bucuria primei sarcini

buna mamici,
in clipa in care am aflat vestea ,am radiat de fericire si m-am considerat cea mai norocoasa femeie din lume,se intampla acum un an si 2 luni,nu voi uita niciodata acel moment.Imediat am fost la un control ,o ecografie si gata stiam sigur ca voi avea un bebelus.Sarcina a decurs foarte bine,am facut toate analizele si tot ce mi-a cerut ginecologul si a decurs minunat.
Nu m-am ingrasat mult ,am pus 15 kg pe care le-am dat rapid jos,o clipa de intensitate maxima a fost venirea puiului pe lume,clipa care orice mamica e nerabdatoare sa o traiasca,este un copil minunat,un copil dorit si ma bucur ca este extrem de cuminte ,bine sa nu exagerez,dar fata de ce vad prin jurul meu ma consider norocoasa din toate punctele de vedere,nu s-a chinuit cu colicii si nici cu iesirea dintisoriilor,2 la numar in momentul de fata.
cam atat pe scurt despre noi.multa sanatate la pitici
mihasa
Postat pe 23 Februarie 2009 17:16
sa intelegem ca acum bb are 3-4 luni? Sanatate multa si sa se faca mare si voios, fericit si vesel Ce este, fetita sau baiat?
ruschita
Postat pe 23 Februarie 2009 17:19
nuuuuuuu
am aflat de sarcina mai exact in 5 ian 2008,in 11 am facut prima ecografie iar de nascut am nascut in august,la sfarsit,iar acum avem 6 luni.este o minunatie de bebelas,baietel .....nu se vede si in avatar
multumim frumos si asemenea si voua
mihasa
Postat pe 23 Februarie 2009 17:32
a, deci avatarul ala este poza lui, am inteles mr musculo, ha? Sa va traiasca, sa fie sanatos!
ruschita
Postat pe 23 Februarie 2009 17:36
hihihihi multumim frumos tanti,si sper ca ai vazut cum sta el de frumos intr-o mana?
mihasa
Postat pe 23 Februarie 2009 22:01
da, pai de atunci imi bat si eu la cap baiatul sa invete si el sa faca flotari intr-o manuta, ca de, e cu un an mai mare, ar fi si cazul, ce dumnezeu , ne-o luati inainte chiar asa?
ruschita
Postat pe 23 Februarie 2009 22:14
ati vrea voi hihihihi
mihasa
Postat pe 24 Februarie 2009 14:11
anul; asta imi doresc sa raman si eu insarcinata , chiar daca e o sarcina tarziu sper sa raman din prima
Cineze
Postat pe 8 Martie 2009 01:51
iti doresc din suflet sa te poti bucura de aceasta frumustete a vietii,spor la treaba
mihasa
Postat pe 9 Martie 2009 09:16
cinezee iti doresc sa ti se implineasca visul
SEBY1YEAR
Postat pe 9 Martie 2009 10:37
offff, de cand ma chinui si eu sa vorbesc cu cineva...
poate ma ajutati voi. as vrea sa vorbesc cu cineva despre posibilitatea sa fiu insarcinata in 4 saptamani. azi dimineata la ecografie, bebe nu s-a vazut bine, si d-na doctor a spus ca ne vedem pe 12 mai, dar nu mai rezist!!!!!
va rog, ma ajutati?
luci1109
Postat pe 30 Aprilie 2009 10:56
la mine la 4 saptamani s-a vazut perfect chiar ma mir???doctorita e de meserie ginecolog?mai incearca la un medic...bafta
SEBY1YEAR
Postat pe 1 Mai 2009 12:56
si eu zic acelasi lucru:si anume sa incerci alt doctor
silviatatu
Postat pe 1 Mai 2009 22:23
fa-ti analiza la sange si asta iti va confirma daca esti sau nu. cu analiza la sange nu poti da gres.

succes si sa fie cum iti doresti.

plus ca si testele de sarcina sunt un indicator bun in proportie de 90%. eu mi-am facut 2 teste care au iesit amandoua pozitive si apoi analiza de sange care mi-a confirmat.
horobeanu
Postat pe 1 Mai 2009 22:53
eu am facut testul dupa amiaza la 5 ,pozitiv rezultat final
mihasa
Postat pe 4 Mai 2009 15:49
va suparati daca ma bag si eu in seama? noi ieri am facut 6 saptamani de sarcina si suntem mai mult decat extaziati, mai ales ca bebe s-a lasat asteptat mai mult de 5 ani. oricum, bine ca s-a hotarat. vreau numai sa imi dati orice sfaturi aveti pentru o incepatoare si sa ma suportati pe mine si intrebarile mele in urmatoarele luni si chiar ani, daca mai puteti
luci1109
Postat pe 8 Mai 2009 19:27
scuzati ca repetai dar n-am vazut ca mi-ati scris, ca merge ciudat netul meu si nu da tot. scuzele mele. multumesc de sfaturi, oricum. apropo, ptr ca apar cu kidz.... nici nu stiu, sa spun cum ma cheama: sunt luci. va salut pe toate si sper sa fie bine totul pentru toata lumea
luci1109
Postat pe 8 Mai 2009 20:18
felicitari luci...sa fii sanatoasa si sa ai grija de bebe.orice intrebari sau nelamuriri, poti sa ne intrebi si te ajutam cu mare placere!!!
horobeanu
Postat pe 8 Mai 2009 22:08
bine ai venit in club luci ,sarcina usoara iti dorim
mihasa
Postat pe 14 Mai 2009 08:37
felicitari si nastere usoara
SEBY1YEAR
Postat pe 14 Mai 2009 12:22
multumesc din suflet pentru urari. fiind prima sarcina si atat de asteptat, din pacate si eu si sotul meu suntem tare speriati de bombe. eu cel putin, zic ca totul o sa fie bine, si dupa aia ma gadesc ca... daca ceva n-o sa mearga bine. ne-am dorit tare mult acest bebe, iar acum, sincer, nu prea stim cum sa reactionam
oricum am fost marti la ecografie si miam vazut bobitza
sunt in culmea fericirii
am facut si primele analize si au iesit foarte bune. astept toxoplasmoza si dupa aia ma duc la doamna doctor sa dea vitamine si ce o mai da ea
aaa..... Azi am facut 7 saptamani (intram in a 8-a si Domne-ajuta pe mai departe).
va pup fetelor si multumesc inca o data de intampinare si de urari si de sfaturi.
Luci
luci1109
Postat pe 14 Mai 2009 20:02
stai linistita ca asa sunt toti parintii indiferent daca e prima sau a doua sarcina chiar vb de dimineata cu o prietena care e la a doua sarcina are o fetita de 6 ani iar acum asteapta baietel si a zis ca e asa emotionata parca ar fi primul copil zice ca a uitat cum e sa fii gravida
eu cel putin mergeam in fiecare luna la control chiar l-am disperat pe medic si sincer nu am avut nici o problema la fel si la doctorita de fam cred ca au rasuflat toti usurati dupa ce am nascut
SEBY1YEAR
Postat pe 15 Mai 2009 13:29
uh... mersi mult de incurajari. auzi, inca o intrebare. trec repede lunile astea? cel putin primele sa stiu ca nu mai sunt riscuri de avort spontan, dupa aia celelalte 3 luni ca sa vad daca sigur este sanatos si perfect, si apoi ultimele 3 ca sa imi vad bobitza?
am impresia ca trece timpul atat de greu... si numai cu spaime de genul: o fi sau nu o fi bine?
ete hamletul din mine a iesit la iveala
luci1109
Postat pe 16 Mai 2009 11:59
nu e bine! e foarte bine !!!!!!!!!!!!!!
nici sa nu te gandesti la probleme,bebe e bine si tu esti foarte bine,ok?pupici
mihasa
Postat pe 18 Mai 2009 10:44
eu zic ca nu are rost sa te stresezi cu" to be or not to be "apropo de hamlet sa stai cat mai calma ca sa nu se agite nici bb si timpul iti spun eu ca parca zboara si o sa vezi ca mai ai putin si nasti iar dupa aceea o sa-ti aduci aminte cu nostalgie de perioada cand erai insarcinata si toata lumea parca era a ta multa sanatate si nastere usoara.
SEBY1YEAR
Postat pe 18 Mai 2009 13:26
dupa 5 ani de asteptari, te inteleg ca esti putin agitata si cu milioane de intrebari in cap...
intrebarile astea ni le-am pus si noi, asa ca e normal... dar nu exagera...
vorba mea este "cand n-are omul probleme, incepe sa-si faca... griji..."
nu te impacienta, stai cat mai linistita, mananca sanatos, bea multe lichide (ai grija unde te duci la toaleta), plimba-te in fiecare seara (incet, cu sotul de mana), "profita" de atentia celor din jur (pe urma o sa treci pe planul 2, dupa copil), asculta mozart ori de cate ori poti (asta face bine copilului), incarca bateriile ca o sa ai nevoie de multa energie, iesi la terase (ca pe urma nu mai poti), dormi cand iti vine cheful, nu cara mai mult de 4 kg, cauta-ti pantofi fara toc si eventual cu un numar mai mari...
asta, asa, de inceput....
daca te intereseaza ceva anume, spune-ne....
andracalin
Postat pe 18 Mai 2009 13:53
multumesc din suflet si.. daca tot v-ati oferit sa ma ajutati, nu e asa ca ma si lasati sa profit?
astazi am tras o sperietura groaznica. eu fac naveta vreo jumatate de ora spre si de la serviciu si astazi am avut un jaf de autobuz in care nici nu am avut loc sa stau cum trebuie, m-a si zdruncinat de m-a luat batzul si... la un moment dat am simtit niste dureri nu foarte tari, suportabile in zona vaginala, pelviana. cand m-am dat jos, am simtit ca am chilotul ud. am zis ca nu mai ajung acasa... am ajuns... si am avut o scurgere vaginala de culoare galben-maroniu, vascoasa (imi cer scz ca dau atatea detalii, dar eu m-am speriat groaznic). dupa ce m-am linistit in pat, nu am mai avut acea scurgere. puteti sa imi spuneti ce credeti voi ca a fost? abia miercuri ma duc la doctorita ca atunci imi vine si ultima analiza. daca ma puteti ajuta... cu pareri, sfaturi, orice.
luci1109
Postat pe 18 Mai 2009 17:25
ar fii totusi indicat sa mergi la un gineco ,el poate sa spuna mai multe,de fapt ar trebuii sa mergi,fara a fii speriata,dar e bine pentru voi.
mihasa
Postat pe 19 Mai 2009 19:40
si mie mi se intampla la inceputul sarcinii, pe fond de stres, ceea ce "sper" ca a fost si la tine... am zis "sper", in ideea ca nu e ceva mai grav...
d-asta ti-am si recomandat sa stai linistita si sa intri in medicale cat mai devreme...
andracalin
Postat pe 19 Mai 2009 20:22
multumesc mult. am fost ieri la doctor si e totul bine. si "bilutza" si eu. ne-a dat doctoreasa noastra elevit ca a zis ca momentan nu e nevoie de fier. m-am mai linistit. analizele au iesit foarte bune. am slabit 2 kg in aproape 2 saptamani, dar am inteles ca este destul de des intalnit.
si va multumesc tare mult. nu stiu daca va dati seama cat este de bine sa ai cu cine vorbi si cine iti da un sfat sau pur si simplu o vorba buna.
luci1109
Postat pe 21 Mai 2009 22:01

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Cine urmeaza sa nasca in februarie 2010/ 6 De la: unica1 14 Ianuarie 2011 13:16
E cineva care va naste in septembrie-octombrie la maternitatea giulesti? 1 De la: rashela 13 August 2009 15:39
Sarcina! 2 De la: garbo_471221 19 Iulie 2017 18:02
Vand vaccin rh negativ 2 De la: garbo213109 9 Iulie 2011 15:20
hepatita b 23 De la: office_salinasusesi_ro 2 Aprilie 2010 19:40
Setari Cookie-uri