vaccin antitetanos in luna a9 a

Buna am si eu o nelamurire:sunt insarcinata in 30 de saptamani,iar la ultimul control la medicul de familie mi s-a spus ca la inceputul luni a 9 a trebuie sa fac un vaccin antitetonos.Vreau sa stiu daca este recomandat,pt ca nu am gasit nicaieri lamurire in legatura cu acest vaccin.Este obligatoriu?Nu -l afecteaza pe bebe?
alipuk83
Postat pe 12 Martie 2009 21:16
lasa med de fam in pace si vb cu medicul cu care vei naste!!!!!!!!!!! ca nu med de fam iti urmareste tie sarcina, nu cu el nasti! nu am auzit niciodata de asa ceva (ce a zis el). nu ti-a zis si de ce (esti suspecta de ceva sau ce?)
ruschita
Postat pe 12 Martie 2009 22:06
eu una stiu ca nu ai voie la medicamente (lasand de o parte vitaminele si cele necesare)in timpul sarcinii si alaptarii, mai ales ca e atat de inaintata sarcina.
te-ai intepat in ceva, e vb . de vreo infectie si necesita antitetanos?
Doamne fereste! sa auzim de bine!
vladutel
Postat pe 12 Martie 2009 22:18
oricum, obligatoriu nu este sa il faci (de fapt, obligatoru nu e nimic in viata, decat ca dupa ce te-ai nascut, sa si mori candva ). Mie nu mi-a zis nimeni nimic de asa vaccin, si am avut mai multi medici care m-au vazut, si am nascut bine mersi fara nici un vaccin. Vaccinul asta nu contine o cantitate infima de microbi? Vorbeste cu dr cu care nasti!!!!!!
ruschita
Postat pe 13 Martie 2009 09:12
eu in schimb am facut acest vaccin cand eram gravida in 7 luni se face intre 7-9 luni cum ti s-a spun nu este obligatoriu il faci daca vrei ... oricum tetanosul este o boala mortala iar medicii atrag insa atentia ca bebelusii se pot imbolnavi la nastere daca mama nu este vaccinata.Germenul care provoaca imbolnavirea se poate transmite cu usurinta prin taieturi sau alte leziuni produse de obiecte murdare sau instrumentele nesterile Un pericol mare de contactare a germenilor care provoaca tetanosul se inregistreaza la nastere. Daca mama naste intr-un loc neigienizat sau daca pansamentul folosit sau cutitul cu care este taiat cordonul ombilical sunt nesterilizate exista riscul imbolnavirii. Medicii sustin ca un copil din o suta care nu sunt adusi pe lume in conditii sterile au sansa sa moara din cauza tetanosului.Agentii patogeni care provoaca imbolnavirea se gasesc in locurile lipsite de igiena. Germenii se pot dezvolta in rani si taieturi murdare
SEBY1YEAR
Postat pe 24 Aprilie 2009 15:08
Nici eu nu am auzit de acest vaccin ,adica sa il recomande gravidelor.
ninutza_kidz
Postat pe 31 Mai 2009 01:05
multumesc pt raspunsuri.am vorbit cu ginecologul si nu am facut vaccinul,intre timp am nascut o printesa,suntem bine si nu cred ca aveam nevoie de vaccin pupici
alipuk83
Postat pe 31 Mai 2009 17:05
sa-ti traiasca printesa oricum vaccinul il va face la 2-4-6 luni si chiar 1 an asa e in grila nationala si gratuita
SEBY1YEAR
Postat pe 1 Iunie 2009 13:06
asa iar adultii il pot face din 10 in 10 ani eu pt ca l-am facut la 28 de ani pot sa-l mai fac la 38 de ani .multa sanatate tuturor.
SEBY1YEAR
Postat pe 1 Iunie 2009 13:07
eu am facut vaccinul... acest vaccin este pentru profilaxia tetanosului la copil, nu numai pentru mama...
la vizita lunara la medicul de familie mi-a spus ca sa-l fac... m-am consultat si cu ginecologul, am citit pe net, plus ca am mai discutat si cu alte cadre medicale (adica doctorite tinere care aveau copii mici, nu asistente)...
nu e obligatoriu, nu te poate obliga nimeni...
andracalin
Postat pe 1 Iunie 2009 13:34
medicul ginecolog mi-a spus sa il fac dupa nastere,asa ca vom merge sa vedem ce spun medicul de familie,oricum vom merge sa facem vaccinul la 2 luni
alipuk83
Postat pe 3 Iunie 2009 11:03
pai, dupa nastere, ce efect ar mai avea?
andracalin
Postat pe 4 Iunie 2009 10:22
ITI RECOMAND SA-L FACI NU PATESTI NIMIC NICI TU NICI BEBE.EU AZI L-AM FACUT SI AM VENIT SI LA SERVICI SI E BINE SA-L FACI CA NU POTI SA STII CE INFECTII SUNT IN SPITALELE DE LA NOI
ANGYCISH
Postat pe 22 Decembrie 2010 15:36
Buna eu am 31 de spatamani si am facut si eu acest vaccin si nu am nimic.
unica1
Postat pe 27 Decembrie 2010 15:12

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
mamici din botosani 5 De la: simpaticuta_maya 8 Mai 2009 00:01
PSIHOLOGIE COPII SI ADULTI 1 De la: garbo185480 9 Februarie 2011 03:42
Cine urmeaza sa nasca in februarie 2010/ 6 De la: unica1 14 Ianuarie 2011 13:16
Cumpar imunoglobuline anti hepatita b pt copii HEPATECT 10 De la: garbo165239 18 August 2010 18:08
nastere in strainatate 1 De la: garbo211129 28 Iunie 2011 00:30
Setari Cookie-uri