mai aveti prieteni?

Salut,fetelor!Am o problema care-mi da bataie de cap de cateva zile.Nu mai am prieteni...Cei vechi sunt majoritatea necasatoriti si fara copii,asa ca au alt stil de viata(cel pe care si noi il aveam inainte de bebe),iar prieteni noi nu prea reusesc sa-mi fac.Parca toata lumea se rezuma la familia si casuta lor ...Voi aveti prieteni?Va viziteaza?Zilele trecute am vorbit cu o fosta colega din facultate si mi-a spus ca lipsa asta de prieteni se trage de la venirea lui bebe...un pic cam dur,parca.Cica noi,parintii ,nu mai stim sa vorbim despre nimic altceva decat despre copii,iar cei care nu-i au se plictisesc...Ce spuneti despre asta?Am incercat si cu cupluri ,cu copii,dar vad o reticenta si o teama de intimitate la oameni in ultima vreme,cum nu am mai vazut niciodata...
Nu spun ca nu sunt fericita cu familia mea,dar uneori as vrea sa schimb cateva cuvinte cu cineva de varsta mea...
Astept pareri.
lara_kidz
Postat pe 18 Februarie 2009 22:54
Buna .Are dreptate prietena ta ,ca noi mamicile numai despre ei vorbim in mare parte dar vorbim si despre altceva daca ne lasa copiii.
Si eu simt nevoia sa vbesc cu cineva,prietenele lucreaza si nu ne vedem des si cand ne vedem nici nu putem sta de vorba ca bb plange sau al ei vrea papa sau ii e frig si etc asa ca cam greu cu prietenii.dar sotul in schimb nu simte lipsa lor,taticii se vad mai des si sigur nu vorbesc despre copii
noroc cu net-ul.
ninutza_kidz
Postat pe 18 Februarie 2009 23:36
Mulumesc pentru raspuns,ninutza!Da,ai dreptate.Si la mine se intampla la fel,nu reusesc sa termin o discutie cand sunt cu bebe langa mine.Ideea este ca o mama fericita e o mama mai buna si pentru noi,ar trebui sa existe prietenii,sa ne mai simtim femei.Am auzit povesti despre cupluri cu copii ,care se intalnesc ,se distreaza,merg impreuna la munte sau unii la altii,dar eu....am si uitat sa vorbesc limba adultilor,cred!
Adevarul e ca sunt zile cand nu mai am timp de nimic,iar un gest,un cuvant de-a lui bebe imi fac toata ziua de nota 10,dar sunt zile cand am nostalgia timpului petrecut cu cei de varsta mea,mai ales ca sotul meu e plecat destul de mult de acasa,asa ca suntem numai eu cu bebe si bunica.Acum imi doresc un al doilea copil si ma gandesc ca ma vor ocoli si mai mult prietenii.Totusi,nu as da pentru nimic in lume,viata mea de dupa nasterea copilului meu cu cea dinainte.Nici nu pot sa imi amintesc exact cum era fara el!
lara_kidz
Postat pe 18 Februarie 2009 23:46
Crede-ma ca si la mine e la fel,mi-e dor de discutiile de demult cu prietenele dar nu as da bucuria de acum sau fericirea de acum pt timpul liber de atunci. cat despre prietenii care merg peste tot cu copiii,stiu si eu ,avem si noi asa prieteni si mai avem si care ii lasa la parinti dar la noi nu e posibil si nici nu vreau,vreau sa fie cu mine peste tot bb.
si mie mi-e greu cu bb,pt ca nu pot face nici un lucru legat cu bb langa mine dar ce mai conteaza ?le fac cand pot.
Iar al doilea bb il vrem si noi dar mai asteptam putin,Alex are doar 7 luni .
ninutza_kidz
Postat pe 18 Februarie 2009 23:55
Cat ma bucur ca esti on-line si imi raspunzi atat de repede!Si mai ales ma bucur ca mai sunt mamici care au acelasi stil de viata ca si mine!Deci nu sunt singura!Sincer,ajung la concluzia ca asta e cursul firesc al vietii,sa facem copii si sa ne dedicam lor,sa ne bucuram de viata de familie.Baietelul meu are 18 luni,asa ca noi ne-am pus pe treaba Speram sa ne iasa!Si voua va urez bafta cand veti hotari ca e momentul pentru bebe 2.Iar cu 2 copilasi,casa va fi si mai plina!
lara_kidz
Postat pe 19 Februarie 2009 00:04
Eu acum pot sta mai mult la calculator pt ca bb doarme ,peste zi mai intru dar nu mult,asa putin pt ca ma cearta alex .si acum ca el doarme nu stau linistita ,tot ma uit la el sa vad ce face,cum doarme,se mai trezeste si vrea suzeta si tot asa.
Eu deja ma simt implinita ca femeie,adica sa am un sot si un copil,sa fim o familie dar simt ca lipseste inca un bb,si poate inca unul,cine stie,dar toate la randul lor.acum e greu cu unul dar daca ne hotaram pt al doilea bb ,atunci vor creste impreuna .asta e ideea mea,dar ,cum am zis,trebuie sa ne hotaram.
ninutza_kidz
Postat pe 19 Februarie 2009 00:16
Dar la mine poate e si mai greu pt ca nu sunt in tara si nu am pe nimeni din familie aproape iar prin telefon nu e acelasi lucru sa discuti ca atunci cand esti fata in fata.Vorbesc pe mess cu ei cand pot si cand pot si ei dar asta e foarte putin ,nu de ajuns sa umple un gol,dar cu puisorul meu in brate imi mai trece dorul si mai uit si tot asa.am si prietene cu care mai vorbesc pe mess,dar fiecare cu familia ei,ba cu munca,ba cu copiii si nu e timp de ajuns sa poti sa evadezi putin.
Nu ai pe nimeni aproape de tine,sora,frate?
ninutza_kidz
Postat pe 19 Februarie 2009 00:30
Si la mine acceasi poveste...Fara prieteni, cei care inainte imi erau prieteni, acum sunt la facultate, sau cu ale lor...In schimb am o cumnata care mi-e o prietena fff buna, are si ea un baietel de aproape 2 ani si o fetita de 5 luni. Nu le simt lipsa "fostilor" prieteni f. mult, dar sunt momente in care mi-as dori sa stau cu cineva de vorba "face to face", ca sa zic asa...poate la o cafea, ceva. Oricum, prin intermediul netului mi-am facut cateva (mai multe ) prietene si ne mai adunam in cate o conferinta si palavragim de nu poti tine pasul cu noi
Si citind mai sus mi-am zis "oare si eu vb despre copii? Daaa! cu siguranta!" cine s-ar putea abtine?! Daca ei sunt cea mai mare bucurie, despre ce altceva sa vorbesti?
anflo
Postat pe 19 Februarie 2009 02:40
eu "prieteni " cu care sa ies prin baruri sau discoteci nu aveam nici inainte (adica nu eram genul petrecaret), asa ca ce prieteni aveam atunci (putini dar buni) i-am pastrat, nu ma ocolesc pt ca am bebe ci din contra abia asteapta sa aiba si ei sa se joace impreuna cu al meu. Mie in schimb mi-e dor de serviciu, sa ma simt utila si societatii nu numai familiei, ca sa zic asa. De prieteni, da avem prieteni care ne viziteaza si pe care ii vizitam, sau cu care iesim in parc cu bb bineinteles (ca nu avem cu cine illasa), si poate anul asta om merge si la mare impreuna, asa ziceam, om mai vedea (cu criza asta..nu se mai stie nimic).Avem si prieteni cu care ne vedem mai rar dar care nu ne reproseaza ca avem copil (ar fi si culmea!Ce fel de "prieten " este ala???????)si avem prieteni cu care ne vedem chiar destul de des(mai des decat inainte de a naste. Este un cuplu care nu are copii inca si de asta il vad pe Andrei ca pe al lor (sunt nasii lui de botez), si toate discutiile noastre (MAI ALES cele initiate de ei) incep cu ce a mai facut Andrei, cat a crescut, cum s-a schimbat, ce gesturi noi are etc. Iar prieteni cu copii, am o prietena buna care are 2 baietei si care e insarcinata a treia oara, am cunoscut-o plimbandu-l eu pe Andrei si ea pe ai ei.
ruschita
Postat pe 19 Februarie 2009 08:57
si eu simt nevoia sa merg la birou, dar cand ma uit la mamaruta mea, de fericire uit de toate. este inca prea mic sa-l las ca sa merg la birou si...eu zic sa ne bucuram de perioada aceasta ca dupa ce ne intoarcem la munca o sa ducem lipsa zilelor acestea. si nu uitati cele mai fericite momente ale vietii le petrecem in familie, alaturi de sot si pitici!
felideni
Postat pe 19 Februarie 2009 09:49
mamicilor...eu zic sa va bucurati ca aveti concediu post natal....2 ani.eu,sotul si Bia lucram in Doha,Qatar unde aici ai doar 40 zile si apoi inapoi la serviciu. eu mi-am lasat fetita de la 2 luni acasa pt ca a trebuit sa incep servicul.muncesc de la 2 pana la 8.30 seara si vina acasa fff obosita.iar dimineata nu stiu cum sa fac cate ceva pt Bia, sa-i fac suc,supa,etc,etc.

eu in week-end il trimit pe sotul meu in parc cu fetita ca sa stau sa pot face treburile care nu am timp in cursul saptamanii....

cu prietenii ne intalnim f rar pt ca fiecare e ocupat cu familiile lor,cu serviciul.cei care nu au bebe nu prea mai sunt interesati de noi pt ca nu mai putem avea acelasi program care-l aveam inainte, sa iesim la terase,restaurante.....

asa ca bucurati-va de timpul petrecut cu bebeii ca o sa va intoarceti si la munca si atunci o sa vedeti cum e....

va pup
horobeanu
Postat pe 19 Februarie 2009 10:13
pai nici nu ma gandesc sa ma intorc la munca mai devreme decat cei 2 ani, ziceam doar ca daca imi lipseste ceva, e munca nu prietenii (ca prietenii adevararti iti raman prieteni indiferent de ce ti se intampla. iar copiiii sunt o bucrie de care trebuie sa tina seama toti, nu sa te marginalizeze pt ca ai copil)
ruschita
Postat pe 19 Februarie 2009 10:16
Ai dreptate,ruschita!Am ajuns si eu la concluzia asta,prietenii mei erau prieteni de distractie si nu adevarati.Putini au incercat sa tina legatura cu noi dupa ce l-am avut pe bebe.Mai mult am o prietena pe care cred ca am invitat-o la noi de cel putin 10 ori si a tot refuzat din diverse motive.Am renuntat si nu mai insist.Noi suntem foarte sociabili,am avut o gasca mare si petrecareata,dar fiind singurii familisti si apoi singurii parinti,am ramas pe langa.Asta e!Sincera sa fiu,nici cea mai mare petrecere din viata mea nu se compara cu o zi in care puiul meu face cate ceva nou,ma imbratiseaza,imi zambeste!Si,da,si eu vorbesc numai de baietelul meu,fiindca orice as fi realizat nu se compara cu nasterea copilului meu.
lara_kidz
Postat pe 19 Februarie 2009 17:12
buna fetelor....eu nu duc lipsa vechilor prieteni....cu care ieseam in cluburi si diferite petreceri..ne mai sunam,mai vin in vizita stau 1ora max 2 si pe urma cu ale lor...si aveti dreptate noi mamicile numai despre bb-ii nostrii vorbim...eu am noroc am o gasca de mamici si ne vizitam..facem cu schimbul azi la mine maine la ele si tot asa....stam la o sueta, coplasii se joaca sant toti cam de -o seama, diferenta de 1-2 luni intre bebeii nostrii....iesim cu gasca de mamici si bebici in parc,la moll,la cafenea....adik nu prea am timp sa duc dorul vremurilor cand umblam prin cluburi si sincer imi place mai mult acum cu bebelina sa iesim sa ne distram cu cei de-o seama noastra....si imi creste inima de bucurie cand se arata incantata cand vin bbii la noi nu mai poate chiuie de bucurie si bate din palmute.....chiar in dupa amiaza asta l-e asteptam pe fete la noi....pooop la mamici si bebici....
deliarebecca
Postat pe 21 Februarie 2009 12:45
prietenul adevarat la nevoie se cunoaste.Noi nu avem prieteni cu sutele dar cei cativa prieteni pe care-i avem chiar merita sa le spunem asa si chiar daca sunt si care nu au copii pot sa spun ca sunt foarte incantati sa vina pe la noi si sa se joace cu sebi si 2 cupluri chiar se pregatesc intens sa faca si ei un sebi mic doar de dragul la al meu.Mie mi se pare normal ca mamicile sa vorbeasca numai despre puiutii lor si inainte de a avea copii aveam colegi sau prieteni si-mi era drag sa-i ascult cum vorbesc despre copii lor li se luminau ochii si sufletul asa frumos vorbeau cred ca la fel ca noi acum si sincera sa fiu daca vreuna din cunostintele mele nu zic prietena pentru ca nu s-ar intampla asa mi-ar zice ca vorbesc prea mult despre sebi mai mult ca sigur ca s-ar raci relatiile dintre noi din tot sufletul la bebelusi si bebeluse
SEBY1YEAR
Postat pe 21 Februarie 2009 13:05
poate asa va faceti si mai multi prieteni apropo de topic.....tu chiar crezi in asa ceva?
SEBY1YEAR
Postat pe 18 Martie 2009 12:37
pai tu nu auzi ca face un sondaj?cand termina sondajul se hotaraste daca sa creada sau nu
ruschita
Postat pe 18 Martie 2009 12:48
SEBY1YEAR
Postat pe 30 Aprilie 2009 14:08
Te gandesti la vacanta?
w w w.taberelemele . ro
haihui
Postat pe 19 Mai 2009 21:52
Mai haihui,ia mai termina ca deja ma obosesti,pe toate topicurile te-ai bagat.fa-ti publicitate in alta parte.
ninutza_kidz
Postat pe 20 Mai 2009 00:42
noi avem prieteni foarte apropiati, cateva familii, ce-i drept, dar legatura este stransa si s-a format in anii de liceu... am mai cooptat si pe drum alte familii, iar unele s-au instrainat putin, mutandu-se in alt oras...
in orice caz, tinem legatura cu totii... si unii au copii, unii nu, si tot ne facem timp, chiar daca noaptea, dupa 10, sa ne vedem.... iar vacantele le facem impreuna, pe cat este posibil...
ne intalnim in fiecare vineri si sambata seara la noi acasa, ca al nostru e cel mai mic, si jucam o carte sau stam de vorba dupa ce culcam copilul...
o alta rutina pentru noi, fetele, a devenit cafeaua de duminica dimineata, luata intr-un bar dragut, iar taticii stau acasa cu copiii...
si ei se intalnesc separat, ori sambata la un club de bridge, ori in cursul saptamanii se suna si ies la o cafea, ca baietii, la barul sportiv...
pentru noi, fetele, e mai greu in cursul saptamanii sa ne coordonam, ca unele lucreaza pana tarziu, unele lucreaza in alt oras, unele au copii si n-au cu cine sa-i lase chiar de fiecare data...
dar din punctul asta de vedere, al lipsei prietenilor, nu sufar deloc...
nu inteleg ce fel de prieten e ala care te evita cand ai un copil mic??!!... mie mi se intampla sa vorbesc cu prietenele mele la tel in cursul saptamanii si prima lor intrebare e ce face tudor (copilul, adica)...
avantajul de a sta intr-un orasel mai mic e ca, daca ai stabilit o intalnire de cafea cu fetele, nu trebuie sa deschizi harta orasului sa vezi ce bar e la intersectia drumurilor tuturor... dar se poate incepe cu pasi mici, chiar cu o prietena, care, la randul ei are alta prietena, si tot asa... n-am vazut femei care sa refuze o ora de relaxare cu fetele...
si ce daca vorbim despre copii?? pai despre ce sa vorbim, despre impactul crizei mondiale asupra cresterii nivelului poluarii? sau despre disparitia dinozaurilor?
vorbim despre viata noastra, fiecare cu ce are de spus... cand n-aveam copil, vorbeam despre serviciu si cat de enervant era "prostul" ala de sef... acum vorbesc despre copil, caci el este pe primul loc si asta mi se intampla mie acum...
andracalin
Postat pe 20 Mai 2009 01:22
Si eu cred la fel,insa eu chiar nu am acum niciun prieten cu care sa ma vad in mod regulat,doar ocazional,iar atunci sunt stanjeniti de prezenta puiului meu,nu stiu cum sa se poarte cu el,iar noua nici nu ne vine sa povestim despre cresterea lui fiindca ii vad cum sunt dezinteresati si plictisiti.In concluzie,am rarit si evenimentele ocazionale si ne petrecem timpul doar noi trei .
lara_kidz
Postat pe 20 Mai 2009 19:24
lara, daca vrei, vino la cafea cu noi....
andracalin
Postat pe 21 Mai 2009 16:36
Cu mare drag,numai ca sigur suntem din orase diferite.Ma bucur pentru tine ca ai prieteni atat de buni .Sper ca viata sa ne aduca si noua unii noi si care sa fie pe aceeasi lungime de unda . Cu mare drag,numai ca sigur suntem din orase diferite.Ma bucur pentru tine ca ai prieteni atat de buni .Sper ca viata sa ne aduca si noua unii noi si care sa fie pe aceeasi lungime de unda .
lara_kidz
Postat pe 21 Mai 2009 17:28
eu ce sa va spun mai am noroc ca o mai am pe nasa care are bb mic si mai vorbim ,mai stau de vorba cu mamicile pe mess si acum e si fina mea insarcinata si mai am cu cine discuta ,dar asa din prieteni care ii aveam nu prea mai vin la noi ca eu am 2 bb si multi nu prea vor copii in jurul lor amandoi facand galagie
florena_florentina
Postat pe 21 Mai 2009 17:34
Asa sunt si prietenii mei.Sunt stangaci cu copiii,majoritatea au probleme cu pastrarea unei relatii de durata,asa ca de copii nici nu poate fi vorba.Chiar si nasii puiului meu (tot tineri si necasatoriti) nu ma intreaba macar ce face cel mic .Probabil ca neavand copii ,nu inteleg ca pentru noi nimic nu este mai important decat puii nostri.Culmea ironiei e ca majoritatea sunt trecuti de 30 de ani,deci nu mai sunt pustani,dar vor sa ramana asa mereu si se tem de responsabilitati.In concluzie ,repet am ramas noi 3 si familia evident.Noi insa am avut mereu o mai mare predispozitie catre distractie fata de tinerii din familia noastra si nu avem cu cine sa jucam macar o carte.
lara_kidz
Postat pe 21 Mai 2009 17:43
eu zic ca le va veni si lor randul ca asa e legea firii si voi atunci veti avea copii mari si nu veti mai fi asa stresati ca veti putea iesi pe unde vreti cu ei apropo lara cum merg pregatirile pentru bb2?
SEBY1YEAR
Postat pe 22 Mai 2009 12:54
eu zic ca unii prieteni cred ca se comporta asa nu din cauza ca ar fi rautaciosi ci tocmai din cauza ca sunt nestiutori iar atunci cand se vad in fata unui copil nu stiu cum sa se comporte cu el si atunci cel mai simplu cred ei ca ar trebui sa-l evite avem si noi 2 cupluri de acest fel care desi cand vin pe la noi ii aduc toate minunatiile lui sebi bineiteles necorespunzatoare varstei de 8-9 -11 luni sunt curioasa ce o sa-i aduca la 1 an ca la 7 luni i-au adus un avion cu telecomanda de m-am topit de ras si eu si sotul meu mai bine ii aduceau o jucarie de ros ca tocmai atunci i-a dat primul dinte dar asta vorba acee nu vezi pragul de jos pana nu dai cu capul de cel de sus
SEBY1YEAR
Postat pe 22 Mai 2009 13:00
ai dreptate vasilica... si noua ni se intampla sa primim unele chestii total nepotrivite cu varsta...
daca e vorba de jucarii, mai treaca-mearga ca i le dai mai incolo, dar cand e vorba de imbracaminte, e mai rau... ca poate il nimeresc in extra-sezon...
tudor a primit inca de la nastere unele chestii (pantaloni scurti si tricouri, de exemplu) lucrusoare pe care n-o sa le imbrace niciodata, ca o sa-i vina abia la iarna, dupa parerea mea... si-mi pare rau, ca sunt frumoase foc...

andracalin
Postat pe 23 Mai 2009 13:21
dar, lara, de ce nu o iei pe cumnata ta la o cafea si mai gasiti voi macar o mamica de prin parc cu care va intalniti in mod constant, atunci cand iesiti cu copiii?
sau macar o fosta colega de serviciu, cu care va intelegeati mai bine... macar ca-i mai barfiti pe sefi si pe incompetenti....
barbatii pot sta si ei cu copiii 2 ore...
crede-ma, o cafea acasa intre voi doua, nu e acelasi lucru cu o cafea luata la o terasa... mai vezi lumea din jur, nu auzi la 3 secunde "mamaaaaaaaaaa", nu stai cu gandul ca n-are sapca pe cap si ca n-a baut apa, sau ca-i da cu nisip in cap partenerului de joaca...
eu zic ca inceputul e mai greu, dar cu timpul o sa vezi ca se mareste cercul, ca e bine si frumos ca doua ore pe saptamana sa fie numai pentru tine...

andracalin
Postat pe 23 Mai 2009 13:36

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Ce ati face in locul meu? 4 De la: dumitre 11 Septembrie 2009 13:06
boxe compatibile cu placa audio? 0 De la: 8 Martie 2010 16:18
SUPER TABERE!!!!!! 2 De la: andracalin 24 Mai 2009 22:20
Cursuri puericultura pentru tati 1 De la: kidz002458 28 Iulie 2009 15:15
Pioneer Dvj - 1000 Dj Dvd Player Cdj Equipment.... 950usd 1 De la: kidz006868 13 Februarie 2010 20:39
Setari Cookie-uri