bucuria primei sarcini

ne bucuram ca sunteti bine si nu aveti probleme eu am luat fier pe la aproape 6 luni ca pana atunci nu a fost nevoie aveam chiar prea mult
SEBY1YEAR
Postat pe 22 Mai 2009 13:02
stai linistita ca e normal sa slabesti un pic la inceput,insa sa nu incetezi sa ai grija de tine,hidratare si hranire corespunzatoare perioadei si vei vedea ca totul e ok.Cum stai cu poftele? eu nu am avut deloc pofte,si cred ca sunt putin si din interior,sau mai bine zis mofturi dar na fiecare individ e unic.
te pupam sarcina usoara
mihasa
Postat pe 22 Mai 2009 16:13
eu nu aveam pofte, poate si pentru ca in prima perioada a sarcinii lucram in alt oras, la 250 km de casa, si nu prea avea cine sa stea de poftele mele... colegii de serviciu ma rasfatau pe cat puteau, dar nu e acelasi lucru cu sotul...
in schimb, in ultimul trimestru de sarcina am mancat la inghetata, de nu-mi venea sa cred ca sunt eu... inainte de sarcina cred ca prima inghetata o mancam prin august, si asta daca mancau si altii pe langa mine, si-mi faceau pofta...
in schimb, eu m-am ingrasat din prima luna de sarcina... la 3-4 luni lumea imi zicea ca am 5-6, sau am gemeni si n-a vazut doctorul la ecograf... zici ca aveam un butoi pe sub haine...
dar fiecare femeie reactioneaza diferit...
andracalin
Postat pe 23 Mai 2009 12:55
asa e fiecare individ este altfel,conteaza mult insa zic eu sa nu prea te gandesti la pofte,e fain ca treci prin vara cand sunt multe fructe,omoara pofat cu fructe si e ok zic eu.pupici
mihasa
Postat pe 25 Mai 2009 08:17
multumesc mult. greturi si alte cele n-am avut. doar in ultima perioada, cred ca din cauza oboselii si statului mult in fata calculatorului in pozitie nu tocmai buna, am avut niste stari de rau general, care incetau in momentul in care ma odihneam. in rest suntem bine si eu si bebe. acum as bea o bere reds, dar are alcoolemia mare, asa ca bea un suc de grapefruit ca... na, lui bilutza nu-i place berea. in rest totul bine. ba chiar spuneam unei prietene ca daca n-as sti ca sunt insarcinata si nu s-ar vedea, eu una n-as avea simptome. :P
si ca sa va indemn sa beti voi, care puteti, ptr mine:
luci1109
Postat pe 2 Iunie 2009 19:25
ne bucuram ca sunteti bine,este cel mai important lucru
mihasa
Postat pe 3 Iunie 2009 22:24
bea o bere fara alcool... dupa ce nasti, pentru stimularea lactatiei, este chiar indicata...
andracalin
Postat pe 4 Iunie 2009 09:15
Sarcina mea a decurs minunat, fara greturi, ameteli, dureri sau alte probleme; am lucrat pana in ziua anterioara cezarianei (necesara, nu dorita de mine), nu am avut pofte, mofturi ; poate am fost mai capricioasa decat de obicei, asa ziceau cei din jurul meu! in privinta greutatii, am luat destul de mult in primele luni de sarcina; inainte de a descoperii ca sunt cu bebe la bord nu prea aveam un regim alimentar ordonat, adica mancam cand apucam; din momentul confirmarii sarcinii am fost o cumintica si am papat regulat si des, imediat am pus kg pe mine! desi nu mi-am schimbat regimul alimentar, tot fructe, legume si lactate si gratare din cand in cand, dar mesele regulate si-au spus "cuvantul" si m-am ingrasat! si acum la 7 luni de la nastere mai am kg in plus, am inceput sa tin o cura de slabire, sper sa si dea rezultate!
in privinta consumului de bere pentru a stimula lactatia, ca si multe alte chestii legate de sarcina, sunt doar mituri, e indicat sa consumi lichide, apa, lapte, cei de fenicul, berea e tot ... un lichid, de aici si mitul ca ar produce lapte!!!
elanicol
Postat pe 4 Iunie 2009 10:13
Cum mit este si faptul ca daca ai burtica jos faci baietel si daca burtica e sus faci fetita!!! eu am avut burtica sus, pruncul meu e baietel!!
Se mai spune ca daca ai greturi intense in timpul sarcinii faci fata iar daca greturile sunt mai usoare o sa ai baiat! am o amica care a avut greturi toata sarcina si a facut baietel!!! lista e lunga dar acum va spun la revedere si o zi minunata!!! ma cheama pruncul meu!
elanicol
Postat pe 4 Iunie 2009 10:21
cred ca cele mai multe povesti "S.F." ca sa zic asa despre sarcina se afla la noi in tara ce sa mai zic ca la mine la servici cand eram gravida colegii isi luau verigheta de pe deget si o roteau in jurul burtii mele si daca se misca intr-un fel era fata si daca se misca in alt fel baiat asa ca nu va imaginati ce dezamagiti au fost cei care mi-au prezis afta si am facut baiat le-am promis ca data viitoare o sa fac si o fetita sa nu mai fie suparati
eu chiar ma minunez ca sunt oameni care in secolul in care ne aflam mai cred in asa ceva
SEBY1YEAR
Postat pe 10 Iunie 2009 13:28
mie imi ziceau babele ca daca ai burta mai ascutita faci baiat iar daca e mai lata faci fetita,la mine s-a nimerit ca am avut burta ascutita[adica din spate nu se vede ca esti insarcinata] cu ambele sarcini si am facut baieti oricum eu nu cred in superstitii ,pupici
silviatatu
Postat pe 10 Iunie 2009 14:50
nici eu nu cred in superstitii,eco este cel mai relevant.pupici
mihasa
Postat pe 11 Iunie 2009 15:12
apropo de fetite, baieti si ecografii. cand se poate vedea sexul lui bilutza al meu? ca saracul, ii spun sotului: pup-o pe fii'ta, dupa aia ii spun pupa-l pe fii'tu... de l-am zapacit. nu ne dorim ceva anume, dar parca am vrea sa stim ce avem in burtica.
si care dintre voi a facut la 12-13 saptamani ecografie prin care sa se vada eventualele ... boli, ca sindromul Down si altele. am citit ca acum, in perioada asta se face. voi stiti ceva?
luci1109
Postat pe 12 Iunie 2009 16:20
se face triplu test in trimestrul doi intre sapt 15-20 saptamana optima fiind 16 sa se stabileasca daca exista afectiuni genetice sau anomalii congenitale la fat.testul consta in recoltarea unei mostre de sange de la gravida pt a fi analizata in laborator .eu mi-am facut acest test pentru linistea mea sufleteasca....nastere usoara!






oto_otto2000
Postat pe 12 Iunie 2009 18:47
mersi mult. asa mi-a zis si doctorita mea: in saptamana 16 sa fac triplu test, in a 22-a sa fac 4D cu morfologie fetala.
luci1109
Postat pe 13 Iunie 2009 20:42
si eu am facut triplul test ,plus eco 4 d care nu a fost prea reusit ca nu reusea sa il prinda ,asa zicea el,asa ca a reusit de minune 3 d unde am stat cam o jumatate de ora pana a verificat tot la bb.pupici
mihasa
Postat pe 15 Iunie 2009 22:57
Noi am aflat ca e baietel la 12 saptamani! am avut noroc, probabil avea o pozitie buna si doctorul a spus 99% baietel! iar la urmatorul control a fost 100% baietel! depinde si de noroc! am o cunostinta care pana aproape sa nasca tot baietel i-au spus ca este, iar in luna a noua a fost fetita ... iar acum micuta in cauza are o frumusete de camera decorata cu albastru!!
elanicol
Postat pe 16 Iunie 2009 19:57
noua ne-au spus la 5 luni ca avem baiat, ceea ce s-a adeverit... la ecografele anterioare nu si-a putut da nimeni seama ce este, pentru ca statea cu capul intre picioare... am fost intre 4 si 5 luni la 3 doctori si nu puteau sa vada nimic... deja ma enervasem, nu gluma... dar asa a vrut el, sa ne tina in suspans...
cat despre zugravit camera, am ales de la inceput culoarea verde (cu 2 ani inainte de a ramane insarcinata), astfel incat sa evitam probleme d-astea...
andracalin
Postat pe 16 Iunie 2009 23:01
eu am avut o perioada de sarcina buna, doar ca de la o luna jumate si pana in ultima zi mi-a fost rau, mai ales de la mirosul de tigara si mirosurile urate,doctorul de aici(spania)mi-a dat sa iau niste medicamente cate o pastila in fiecare zi speciale pt greturi si cu pastilele am reusit sa trec de greturi,cand nu luam o zi imi era rau toata ziua si ameteli si varsaturi... la ecogarafii a fost tot timpul cumite si la 16 saptamani am descoperit ca e baetel desi eu banuiam..bineinteles din superstitii,deabea se vedea burtica numai de la 6 luni incepuse sa se observe ca sunt gravida, si la nastere am avut un baetel de 3580g.
denis2009
Postat pe 16 Iunie 2009 23:36
Mie mi-a fost bine,fara greturi dar de cand am ramas insarcinata nu mai pot face ciorba de burta ,mi-e greata de ea.
Am fost si la drum lung cu masina si nu am avut nimic,recunosc ca am dormit cat de mult am putut.
Pofte...nimic exagerat.si inainte cand aveam pofte de ceva imi luam,la fel si cand am fost insarcinata doar ca aveam grija sa am acasa fructe continuu .
Eu am avut o presimtire ca e baiat,asa imi venise mie ideea asta si eram sigura ca e baietel si asa a fost.eram atat de fericita cand mi-a confirmat la eco(la 19 saptamani)
Burtica nu era ascutita,era rotunda si s-a lasat destul de repede ceea ce facea vecinele sa zica ca nu mai am mult si nasc.asa am crezut si eu ,dar am nascut la 39 saptamani.
ninutza_kidz
Postat pe 17 Iunie 2009 14:06
hehe, noi am visat ca e baiat (si eu si tatal, lui, fara sa ne spunem ca am visat, am visat fiecare separat), si ca avea o sora mai mica, asa ca la 13saptamani cand am facut prima ecografie ne-a zis dr: vreti sa stiti ce este?e baiat ... pt noi nu a fost nici o surpriza, stiam deja, si asa ca acum ne trebuie o surioara, am si visat de cateva ori ca nasteam iar
pinicuta
Postat pe 17 Iunie 2009 15:07
pinicuta nu visezi si pt mine?ca daca as sti sigur ca ar mai fi o fetita m-as apuca de treaba
silviatatu
Postat pe 17 Iunie 2009 21:40
silvia, stai sa-ti vina sotul acasa si dupa aia roag-o pe pinicuta sa viseze, ca sa n-ai vorbe la proces...
andracalin
Postat pe 18 Iunie 2009 00:44
daca-mi ziceai inainte de a ramane insarcinata despre chestia cu visatul radeam cu foarte mare pofta de asa ceva dar surprinzator cam la fel s-a intamplat si la noi adica la mine mai exact asa ca nu sunt singura ca ma gandeam ca am o problema
SEBY1YEAR
Postat pe 23 Iunie 2009 13:41
andracalin NU ca atunci cand vine sotul acasa imi iau masuri de precautie ca el daca ar fi dupa el...........iti dai seama ca nu ar mai tine cont,dupa 4 luni jumate...
silviatatu
Postat pe 23 Iunie 2009 14:55
andracalin NU ca atunci cand vine sotul acasa imi iau masuri de precautie ca el daca ar fi dupa el...........iti dai seama ca nu ar mai tine cont,dupa 4 luni jumate...
silviatatu
Postat pe 23 Iunie 2009 14:59
buna mamicilor. sunt noua in club. am o intrebare. noi avem 6 saptamani. ar trebui facute mai multe analize? ca mie mi-a zis ca pana in saptamana a 12-a nu prea avem ce face. mi-am facut analizele la sange cu rh, hepatita, rubeola inainte de a ramane insarcinata, iar vitamine mi-a dat elevit si acifol.
valutzica_80
Postat pe 23 Iunie 2009 15:54
valutzica_80, eu acum am 13 saptamani si m-am dus la doctor tot cand aveam 6 saptamani. atunci mi-a facut o ecografie ptr stabilirea sarcinii, am facut analizele de urina (completa), de sange, Rh, calcemie, si nu mai stiu exact care, alea ptr sifilis, ptr toxoplasmoza, si dupa ce am dus rezultatele, mi-a dat numai elevit, ca a zis ca sunt analizele destul de bune sa nu iau si altceva. mi-a mai dat si ptr igiena locala, niste ovule Gynozol, dar pe care sa le iau de prin saptamana a 10-a. eu am 28 de ani, si cu toate ca se da la femeile gravide peste 30 de ani, mi-a dat sa fac in saptamana a 16-a triplu test, iar in spatamana a 22-a 4D cu morfologie fetala. in saptamanile 12-14 cica este bine sa faci o ecografie (normala, 2D), pentru a vedea daca Bebele este dezvoltat cum trebuie, daca ii bate inimioara cum trebuie, daca are coloana formata, si in special pentru a vedea daca nu are anumite malformatii.
altceva decat ceea ce am facut eu, nu stiu ce sa iti mai spun. sper ca te-am ajutat. si vezi ca afli multe despre analize in sarcina de pe net, si poti sa ii spui doctorului ca ai auzit de ele, si ce te sfatuieste: sa le faci, sau nu? ramane totul la decizia ta.
ai grija de tine si de bebe.
luci1109
Postat pe 25 Iunie 2009 12:47
nu mai zice nimeni nimic? chiar a disparut toata lumea?
ati aflat ce e bebe? fetita sau baiat?
a miscat? l-ati simtit?
din pacate, eu inca nu l-am simtit si nici nu stiu ce este, ca avem abia 16 saptamani.
luci1109
Postat pe 14 Iulie 2009 16:47
mno sa va zic io amu o problema...
am fo la doctorul nr 1 si mi-a zis k am 13 sapt
doctorita nr 2 mi-a zis k am 15 sapt
si doctorul nr 3 mi-a zis k am peste 4 luni....
intrebarea mea acum este... cand nasc si de fapt cate saptamani am????
mentionez k eu nu am ciclu regulat deloc si sincer ultima menstruatie mi-a venit in ianuarie 25!
plus k eu m-am ingrasat doar 3 kg, burta nu e foarte mare, adik se vede k am burtica dar nu mare!
help k sincer nu stiu cand o sa nasc!!!
poate k m-a lua pe nepregatite apoi e vai vai!
ale_micutza
Postat pe 14 Iulie 2009 21:57

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Haine pentru gravidute 1 De la: magdac 24 Martie 2010 11:59
Vand vaccin rh negativ 2 De la: garbo213109 9 Iulie 2011 15:20
prenatal 3 De la: anaROBERT 19 Aprilie 2011 01:05
mancarimea pieli 3 De la: garbo164704 7 August 2010 21:35
Centru de pregatire prenatala 3 De la: zina03 3 Decembrie 2010 10:30
Setari Cookie-uri