baietelul meu nu mai vrea sa manance!

Buna ziua, dragi mamici!cineva avea o carticica cu feluri de mancare pentru cei mici.Va rog sa ma ajutati si pe mine, fiindca baietelul meu de 2 ani jumatate nu prea mai vrea sa manance.Acum merge si la gradinita si cred ca este inca, in perioada de stres de schimbare in viata lui, dar totusi... as vrea din nou sa manance bine, cum manca inainte.Va multumesc anticipat si multa sanatate la toate lumea!
ramona_andronic
Postat pe 17 Noiembrie 2008 15:44
buna...........

daca imi dai adresa de mail iti pot trimite eu carti cu retete.

din pacate nu stiu ce sfat sa-ti dau ca eu am o fetita de doar........4 luni..

te pup
horobeanu
Postat pe 18 Noiembrie 2008 21:29
Buna!
O mamica tocmai mi-a trimis o carte cu bucate pt cei mici, dar iti multumesc.Sa-ti traiasca fetita si sa fiti sanatoase!Si crestere usoara, caci e mare lucru!
ramona_andronic
Postat pe 19 Noiembrie 2008 19:17
daca nu vrea ori e suficient cat a mancat inainte ori ceva ii taie pfta
poti inceca sa-i dai vitamine naturale sub forma unui gem flavon kids
eu l-am comandat din Ungaria daca vrei pot sa te ajut tel 0744773750;e-mail evaszakacs@yahoo.com
gabitza_popa
Postat pe 20 Noiembrie 2008 08:23
bebelusul meu de 3 luni ( hranit numai la san) de o saptamana nu mai vrea sa manance.Cand se apropie de san, nici macar nu pune gura pe el si incepe sa planga fff tare, si nu stiu de ce.Mananca doar cand se trezeste din somn si este f somnoros.Am incercat azi sa-i dau lapte praf dar nici nu a vrut sa puna gura .Nu stiu ce sa ma mai fac.Imi este frica sa nu slabeasca.Mananca f rar, si nu am mai auzit pana acum la nimeni sa nu vrea copilul san, mai ales ca pana acum era f pofticios.
mihaela_dardac
Postat pe 25 Noiembrie 2008 16:52
cu dr ai vb? da-ne mai multe detalii:are ceva afte prin gurita (poate il doare ceva), sau ti-ai schimbat tu alimntatia, poate nu mai are lapele tau acelasi gust? de foame plange? adica foame i-ar fi? laptele praf presupun ca i-l dai din biberon, e normal sa nu accepte biberonul imediat daca a fost alaptat exclusiv la san pana acuma. Fa-i si niste analize ceva, scaun, urina, poate are vreo infectie care ii taie pofta de mancare. in rest e vesel, vioi, altceva bea? (apa, suc de morcov, supa de morcov, nu stiu, ceva) face febra, varsa, cum se manifesta in rest? Tu esti cumva pe ciclu?poate are laptele alt gust din cauza asta...
ruschita
Postat pe 25 Noiembrie 2008 23:09
am fost la doctor binenteles, m-am gandit ca are rosu in gat, dar nu are, este perfect sanatos.,De aceea sunt bulversata.Mi-a spus ca sa-r putea sa se comporte asa din cauza alimentatiei mele, poate am mancat ceva ce nu i-a placut.Dar eu sustin ca nu mi-am schimbat deloc alimentatia, incerc sa mananc f corect sa nu-l afecteze deloc pe el.Chiar nu stiu ce se intampla!El cu biberonul a mai mancat si l-a aceeptat, dar doar cand am avut in el lapte matern, laptele praf nu-l accepta deloc.
mihaela_dardac
Postat pe 26 Noiembrie 2008 17:58
Dragi mamici. iar am o problema cu Calin.E a treia oara cand raceste puternic din septembrie pana acum, adica de cand merge la gradi, si iar primeste antibiotic.Doctorita nu voia sa ii de, dar are un inceput de bronsita.Ce ma fac eu cu el?
ramona_andronic
Postat pe 26 Noiembrie 2008 18:11
si fetita mea receste tot la fel de des, chiar mai des, din 2 in 2 saptamani luam antibiotic, am incercat tot felul de chestii, acum facem un tratament homeopat, dar pe parcurs se poate spune daca mai receste, si vreau sa mai incerc si pe cale naturista. pentru moment nul mai du la gradi, k de acolo raceste, dul dupa ce esti tu convinsa k ia trecut. numai bine.noi suntem din craiova
porty
Postat pe 28 Noiembrie 2008 15:08
Mihaela_dardac, e cumva vaccinat recent bebe-ul? daca da, paote fi si asta o cauza ca nu manaca, indiferent de ce vaccin i-ai facut. Daca zici ca nici macar nu pune gura pe san si incepe plansul, inseamna ca nu e de la laptele tau (pe care de altfel nici nu-l gusta si incepe plansul..). Daca ai fi zis ca suge un pic si apoi incepe agitatia, as fi zis ca are bebe un reflux gastro-esofagian.
a1_23
Postat pe 28 Noiembrie 2008 23:25
ramona_andronic, la copii ce merg la gradi e normal sa faca si 8 raceli pe an. asa ecu mersul in colectivitate. Daca ai posibilitatea e bine sa-l tii acasa cam 3 saptamani dupa o bronsita sau pneumonie pentru ca atat ii ia mucoasei bronsice sa se refaca si deci sa fie mai "rezistenta".
a1_23
Postat pe 28 Noiembrie 2008 23:31
are 1 lina si 1 sapt de la ultimul vaccin.Cred ca se agita la san ca nu mai e asa se mult lapte, zic eu.
mihaela_dardac
Postat pe 29 Noiembrie 2008 19:57
Si bebele meu pe la 4 luni facea la fel cand il puneam la san: plangea, se agita si nu intelegeam de ce. Intr-adevar cantitatea de lapte scazuse dar nu pot spune ca sigur era din aceasta cauza pentru ca uneori nici nu sugea si incepea sa planga cand simtea sanul. Te sfatuiesc sa ii lasi mai mult de 3 ore intre mese (dar nu mai mult de 4 ore jumate-5) si sa vezi cum se comporta. Poate vrea sa isi schimbe programul de masa. La al meu asta a fost pana la urma. Oricum.. daca crezi ca laptele ar fi problema te sfatuiesc sa consumi mai multe lichide: apa, ceai, lapte, sucuri naturale. Eu mi-am crescut cantitatea de lapte cu suc de morcov+mar spre exemplu.
cami_petrean
Postat pe 1 Decembrie 2008 09:54
BUNA!!!!!AM VENIT SI NOI SA FIM PRIETENII VOSTRI!!!!!NE ACCEPTATI???
misaviz
Postat pe 2 Decembrie 2008 15:23
buna, mamicilor!calin a facut febra
si toata noaptea m-am chinuit cu el.de la nurofen sirop i-a scazut numai putin, i-am facut frectie, dar tot nu ii scade deloc febra.nasul ii curge tare putin, nu tuseste, dar acum se face aproape amiaza si inca mai are febra.nu am mai intalnit asa ceva la el sau la alti copii, sa nu ii scada febra de tot. CINE STIE CE SE INTAMPLA? AJUTOR! seara vine doctorul la noi, nu vreau sa il scot afara, dar nu am rabdare si sunt ingrijorata.
ramona_andronic
Postat pe 5 Decembrie 2008 11:37
da-i si paracetamol sirop sau supozitoare, dar ai grija la doza, nu mai mult de 50 mg pe kilogram pe zi.
se poate da si paracetamol si nurofen daca febra nu scade doar cu unul din acestea.
febra la copii inseamna peste 38 de grade intrarectal.
a1_23
Postat pe 5 Decembrie 2008 15:41
i-am dat la inceput sirop nurofen si nu a avut efect.apoi i-am dat supozitoare eferalgan si frectie cu otet indoit cu apa, jumate la jumate.si a fost mai bine un timp.a venit dr. la noi si are rosu in gat tare.se ridica repede la 39.mai jos de 37 nu.ce sa ii mai fac?cine mai stie alte remedii?

ramona_andronic
Postat pe 6 Decembrie 2008 17:57
dar de ce vrei neaparat sub 37? temperatura normala e sub 38 de grade intrarectal. daca nu-i scade nici cu combinatie de nurofen si paracetamol, poti sa-i infasori corpul cu un prosop cu apa calduta (35-36 de grade) si-l tii minim 1 minut pana-i scade febra. Otetul nu scade el febra, efectul e de fapt de la apa cu temperatura mai mica decat are copilul febra.
a1_23
Postat pe 7 Decembrie 2008 00:39
baietelului meu pediatrul ia prescris MEXALEN contine paracetamol si is face efectul foarte repede. Nu stiu daca in tara se gaseste.Si eric a tinut-o cu febra 2 zile, tot ii urca si ii cobora, dar dupa 2 supozitori nu mai avea febra. Si inca ceva nu-l imbraca gros, lasa-l doar in body si pantalonasi sau un stampler, inveleste-l doar cu o paturica. Si noi avem probleme cu mancarea. Eric tocmai a fost operat si de cand i-au scos sonda din nasuc se joaca cu sticluta. Ma chinui sa-i dau sa manance . Mi-e frica sa nu slabeasca. Oricum e mititel ( are doar 3 kg ). Are cineva un sfat pentru mine. Sunt DISPERATA
ihgalis_anaderol
Postat pe 7 Decembrie 2008 12:56
buna seara am si eu mici probleme cu printesa mea de 5 luni .am avut rosu in gat acum 3 zile si acuma ia trecut si nu mai vrea sa manace laptele plange cand ii bag biberonul in gura si sta nemincata de la 13 pana la ora 18 si tot nu vrea sa manice va rog dati-mi si mie un sfat astept raspunsurile voastre . VA MULTUMESC
mari_tudor_24
Postat pe 20 Februarie 2009 18:39
buna mamici! bebe meu de 10 luni nu mai vrea sa manance deloc...inca mai papam la san si atat...inainte manca mai bine..de fapt tot ce-i dadeam manca...insa de la o vreme nu mai vrea nimic decat san!...si imi pare rau ptr ca ii preg tot felul de mancarici....si tot nu papa!!!!...aaaa daca ii dau fructe(piureuri/suc/sau chiar intregi) le mananca dar sa manance el o mancarica...nu...intoarce capul si nu vrea...!aveti vreo idee cum sa-l fac sa manance!
Mamylena
Postat pe 21 Februarie 2009 12:42
Poate ii cresc dintisorii...ai verificat? E normal sa nu aiba pofta de mancare in perioada cand ii ies dintisorii.
anflo
Postat pe 21 Februarie 2009 12:45
seby si pe baietelul meu tot sebi il cheama mai intai verifica daca nu are vreo problema cu dintisorii sau mai stiu eu ce....gatutul sau poate chiar nu-i place gustul mancarii incearca mai multe combinatii de legume noi nu avem decat 9 luni de fapt peste 6 zile ii implinim.
SEBY1YEAR
Postat pe 21 Februarie 2009 12:52
zici ca mananca piureuri/suc pai fa-i si mancarica piure sau mai subtire ca un suculet si sebi mai are chestii din astea dimineata mananca pasat mai mare ca vrea sa mestece el iar dupa amiaza cred ca e mai obosit vrea pasat mai bine doar sa inghita
SEBY1YEAR
Postat pe 21 Februarie 2009 12:55
buna, mamicilor....am un baietel de 10 luni si jumatate si de aproximativ 2 saptamani nu mai vrea sa manance, a inceput sa refufe supa, dupa care treptat tot ce inseamna macare cu lingurita. nu mai vrea nici banana si iaurt, alimente dupa care era inebunit. nu stiu ce trucuri sa mai folosesc ca sa-l determin sa manance. vrea doar ce poate lua singur cu mana lui, adica paine si biscuiti... sunt disperata, pentru ca a inceput sa slabeasca.
kidz007846
Postat pe 26 Aprilie 2010 16:58
lasa-l sa manance el cu lingurita. fa-i mancarea mai groasa ca sa nu ii cada din lingura si incurajeaza-l sa manance el cu manuta lui. da-i fructe, legume crude sa le tina in mana sa manance, cas, paine, pune-l sa inmoaie el biscuitele in iaurt si sa muste din el asa, arata-i cum, mananca si tu cu el sa te imite.
pinicuta
Postat pe 26 Aprilie 2010 17:10
AM UN BAIETEL DE PATRU ANI SI NOUA LUNI DE CEVA TIMP NU ARE POFTA DE MANCARE REFUZA SA MANANCE SPUNE CA NU II ESTE FOAME CE SA FAC IA-M LUAT TOT FELUL DE VITAMINE DE POFTA DE MANCARE DAR CU NICI UN REZULTAT SPECIFIC BEA IAURTELE ACTIMEL CRED CA TREBUIESC DENSFIINTATE
VA MULTUMESC
garbo_2189
Postat pe 18 Aprilie 2012 22:01
buna fetele.am si eu o problema,si daca se poate sa imi dati un sfat pt k e primul meu copil........am o fetita de2 luni,iar de 2 zile nu vrea sa mai manance(adik mananca,dar foarte putin),cand se apropie de san,plange de nu ma mai inteleg cu ea,iar biberonul nu il accepta sub nici o forma,
garbo_2688
Postat pe 5 Mai 2012 14:17
si cum ai vrea "sa te intelegi cu ea" la doua luni?
Incearca sa ii dai ceiut anticolici... poate o doare burtica. Nu e obisnuita cu bibe, daca se obisnuieste nu o sa mai vrea san deloc.
quasaria
Postat pe 5 Mai 2012 15:01

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
infectii urinare 12 De la: kidz000762 14 August 2009 16:01
Ce este important in alegerea unei gradinite? 1 De la: Buburuza_kidz 5 Ianuarie 2011 16:33
Alergic la piscaturile de tantari 4 De la: Ciresica 12 Iulie 2010 05:32
Baiatul meu vorbeste sasait 8 De la: garbo_379963 22 August 2013 16:10
Mamici din orasul Constanta 148 De la: office_salinasusesi_ro 29 Aprilie 2010 16:40
Setari Cookie-uri