temperatura le sugari

Stiu ca nu e febra, de asta nici nu am zis ca face febra 37.5, m-am ferit sa zic. Mersi ca mi-ai raspuns si ma bucur ca avem si pe cineva in domeniu aici, pe forum. De ar fi si dr. lui bb asa de "vorbareata" (am un lapsus) ca tine si mi-ar mai explica una alta, poate as sta si eu mai relaxata.
Ei, ce bine e de tine...stii cand e vorba de ceva de rau cu copilul tau si cand nu. Bravo!
anflo
Postat pe 21 Februarie 2009 00:56
infectier rinara de la decalotare?nu am auzit... (de ce , il decalotezi cu mainile murdare sau care e faza?) . Fii atenta aicea: la infectie urinara face febra mare (Andrei a facut si 39.6). In plkus , urina este tulbure, alburie. daca chiar crezi ca are ceva ia de la farmacie o pungulita de colectat pipi la bebei, lipeste-i-o si lasa-l sa faca pipi, vezi daca e limpede sau nu. Daca vrei urina aia poti sa o si duci la analizat. Dar cum zicea si Boaba, febra nici macar nu face, ce ti-a venit ca ar avea infectie? Poate ii iese vreun dinte ceva de are "temperatura cam mare"...
ruschita
Postat pe 21 Februarie 2009 09:26
chiar asa, tu cand i-ai luat temperatura, inainte sau dupa ce ai citit ca la infectie face febra?
ruschita
Postat pe 21 Februarie 2009 09:28
dragi mamici...haideti sa va mai spun si eu cate ceva interesant....febra peste 37 facem atunci cand organismul sufera de ceva anume si sistemul imunitar intra in actiune sa ne protejeze de acel ceva care face rau organismului,fie el bacterie,virus,ciuperca parazita sau orice alt element care poate dauna....este dact un semn care sa ne avertizeze ca in organismul nostru se duce o lupta cu un agent invazor...este recomandat sa se dea numai antitermice....pt copii foarte bun este combinatia panadol cu nurofen...o doza la 4 ore alternativ...odata panadol,odata nurofen...si un sfat...numai indopati copii cu antibiotice ca de multe ori,in cazul infectiilor virale nu au niciun efect benefic,fiindca virusurile nu sunt atacate de niciun medicament produs farmaceutic cunoscut pe piata larga....virusurile sunt combatute doar de propriul sistem imunitar...deci in cazul infectiilor virale ar fi recomandat sa consumam produse care stimuleaza activitatea sistemului imunitar...revenind la antibiotice,fiind de sinteza,au si reziduuri pe care organismul trebuie sa le elimine cumva....si eliminarea se face cu ajutorul ficatului,acesta fiind principalul filtru al organismului uman,de aici reziduurile si toxinele fiind trimise catre rinichi,colon,plamani sau piele pentru a fi eliminate in afara organismului...dar consumand acele antibiotice care au si reziduuri ce trebuiesc eliminate,la un moment dat vom suprasolicita ficatul,iar acesta ca sa poata face fata,este nevoit sa iti limiteze alte functii si sa lucreze in special la dezintoxicarea organismului......si uite asa pot aparea alte probleme(http://www.procto.ro/functiile-ficatului) (http://www.referatele.com/referate/medicina/online5/Structura-ficatului--Functiile-ficatului--Bolile-ficatului-referatele-com.php)
ca o idee de luat in seama,ar fi mult mai avantajos sa putem preveni asemenea stari de boala decat sa le tratam...intotdeauna tratamentul este mult mai greu decat preventia...
silviu_m74
Postat pe 5 Martie 2009 21:59
si eu sunt o "mamica de imprumut"(sunt asistent maternal),dar imi iubesc micuta printesa ca si cum ar fi copilasul meu(eu am 2 baieti si acum sunt in al 9-lea cer ca am o fetita).am si eu o intrebare: temperatura pana in 37,5 este considerata normala,pt ca printesica mea cam atat face, dar in anumite perioade din zi.nu stiu daca sa o consider o temperatura normala sau nu. acum 1 sapt a facut tratament injectabil(gentamicina+ampicilina) pt ca intrase intr-o stare de somnolenta care nu o caracteriza deloc, tem.38-38,5(max).pediatrul nostru suspectand un rosu in gat dar si impacientata de somnolenta micutei i-a dat injectabile. imediat dupa prima injectie starea ei a revenit la normal, ba chiar parca si mai activa.de atunci ii iau temperatura zilnic poate chiar de 2-3 ori pe zi.
rosculetmarieta
Postat pe 14 Iunie 2009 06:45
Buna, fetelor
Din pacate si eu ma confrunt cu o problem asemanatoare, bebitza mea, mi-a facut ieri, pt prima data temp, insa pana seara ajunsese la 39 desi,i-am dat panadol si nurofen, la 8 ore , alternativ.
Med a consultat-o si mi-a spus ca NU are nici un semn ca ar fi racita, rosu in gat sau alti factori, a pus temp pe seama unei viroze sau a eruptiei dentare.
Dupa cum mai sus intreba cine, revin si eu cu intrebare: "este posibil sa faca temp atat d mare pt dintisori?"Avem varsta de 1 anisor si 5 zile , iar ca nr de dintisori avem doar 3. Sa erupa mai multi in acealsi timp?
De dim ii scazuse temp ... acum dupa-amiaza, iarasi i-a crescut nu mult ... insa, ma sperie ca nu imi dau seama care ar putea fi motivul.
Astept povestirile si altor mamici care au trecut prin ceva asemanator.
multumesc si sanatate la toti bebei.
ocindori
Postat pe 26 August 2009 13:30
din cate ni s-a zis noua, temperatura asa mare de la viroza se poate face, ii dai antitermice (nurofen sau panadol, daca ii dai acelasi medicament i-l dai la 8 ore si daca le intercalezi ii dai dozele la 4 ore, adica sa fie 8 ore dintre dozele de acelasi medicament). de la dinti insa noua ni s-a zis ca nu se face febra mare. altei mamici insa, care tot asa se plangea de febra la copil, dupa consult, i-au zis ca ar fi de la dinti, si ca ar fi facut asa febra la fiecvare dintisor. dar daca avea viroza, dr nu si-a dat seama? adica viroza aia prin ce se manifesta?febra si atat? mucisori, tuse ceva?rosu in gat nimica? mai consulta inca un medic zic eu, poate in final se va depista exact cauza.
pinicuta
Postat pe 26 August 2009 13:34
Da se poate sa aibe temperatura asa de mare de la eruptie dentara.Noi am fost internati in spital cu febra si diaree cu sange si i s-au facut toate analizele unde nu i s-a gasit nimic.Dupa ce am revenit acasa i-au iesit 3 dintisori o data iar de acolo am dedus cauza simptomelor
adelafistis
Postat pe 26 August 2009 14:57
diaree cu sange? de la dinti?? wow! inseamna ca suntem niste super norocosi! noi nu am patimit deloc cu dintii ( noi am avut altele..)
pinicuta
Postat pe 26 August 2009 15:21
Va multumesc dragele mele.mom nu s-a schimbat nimic, doar ca ii pastres temp la 36,9-37,7, cu panadol si nurofen, din 4 in 4 ore.
ideea este ca nu are nici un alt simtom, este jucausa, plina de energie, manaca bine, are prog cu somnul la fel ca si pana acum ... doar temp , care nu ii scate fara med. .
am vb cu med mi-a spus sa mai stau pana maine si maine sa o mai controleze inca odata,
deci ar avea temp de 4 zile si nu stiu ce sa mai fac, pt ca la spital ii este teama sa merg ... chiar cunoasteti un med pediatru bun la medlife sau medicover?avem card la aceste clinici si poate mergem acolo.
pe curand si va tin la curect...sper sa fie vb de dintisori
pupici,
Nicoletta


ocindori
Postat pe 27 August 2009 18:05
ocindori, sa o consulte si la urechiuse sa nu aiba otita (sau mergi la ORL) si sa-i faci si o urocultura sa nu fie infectie urinara (iti trebuie niste pungute speciale care se lipesc intre picioare, de la farmacie sau iti da medicul), daca zici ca n-are nici un simptom si febre persista de mai bine de 2 zile,.
a1_23
Postat pe 28 August 2009 00:00
medlife: pe grivita - miruna georgescu. noi suntem multumiti de ea. sau la unirii: rodica ceausu.
pinicuta
Postat pe 28 August 2009 08:28
buna,
va multumesc pt informatii, ma ajutati sa fiu mai puternica si sa fac fata situatiei.
ieri , nu mi-a facut de loc temp, aseara la fel, motiv pt care am trecut la 8 ore sa-i administrez med, si vad ca pana la aceasta ora e ok.
sper ca maine sa spun ca nu mai are nimic, si fara nici un medicament, pt ca mom daca las tratamentul ajuge cu temp pe la 38 ,5 , ceea ce nu e bine.
eu sper sa fie dintisorii pt ca isi baga degetele si jucariile in guritza mai tot timpul ... ca si cand o deranjeaza.
la orl sau urucultura , nu e necesar,asa ne-a spus doct, cand a controlat-o.
de asemenea, mi-a spus ca daca astazi nu ii iese nimic pe corp, inseaman ca nu este nici vreo infectie.
astept in continuare, mi s-a spus med de fam ca poate dura si 1 sapt cu temp si apoi sa-si revina copilul.
oricum promit ca va tin la curent.
multumesc inca odata pt tot.
sa auzim de bine,
ocindori
Postat pe 28 August 2009 16:00
buna, fetelor
Am vesti bune!
Bebetza a scapt de temperatura de tot, insa i-au iesit niste bubite pe corp.
Aceasta fiind provocata de rujeola sau rubeola infantila, med mi-a spus ca ar fi cam la fel, dif constant in cat timp dispar.
Oricum, acum m-am linistit, bine ca s-a terminta cu temperatura si stiu ce are.
va doresc multa sanatate atat voua cat si bebelusilor.
va imbratisez cu mult drag,
Nicoletta
ocindori
Postat pe 29 August 2009 20:45
buna fetelor,
am o fetita de 2 luni si 1/2 , si a facut temperatura de 38,4, si nu stiu din ce cauza, va rog ajutati-ma cu un sfat pt ca nu stiu ce sa fac,nu stiu ce sa-i dau pt ca o alaptez la san (nu vrea biberonul).
relly
Postat pe 20 Decembrie 2009 15:20
Cel mai bine ar fi sa-i dai un paracetamol supozitor si sa fugi repede la doctor.Sanatate multa la bebici
adelafistis
Postat pe 22 Decembrie 2009 13:55
SALINA SUSESI se afla in Timisoara, pe strada Motilor nr. 6 (intre P-ta
Sinaia si P-ta Maria)
TEL: 0725 217 077
office@salinasusesi.ro
www.salinasusesi.ro

Salina SUSESI din P-ta Maria (str. Motilor nr. 6) e cea mai moderna
din tara. E realizata in parteneriat cu concernul german KoenigsSalz, care
a mai construit saline in Germania, Austria, Italia si Spania ( Therme
Erding, Thermenhotel Bad Fussing, Therme Loipersdorf, Therme Bad Ischl,
Kinderhotel Serfaus etc etc). Salina SUSESI este o investitie realizata la
standarde germane, dupa un proiect german, principiul de functionare fiind
acelasi cu salinele europene enumerate mai sus.
Peretii si podeaua salinei sant realizati din sare naturala de la
salina Praid si din Muntii Himalaya.
O sedinta de terapie dureaza 50 minute.
Este indicata repetarea terapiei de 12 sedinte dupa un
interval de circa 5-6 luni.

ORAR Luni-Sambata 10.00-20.00
Duminica doar cu
programare
Tel. 0725 217 077 (pt informatii si programari)
office_salinasusesi_ro
Postat pe 19 Ianuarie 2010 23:07
Buna dragi mamici,va adresez si eu o intrebare,sunt o mama tare stresata.Fetita de 8 luni si jumatate a facut febra de doua zile 38,6,i-am administrat supozitor cu paracetamol si nurofen la 8 ore,insa febra scade si reapare seara si pe la pranz.Fiind week-end am sunat doctora si mi-a zis ca e fie infectie urinara,fie o boala contagioasa.Insa stare ei generala este f buna, se joaka,vorbeste, rade,nu are nici un alt simptom.M-am uitat si are gingia de sus f infalamata,si se vede crapata un pik,se zareste un dintisor mik.Momentan avem doar doi dintisori jos care ne-au iesit la 6 luni jumatate.Intrebarea mea este e posibil ca febra sa fie datoata eruptiei dentare? Nu am vrut sa merg cu ea la urgenta de frika gerului de afara si a tratamentului medicilor de la urgenta.Maine o sa merg la un cabinet particular,insa pana atunci sper sa primesc si eu un raspuns ca nu pot sa dorm de grija.
iasmina_kidz
Postat pe 24 Ianuarie 2010 20:54
draga iasmina.eu personal nu cred sa fie febra din cauza dintisorilor.incearca,,sa deti controlul"pana la 39 gr.daca vezi ca febra urca la 2-3 ore dupa ce i-ai dat supozitorul incearca cu comprese cu apa si otet.(NU daca are manutele sau piciorusele reci).nu o imbraca prea gros,mai bine sa fie putin mai racoare in camera unde doarme.si pune-ti ceasul sa sune pe la 3,30-4,00 h noaptea,fiindca atunci ,,atinge"febra pct-ul culminant.iar maine dimineata la doctor!te pup iti doresc o noapte usoara
chanty
Postat pe 24 Ianuarie 2010 21:11
Am febra si de dimineata, asa ca am fost la un medic particular,unul din cei mai laudati Copciu Letitia.Se pare ca nu are nici o problema de sanatate, e doar mai alintata.Febra mi-a zis ca in mod sigur e de la dintisori,are gingia f inflamata,dar pt orice eventualitate mi-a recomandat si un sumar de urina. M-am mai linistit acum,mi-a recomandat si niste remedii homeopate pt dintisori,sper sa ne treaca febra.Si in seara asta a facut febra mai mika ce-i drept 38,3.
iasmina_kidz
Postat pe 25 Ianuarie 2010 21:29

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
caria de biberon 27 De la: kidz007106 15 Martie 2010 21:47
infacol (impotriva colicilor) - 25 ron 2 De la: kidz007106 15 Martie 2010 21:43
Tort bebe un anisor 18 De la: office_salinasusesi_ro 12 Februarie 2010 16:21
Durere de masea 1 De la: garbo_501969 8 Martie 2020 19:43
vand hainute bebe pana la 1 an 1 De la: ioana_alexia 27 Iunie 2010 13:53
Setari Cookie-uri