suntem innebunite dupa ei si-i consideram viata noastra,numai ca in afara de mamici suntem si femei si nu e bine sa ne pierdem identitatea .Tu mergi zilnic la gradinita,te trezesti,te aranjezi,vorbesti cu cadrele didactice,esti apreciata pentru ceea ce faci ,iti place serviciul tau si te intorci acasa plina de energie pozitiva si de dorul pentru copil,asa ca te bucuri de fiecare moment cu mai multa intensitate.Dar sa revin la cumnata mea,care nici eu nu stiu cum se descurca saraca singura cu 2 copilasi(mie nu mi s-a plans pana acum niciodata,dar se vede ca avea motive),fara absolut niciun ajutor si care e prinsa in aceasta rutina a curateniei,mancarii si mai ales a celor 4 pereti pe care ii imparte cu un barbat care nu pune pret pe ceea ce face...o cred sincer ca isi doreste cateva momente de relaxare,cateva momente in care sa fie ea cu ea .Si crede-ma,o mama fericita e o mama inzecit mai buna!
Azi s-a intamplat sa scrie Cristina ,cumnata mea,din nou de pe adresa mea,dar e ok.Voi semna mesajele in caz ca se mai intampla,nu vreau sa cream confuzii .Acest mesaj a fost scris de mine,Lara.(fosta Pintilie,actuala Noica).
lara_kidz
Postat pe 2 Aprilie 2009 19:39
Cum am mai spus e f greu sa dai sfaturi , dar ce spui tu (fara suparare) cristinaflorentina_2000 nu cred ca este solutia cea mai buna . Eu cred ca despartirea este ultima solutie, atunci cind ai facut tot posibilul -si nu mai exista nici o sansa de a salva casnicia.
Sigur daca mai fi intrebat si pe mine acum 10 ani as fi gandit la fel ca tine.Acum dupa 14 ani de casnicie ,cind am doi copii gandesc altfel si sunt f fericita ca am resusit sa trec peste perioadele dificile si sa pot spune ca exista mai mult decat dragoste intre mine si sotul meu.
rose_kidz
Postat pe 2 Aprilie 2009 19:39
rose, stiu f bn ce zici u, dar eu am specificat, ca nu pot da sfaturi, nu sunt in masura de asta, mi-am zs doar parerea. ea acum face cum crede ea ca este mai bine pt ea si pt copiii ei si d c nu pt sotul ei. dar acum siner... daca o mai si inseala... poate sa isi dea el singur seama de greala pe care a facut-o si sa se intoarca la sotie , sa se regaseasca din nou pe el insusi... ar fi f bn... dar daca nu.... nush c pot sa mai zc.. nu ramane decat sa il poata face sa o asculte macar pt 5 minute si sa ajunga la un numitor comun in ceea ce priveste casnicia lor..... eu asta as face. mai multe nu mai stiu ce as putea sa mai fac... in nici un caz sa-i fiu sluga...
cristinaflorentina_2000
Postat pe 2 Aprilie 2009 20:10
nu pot sa-ti spun decat ca atunci cand am simtit ca lucrurile nu iau o intorsatura favorabila nu numai mie, ci familiei in general, mi-am sunat cateva prietene si am stabilit ca duminica dimineata sa ne intalnim la cafea (n-a avut incotro si a stat cu copilul), iar daca simt ca ma neglijeaza, ca nu e atent la ce se petrece in casa, ca il acapareaza iar netul, bridge-ul, sau mai stiu eu ce, ii trimit un mail usturator (ca de vorbit direct e mai greu, ca poate pleaca sau ne certam si ne aude copilul) si il fac pulbere... dar fara jigniri... si asta il doare cel mai tare...

am 31 ani si un copil de 7 luni... pana acum nu mi-am dorit copil, in ideea ca sa terminam cu apartamentul, sa avem ce ne trebuie, sa-mi fac o meserie... si asta ii spun mereu... tu nu te gandesti si la mine, ca stau inchisa in casa, ca nu mai stiu altceva decat scutece si lapte praf?

si daca ar avea vreo idee sa comenteze, mai programez o cafea cu fetele... sau ies la plimbare cu copilul, ma duc pe la mama, pe la nasa... si stau, pana se face seara....

ideea e nu sa-l intelegi tu pe el, ci el sa te inteleaga pe tine.... barbat adevarat e ala care-si ajuta sotia, nu un lenes care se da mare domn...

la mine tine santajul emotional cu copilul... adica "tu nu te gandesti la copilul asta ca are nevoie de tine?'"...

cu timpul, ce-i drept, am invatat sa ne negociem "libertatile".... sa ne respectam nevoia de a mai face si altceva... dar mai uita si el, din cand cand, saracul, si ii aduc aminte....
andracalin
Postat pe 2 Aprilie 2009 20:50
Toate sunteti super dragute,dar Andra esti de nota 10!Ideile tale imi vor prinde bine si mie sunt sigura de asta.Sa vezi ce mult ii va placea cumnatei mele sa citeasca ce-ai scris.Esti o tipa hotarata si cu simtul umorului,asa ar trebui sa fim toate.Uite in seara asta,ma culc mai senina fiindca am citit postul tau.Si sotul meu mai uita cateodata,desi de obicei am grija sa-l implic in toate,asa ca metodele tale de vindecare a amneziei sunt super.
Fetelor si eu cred ca divortul nu e o solutie,desi acum cativa ani,ma gandeam ca nu trebuie sa faci niciun compromis.Ei acum cred ca fara compromisuri nu poti face o relatie sa mearga.Numai sa nu faci doar tu compromisuri.Am vorbit mult azi cu Cristina si am incercat sa gasim tot felul de idei ca sa-l trezim pe Andrei,asa il cheama pe fratele meu(sotul ei) si sa realizeze ca are langa el o tipa super si ca ar putea sa o piarda oricand.El nu cred ca e constient de asta,ia de bun tot ce primeste ,fara sa ofere prea mult.
Lara
lara_kidz
Postat pe 2 Aprilie 2009 23:24
Eu cred ca cumnata ta se victimizeaza prea mult.E normal ca o femeie sa faca mancare si curat in casa.Sincer mi-ar fi rusine sa`l vad pe sotul cu aspiratorul in mana sau cu mopul,sau in bucatarie printre oalele mele.Cred ca problema e la ea ca ii place sa`si planga de mila,ca nu mai are viata sociala,nevoita fiind sa stea cu copilasii.Daca mai e si grasa ,si pusa pe scandal,cum sa mai stea omul ala la discutie cu ea.Ar trebui intai sa se reconsidere ca femeie,sa slabeasca daca are`n plus,ceea ce ii va da mai multa incredere in ea,sa`si cumpere ceva haine noi si cosmetice(chiar ii recomand terapia prin shoping),sa dea copii la cresa sau la gradi cu program prelungit,(nu stiu cat sunt de mici),sa`si reia jobul,sa simta ca traieste.,renuntand la viata sedentara dintre cei 4 pereti.Daca sotul ei o vede cu pofta de viata si inflorita,ii mai vine si lui sa zambeasca,sa vorbeasca,nemaifiind cicalit zi si noapte ca nu face aia,ca nu face aia bla bla..taca taca taca taca...
kidz000353
Postat pe 3 Aprilie 2009 10:12
wow... nu pot decat sa ma minunez din nou. Draga mea kidz000353 dupa parerea ta cam ce ar trebui sa faca barbatul in casa??????
Cum adica sa nu faca curat, ce e rusinos in a da cu aspiratorul, sau ce ti se pare asa injositor pentru statutul lui de BARBAT sa intre in bucatarie??????

Nici nu stiu cum sa ma mai exprim atat de socata sunt de maseajul tau


corina_dragoi
Postat pe 3 Aprilie 2009 10:26
aaa... si inca ceva draga kidz000353, asa de curiozitate:

Tu ai copii? Mergi la servici? Esti mereu aranjata? Ai sau ai avut o silueta perfecta dupa nastere? Ai timp pentru tine? si in acelasi timp faci si totul in casa: spalat, calcat, curat, mancare, cuparaturi, etc? Ai grija si de copii in acest timp?

Daca da se pare ca stam de vorba cu femeia perfecta si ma inclin in fata ta, dar daca nu mai bine incearca sa te abtii de la comentarii rautracioase si jignitoare la adresa altora.

Pana la urma, aici, pe acest forum, incercam sa fim prietene si sa ne ajutam cu sfaturi si incurajari
corina_dragoi
Postat pe 3 Aprilie 2009 10:34
pai kidz 353 zice de altfel, citez:"Si sotul meu face la fel,vine de la servici,mananca,se intinde la tv sau sta pe net, si sta asa intins pana pleaca iar la lucru.Treaba este,dar lui nu-i sare`n ochi.Daca nu ma descurc sa fac un lucru,tre sa`i spun de 10 ori pana sa rezolve problema.Cred ca i se trage din familie,de la ma`sa care i-o invatat asa.Sora lui tot asa,are 26 de ani si sta toata ziua in pat in casa cu telefonul in mana,pe wap.DAca ii pui niste oua sub ea,sigur scoate pui,ca nu se misca de acolo decat cand iese la wc."

deci nu din mandrie face ea toata treaba, face fiindca nu are incotro, degeaba da cu batzul in altii ca vezi doamne, femeia e de vina ca se plange, ca ea e de vina de fapt fiindca trebuie sa fie si slaba, si frumoasa, si sa faca tot in casa, barbatul doar sa stea sa adimire si sa se bucure de ce are langa el. nu sunt de acord nici cu mamica unui copil de 6 luni care e educatoare sau cam asa ceva, si care zicea mai sus ca nu poate decat sa se minuneze cum o mama se poate simti colpesita :pai una e sa mergi la munca si sa mai socializezi, sa mai vezi figuri, sa mergi singura prin oras pana la serviciu si inapoi etc, si alta e sa steai mereu acasa, sa faci totul NUMAI TU (sa nu beneficiezi de nici un sprijin din partea sotului, din nici un punct de vedere), si oricum intr-un fel vezi lucrurile dupa 6 luni si in alt fel dupa...cine stie cati ani are copilul cel mare al cumnatei larei? Mie mi se pare ca nu poti judeca pana nu esti in aceeasi situatie, si e normal sa simti ca ai nevoie de o baie singura in cada, sau de o clipa de liniste (in care sa nu te gandesti ca trebuie sa faci aia si ailalta, sau sa gasesti si tu o data masa pusa , ca asa cum pui tu altora masa la fel ai si tu nevoie sa te simi uibita si apreciata)

Eu cred ca singura solutie pt cumnata larei este sa: gaseasca putin timp si pt ea (sa se relaxeze, sa se faca frumoasa-pt EA nu pt sot, sa se simta ea puternica si optimista), apoi sa isi implice si sotul in activitatile casnice (sau macar sa stea cu copiii cat face ea toate in casa), sa incerce sa iasa afara mai mult si sa isi faca prietene cu care sa stea de vorba pt a se mai descarca si pt a capata incredere si forta de a incepe mai cu curaj o noua zi.
pinicuta
Postat pe 3 Aprilie 2009 10:49
iar "mi-ar fi rusine sa il vad cu mopul in mana sau gatind "...asta e o ipocrizie MAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAREEEEEEEEE: adica ce, la restaurant ti-e rusine de chelner ca aduce el mancarea, sau ca nu ai maturat tu, sau ca a gatit bucatarul, sau ce? hai sa fim seriosi si sa numai zicem cuvinte aiurea care sa jigneasca sau sa culpabilizeze un om si asa cu moralul la pamant, sau daca chiar nu ne putem zice nimic util, atunci sa tacem
pinicuta
Postat pe 3 Aprilie 2009 10:52
Pt. mandria mea de buna gospodina mi-ar fi rusine sa`mi pun sotu la facut curat sau mancare cand vine de la lucru.Avand in vedere ca el aduce banii in casa si vine obosit,il las sa se relaxeze,nu-l pun la facut treburi femeiesti,la care oricum nu se pricepe.Pt ce?Lucrurile astea le fac eu pt ca am timp si imi place sa mentin atmosfera de pace si liniste in casa.
Curatenia si mancarea se face in 2-3 ore dimineata,cand barbatul e la lucru sau doarme,nu tre sa`l astepti pe el sa`i dai oala sau mopul in mana.Curatenia se mentine in timpul zilei,educand copii in acest sens.E adevarat ca sotul meu e cam lenes in ceea ce priveste activitatile din casa,dar asta i se trage din vechea lui familie.Daca nu a fost pus timp de 30 de ani sa`si spele farfuria,sa`si stanga patul,etc.,eu nu pot sa schimb atitudinea asta a lui,ci doar sa incerc sa mentin echilibrul in familie,facand toate lucrurile astea marunte pt.
ca il iubesc.
kidz000353
Postat pe 3 Aprilie 2009 11:28
draga kidz 000353 citez " Daca mai e si grasa ,si pusa pe scandal,cum sa mai stea omul ala la discutie cu ea." : adica, u ce intelegi prin fraza asta? ca barbatul ei nu o mai iubeste sau nu se mai uita la ea pt ca e grasa sau un pic mai plinuta?????? nu pot sa cred ca imi vad ochii.. Doamneee... inseamna ca avem de aface cu femeia perfecta din toate punctele de vedere!!! in primu' rand sotul/sotia te iubeste pt ceea ce esti, nu pt cum arati. cee , cand v-ati casatorit nu stiati cum aratati unu si altu? acum daca a nascut, si are mai multi copii si apus mai ceva Kg in plus, trebuie sa o respinga? nu cred ca gandesti rational: din contra trebuie sa o respecta la fel de mult ca si la inceput.. poate si mai mult , pt ca i-a oferit niste copii frumosi, destepti si care ii va duce numele mai departe!! u daca te-ai ingrasa vreodata.. si l-ai vedea pe sotul tau ca nu prea te mai baga in seama, ca te respinge intr-un fel sau altul.. cum te-ai simtii??? eu zic sa te pui si in locul ei..pt cateva minute si sa vezi cam cum ar fi.. poate dupa aia nu o sa mai gandesti asa..sau macar daca o gandesti sa o tii pt tine.. nu " sa i-o spui in fata" ca asta ai facut tu acum..
cristinaflorentina_2000
Postat pe 3 Aprilie 2009 11:43
gura pacatosului adevar graieste "echilibrul si pacea in familie" zi mai bine ca tie-a frica sa nu te lase sau sa nu te bata daca nu faci pe scalava in familie...kidz353
pinicuta
Postat pe 3 Aprilie 2009 11:54
si mai zici :" Daca nu a fost pus timp de 30 de ani sa`si spele farfuria,sa`si stanga patul,etc.,eu nu pot sa schimb atitudinea asta a lui,ci doar sa incerc sa mentin echilibrul in familie,facand toate lucrurile astea marunte pt.
ca il iubesc. "
de ce ai vrea atunci sa il schimbi?unde ar mai ramane mandria ta de gospodina, ha? cat despre "il iubesc"... la alt topic de plangeai ca ti se face pielea de gaina si te ia cu frig cand te saruta el, ceea ce sporeste starea ta de disconofrt in relatia cu el, asa ca nu ne vorbi de dragoastea ta pt el... si despre cat de mandra esti de voi 2
pinicuta
Postat pe 3 Aprilie 2009 12:00
a, si.. zici ca el munceste (si tu nu aduci bani adica , desi daca ai indemnizatia aia pt 2 ani de zile inseamna ca aduci bani si tu...ma rog), pai ia aduna cat valoreaza : o menajere+o bucatareasa+o bona+educatoare...cred ca depaseste cu mult salariul lui, asa ca deci... hai sa numai numaram in bani valoarea muncilor da? si...cum termini tu treaba in 2-3 ore de dimineatza, daca "treaba este dar lui nu-i sare-n ochi"?
pinicuta
Postat pe 3 Aprilie 2009 12:02

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
"pe langa plopii fara sot..." 15 De la: tatoo 18 Martie 2011 16:23
Pe lng plopii...fr soț. 2 De la: Thor_again 18 Martie 2011 15:00
Invitatie la Asociatia Familiilor Monoparentale din Romania 1 De la: garbo242027 23 Aprilie 2012 12:22
Mamici de ingerasi 163 De la: ingerasulGabriela 16 Martie 2013 10:46
Am nevoie de sfaturi 93 De la: miru 21 Aprilie 2009 09:42
Setari Cookie-uri