infectii urinare

nu stiu daca are infectie urinara, de-abia maine ii duc urina, dar cred ca fetita mea a facut asa ceva. Cel putin simtomatologia asaimi spune. Daca v-ati confruntat cu asa ceva spuneti-mi si mie ce ati facut pana ati aflat rezultatul analizelor, ati intevenit cu ceva pt ai atenua durerile?
kidz000762
Postat pe 12 August 2009 13:35
iti povestes cum sa intimplat la mine.... Fetita mea a fost diagnosticata cu infectie urinara ecoli cind avea 3 luni si ceva.Am inteles ca acea bacterie ECOLI(acum nu mai stiu termeni exact)ar fi luata din maternitate ca sa manifestat doar dupa 3 luni de cind am venit cu ea acas.Inainte nu imi punea nici un semn de intrebare dar de la o zi la alta a inceput sa imi refuze mincarea si sa se deshidrateze.Pasul urmator a fost ca am ajuns de urgenta cu ea la spital in perfuzii.Ii cazuse fontanela, transpira foarte rau,plingea in continuusi mai ales nu vroia sa beie nimic.Am stat cu ea 2 zile in perfuzi si tratament injectabil aproape 2 saptamini.Am avut o perioada de cosmar.Nu ii doresc nimanui sa treaca prin ce am trecut eu. Daca ai banuiele ca ar fi o infectie urinara nu lasa timpul sa treaca si du-o sa-i faci investigatile necesare.Culmea a fost ca m-am dus si la medicul de familie si mi-a zis ca nu are nimic.Binenteles ca dupa toate ce s-au intimplat am schimbat si medicul de familie.La spitalul de pediatrie cred ca ai avea mai multe raspunsur decit de la medicul de familie.Acolo sunt medici specializati si mult mai competenti.Sanatate!
alinakatt
Postat pe 12 August 2009 13:49
kidz 762, ce simptomatologie are mai exact? ii miroase sau arata altfel urina?adica, ce te face sa te gandesti la o infectie urianara? il doare cand urineaza sau de ce? durerile la copilasi se calmeaza (la noi a mers) cu nurofen, el este si antiinflamator. du-i repede-repede analizele si mai ales, cauta un dr bun sa verifice de unde provine infectia (daca e doar un microb luat de pe undeva - de unde si cum?sa nu il ia iara- sau daca nu e altceva ce tine de organismul lui, ca sa poti actiona cat mai devreme pt rezolvarea problemei)
pinicuta
Postat pe 12 August 2009 16:18
din ce oras esti?
pinicuta
Postat pe 12 August 2009 16:18
nu prea ai ce sda faci pana vine rezultatul analizelor, decat sa vb cu un dr bun si daca el iti recomanda ceva anume... in rest, cat mai multe lichide, sa nu il lasi sa faca febra mare, sa nu se deshidrateze, eventual ceai de cozi de cirese sau matase de porumb (astea sunt pt rinichi, stimuleaza urinarea)
pinicuta
Postat pe 12 August 2009 16:20
sunt din Bucureti
Iar in ce priveste infectia, urineaza des si putin, o doare, chiar ii este frica sa mai faca pipi, cred ca o ustura, se contracta toata cand ii vine sa faca pipi si de abia luni iau rzultatul analizelor si e mult drum pana atunci. Azi noapte nu mi-a dormit deloc bine, intr-una spune buba, buba si se tine de pasarica si mai spune nu iu (piu pe limbuta ei). Mama mi-a zis sa ii dau amoxiclav, o lingurita la 12 ore si nurofen, dar e rau ca nu stiu rezultatul analizelor si ma doare sufletul cand vad cum se chinuie.
Daca sti ceva in plus zi-mi si mie
Mercic
kidz000762
Postat pe 14 August 2009 11:50
Si colac peste pupaza, medicul nostru pediatru este in concediu
kidz000762
Postat pe 14 August 2009 11:51
si a vut si mici pusee de temperatura 37,6, 38,1
kidz000762
Postat pe 14 August 2009 11:52
cred ca are o cistita ceva. nu-i da antibiotice pana nu iese antibiograma, pt ca daca nu e medicamentul potrivit pt microbul ei 1) nu omoara microbul si afecteaza doar flora stomacala in mod inutil, si 2) poate devine si imun microbul la alte medicamente inrudite. vreo 3 zile ar tb sa dureze de cand duci pipi pana vine rezultatul analizelor. sa vb neapart cu dr sa vezi care a fost cauza infectiei: daca e un microb care provine de obicei din kk (la fetite se poate "molipsi " usor zona), sau daca e ceva de la gradinita, sau ceva patolgic al organismului ei . pediatri buni (cu care am vindecat noi problemele noastre urinare): rodica lupu- grigore alexandrescu, laura topor (tot de la grigore- ea e chirurg dar da si tratamente medicamentoase, nu te alunga pe motiv ca nu e cazul de operatie), anca draganescu-matei bals


daca ii dai antibiotice pe gurita, va incepe sa faca mai moale si mai des kk, si e bine sa ii dai unul din urmatoarele: ecoflorina, enterolactis, enterol, erceflora duo, biotics baby, pt refacerea florei stomacale / intestinale.
pinicuta
Postat pe 14 August 2009 14:10
eu cand eram copil faceam cistite si exact asa se manifestau, cum ai zis tu: dureri si usturimi nu doar la urinre dar si sesnzatie de urinare cand nu aveam ce sa mai urinez, urinari dese si dureroase, si mama mea imi dadea cate o pastila de biseptol si imi trecea. dar eu nu sunt de acord cu tratamentele administrate fara a consulta un medic. drept dovada si faptul ca desi imi trecea atunci, reaparea mereu dupa o vreme, si tot o pastila de biseptol imi dadea mama si iar se repeta evenimentul. in final nu stie nici ea ce aveam de fapt, care era cauza , si care ar fi fost rezolvarea definitiva...
pinicuta
Postat pe 14 August 2009 14:12
pt temperatura: nurofen (doza scrie pe cutie) dar nu pe nemancate ca irita stomacul. sau panadol (doza scrie pe cutie) poti si fara sa manance. prosop udat cu apa calaie, pe picioare sau pe burtica daca suporta, pana se incalzeste prosopul si apoi il schimbi cu altul la fel. sau sosete ude, in orice caz cat mai dezbracata dar sa nu stea in curent. (astea au fost alte recomandari pe care le-am primit noi cand aveam febra mare)
pinicuta
Postat pe 14 August 2009 14:25
multumesc mult pinicuta pt sfaturi si sper sa iti spun maine ca totul e bine si ca a trecut criza
si eu sunt mare amatoare de astfel de raceli, daca racesc undeva, acolo races la paica cum zice fi-mea
kidz000762
Postat pe 14 August 2009 16:01

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
PLANURI DE STUDII PENTRU COPII 4 De la: kidz006487 30 Ianuarie 2010 00:14
despre sudamina 2 De la: angel_forever 20 August 2010 17:05
PADUCHI 6 De la: garbo_423702 8 Februarie 2016 06:05
EXISTA PISCINA PENTRU BEBELUSI IN CLUJ? 9 De la: albasiero 9 Februarie 2010 13:43
polipii la copii 1 De la: kidz001571 6 Iulie 2009 04:48
Setari Cookie-uri