COPILUL NU VREA SA MANANCE...

Am un baietel de 3 ani si a inceput sa refuze sa manance ..il intreb ce vrea sa manance ..ii prepar..apoi spune nu vreau ...nu-mi place
..gatesc special pt el ..exact ceea ce stiu ca-i place
..bea lapte cam 3 -4 pahare pe zi , apa , biscuiti..dar mancare ..nu vrea sub nici-o forma
...nu mananca fructe
...ma intreb ...asta poate fi un motiv de ingrijorare
..i-am dat vitamine...nu vad nici-o modificare in a'i creste pofta de mancare
edw
Postat pe 16 Decembrie 2008 15:26
de mult nu mananca?nu mananca chiar nimic (nu stiu, carne goalka, iaurt, ceva acolo) lasa-l o vreme in pace (nu insista si nu il forta, nu te ruga de el, eventual lasa-l singur cu mancarea. al meu daca sunt langa el cateodata ma refuza si cand plec incepe sa manance). eu zic sa vb cu un dr inainte de a-i da ceva pt pofta de mancare. (stiu cazuri de parinti care au indopat copilul cu vitamine de capul lor asa, si acum copiii aia , dupa cativa ani adica, sunt supraponderali si nu mai stiu parintii ce sa le faca sa slabeasca)
ruschita
Postat pe 16 Decembrie 2008 17:18
a, incearca sa nuii mai dai biscuiti, dulciuri, paine, stixuri etc, da-i doar mancarea la ore fixe , poate i se face foame tot rabdand si papa. sau pune-l la masa cu alti copii, sa se indemne unul pe altul la mancare. la gradi merge, acolo nu papa?
ruschita
Postat pe 16 Decembrie 2008 17:19
buna...multumesc mult
copilul a inceput sa-si intre in normal..sa manance chiar de 3 ori pe zi ....
edw
Postat pe 11 Ianuarie 2009 12:32
Nici fetita mea nu prea vrea sa manance dar noi suntem inca mica nu avem decat 10 luni si jumatate si inca laptele este alimentul de baza.Mai pun refuzul de mancare si pe caldura care este afara si care te sufoca si faptul ca ne ies dintisori si suntem extrem de nervoasa. Am citit ca bebelusul nu trebuie sa fie ft gras deoarece nu inseamna ca este si sanatos.Si oricum copilul se dezvolta atat cat vrea el. Voi ce mai dati puiutilor sa manance?Va pupam si sa cresteti mari!!!!!11
kidz001637
Postat pe 26 Iulie 2009 19:55
BAIETELUL MEU, Matei ,are un anisor!De la 7 luni l-am trecut pe papa, pana atunci a mancat doar san si nimic altceva!Dr.pediatru mi-a recomandat sa incep diversificarea treptat!Foarter greu a acceptat biberonul si apoi legumele pasate...Dar usor usor, cu f.multa rabdare ne-am obisnuit.La inceput l-a m pacalit sa pape legumele cu putin iaurt si asa le-a acceptat.Acum le mancam si fara.Matei are urmatorul program:Lapte doar dimineata si seara, la 12 supa de legume cu carnita pui/vita/perisoare/ galusti sau orez/peste cu legume, sau piure cu ficatel si ou;la 15 suc de fructe combinate cu pulpa, din care nu tb sa lipseasca portocala! La 17 branzica de vaci cu iaurt sau cu mamaliguta si smantana.Inca nu-i dau paine desi dr.mi-a recomandat sa incep cu paine integrala. Mai rontaie un biscuite sau o grisina, desi nu are decat 2 dintisori urmand si al treilea sa-i apara...incet incet!Suntem destul de bine pt. varsat noastra...si nici eu nu sunt deacort cu zicala:'cinei-i gras e sanatos' sau 'painea te face mare'.
Toate cele bune si sanatate multa!
clementine
Postat pe 30 Iulie 2009 08:42
Multumesc pentru sfaturi.Am inceput de astazi sa o iau incetul cu incetul din nou cu mancaricasi nu o mai fortez sa manance ii dau sa manance atunci cand ii este foame.La noi cerealele in lapte erau o problema dar acum vad ca s-a rezolvat au inceput sa-i placa.Cu multa rabdare vom reusi sa trecem si peste asta.Va pupam si sa cresteti mari!!!
kidz001637
Postat pe 30 Iulie 2009 15:30
Sa inebnesc nu alta ,fetita mea nu a mancat de cand a venit pe lume, fiecare masa e un chin, avem 11 luni si 9 kg.si ceva...
O sa spuneti....dar mananca, da nervii mei, azi a mancat doar lapte, altceva nimic.Nu stiu mai sunt copii la fel ca matuca mea sau doar ea e asa...
cfelicia2003
Postat pe 27 August 2009 17:12
nu dispera!!! imi amintesc ca la a mea ii dadeam sticla de lapte infasurata in prosop ca sa nu vada culoarea si avea 4/5 luni, si multe altele ....
cite mese ii dai pe zi de mincare?
Banuiesc ca ii dai si mincare normala.
alinakatt
Postat pe 27 August 2009 17:19
al meu la un an si o luna avea 9 kile fix. si pana la un an si 3 luni aproape a mancat doar san (cu exceptia a vreo 2 luni cand a luat mancarici de legume cu carne, mar cu biscuite, fructe , iaurt etc, pe urma a revenit la "doar san", acum are aproape 2 ani, 11 kile si 2-300g, toate analizele ok (nu are lipsa de nici o substanta: are ci calciu, si fier, glicemia buna, totul ok). daca nu are nici o problema medicala nu te alarma din cauza greutatii. daca ia in greutate mereu si nu da inapoi, daca e vioaie, ochii vii, buzele colorate, nu e palida, nu e apatica, analizele ii ies bine, nu ai de ce sa te ingrijorezi. fiecare copil are ritmul lui.
pinicuta
Postat pe 27 August 2009 17:20
Mai poate fi si caldura de vina si chiar aparitia dintilor
alinakatt
Postat pe 27 August 2009 17:20
Eu am ajuns la concluzia ca fiecare copil are ritmul lui de crestere.Fetita mea a inceput sa manance mult mai bine,desi inca nu renunta la lapte sub nici o forma.Prima masa este pe la 5 dimineata si consta din lapte cu cereale.Trezirea se face in jurul orei 8 si trebuie sa stam pe oala.A doua masa costa in piure de fructe sau taitei cu lapte sau mamaliguta cu branza si smantana.Pe la 1(pranz)mananca ciorbica cu perisoare sau piure de cartofi cu carnita sau supa de legume cu iaurt. Dupa-amiaza piure de fructe sau iaurt de fructe cu biscuiti.Seara nu ne lipseste laptele cu cereale.Dar am observat ca atunci cand ii mai iese cate un dintisor nu vrea decat lapte si apa cu suc de morcovi. Va pupam si sa cresteti mari!!!!
kidz001637
Postat pe 29 August 2009 09:14
salut ! sunt si eu ingrijorata ptr ca nici fetita mea nu mai vrea sa manance de cand i-au iesit dintisorii de sus.Are 9 luni si nu stiu ce sa mai fac sa manance.Ea a mancat chiar bine si acum scuipa tot ce incerc sa ii dau
kidz004084
Postat pe 13 Octombrie 2009 16:49
Nu te ingrijora, o sa inceapa sa manance dupa ce isi da seama ce poate face cu ei (dintisorii ma refer) Da-i in mana colt de paine sau ce crezi tu ca poate sa tina ea singura in manuta.Ai sa vezi ca duce imediat la gura si realizeaza ca-i sunt de mare folos dintisorii.A mea apucase copanul de pui si nu-i mai dadea drumul sub nici o forma Acum ca are deja doua perlute poti sa-i dai si acele cereale (Milupa sau Nestle nu imi aduc aminte) cu bucatele de fructe daca nu gresesc.Noi suntem deja mari am trecut deja de fazele astea, acum lucram la capitolul lingura si furculita .
alinakatt
Postat pe 14 Octombrie 2009 12:31
Asa este.Este o perioada mai dificila pentru copii.Si eu am fost ingrijorata o vreme ca nu mananca,dar cand am fost la control(la 1 an)am constat cu uimire ca medicul a fost ft multumit de ea.I-am spus mica problema cu mancatul dar m-a linistit spunandu-mi ca din dorinta mea de ai fii copilului bine il indop cu mancare.Sa incerc sa-i dau sa manance atunci cand ii este foame(are un plans specific,cel putineu asa stiu ca-i este foame).Este o perioada mai grea pentru ei mai cu seama ca le ies dintii si durerea este la fel de mare ca la noi.Asa ca eu am lasat-o mai moale si fetita mea mananca cam 3 mese solide pe zi si 2 de lapte.Va pupam si sa cresteti mari!!!
kidz001637
Postat pe 14 Octombrie 2009 15:21
multumim pentru incurajare
larisa_ana
Postat pe 14 Octombrie 2009 15:31
Trebuie sa ai multa rabdare cu un copil mic.Dintre toate fiintele de pe acest pamant puiul deom este cel mai greu de crescut!Dar sunt puii nostrii si trebuie sa ai toata rabdarea din lume asa ca eu nu-mi mai fac griji ca fetita mea nu mananca intr-o zi,au si ei zile bune si zile rele dar nu stiu sa ne spuna.A nu manca este modul lor de a spune ca se intampla ceva si nu neaparat rau. Va pupam si sa cresteti mari!!!
kidz001637
Postat pe 16 Octombrie 2009 09:55
bebele meu are 1 an si 1 luna si nu vrea sa manance nimic in afara de san. Are uneori cateva zile cand mananca foarte bine ciorbita si atat.
Nu vrea fructe, nu vrea iaurturi de nici un fel,nimic.
Si daca incerc sa nu ii mai dau san ca sa manance mancare solida, plange pana de invineteste si nu mai are aer. Asa ca mai am putin si ma urc pe perei.
O sa incerc mai intai sa ii fac niste analize ca ma gandesc sa nu fie ceva de natura medicala..
kidz005564
Postat pe 22 Noiembrie 2009 11:51
Draga kidz 005564,am o intrebare pentru tine. Cand ai inceput diversificarea cu mancarica? Eu spre exemplu am inceput sa-i dau banana sau merisor cu biscuite sau banana cu branza prospata la 4 luni si jumatate.Apoi am continuat cu iaurtele si tot asa mai departe bineinteles si cu acordul medicului. Pe mine ma intreba la fiecare revedere ce ii mai dau sa manance sau imi spunea ea ce trebuie sa-i mai dau.Eu am invatat ca fiecare copil are modul lui de crestere si nu trebuie sa ne ingrijoram din orice.Fetita mea la controlulu de 1 an avea 9800g mai mult decat triplu la nastere(am nascut-o cu 3150g).Ea are acum 1 an si 2 luni si atunci cand are ceva nu vrea sa manance,asa ne spun ei ca se intampla ceva si nu neaparat de rau(stiu ca ma repet), sunt niste oameni "mari" in miniatura.Incarca-te cu rabdare si multa bafta si inca ceva nu dispera ai sa vezi ca totul se rezolva!!! Va pupam si sa cresteti mari!
kidz001637
Postat pe 23 Noiembrie 2009 08:54
Si eu ma inscriu in clubul mamicilor cu puradei nemancaciosi. L-am dus la doctor , si mi-a spus sa-l las in pace sa-l asez la masa de 3 ori pe zi, sa-i ofer un singur fel de mancare. Daca vrea sa manance bine, daca nu, sa-l ridic de la masa si pana la masa urmatoare sa nu-i mai dau nimic. Greseala este a noastra,pentru ca l-am alintat peste masura. Desi eu nu am fost de acord niciodata, mama mea ii gatea si 3 feluri la o masa, pana cand Micul Print binevoia sa manance. In plus, intre mese "gusta" biscuiti, pufuleti si alte mici prajiturele. Acum mi-am propus sa ma impun in fata mamei mele , si sa aplic ceea ce mi-a spus medicul. Tineti-mi pumnii stansi , va anunt cand ( nu daca ) am rezultate
Va pup
shinning
shinning
Postat pe 2 Decembrie 2009 14:56
Intr-adevar, fiecare copil are zile bune si zile proaste cu mancarea, plus puseurile de crestere cand papa orice. De exemplu, fetita mea a mancat orice cam 3-4 spt, mai ca papa din 2 in 2 ore ziua (are deja 1 an si 9 luni), iar acum de 4 zile abia dc mai gusta cate ceva. Nu ma alarmez, o las sa-si faca singura programul. Probleme sunt cand copilul refuza sa pape cat de cat normal timp de mai mult de 2-3 spt. Atunci chiar tb vazut dc nu are ceva viermisori sau alte probleme care impiedica si cresterea in greutate si lungime, si mai ales cand chiar plange de durere. Urmariti-i doar cu atentie analizand si modul vostru de viata si apetitul propriu, pt ca uneori aschia nu sare chiar departe de trunchi :)) Multa sanatate la toata lumea!
IriCris
Postat pe 2 Decembrie 2009 16:50
SALINA SUSESI se afla in Timisoara, pe strada Motilor nr. 6 (intre P-ta Sinaia si P-ta Maria)
TEL: 0725 217 077
office@salinasusesi.ro
www.salinasusesi.ro

Salina SUSESI din P-ta Maria (str. Motilor nr. 6) e cea mai moderna din tara. E realizata in parteneriat cu concernul german KoenigsSalz, care a mai construit saline in Germania, Austria, Italia si Spania ( Therme Erding, Thermenhotel Bad Fussing, Therme Loipersdorf, Therme Bad Ischl, Kinderhotel Serfaus etc etc). Salina SUSESI este o investitie realizata la standarde germane, dupa un proiect german, principiul de functionare fiind acelasi cu salinele europene enumerate mai sus.
Peretii si podeaua salinei sant realizati din sare naturala de la salina Praid si din Muntii Himalaya.
O sedinta de terapie dureaza 50 minute.
Este indicata repetarea terapiei de 12 sedinte dupa un interval de circa 5-6 luni.

ORAR Luni-Sambata 10.00-20.00
Duminica doar cu programare
Tel. 0725 217 077 ( pt informatii si programari)
office_salinasusesi_ro
Postat pe 10 Ianuarie 2010 04:42
citiind aici imi dau seama ca nu sunt singura mamica suparata pe bebe ca refuza mancarea,nu vrea nic fructe,nici iaurt si mai nou nici ciorbita si mai are putin si face un anisor.are 9,7kg si mananca lapte matern chiar si noaptea de 2-3 ori.ce ma sfatuiti sa fac pentru a o convinge sa manance?
irina__delly
Postat pe 10 Ianuarie 2010 10:10
am si eu o fetita de 2 ani si am aceeas problema am incercat si eu cu vitamine si nimic , pediatra spune ca asa este felul ei si sai dau pace dar ma igrijorez fiindca e prea putin ce maninca ea intro zi si atunci cu forta, citeodata incerc sai distrag atentia cu cevai jocuri ii dau sa scrie si mai functioneaza....
kidz006371
Postat pe 15 Ianuarie 2010 13:02
si eu am un baietel de 6 luni care nu prea mananca, supita de legume doar asa vreo 60 ml sucul de morcov cu mar cu tipete vreo 30 de ml ,cred ca avem nevoie de multa rabdare
kidz006564
Postat pe 26 Ianuarie 2010 23:52
nu il forta , lasa-l in ritmul lui, organismul stie el mai bine ce sa ceara (la 6 luni e inca mic)
pinicuta
Postat pe 28 Ianuarie 2010 15:01
Si eu am probleme cu fetitza mea.Am fost acum o luna la dr ,dar atunci manca f bine.Acum am incercat sa nu ii mai bag mancarea la blender(are 8 luni si 7,7kg,cam asa...)si nu mai vrea nimic.Fructe nu mi-a mancat niciodata.Traiasca laptele (praf)!
ina_rebeca
Postat pe 8 Februarie 2010 16:17
Buna mamici,baietelul meu are 1 an jumate, manaca 3 mese solide/zi+2 de lapte+suc de fructe. Programul il respectam zilnic desi avem si noi perioade cand nu vrem sa papam la pranz sua nu vrem sa bem suculetul. De nerefuzat e masa de branzica combinata ori cu iaurt ori cu fructe, de preferat banana.Daca nu vrea sa pape legumele de ex. il pacalesc punandu-i putin iaurt in mancarica(eu inca le mixez, dar nu pasta ci mai maricele).Daca vede iaurtul e incantat si gustul acrisor il stimuleaza. La fel faceam si cand am inceput divrsificarea, in biberonul cu supa strecurata puneam 2-3 picaturi de lamaine.
Fructele i le fac suc deobicei, dr sunt momente cand nu vrea si atunci i le mixez cu biscuite/ putina branzica de vaci.Si compotel, sau mere coapte ii mai fac.Dar preferabil sunt sub forma cruda.
Sunt esentilale frunctele, mai ales in acest anotimp vitaminele(in special C) nu tb sa lipseaca. mamici, incercati prin orice metoda sa le dati fructe naturale copilasilor vostrii!
Sanatate multa si pofta buna la pitici!
clementine
Postat pe 10 Februarie 2010 14:17
baietelul meu are 10 luni si nu ma pot plange ca nu mananca. Seara si dimineata bea cate o sticla de lapte.Dimineata de obicei mananca mar cu biscuiti/banane pe la 11 ciorba de legume/carnita/ou fiert cu paine pe la 2-3 iar ceva fructe sau iaurt si pe la 6 mamaliga cu branza/piure si daca mai vrea si seara ceva. Bineinteles ca mai are zile cand e mofturos ca orice copil. Eu am inceput diversificarea de la 3 luni cu suculete si apoi de la 4 luni cu mancarica.
viobregar
Postat pe 14 Februarie 2010 23:26
bv viobregar im iplace de tine foarte bine ai facu tsi ca ii dai copilul sa pape orice asa il inceti si il obisnuiesti cu orice sunt de acor cu tine
anaROBERT
Postat pe 14 Februarie 2010 23:30

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Crese de stat cu program de vara in Iasi 4 De la: ameno 22 Iunie 2010 10:27
hainute bebelusi 1 De la: irinar2010 6 Aprilie 2010 11:01
incurca pronumele "eu" si "tu" 27 De la: pinicuta 17 Mai 2010 13:40
dermatita atopica 6 De la: office_salinasusesi_ro 14 Aprilie 2010 23:31
Fimoza congenitala - operatie sau tratament 30 De la: anaROBERT 30 Martie 2010 03:14
Setari Cookie-uri