dormitul si mancatul singur la copii peste 3 ani

Baietelul meu are 3 ani si o luna si din mai doarme singur in camera lui,uneori se duce singur la nani.aprinde steluta de veghnde si eu doar il invelesc.A inceput sa manance singur cu foarte putin ajutor din partea mea,iar azi mi-a cerut sa il las sa incerce sa se imbrace singur.Am stat cu un copil de 4 ani jumate cat tatal era la servici si mama in tara si...acest copil nu manca singur decat inghetata...si cat nu au fost parintii lui in preajma am incercat sa/l fac sa manance singur si....Surpriza!Acest copil putea manca singur!Dar nu vroia!Cu dormitul...in fiecare seara tatal trebuia sa-l pacaleasca ...ba ca se ia lumina si pentru asta sa scoata busoanele sau ca vin...tiganii si/l baga in sac sau nu mai stiu ce si urlaturi pana pe la 1 sau 2 noaptea...Am sfatuit taticul disperat sa/l lase pana adoarme singur si a doua zi sa-l trezeasca la 7 fara sa-l lase sa adoarma peste zi...a dat roade,la ora 8 jumate copilul dormea,dar a doua zi nu a mai mers pentru ca a adormit peste zi cam pe la 4 jumate dupa amiaza si....a adormit tot la 1 noaptea.....Taticul acestui copil este epuizat la maxim si fizic si pshic,pentru ca incearca din rasputeri sa para calm in fata unui copil care urla tot timpul si doarme zilnic la 1-2 noaptea.Imi cere ajutorul pana se intoarce mamica ,dar eu nu mai am nici o solutie...
roxydennys
Postat pe 15 Iulie 2008 18:42
fetita mea la 1 an si 8 luni doarme singura si a inceput sa si manance singura cu foarte putin ajutor
,oricum bravo!!!!!
nistor_geta
Postat pe 24 Octombrie 2008 12:01
buna,am o fetita de 3 ani si 7 luni care nu doarme la pranz ca zice ea e soare afara,nu e noapte.am inscris-o la gradi cu program prelungit dar tot nu doarme.e singura din gradinita de la gr mica care nu doarme.
acasa mananca singura,la gradi a zis ca ea nu poate si nu stie sa manance singura.intr-o zi nu ia mai dat nimeni papa si a mancat singura.
luminita_boaca
Postat pe 24 Februarie 2009 23:52
Roxydennys, intrebarea ta are raspuns diferit, in functie de copil, de vointa acestuia si de parinti. Sunt copii care dorm singuri in camera lor de mici si altii care nu vor pana pe la 4-5 ani. La fel, sunt parinti care nu doresc sa isi obisnuiasca copii sa doarma singuri in camera lor, pentru ca asa s-au obisnuit ei si asa simt ei ca e copilul mai in siguranta daca doarme cu ei in pat sau in camera. In mod normal, un copil la varsta de 3-4 ani ar trebui sa manance singur, sa adoarma singur si sa se imbrace singur (la imbracat este un pic mai dificl si ar trebui ajutati). Copilul meu, spre exemplu, nu manaca singur pentru ca nu e un mancacios si daca nu ii dau eu nici nu se atinge de mancare. Spune ca nu ii trebuie, iar eu umblu cu farfuria prin casa dupa el. Nu se pune problema ca nu stie sa manance, doar ca nu vrea. Si crede-ma ca am incercat si faza cu infometarea, desi mi se rupea sufletul, dar tot nu a functionat. Daca eu ii sar o masa, pentru el nu e nicio problema. Niciodata nu spune "mi-e foame!"
andrei_g
Postat pe 12 Martie 2009 01:43
si eu am o fetita de 5 luni care vreau sa incerc sa o invat sa doarma singura in patut dar nu vrea cand o pun acolo incepe imediat sa planga doar cand este treaza ii place sa stea acolo din cauza jocului care il are montat
kidz000609
Postat pe 8 Aprilie 2009 23:24
buna!draga andrei_g nu e neaparat voba ca practic il alergi cu mancarea prin casa...problema e cand urla si miorlaie tot timpul si asteapta sa faci bucatele potrivite de sanvich sa il hranesti iar cand nu esti atent..urla la propriu...somnul la 1-2 noaptea e deasemeni o problema...acum mamica l-a mai potolit pe nazdravanul cu pricina dar...mofturi tot are...si al meu e mofturos si se alinta si...urla...insa nu tot timpul si din orice...vrea apa...sa urle...nu e ok...e clar ca era o problema! iar pentru mamica kidz000609..incearca sa o adormi unde doarme ea...apoi sa o duci in camera ei..dar sa lasi o mica luminita de veghe,in caz ca se trezeste sa nu fie intuneric sa se sperie...multa sanatate va doresc si poopici la bebici
roxydennys
Postat pe 26 Mai 2009 14:32

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
VITAMINA D3 SOL.INJ 1 De la: alinacristina 24 Martie 2010 16:11
alergie sau intoleranta lapte vaca 1 De la: 31 Ianuarie 2009 14:06
aplicare unghii false gel 9 De la: garbo177302 25 Noiembrie 2010 00:38
Ajutați.ma cu un meniu de praz pt 7 luni 8 De la: Iuliana_Gorobet_1 13 Decembrie 2015 00:43
Vand infacol pentru colici-25 ron 1 De la: infacolromania 25 Noiembrie 2009 23:44
Setari Cookie-uri