bebe nu vrea biberon

laptele meu este pe sfarsite si de aceea am incercat sa-i dau si lapte praf bebelusului meu, dar, nu vrea biberonul.Cand il simte in gura tipa rau de tot si il impinge.Am fost la doctor si vinerea trecuta si vinerea asta si bebele meu nu a luat deloc in greutate, nici macar un gram.Sunt disperata, cum sa fac sa accepte biberonul, laptele meu este tot mai putin seara aproape deloc si tipa si la san.
mihaela_dardac
Postat pe 28 Noiembrie 2008 18:07
incearca mai multe feluri de tetina. sau, daca nu suge cateva ore deloc la san, nu ia biberonul de foame?
ruschita
Postat pe 28 Noiembrie 2008 22:22
buna.........si eu am o fetita de 4 luni si seara am inceput sa-i lapte praf pt ca nu mai am suficient lapte.nu am avut nici o problema, bea laptele din biberon fara sa comenteze. dar la ceai am avut aceeasi problema pt ca i-am schimbat tetinele............si cred ca nu-i plac cele noi.are numai anumite tetine care-i plac, restul nici nu vrea sa puna gura pe ele. asa ca incearca sa le schimbi. succes!!!
horobeanu
Postat pe 29 Noiembrie 2008 18:41
si fetita mea de 4 luni a scazut in greutate si se enerva cand sugea piept, atunci mi-am dat seama ca nu mai am lapte destul. am inceput sa-i dau lapte praf sa diversific alimentatia, si surpriza! a inceput sa-si revina. nici ei nu i-a placut biberonul , a avut nevoie de o saptamana de acomodare si acum e bine. incearca sa schimbi tetinele sau laptele praf, copilasul tau e obisnuit cu gustul dulce al laptelui de la san si poate nu-i place laptele pe care l-ai ales, eu stiu ca laptele milupa este mai dulce. totusi sa nu schimbi laptele prea des, insista cu un lapte bun si o sa se obisnuiasaca.
nmihaela
Postat pe 29 Noiembrie 2008 19:11
la inceput al luat nan dar nu i-a placut deloc, acum am luat milumil cand ii dau cu seringa vad ca il inchite cu chiu si vai dar biberon... .I-am luat azi tetine noi ortodentice, ACUM DOAR CE MI LE-A ADUS SOTUL MEU.sUNT CURIOASA DACA AU VREU EFECT!CAT LAPTE PRAF ATI DAT LA INCEPUT/?MAI PUTIN? MA GANDESC CA-I MAI GRAS SI SA NU-I FACA RAU!
mihaela_dardac
Postat pe 29 Noiembrie 2008 19:46
respecta indicatiile de pe cutie pentru concentratiile de lapte. rau ii face daca+l faci mai diluat sau mai concentrat decat scrie pe cutie!!!! teoretic laptele praf are compozitie asemanatoare cu laptelui de mama in toate privintele, nu se pune problema ca e mai gras.
a1_23
Postat pe 30 Noiembrie 2008 00:20
mihaela , eu zic sa-i dai lui bebe sa pape atat cat vrea el, normal la 3 luni ar trebuii sa pape in jur de 150 ml la o masa, dar nu e o regula, poate sa pape mai mult sau mai putin depinde de cat de des papa el. o sa vezi ca uneori prepari lapte si puiul tau eduard vrea mai mult , alteori o sa arunci laptele ca.......nu mai vrea .sa nu-i dai laptele de la o masa la alta daca trece mai mult de 1-2h.
nmihaela
Postat pe 30 Noiembrie 2008 17:52
150?
zilele astea nu a mancat mai deoc
eu nu mai am mult lapte si biberon nu vrea, tipa numai cand il vede.sunt disperata. nu stiu ce sa-i fac. respect toate instructiunile si degeaba.
mihaela_dardac
Postat pe 30 Noiembrie 2008 18:24
buna....

fetita mea are 4 luni si 2 sapt mananca la o masa 60-70 ml de lapte si numai un singur san. asa e de cand s-a nascut. seara ii fac lapte praf 120 ml, pt ca nu mai am sufucient lapte si foarte rar il bea tot.

are 7kg si vad ca a luat si ia foarte bine in greutate.

150??? si mie mi se pare cam mult.

horobeanu
Postat pe 1 Decembrie 2008 16:44
nu mi se pare mult 150 ml pt ca fetita mea a mancat si 190, de-asta zic ca e in functie de intervalul de timp dintre mese.eduard o sa se invete si cu laptele praf, probabil are nevoie de mai mult timp, si eu m-am chinuit o saptamana cu fetita.dar baietelul tau bea ceai sau suc (daca i-ai facut pana acum) cu biberonul?
nmihaela
Postat pe 1 Decembrie 2008 18:07
Si eu am avut probleme cu acceptarea biberonului. Am incercat nu stiu cate feluri de tetine, de sticle si de formule! Nu i-a placut milumil. Apoi am aflat ca are si prea mult zahar si ingrasa. Nici Nan nu i-a placut. Surpriza a venit de la Similac! Am constatat ca are gust apropiat de laptele meu. L-a vrut din prima. Vezi ca exista si Similac imbogatit cu fier. E mai bun pt bebei, ca si asa le lipseste mereu fierul.
Sa stii ca da roade sa te faci ca mananci tu biberon, chiar daca nu-ti vine a crede!

Daca vreti sa va mai relaxati cititi si votati poezia noastra pt Mos Craciun http://www.piciulici.ro/concurs/participant/Mihaela-Zouridakis-644.html
Pupici
manuKa
Postat pe 3 Decembrie 2008 02:12
azi a mancat fara sa planga 90 de lapte praf din biberon.nu-mi venea sa cred imi era frica si sa ma misc sa nu se razgandeasca.am ramas la milumil.nu are zahar.este dulce de la lactoza.
mihaela_dardac
Postat pe 3 Decembrie 2008 16:22
foarte bine, eduard incepe sa se obisnuiasca, ca doar nu rabda el foame . milumil e f bun si iata cum ti-am zis se poate sa-i placa mai dulce, si intr-adevar e dulce de la lactoza. si maria, fetita mea manca mai putin la inceput, sa vezi ce o sa te miri cand o sa vezi ca bebe o sa pape 120-150, ca nu este mult
nmihaela
Postat pe 3 Decembrie 2008 19:29
Buna noi avem 3luni si jumatate inca papam doar san si nu ne place deloc suzeta sau biberon,noaptea mananca bine se trezeste pe la 1 papa ,apoi la 4 si dim la 8.Ziua in schimb tontoneste de cate ori are chef fara un progam si tot am impresia ca nu se satura .Pe biberonul cu lapte nu pune gura iar ceai numai 2-3guri de sete,astept o parere va pipicim!!!
bia1984
Postat pe 6 Decembrie 2008 08:59
buna noi avem aproape 6 luni cu toate ca aminceput sa mancam din biberon(am fost f. mici 1550g} cand am dat de gustul tatucii nu am mai vrut biberon.eu ii dau fetitei mele de la 4 luni ceai,sucuri, supita cu lingurita si ne descurcam destul de bine.Bia nu-ti face griji ca nu vrea biberonul nici suzeta eu cred ca e mai bine ca le refuza am citit si pediatra mi-a spus si ea ca suzeta deformeaza gingiile si pe viitor ar avea probleme cu dantura,Poate e mai bine asa pentru ei.Sa cresteti mari
cozma
Postat pe 7 Decembrie 2008 13:58
buna. bia, andrei sa stii ca numai san a mancat de cand s-a nascut si pana la 1 an si 3 luni (adica fara biberoane, decat cand avea 2 luni si eram in spital i-au dat biberon dar pe urma am revenit la san). Sugea cand voia el (adica mai mereu: din ora-n ora sau si la juma de ora chiar), si a luat f bine in greutate, nu a luat nici un virus nimic, e bine sanatos, i-a mers excelent fara biberon si fara suzeta asa ca nu-ti face griji. La 6-7 luni am inceput diversificarea (mancare gatita adica, nu lapte praf ) cum ne-a zis pediatrul, si acum la 1 an si 3 luni l-am intarcat si e totul ok.
ruschita
Postat pe 8 Decembrie 2008 12:48
Multumim de sfaturi ,sa crestem MARI!!!!
bia1984
Postat pe 9 Decembrie 2008 14:57
Te gandesti la vacanta?
w w w.taberelemele . ro
haihui
Postat pe 6 Mai 2009 18:56
aha..deci in tabara va vrea bb biberon
pinicuta
Postat pe 6 Mai 2009 18:57
mai stii daca-i vede pe altii mai mari cu biberon poate vrea si el acum e la moda sa mergi cu biberonul in ghiozdan
SEBY1YEAR
Postat pe 25 Iunie 2009 13:54
al meu niciodata nu a vrut biberoane,nici tetina sau suzeta....noroc ca am avut lapte si lam alaptat....si am si in ziua de azi....el isi suge degetul....cand era mai mic nu puteam nici cum sai dau ceai ca nu suporta nici un biberon.am incercat sa le schimb,dar nici asa na mers,la 4luni jumate am incercat sai dau suc de mere si il scuipa...deabea la 5luni a inceput sa manance si el alceva in afara de lapte...noroc ca am tot timpu lapte la san...si nu am avut probleme sa raman fara...
scolaritzas
Postat pe 9 Ianuarie 2010 22:08
Printesa mea nici acum la 8 luni nu vrea sa ia biberonul eu ii dau san ia cand trebuie sa ii dau altceva decat lapte ii dau din paharut . Oricat am incercat nu am reusit sa o fac sa bea din biberon .Am incercat tot felul de tetine si silicon si latex si rotunde si ....... de toate ...este foarte hotarata NU VREA BIBERON.spre disperarea lui mami
cory_emy
Postat pe 9 Ianuarie 2010 23:47
numai intra nimeni pe acest topic? acum avem 10 luni si tot nu vre bibe deci voi cum ati facut ?
cory_emy
Postat pe 14 Martie 2010 18:31
cory_emy poti sa vezi partea buna a lucrurilor,daca nu vrea biberonul si bea din canuta inseamna ca tu nu trebuia sa te mai chinui sa scapi de biberon.Eu zic sa nu mai incerci sa-i bagi biberonul,ca dupaia iti v-a fi greu sa-l scoti.E f bine ca bea din canuta.
bau
Postat pe 14 Martie 2010 18:41
nici sebi nu a vrut biberon dar nici nu m-am stresat prea tare atata timp cat bea din pahar mi se pare ok el a supt pana la 1 an si jumatate iar apa a vrut din pahar de pe la 7 luni asa ca am scapat de o munca in plus sterilizatul biberoanelor
SEBY1YEAR
Postat pe 16 Martie 2010 14:23
aveti dreptate ! este f bine ca bea deja din canita dar eu as fi vrut sa ii dau seara la culcare lapte formula pentru ca am impresia ca nu se mai satura seara cu tzitzi ptr ca se trezeste din doua in doua ore sa pape tzitzi si ma gandeam ca poate as putea sa scap de asta oferindu-i un biberon de lapte , se pare insa ca nu am cum asa ca m-am resemnat!
cory_emy
Postat pe 16 Martie 2010 14:48
pana la urma ce nu-i place laptele formula sau biberonul ca nu am inteles exact
SEBY1YEAR
Postat pe 16 Martie 2010 14:53
buna am 2 fetite iar ce mica are 5luni pana acum a papat doar san iar acum as vrea sa-i dau puti ceiuc ,suculet,am incercat cu beberonul dar numa il tine in gurita iar ceiucul care i ajunge in gurita il scuipa afara,am inceput de 2 zile doar,ar trebuii sa mai am rabdare?vreau sa precizez ca prima fetita a papat lapte praf de la inceput as dorii niste sfaturi multumesc
kidz005563
Postat pe 16 Aprilie 2010 10:39
incearca cu lingurita.
bau
Postat pe 16 Aprilie 2010 10:47
sunt niste canite speciale pentru sugari incearca cu asa ceva,sau insista cu biberonul pana o vei invata daca nu da-i cu lingurita mai bine sa nu se obisnuiasca apoi cu biberonul si sa nu mai traga de la san cum am patit eu
anaROBERT
Postat pe 17 Aprilie 2010 13:38

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
s-a inchis fontanela 4 De la: antoaneta 23 Iulie 2009 21:03
A nascut cineva la Municipal cu doctorita danilceac ALA?? 4 De la: kidz005894 8 Decembrie 2009 17:10
mame de ingerasi 4 De la: stefystefy 26 Februarie 2010 12:13
oglinda pt fina. 5 De la: bianca4you 11 Februarie 2010 17:38
atacuri de panica , anxietate , terapie 8 De la: garbo_412818 17 Decembrie 2016 19:55
Setari Cookie-uri