Despre botezul la restaurant.

Buna. Poate cineva sa-mi spuna unde se pun plicurile cu bani la botez?
O casuta de dar, perinita, cosulet?
anna_kidz
Postat pe 25 Ianuarie 2009 03:23
se pun direct in buzunarul tatalui, daca n-a intrat in coma alcoolica
andracalin
Postat pe 25 Ianuarie 2009 23:59
sau in punga cu darul pt bb (noi am luat niste hainute pt bb si am pus si plicul in aceeasi punga. le-am zis parintilor ca e acolo plicul, sa aiba grija cum inclina punga cu gurain jos )
ruschita
Postat pe 26 Ianuarie 2009 09:39
se da tort la botez?cam cum mai merge cinstea?cat se mai da de famillie?
milka_enjoy30
Postat pe 28 Ianuarie 2009 02:01
noi la ce botezuri am fost a fost tort. oricum, si daca nu ar fi, tot ar trebui ceva desert nu? despre bani nu stiu ce sa zic....depinde ce relatie ai cu respectivii, unde face botezul (daca e un restaurant de mare fitze si se presupune ca e scump probabil ca dai mai mult...). Anul trecut a avut sotul meu botez la un coleg de munca si aia au dat cate 1-2 mil (de pers). La un fost coleg de liceu tot asa am dat (4 mil pt noi 2)
in principiu cica mai putin decat la nunta...

oricum noi la toate botezurile am dus si separat de bani, cate ceva pt bb (haine sau plapumioara ceva, carusel muzikcal, ma rog...ceva de genul..)
ruschita
Postat pe 28 Ianuarie 2009 09:19
noi suntem din Slobozia si am facut botezul lui Tudor la sfarsitul lui octombrie... l-am facut la restaurant, desi mi-as fi dorit sa-l fac acasa.... dar cine sa faca atata mancare, de unde spatiu de dans????? la noi au fost doar gasca noastra de prieteni (6 familii) si rudele cele mai propiate.... in final, tot s-au strans 40 persoane.... iar la masa au fost plicuri de minim 300 lei/familie... ideea e ca nu a fost un botez cu pretentii, fara fite, dar oriunde am fi facut botezul, lumea ar fi dat la fel.... pentru ca eram noi cu ai nostri.......

faza cu tortul e cam obligatorie.... n-am vazut petrecere fara tort....
andracalin
Postat pe 29 Ianuarie 2009 13:00
salut sunt silvia si am un bebe de 7 luni am facut botezul acasa numai antre noi familia si prieteni f apropiati am fost cam 30 de persoane[fiind al 2-lea copil nu mai avea rost sa facem la restaurant]am noroc ca am o casa mare bine nu e gata dar am doua camere mari a fost foarte fain a mers cam 3,5 mil la masa si banii nu i-am mai pus an plicuri ci antr-un saculet facut de mine cu niste angerasi pe el oricum nu cred ca conteaza an ce ai pui orice idee e binevenita conteaza sa fie sanatos copilul.am avut un botez acum 2 sapt la care a mers cam 4 mil de familie a fost la restaurant va pup distractie placuta asta conteaza cel mai mult cu cat se distreaza mai mult invitatii cu atat vor da mai mult la somnul copilului va pupam sa vcreasca maRE
silviatatu
Postat pe 29 Ianuarie 2009 13:31
nu cred ca conteaza cat s-au distrat. eu cred ca se hotaraste fiecare cand pleaca de acasa, cat va da. nu pleaca cdu ideea ca "vad eu acolo cat dau", si adcolo sa stea sa se scormoneasca de bani in functie de cum au petrecut...ca oricum nu dau banii pt distractie, dau pt copilas. noi asa vedem lucrurile pe aicea
ruschita
Postat pe 29 Ianuarie 2009 13:35
EU CAND PLEC LA UN BOTEZ NU MA DUC CU BANI EXACTI PT CA NU STIU CAT VOI DA.EU DAU AN FUNCTIE DE CAT DE APROPIATI SUNTEM DE ACEA
FAMILIE SI CAND MERG LA UN BOTEZ MA DUC SA MA DISTREZ NU SA STAU LA MASA TOATA ZIUA DIN PCT MEU DE VEDERE DISTRACTIA CONTEAZA MINIM 50 LA SUTA ACUM FIECARE CUM GANDESTE PUPICI LA BEBICI
silviatatu
Postat pe 29 Ianuarie 2009 15:55
mai nu stiu, ti-am zis noi ne gandim dinainte cat vom da (in functie si de cine boteaza - uite, la nasii de cununie la botezul copilului am dat 8 mil plus hainute de inca 2 mil, si nu am avut timp sa stam decat la aperitive). oricum la nici un botez nu am reusit sa stam pana la sfarsit asa ca nu pt a ne imbuiba mergem. si cum am zis, noi ne gandim ca dam pt copil nu pt ce am mancat sau ce a fost pe masa. am fost si la nunti facute in curtea omului si tot atat am dat ca si la altii care au facut la restaurant. acum, fiecare da cat vrea si cat are si cum considera el... Dar acuma eu te intreb, daca faci un botez care din cauza independente de tine nu e f reusit (invitatii nu "se distreaza"prea bine, atunci ce ineamna?ca nu mai dau bani pt ca nu s-au distrat? ca din punctul meu de vedere din banii aia parintii vor lua ceva copilasului deci tot pt copil se da...
ruschita
Postat pe 29 Ianuarie 2009 17:28
EU NU ZIC CA NU MAI DAI BANI DAR EU ZIC CA ALTFEL SCOTI BANII DIN BUZUNAR CAND STII CA A FOST FAIN SI EU AS FI DISPUSA SA DAU MAI MULT ORICUM SA STII CA AM AVUT ANUL ACESTA DOUA BOTEZURI SI LA UNUL AM DAT 4 MIL CAT NE-AU DAT SI EI LA NOI LA BOTEZ IAR LA AL DOILEA AM DAT 5 MIL CU TOATE CA NOUA NE-A DAT 4,5 MIL SI A FOST MAI FAIN SI ALTA DISTRACTIE.ACUM NU STIU FIECARE CUM GANDESTE IMPORTANT E SA FIE COPIII SANATOSI SI SI NOI SA AVEM BANI SA DAM CAT DORIM VA PUP
silviatatu
Postat pe 30 Ianuarie 2009 15:18
Buna,Anna, noi am fost sambata trecuta la un botez(copilul colegului de lucru al sotului meu) si au avut , o cutie in forma de o jucarie ,ceva, nu stiu exact ce , s-ar putea sa fi fost o masinuta,o sa ma interesez daca vrei, era albastra asta tin minte si din auzite ar fi fost inchiriata odata cu sala sau de la o firma de decoratiuni pt nunti.Oricum a fost ceva deosebit, nu am mai vazut la nici un botez asa ceva... La masa s-a pus in jur de 400
carla_dana_p
Postat pe 3 Februarie 2009 01:10

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
LA MULTI ANI!!! 1 De la: doinak 1 Iunie 2009 15:55
BUY NEW APPLE IPHONE 4S & BLACKBERRY PORSCHE 9981 6 De la: garbo_4999 27 Iunie 2012 21:03
Nu mai doarme ziua 8 De la: anaROBERT 4 Martie 2010 17:25
Lauzia 5 De la: garbo_480764 21 Ianuarie 2018 08:48
hai ca am trait sa o vad si pe asta.....!! 6 De la: ubita 13 Iulie 2009 22:07
Setari Cookie-uri