kinetoterapie

buna! baietelul meu are 3 luni si doctora pediatra m-a trimis la neurologie remarcand o usoara intarziere in dezvoltare. adica cand sta pe burtica nu-si ridica capul. eu nu l-am tinut prea mult pe burtica (max. 10 min. pe zi). acum am ajuns la kinetoterapeut unde face niste exercitii usoare. nu-i place deloc si plange mult in timpul sedintei si dupa sedinta e nervos, agitat si speriat. aproape ca-mi vine sa renunt la kinetoterapie. el e un copil linistit, cuminte, plange putin si doar cu motiv (foame, sete, e murdar). poate ma sfatuiti ce sa fac. e chiar asa grav ca nu ridica capul la 3 luni?
laura21
Postat pe 26 Noiembrie 2009 00:38
Buna dimineata, si noi am trecut prin asa ceva adica baietelul meu a avut o intarziere de dezvoltare si am facut kinetoterapie de la 2 luni pana la 9 cam doua saptamani pe luna.In legatura cu faptul ca nu isi ridica capul poate sunt mamici care spun ca fiecare copil are ritmul lui de dezvoltare ,dar eu sunt de parere ca daca pediatrul ti a recomandat sa faci gimnastica sa nu renunti .Si baietelul meu plangea la inceput ..nu prea stiu ei de ce trebuie sa faca miscarile acelea ..dar pe parcurs a inceput sa i placa acum depinde si de kinetoterapeut.Noi am facut si acasa dar si la spital ,iar in vara cand am fost plecati din Bucuresti am facut la un cabinet unde sincer a plans tot timpul si nici mie nu prea imi placea de cel cu care facea gimnastica dar nu am renuntat .Unde face-ti ? cu cine? Daca doresti iti pot reomanda doua persoane NEMAIPOMENITE care sincer se poarta minunat cu bebe 9eu asta am cautat in primul rand si care din punctul meu de vedere datorita lor baietelul meu este acum 100% in regula
amelia_kidz
Postat pe 26 Noiembrie 2009 10:37
La fel zic si eu daca v-a trimis medicul stie el mai bine ce si cum. Asa ca mergeti linistiti mai departe oricum e spre binele copilului...ar mai fi o chestiune daca puiutul tau nu socializeaza bine cu kinetoterapeutul poti sa te interesezi de altul vorba aceea mai sunt si persoane care nu-ti plac chiar daca acea persoana nu ti-a facut nimic.Tie nu ti s-a intamplat niciodata?
SEBY1YEAR
Postat pe 26 Noiembrie 2009 10:57
buna!
multumesc de sfaturi. n-o sa renunt. am sa incerc sa caut alt kinetoterapeut. deocamdata faceam la un cabinet privat de pe str. 13 septembrie, in bucuresti. dar daca nu se obisnuieste, am sa mai incerc si alt cabinet. am cautat pe net si se pare ca sunt o gramada. sunt inclusiv kinetoterapeuti care vin la domiciliu. asa ca avem solutii. strage mami din dinti si mergem mai departe. si multumim de incurajari. chiar nu stiam ce sa fac.
laura21
Postat pe 26 Noiembrie 2009 17:46
si da! daca-mi puteti recomanda alti medici sunt foarte dispusa sa incerc. multumim.
laura21
Postat pe 26 Noiembrie 2009 17:49
Buna, noi am facut la spital in spate la Budimex la institutul de recuperare Robanescu ..parca asa se chema ..aici am mers cu trimitere de la doctorul de familie , iar doamna doctor Mares ne facea internarea ambulatorie pentru ca eram din Bucuresti ,doua saptamani pe luna (atat subventioneaza statul) . Iar ca kinetoterapeut in spital am lucrat cu MONICA ,iar acasa cu FABIAN ..care since se poarta minunat cu copii ..in general nu numai cu al meu.Eu l-am vazut si la spital cum lucreaza dar si acasa asa ca daca ai cum cu el iti recomand sa faci(0722125201).Vorbeste cu doctorul sa ti dea o trimitere sa faci in spital recuperarea ,este mai bine asa pentru ca faci doua saptamani ( fara plata) iar apoi daca mai vrei poti face si acasa .Noi asa am facut pentru ca era mai bine cu banii ..iar Fabian vine acasa ..isi face programul in functie de bebe ...Oricum nu te speria (eu am avut zile cand mergeam la spital si plangeam impreuna cu copilul ....) bebelusul se va invata ,o sa inceapa sa i placa .. Mie mi s a spus sa ii fac si eu acasa ..am luat chiar si o mingie mare pe care facea el acolo dar recunosc ca faceam 5 minute si nu aveam atata rabdare.Acum cu migiuta ..doar sarim pe ea ..altceva nu.Sanatate multa si sa ne spui ce mai face micuta ta
amelia_kidz
Postat pe 26 Noiembrie 2009 22:48
Scuze, acum am vazut ..este baietel ..
amelia_kidz
Postat pe 27 Noiembrie 2009 17:08
draga amelia,
am facut deja 6 sedinte si e din ce in ce mai rau. sunt disperata si nu stiu cat mai rezist. o sa-l sun pe kinetoterapeutul pe care mi l-ai recomandat. o sa incerc si asa. nu inteleg de ce Alex nu se obisnuieste, dar crede-ma ca am ajuns la capatul puterilor. nu pot sa-l vad cum plange 60 min. incontinuu. plus ca remarc ca incet incet isi schimba comportamentul. Alex era un copil cuminte, care putea fi lasat singurel in scaunelul lui cu jucariile ore intregi si gangurea acolo fericit. zambea mult... acum? nu se mai desprinde de mine. nu mai vrea sa stea nici cu bunica. plange daca nu ma vede, vrea in brate!!! nu mai spun ca vomita si se "tanguieste" toata ziua dupa aceste sedinte. eu nu mi-am lasat copilul sa planga niciodata, are 4 luni acum, isi tine capul cu tot corpul daca sta pe burta, sta in fund sprijinit, trage de manute sa se ridice. si ele ma cheama incontinuu de 3 ori pe saptamana, desi e evident ca dupa 6 sedinte a progresat mult. ce sa fac? nu sunt pregatita sa renunt de tot, dar vreau si alta parere. crezi ca Fabian e in masura sa-mi spuna cum stau lucrurile cu Alex? crede-ma nu mai pot...
laura21
Postat pe 6 Decembrie 2009 00:05
Buna. ssa stii ca am trecut exact prin ce treci tu acum ...si eu aveamzile in care sincer ..".imi venea sa mi iau campii", cred ca intr o luna am ajun sa slabesc 10kg...si stres si cearta cu toata lumea inclusiv cu sotul ..Dar pana la urma ..atunci cand eu m am linistit s a linistit si vladut..Ti am spus ca si el plangea fff mult la inceput ...Si eu la fel nu l am lasat niciodata sa planga ..ba chiar nici singur nu l am lasat ,eu toata ziua am stat cu el si doar seara mai faceam treaba (sotul lucra in alt oras ).Acum noi la spital faceam 30 de minute de kinetoterapie si 30 de ergoterapie...Cine ti a spus sa faci o ora kineto?? Mie mi se pare cam mult pentru el..este mititel si este normal sa nu reziste atat ..oboseste Iar in legatura cu Fabian mie omul asta mi se pare minunat..
sincer si stie sa atraga copilul ...sa nu se sperie ..Iar el de exemplu (noi am facut recuperare de la o luna pana la 9 luni) ,mi a spus in ultima perioada ..ca nu mai este nevoie ..ca nu ii face rau ..dar ca copilul a recuperat ,in conditiile in care avea tot interesul sa mai fac ..ca lua bani.EU NU LAM PUS IN FUNDULET ..PANA LA 8 LUNI CU TOATE CA CRED CA PUTEA...defapt am urmat toate indicatiile ce mi le au spus monica si fabian..mici in premergator nu l am pus ..nici acum ..il folosim doar pe post de masa de mancat si atat ,iar vlad se ridica singur in fund ..in piceoare ..merge tinut de maini .. merge pe marginea patului.O sa vezi ca ei(cel putin kinetoterapeutii cu care am lucrat noi)..nu recomanda nimic care sa l grabeasca pe copil.M am intins ..deci ..sunt sigura ca fabian sau monica sunt in masura sa ti spuna ..cat de grav este si cat trebuie sa faci recuperare.De regula se face pana incepe copilul sa nearga in piceoare ..dar acum depinde de problema lui .O zi buna si daca mai este ceva sa mi spui ..sa dea Domnul sa se obijnuiasca sau si mai bine sa nu fie nevoie sa face ti mult timp.
amelia_kidz
Postat pe 7 Decembrie 2009 12:33
Hello!
Ma bag si eu in vorba :). Cunosc si eu o kinetoterapeuta foarte buna, careia chiar ii plac copiii. O cheama Irina Lungeanu iar tel ei este 0746.212.007. Ii poti spune ca stii de ea de la Cristina Arghirescu. Tipa vine si acasa iar eu ti-o recomand cu mare caldura, mai ales ca lucreaza si cu copii cu nevoi speciale, gen autisti.
Intr-adevar, cum zice si Amelia ca i s-a recomandat, copiii nu trebuie fortati sa faca ceva inainte de vreme, pt ca poti dauna serios sanatatii lor: nu-l forta sa stea in fundulet singur, mai ales dc vezi ca incepe sa planga- asta poate denota de fapt o durere; nu-l forta sa inceapa sa mearga si in nici un caz nu folosi premergator pt ca mai tarziu va avea probleme cu soldurile. Fetita mea a fost prematura si a inceput destul de tarziu aceste etape, dar ce vreau sa-ti zic este ca a stat in picioare singura, spijinita de mobila in ianuarie 2009, a mers abia pe 21.05.2009 singura cam max 2 metri, iar in casa a inceput sa mearga perfect singura, fara frica abia pe 8.09.2009. DEci, precum vezi, i-a luat destul aventura mersului, dar nu am fortat-o cu toate ca ma apucau o mie de nervi vazand ca o tin o vara intreaga cu hamul cand alti copii incep intr-o luna sa mearga singuri.
Deci multa sanatate si capul sus! ai incredere in tine, fii vesela si copilul va inflori alaturi de tine!
IriCris
Postat pe 7 Decembrie 2009 14:55
multumesc pentru raspunsuri. eu nu vreau sa-l fortez sa faca nimic, dar mi se pare ca acolo il cam forteaza. de-asta sunt asa necejita. eu nu l-am fortat sa stea nici pe burtica si acum ma invinuiesc ca n-am facut-o si ca Alex a ajuns sa sufere acum atat. de discutii cu sotul nici nu mai vreau sa spun nimic. in toata problema asta sunt singura. ma duc singura cu Alex la sedinte de kinetoterapie, ma descurc singura cu el si dupa aceea cand plange mult. parca nici mancarea nu-i mai ajunge. bea 150 ml. si apoi mai trebuie sa-i dau putin ceai ca sa nu planga de foame (cred). as da orice sa nu fim in situatia asta.
cred ca o sa-i sun pe amandoi kinetoterapeutii recomandati de voi. nici nu stiu ce sa mai fac...
oricum multumesc de raspunsuri, cat si de incurajari.
de 3 ori pe saptamana cate-o ora ne-a recomandat chiar kinetoterapeuta care face cu el. de fapt de-asta sunt cam in dubiu. mi-e frica sa nu fie "criza" si pe la ei si eu sa-mi chinui copilul inutil. ma gandeam, nu sa renunt, dar macar sa mai raresc. macar 2 sedinte pe saptamana. asa o sa am si eu liniste si el n-o sa mai sufere atat.
medicul pediatru, am fost azi la ea sa ma plang, mi-a spus ca nu sunt necesare 3 sedinte, dar ce sa faca ea daca asa mi s-a recomandat?? si ca sa-i dau nurofen de durere in fiecare seara. ca-l doare tot corpul. asta puteam sa spun si eu ca-l doare, ca doar vad, dar deja nurofen in fiecare seara???? sa nu fie exagerat... nici nu mai stiu ce sa spun. sunt tare necajita.
oricum multumesc si va mai spun dupa ce vorbesc cu cei 2 kinetoterapeuti recomandati
laura21
Postat pe 7 Decembrie 2009 17:26
buna.fetita mea nu a stat niciodata pe burta pt ca nu ia placut,cei drpt capul sil tinea d la 1 luna,ca o tineam in pozitie de drepti mereu sa se invete,neplacandui pe burta.dar mie nu mi se pare ceva grav,cunosc un copilas in parc,are 4 luni jumate si nici acum nu isi tine capul pt ca e ff gras copilul,si nu ia zis nimeni nimik.sincer eu nu mi-as face griji si eu sunt fricoasa de fel,pt ca eu nu am avut pe nimeni sa ma invete,iar legat de nurofen este foarte mult in fiecare zi,eu fetei pana acum nu iam dat decat 6 zile nurofen pt ca a fost f racita,nu se poate sai dai zilnic ii strici stomacelul si cred ca si imunitatea insanatosire grabnica si putere si rabdare sa treceti peste
mada_sabina
Postat pe 7 Decembrie 2009 18:25
Buna, laura ce face baietelul?? s a mai obijnuit ? Tu ce faci , sper ca te-ai mai linistit pentru ca asa este cel mai bine si pentru bebe si pentru tine...tu il alaptezi?? Eu in prima perioada in care am inceput sa facem kineto ..din cauza stresului si a supaarilor si a certurilor cu toata lumea am pierdut laptele din pacate , el nu a fost alaptat decat aproape 3 luni ..asa ca este fff important sa nu se intample asta. o zi buna iti doresc
amelia_kidz
Postat pe 11 Decembrie 2009 11:12
draga amalia,
vreau in primul rand sa-ti multumesc pentru sfaturi si incurajari. vroiam sa-ti spun ca l-am sunat pe fabian, dar cred ca l-am prins intr-o zi proasta sau ceva. parea destul de suparat ca "a ajuns subiect de discutii pe net". n-am mai indraznit sa-l deranjez dupa aceea. sper ca nu ti-am creat probleme si imi cer mii de scuze daca am facut-o. Alex e bine acum. nu l-am mai dus la cabinetul ala. o alta mamica mi-a dat nr. de tel. al unei doamne kinetoterapeut. a venit dansa la noi si are cu totul alte medote, la care se pare ca Alex raspunde mai bine. n-a mai plans nici o secunda. acum e iarasi linistit si cuminte ca pe vremuri. mananca, doarme si se joaca, mai sta si singurel, il mai chinui eu sa stea pe burtica si sa facem gimnastica, dar au trecut crizele alea care le avea dupa sedintele de kinetoterapie. eu l-am nascut pe Alex prin cezariana si n-am avut lapte mai deloc. stiam din timpul sarcinii ca n-o sa am. doctorii m-au avertizat de-atunci (din cauza unor probleme de sanatate ale mele). asa ca Alex n-a beneficiat decat 1 luna de laptele meu si apoi lapte formula. dar s-a adaptat repede. acum are aproape 4 luni si 7 kg. si asteptam sa incepem diversificarea alimentatiei. nu stiu daca noua metoda de kinetoterapie o sa dea rezultate mai bune decat ce-a facut pana acum, dar sunt impacata cu gandul ca s-a linistit, si coopereaza cu noua kinetoterapeuta, nu mai plange, nu se incordeaza, nu sufera dupa aceea ore nenumarate in care sa se vaite ca un om mare, nu mai sare din somn urland. doarme iar toata noaptea.. deci sunt impacata, iar cu progresele o sa vedem ce-o sa fie... ti-am spus ca mie nu mi se pare atat de "in urma" cu dezvoltarea cum mi s-a tot spus. el isi tine capul si cand sta pe burta, acum se impinge si in manute, trage sa se ridice in fund, se rastogoleste de pe burta pe spate (dar nu invers decat in apa), dar daca nu ii place pozitia pe burta, ma gandesc ca n-o sa vrea sa se aseze singur asa. deci oricum eu m-am mai linistit si el la fel. daca am gresit... doar timpul ne va spune...
oricum multumesc de sfaturi si mai ales de incurajari si sper din tot sufletul ca n-am creat probleme ca l-am sunat pe Fabian.
laura21
Postat pe 11 Decembrie 2009 17:25
Buna, imi pare bine sa aud ca baietelul este mai bine si ca ii place noull kinetoterapeut ..in legatura cu fabian ..nu stiu ce sa spun eu personal nu am avut niciodata impresia ca il deranjez sau ca este ceva cum nu trebuie ..tocmai de aceea am dat numarullui de telefon ..Probabil o fii avut el o zi mai proasta .Imi cer scuze daca a spus ceva ce te a suparat ..Oricum bine ca baietelul este bine asta este defapt cel mai important. O sa vezi ca o sa i placa si pe burtica la un moment dat asa o sa o ia si in"patru labe sau deabusilea"..PUPICI SI SA NE AUZIM CU BINE
amelia_kidz
Postat pe 13 Decembrie 2009 12:00
Buna, Laura! Deci sa inteleg ca acum cooperati cu Irina Lungeanu? Ma bucur daca si tu ai vazut ca e chiar buna tipa . Sanatate si multe bucurii!
IriCris
Postat pe 14 Decembrie 2009 14:47
Dragi mamici! Sedinta de Kinetoterapie pentru copii este foarte importanta, mai ales ca ea ajuta la dezvoltarea neoromotorie a copiilor, deci, pe langa miscari, ea ajuta si la dezvoltarea functiilor creierului. In Bucuresti, functioneaza un Centru privat de Gimnastica si Masaj dedicat nevoilor copiilor si a bebelusilor, centru in care lucreaza Kinetoterapeuti cu experienta in munca cu copii si mai ales cu bebelusii. Centrul se numeste KINETOBEBE si se afla in zona Unirii. Pentru detalii si sedinte gratuite demonstrative va rog sa contactati managerul Centrului la nr de tel:0727988679. Antentie!!!! Ora de gimnastica trebuie sa placa copilului, sa il relaxeze, nu trebuie sa planga si sa se impotriveze... Atunci el are spasme si muschii corpului nu lucreaza !!!
kinetobebe
Postat pe 10 Ianuarie 2010 22:55
buna mai fetele haideti sa va povestesc si eu am un baietel de 1 an si 7 luni acelasi lucru are l am vazut de mic cand statea pe burta nu tinea capul sus dar din cauza asta nu m am dus cu el am avut curajul sa merg cu el aia acum 1 luna faceam cu el o ora dar nu spun ca plangeam impreuna cu al am facut 10 zile asa tine o cura dar acum avem pauza 3 luni dar se cunoaste antonio abia acum merge in 4 labe se ridica de jos mai greu dar se ridica
antonio spune ca nu are in totalitate muschiul formatla gat pe partea dreapta
ca el are si un gol acolo
eu am facut kinetoterapie cu el sa l invete sa cada nu ca i ar pune muschiul la loc nu are cum dar prin kinetoterapie se refacer mia spus ca dureaza 1 an refacerea imi este groaza cand oi incepe problema este xca nu stiu daca o sa mai merg din cauza asta ca mi plange tot timpul eu cred ca nu i place de kinetoterapeut
este f sever.nu stiu ce sa fac nu mai am cuvinte va pup fetele
garbo230741
Postat pe 13 Octombrie 2011 12:19
auzi iubita i am dat si eu panadol dar doar 3 zile dar eu ca faceam 10 zile la rand nu dormeam noaptea cand ma gandeam ca a doua zi o iau de la capat nu stiu ce s mai zic nici pe mn nu m aajutat nimeni cu el tr sa l fortam noi sa stea pe burta cu capul in sus dar am zis ca nu i place il las sa stea cum vrea si eu sufar f mult din cauza asta
garbo230741
Postat pe 13 Octombrie 2011 12:40
Ceao. Pot sa-ti recomand eu un Kinetoterapeut care stie sa lucreze cu copii si de la care se vad rezultate.Eu sunt fff multumita de el.Iti dau nr lui de tel si poti sa-l suni oricand ca e f amabil: 0733937485 sau 07488762896
anca_adi2001
Postat pe 14 Noiembrie 2011 18:01

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Nedumerire sau disperare 6 De la: anaROBERT 3 Februarie 2010 23:29
SALINA ARTIFICIALA TIMISOARA SUSESI 1 De la: office_salinasusesi_ro 14 Februarie 2010 00:28
somn agitat 37 De la: crys_1976 29 Aprilie 2018 20:24
alimente interzise in timpul alaptarii 80 De la: mihaela_dardac 8 Februarie 2017 12:45
Diversificare la 6 luni - baby led weaning 18 De la: vasilicasavoiu 23 Aprilie 2009 12:40
Setari Cookie-uri