nu o recomand

o da e ff bn acum bebe,dupa cateva luni de de exercitii fizice de recuperare facute la spitalul budimex ...bebe acum deja nu prea mai e bebe ,va implini 2 ani sambata...deci mamici nu trebuie sa va simtiti aiurea sau altfel ca ati nascut prin cezariana sau daca nu ati alaptat...sanatosi sa fiti si sa va bucurati unii de ceilalti,asta conteaza ....pupici si sanatate
izab33lla
Postat pe 3 Iunie 2009 20:37
Ma bucur mult ca totul s a terminat cu bine...
Sa ti traisca si sa fie sanatos ''bebeble'' :P
MoniQ_kidz
Postat pe 5 Iunie 2009 14:34
draga mea eu as preferat cezariana atunci cind am nascut ;medicul meu nu s-a prezentat la nastere
am dus sarcina aproape 42 de saptamini iar in momentul cind au aparut contractiile m-am prezentat la maternitate .copilul nu mi s-a asezat cum trebuia si totusi m-au chinuit sa nasc natural deoarece nu mi s-a prezentat doctorul meu iar rezidenta cu care am nascut nu putea sa imi faca cezariana
copilul meu a stat cu capul intre oase o ora jumatate deoarece nu putea iesi si a facut de 3 ori bradicardie m- au taiat pina in 'fund' ca sa il poata scoate copilu a avut suferinta fetala in tot acest timp.dupa ce am nascut moasa mea zis;'pe cit ai fost de mare pe atit ai fost de ingusta.trebuia cezariana in cazul tau dar las ca a trecut si asa' daca ar fi sa mai fac un copil as fi categoric pentru cezariana
borsaanca
Postat pe 12 Octombrie 2009 12:50
BUNA FETELOR ! SAPTAMANA TRECUTA, MARTI, O PRIETENA A NASCUT NORMAL, DUPA UN TRAVALIU FOARTE LUNG ( 5 DIMINEATA - 12 NOAPTEA) IAR DATORITA NASTERII FOARTE GRELE BEBE ARE PROBLEME :( . NU DORESC NICIUNEI MAMICI SA TREACA PRIN CE TRECE EA, INCA NU SI-A TINUT COPILUL IN BRATE, ACESTA FIIND CONECTAT INCA LA OXIGEN( NU A FOST NASTERE PREMATURA , SARCINA AVEA 41 DE SAPTAMANI SI CATEVA ZILE ), CU O VANATAIE DESTUL DE URATA LA CAP..... NU MAI SPUN CA A FACUT SI CONVULSII.....GROAZNIC ! EU AM SFATUIT-O SA NASCA PRIN CEZARIANA DAR NU M-A ASCULTAT , REZULTATUL SE VEDE ! NU VREAU SA ACCEPT IDEEA CA E POSIBIL SA SE INTAMPLE CEVA RAU DAR FAPTUL CA MEDICII SUNT REZERVATI IN A DA PRONOSTICURI, AU REFUZAT SA PRIMEASCA BANI RIDICA SEMNE DE INTREBARE ! I-AU FACUT LUI BEBE TOMOGRAF SI SPUN CA E IN REGULA, DAR........ ASA CA INCERCATI SA FITI MAI REZERVATE ATUNCI CAND NU RECOMANDATI CEZARIANA LA EA E A TREIA SARCINA CU NASTERE NORMALA SI UITE CA LUCRURILE NU AU DECURS ATAT DE BINE CA LA PRIMELE ! NASTERE USOARA TUTUROR !
SAMIA
Postat pe 12 Octombrie 2009 21:17
IN PLUS AM UITAT SA MENTIONEZ CA MAMICA INCA NU POATE SA STEA ASEZATA, ESTE TAIATA IN ULTIMUL HAL, AU BAGAT MEDICII MANA IN EA CA SA-L SCOATA PE BEBE, A PIERDUT FOARTE MULT SANGE.... CRED CA E SUFICIENT, NU ?!
SAMIA
Postat pe 12 Octombrie 2009 21:23
buna
eu sunt insarcnata in 24 sapt. am citit mes tau si mi s-a parut ca avem ceva in comun.
si eu sunt f mica in bazin , am 53 kg acum, la 24 sapt. si cred ca o sa nasc prin cezariana.
probl e ca am dureri de burtica si de 3 sapt stau in pat.durerile sunt ca cele de la ciclu. am fost la medic a zis ca bb e bine, si iau nospa si gynipral. eu sun t din slatin a, si o sa nasc a buc. spune-mi te rog, te interneaza cu o sapt mai devreme? imi e tare teama sa nu patesc cev a si s anu am timp sa ajung.....
zarraza
Postat pe 13 Octombrie 2009 16:45
BUNA ZARRAZA ! BANUIESC CA ESTI IN EVIDENTA UNUI MEDIC , EL E CEL MAI IN MASURA SA-TI SPUNA CAND E CAZUL SA TE INTERNEZI. EU SPRE EXEMPLU AM MERS( PT. CEZARIANA) LA SPITAL IN JURUL OREI 13 IAR SEARA LA ORA 17:30 AM INTRAT IN OPERATIE .
IN CAZUL TAU AVAND IN VEDERE CA O SA NASTI IN BUCURESTI CRED CA O SA TE INTERNEZE MAI DEVREME.... CUM DE NU AI MERS LA MEDIC IN SLATINA ?!
ORICUM E BINE SA IMPARTASESTI MEDICULUI TAU TOATE TEMERILE TALE LEGATE DE NASTERE, CU SIGURANTA ITI VA DA SOLUTIA POTRIVITA. SARCINA USOARA IN CONTINUARE SI AI GRIJA DE TINE !
SAMIA
Postat pe 14 Octombrie 2009 18:12
asta asa este cel mai bine este sa-l suni si sa mergi la control ori de cate ori ai vreo problema. Pe la 5 luni eu am racit si toata lumea ca nu ai voie asta si cealalta ei bine am mers la doctor ca oricum mergeam in fiecare luna nu ca as fi avut vreo problema dar mergeam sa-mi faca eco sa vad daca e totul ok si am luat atunci tratament mai ales pentru ca tuseam si dupa vreo saptamana si ceva mi-a trecut si raceala si tusea.La bb nr 2 o sa procedez la fel cred ca asa este si cel mai bine .Chiar mi-a zis medicul ca are cazuri unde face eco si de 3-4 ori pe saptamana asta din 25 de saptamani asa ca
SEBY1YEAR
Postat pe 20 Octombrie 2009 15:07
ANYYTA eu cam inteleg si imi dau seama cam prin ce trece trece prietena ta,crede-ma ca ma bufneste plansul numai cand imi aduc aminte.Nici la mine nu a fost sarcina prematura si cred ca v-ati dat seama ca la 4200 gr nici nu are cum...ce sa zic desi poate pt mamica e mult mai greu cu recuperarea cu nasterea prin cezariana eu sunt de parere ca BEBE E CEL MAI IMPORTANT ,sa fie el sanatos ...ce sa mai zic ca vanataia de care ai mentionat a avut-o si puiul meu din cauza lipsei de oxigen si s-a nascut aproape mort si a fost nevoie de resuscitare...eu eram singura mamica din cele 5 care eram in salon care nu avea copilul alaturi,ma duceam sa il vad la terapie intensiva si ca si prietenei tale medicii erau f rezervati,nu imi zicea nimeni nimic decat ca e bine si atat ,pana s-a dus sotul meu peste ei sa ii intrebe despre copil si au fost obligati sa le zica adevarul... eu abia ma miscam in urma nasterii,nu puteam nici macar sa fac pipi ,a trebuit sa fac tratament cu antibiotice 3 luni aproape caci nu se prindea rana si eram predispusa la infectii ,am o broderie de toata frumusetea, oricum cel mai dureros e sa iti vezi puiul asa de firav si sensibil inter copii care sunt nascuti prematur ..ce sa zic exact cum ai scris si tu NU DORESC NIMANUI SA TREACA PRIN ASA CEVA NICI CELUI MAI MARE DUSMAN ...MULTUMESC LUI DUMNEZEU ACUM SUNTEM BINE.Am avut ceva probleme de sanatate din cauza ca a stat la oxigen dar acum este bine si cu manuta care daca ati citi mai sus stiti ca a avut paralizie pt ca au tras de ea la nastere...desi sunt mamici dar si medici care nu recomanda cezariana eu o recomand din inima pentru binele bebelusului...multa sanatate tuturor si tot ce va doriti
izab33lla
Postat pe 21 Octombrie 2009 16:24
IZAB33LLA BINE CA AU TRECUT TOATE CU BINE SI TOTUSI PUIUTUL TAU S-A RECUPERAT! POATE AM FOST PUTIN CA EXAGERATA DAR MA EXASPEREAZA ACESTE FEMEI CARE SE INCAPATANEAZA SA FIE MAI CEVA CA NISTE MEDICI EXPERIMENTATI ! EU CONSIDER CA MAI BINE AM TRAGE UN SEMNAL DE ALARMA CA TOATE MAMICILE SA CONSTIENTIZEZE NECESITATEA CONSULTATIILOR SI SUPRAVEGHEREA INDEAPROAPE A MEDICULUI PE TOATA PERIOADA SARCINII, DEOARECE INCA MAI SUNT FEMEI CARE NU MERG DELOC LA MEDIC IN TIMPUL SARCINII !
NU REALIZEAZA LA CE RISCURI SE SUPUN ATAT ELE CAT SI MICUTII
PRIETENA MEA NU A LUAT NICI O VITAMINA ( S-A TEMUT SA NU SE INGRASE!!!!) SI A MERS DE VREO TREI ORI LA CONSULTATII PE TOATA PERIOADA SARCINII , LA MEDICI DIFERITI, REZULTATUL..... NEFIIND INSCRISA LA NICIUN MEDIC CAND A AJUNS LA SPITAL L-A DURUT FIX IN PIX PE MEDICUL DE GARDA !
ACUM RECUNOASTE SI EL ( SE TEME DE SCANDAL) CA ERA CAZ DE CEZARIANA DAR NU S-A GANDIT CA FIIND A TREIA SARCINA VOR PUTEA EXISTA PROBLEME .
ACUM BEBE E UN PIC MAI BINE...ZIC MEDICII, DAR INCA NU AU IESIT DIN SPITAL. NU STIM CE V-A FI DOAR NE RUGAM BUNULUI DUMNEZEU SA NU FIE PROBLEME PE VIITOR, E UNICA LUI SANSA !
ASA CA MAMICI CITITI SI FITI MAI REZERVATE LA SFATURI ! PUPICI TUTUROR SI SANATATE !
SAMIA
Postat pe 22 Octombrie 2009 19:30
La mine nu se pune asa problema...eu am fost la 2 medici,cel d epoliclinica si cel cu care am nascut care m-au monitorizat pe toata perioada sarcinii,am facut analizele necesare,ecografii,ma duceam la toate controalele,am fost si la institutul de hematologie avand rh negativ,am luat ce mi s-a spus ca medicamente ma refer, am avut medicul meu cu care am nascut,a venit atunci cand a fost nevoie,imi raspundea la orice intrebare...eu ma nascut la aproape 42 de saptamani caci bebe nu dadea nicu un semn ca ar vrea sa vina si abia la a 2-a tentativa de a mi se declansa nasterea in decurs de 48 de ore a inceput travaliul...eu una nu sunt genu care sa stea asa ,sa nu ma duc la medic tocmai pt ca stiu ca puiul meu,familia mea are nevoie de un om sanatos si asta mi-a intrat in cap de cand a murit mama mea ,acum 6 ani si ea nu se ducea la dr. desi ii ziceam mereu si a tot amanat pana cand a fost prea tarziu...as povesti asta doar pt a face mamicile si nu numai sa faca macar de 2 ori pe an o vizita la dr .sanatate si pupici
izab33lla
Postat pe 23 Octombrie 2009 16:58
Da nu e recomandata mai ales ca nasterea naturala e mult mai usoara. Bine sunt si exceptii. http://www.all-auto.ro
masini
Postat pe 20 Decembrie 2009 08:27
Am citit mesajele mamicilor din acest topic! Ca la orice eveniment major parerile sunt impartite: pro si contra cezariana. Sigur ideal este optiunea naturala insa daca e necesar se impune cezariana pentru binele mamicii si a bebelusului ei. Cezariana la cerere si frica de nasterea normala sunt de discutat! Oricum am citit niste povesti emotionante despre nasterea voastra mamici, important e ca finalul a fost unul stralucit, bebe e sanatos! Eu am nascut prin cezariana, varsta de 35 de ani si-a spus cuvantul, TA 150/ 95 , probleme cu cresterea lui bebe in ultimele saptamani de sarcina, greutatea luata a fost peste 25 kg. si cred ca si frica de necunoscut mi-a intarit alegerea, desi alegerea a fost a medicului dar eu nu am ripostat, atunci nu ma simteam in stare sa realizez un proces atat de laborios. Admiratie mamicilor care nu au avut fite, frica, ... si nu au avut probleme serioase si care au nascut normal! Prin capul omului trec milioane de ganduri de tot felul si sigur ca iti mai pui la indoiala deciziile luate candva dar cum spuneau si alte mamici: fiti alaturi de bebelasi in lumea asta si facet-i OAMENI.
AdinaB
Postat pe 26 Ianuarie 2010 15:30
Ajuta-ma sa-i fac sotului o supriza frumoasa votand mesajul meu postat pe urmatorul link:

http://www.ilovemilka.ro/mesajmsgid=d4708a734373b6b10c3d13749cb2df07

Multumesc frumos de ajutor!!
fleurentina
Postat pe 3 Februarie 2010 10:05
buna.am intrat pe sit-ul cu milka si am vazut ca comcursul sa terminat ieri.sory.macar ai reusit ceva?tia iesit surpriza?
mada_sabina
Postat pe 10 Februarie 2010 19:14
Pt Mada_Sabina,
Multumesc pentru intentie, n-am reusit decat sa obtin 24 de voturi mult prea putin pentru a putea realiza surpriza pt sotul.Multumesc frumos oricum!
fleurentina
Postat pe 11 Februarie 2010 16:24
Fetelor... De la Adam si Eva, Dzeu a zis "in dureri iti vei naste copii.." Din cate stiu eu, asta e un Canon... pt pacatul stramosesc.. Eu am nascut normal... Ce-i drept... m-am chinuit timp de 4 ore (timp in care mi-am bombanit sotul cum am stiut mai bine )dar a meritat fiecare secunda! mi-am revenit repede.. intr-o luna deja ii spuneam sotului ca mai vreau unu si imi sustin ideea si acum. MAI VREAU UNU si tot natural vreau sa nasc... Credeti-ma, desi eram epuizata si fimiu era PLIN de PLACENTA.. L-am pupat pe un obraz si am incercat sa-l linistesc din plans... Iar momentul in care l-am vazut prima data.. nu il voi uita in veci. N-as vrea sa dorm cand vine bebe nr 2 pe lune! nu stiu de ce se tem unele mame... pana la urma.. daca iti rupi o mana, doare, daca ai o carie, doare...dar daca faci un bebe ti-e frica??? HA! pt copilul meu sunt capabila sa trec si prin foc! asa ca... pt 4 ore de chin.. sau chiar 24 de ore,tot una e, pt minesi tot normal vreau sa nasc!! nu pot sa descriu in cuvinte sentimentul care il traiesti cand nasti normal si iti vezi copilasul! nu imi imaginez cum ar fi sa dorm cand vine bebe! adica sa nu-i aud primul crancen? sa nu-l vad cum mi-l curata? sa nu il tin in brate si sa-l linistesc cand plange prima data? INIMAGINABIL! in plus, am vazut ceva interesant la nastere: in sala alaturata era o mamica adormita... facea cezariana. Iar dr iisi bea cafeaua in timp ce moasele si asistentele faceau cezariana! deci, nu, nu recomand nimanui cezariana! Macar la nasterea normala vad cine ce face si pot "sparge capete" la final, dar la cezariana, nici nu stii ce se intampla!
hamham
Postat pe 31 Martie 2010 09:19
iubita, nu te gandi ca esti mica in bazin si de-aia iti trebuie cezariana... nu sunt de acord. Si eu am fost si am ramas mica in bazin. Crede-ma, eram in 7 luni si aveam 54 kg. cand am ramas gravida, aveam 51... la 9 luni, deja aveam 64kg(am "explodat" cu burtica, in numai 2 luni) iar nasterea difera de la caz la caz. Am o prietena care a nascut normal si a avut probleme, pt ca a pierddut mult oxigen in timpul "muncilor" iar la mom dat, nu a mai putut impinge! Capul copilului ramasese blocat si a trebuit scos cu forcepsul. dar ea era de 2 ori cat mine si asa a ramas! MARE! Ideea e ca, daca te simti instare sa nasti normal, fa-o! Am vazut cu ochii mei, in timpul contractiilor,la o alta mamica, cum, cezariana o faceau moasle si asistentele, iar dr isi bea cafeaua si se uita! crede-ma... mai stiu si pers care dupa 3 ani de la cezariana nu si-au revenit inca. in schimb la nasterea normala (in cazul meu) mi-am revenit dupa nici o luna. Si, da, daca e copilul mare, ai parte si de epidurala (taietura aia pana la fund) dar depinde... al meu a avet 4 kg fara 50 gr. asa ca... am taietura aia si nu e asa de grava! sugerez cu tarie nasterea normala.
hamham
Postat pe 31 Martie 2010 09:30
anyyta, zici ca are deja 3 nasteri.. iar la primele 2 a fost ok... esti sigura ca SARCINA IN SINE nu a fost cu probl? Aica, nu te contrazic, ok, tu stii despre ce e vorba, dar nu e putin cam deplasat sa aibe probl la A 3A? daca era sa fie cu necaz, cred ca ar fi fost de la prima. REPET :NU TE CONTRAZIC... NU STIU SITUATIA INDEAPROAPE... dar totusi... cateva tigari in sarcina, o lovitura in burta ca "amintire" dintr-un tramvai si e posibil ca necazul sa vina din burtica... eu imi aparam burtica cu ambele maini in RATB.. tocmai ca sa nu am probleme cu bbeb... mai ales ca stiam ca nu am lichid destul. Sugerez, totusi, sa te mai interesezi. Oricum, daca e cazul sa vorbim e bebei nenorocosi, in a 2 a noapte de stat in maternitate, un bebe a murit... Foarte suspect... adica... nascut de 1 zi... avea icter (normal) si era la "solar" ... la ora 12, la ultimul alaptat... era bine... la ora 2.00 am ... in spital se auzeau tropaieli (eu nu am putut sa dorm in spital) pt ca la ora 2.45 sa aud pe hol :"idioatelor! L-ati omorat! Ce, credeti ca raspund eu, pt ce faceti voi? Descurcati-va! Nu sunteti capabile sa fiti aici! In sectia asta e responsabilitate mare! Vreti sa dormiti noaptea? Atunci mergeti la maturat!" Iar urmatoarea zi, o mama pleca plangad din spital! Am dedus ca persoana care tipa pe hol, era dna Dr de la copii... I-am multumit Domnui ca nu a fost copilul meu si nu am putut decat sa-i plang de mila mamicii nefericite!... Ce-i drept, pana acum, nu a stiut decat sotul meu ce am auzit in noaptea aia... Acum stiti si voi... Va rog, nu-mi cereti detalii cu nume de asistente, sau de maternitate...
hamham
Postat pe 31 Martie 2010 09:45
Eu am nascut acum 2 luni si jumatate prin cezariana un baietel de mai toata frumusetea , cuminte si mancacios .
Eu sunt o fire puternica si mergeam pe ideea de a naste normal dar bebelul meu a fost mare (4,100Kg), sarcina era la termen si inca bebelul era foarte sus, aveam in mine un chist mare cu doametrul de 10 cm care era lipit dde trompa si ovar in acelasi timp + ca aveam colul lung.
Medicul meu care in general recomanda nasterea naturala mi-a recomandat cezariana, mi-a explicat ca , cu toate ca sunt sanatoasa , el vede o nastere grea , nu are rost sa ma mai operez dupa aceea inca o data sa-mi scot chistul iar daca insist sa nasc normal el va trebuis a se pregateasca si cu un anestezist langa mine deaorece nu crede ca voi putea naste cu brio pana la bun sfarsit.
Pana la urma am facut cezariana , seara la ora 6 , a durat o jumatate de ora, dupa operatie am putut sa-mi alaptez bebelusul iar a doua zi m-am ridicat din pat.M-am recuperat excelent intr-o saptamana, iar cam in 3-4 sapt. nici nu mai simteam operatia. Acum ca abia mi se mai vede operatia .
Din propria mea experienta personala recomand cezariana, este cel mai civilizat si mai sigur mod de a a duce un copil pe lume, esti sigura ca bebelusul se va naste sanatos, scapi de eventualele complicatii ale unei nasteri naturale.
E gresita si primitiva ideea ca daca treci prin nu stiu ce dureri si iti pui in pericol si viata ta si a bebelusului nascand natural esti o mama implinita
La urma urmei, fiecare mamica e indreptatita sa ia singura hotararea cum sa nasca bebelusul ei
Kamelya_kidz
Postat pe 8 Aprilie 2010 10:48

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Celule stem 45 De la: Reosa 11 Octombrie 2017 11:12
unde se face epidurala? in spate? intravenos??? 2 De la: horobeanu 20 Iulie 2009 22:44
Cat costa nasterea prin cezariana? 24 De la: anacostinescu 1 Iulie 2010 12:13
imunoglobulina 2 De la: kidz006890 15 Februarie 2010 18:32
pojarel la 6 luni 5 De la: aly_raz 4 Mai 2010 12:23
Setari Cookie-uri