nu o recomand

dar credeti ca dupa o nastere normala ai voie sa cari? eu nu am avut voie 2 luni, ca am facut asta si mi s-a desprins cusatura sia m nascut normal, ca am sunet medicul si mi-a zis sa stau in pat linistita si ca sa imi fie clar ca nu am voie sa car nimic asa ca pe bebe il tineam langa mine in pat si abia cand venea sotzul meu acasa sau soacra mea il luau ei....nu va imaginati voi rpin ce am tercut......parerea mea e ca nu conteza cum nasti daca este ok totul .....durere exista oricum ar fi ....sanatate si pupici
izab33lla
Postat pe 18 Noiembrie 2008 15:22
Eu am nascut normal si am stat in travaliu 6 ore.A fost foarte dureros pt ca nu am avut dilatatie si nici apa nu mi s-a rupt totul a fost provocat.Dar cand mi-am vazut minunatia de copilas imediat dupa nastere am uitat instantaneu de toate durerile nasterii am simtit ca sunt cu adevarat femeie.Nu sunt de acord cu cezariana numai daca este necesar copilul are probeleme sau mamica. Atata timp cat Dumnezeu a lasat ca femeai sa nasca normal de ce sa fugim de durere?




maria_serafim
Postat pe 18 Noiembrie 2008 17:15
Da, sunt deacord ca Dumnezeu a lasat sa se nasca normal, dar el a last multe care nu se mai respecta pt ca lumea a evoluat.Eu nu sunt de acord ca o femeie sa sufere asa de mult pt a aduce un copil pe lume.Eu am nascut prin cezariana ca nu se putea altfel, dar oricum daca nu aveam probleme faceam ori epidurala, ori cezariana la cerere.
Daca e sa ne luam dupa ce a last Dumnezeu de ce nu tinem copiii in fasa, de ce nu le punem carpe, de ce nu ii botezam la 6 sapt,de ce nu ii nastem acasa cu o moasa din loc, pe timpuri asa era.Lumea a evoluat mult, asa ca fetelor nu stiu de ce tebuie sa suportati durerile nasterii normale cand exista atatea metode pt a nu avea marile dureri, ma refer la epidurala daca se poate naste normal, la cezariana sunt dureri, nu cred ca asa de mari ca la o nastere normala fara anestezie, dar bine fiecare face ce crede si ce-i dicteaza inima.Sper ca nu am suparat pe nimeni, asta este parerea mea.
Eu nici nu vreau sa mai aud de nasterea normala, a spus si Boaba ce riscuri pot aparea daca nasterea dureaza mult.O prietena a nasei mele a nascut martea trecuta o fetita la termen 3500gr si 52 cm, travaliul a durat aproape 20 ore si a murit, pt ca nu a respirat cand s-a nascut, a facut complicatii si a doua zi a murit.Bine acum nu pot spune ca nu au avut vina si medicii, pt ca eu cred ca puteau sa o trimita la campina sa-i faca cezariana sau copilul dupa nastere sa-l trimita la ploiesti.Acest copil s-a nascut la sinaia, acolo nu se fac cezariene pt ca nu au anestezist.Pupici
laura_paisan1983
Postat pe 19 Noiembrie 2008 10:42
SI EU TOT CEZARIANA AS ALEGE SA FAC,DACA AR FI SA NASC.NU AS SUPORTA DURERILE NASTERII NATURALE IN NICIUN CAZ.VA PUP,SI ACUM FIECARE NASTE PRIN CE METODA VREA.
romantica
Postat pe 19 Noiembrie 2008 15:34
Eu nu cred ca trebuie sa condamnam pe vreo femeie ca naste prin cezariana.Peste tot exista durere la nasterea naturala,dar si la cezariana, lucruri care tin in general de felul persoanei.Oricum atata timp cat putem alege eu nu inteleg ce este rau in asta , important este sa fie bebe sanatos si mamica.
adelafistis
Postat pe 19 Noiembrie 2008 17:21
eu am nascut natural, fara anestezie, desi as fi vrut sa o fac dar nu a mai fost timp, si desi sint supraponderala, in timpul sarcinii am avut 114kg, inainte sa ajung pe masa de nasteri la eco mi s a spus ca totul e in regula dar la nastere copilul a avut cordonul in jurul gitului, sidin cauza ca s a rasucit a avut si ruptura de col, si mi s a facut si epizotomie, dar nu asta era problema, ci frumusetrea de hemoroizi, buchet de nuci cum mi a zis d torita ca nu a mai vazut asa ceva , daca nu se retrageau in 2 sapt mia zis sa ma duc la chirurgie..eu nu am simtit nici o durere de la cusatura.si am avut destul... durerea de hemoroizi nu se compara cu cusutul....problema era ca am mincat o sapt numai lichide ca sa nu ma duc afara, ca simteam ca nasc din nou, si ca nu puteam sa elimin gazele ..deci se poate naste si natural..epidurala te ajuta sa nu simti durerea din contractii dar nu te ajuta cind nasti... mi au spus o altii
vivi23ro
Postat pe 19 Decembrie 2008 07:40
mi se pare o tampenie toata chestia "ca nu m-am simtit mama".eu am nascut tot prin cezariana si a doua zi mi-au adus copilul in rezerva si vreau sa spun ca din cauza durerilor de la operatie si de la anestezie nu doream nici copil si nimic in clipele acelea.vroiam doar sa dorm .asta nu inseamna ca nu ma simt mama sau ca nu-mi iubesc copilul mai mult decat orice pe lume.acum BB are 3 luni si sper sa fie la fel de sanatos in continuare ca pana acum.
monica_regi
Postat pe 22 Ianuarie 2009 14:57
mi se pare o tampenie toata chestia "ca nu m-am simtit mama".eu am nascut tot prin cezariana si a doua zi mi-au adus copilul in rezerva si vreau sa spun ca din cauza durerilor de la operatie si de la anestezie nu doream nici copil si nimic in clipele acelea.vroiam doar sa dorm .asta nu inseamna ca nu ma simt mama sau ca nu-mi iubesc copilul mai mult decat orice pe lume.acum BB are 3 luni si sper sa fie la fel de sanatos in continuare ca pana acum.
monica_regi
Postat pe 22 Ianuarie 2009 14:58
SALUTARE FETELOR! SA NE FIE TOTI COPIII SANATOSI, LA FEL SI NOI, SA AVEM PUTERE SA-I CRESTEM! Eu am nascut natural, am avut parte de un travaliu f lung si fff dureros, stiam ce este durerea(mai pierdusem o sarcina la 5 luni), dar ce am simtit in timpul travaliului a fost CUMPLIT! Nu stiu ce sa va zic, fiecare sa aleaga ce simte, dar eu, daca ar fi sa dau timpul inapoi, as alege... CEZARIANA! Fetita mea a avut si cordonul in jurul gatului, nici apa nu mi s-a rupt, ce sa mai zic? 9 ore si 20 de minute au durat durerile mari, cu contractiile regulate, plecand de la 5 minute ( cele care au trecut prin asta stiu despre ce vorbesc). Apoi hemoragie cumplita(umpleam cearsafuri), hemorozi (imi trecuse durerea de la epiziotomie, dar hemoroizii ma distrugeau), epiziotomie (lehuzia a durat 56 de zile). Am fost atat de obosita , de aproape nu stiam pe ce lume ma aflu si oboseala asta a durat vreun an si ceva. Mi-am revenit f greu si nu prea cred ca s-a meritat. Multumesc lui D-zeu ca a avut grija de mine si de Daria. Sanatate la parinti si la copilasi!
catalinavella
Postat pe 2 Februarie 2009 09:05
Buna, vreau sa va spun ca acum am dat de forum acesta.... Eu am nascut normal de 2 ori, acum 7, respectiv 3 ani. E muuuult mai bina sa, zic, eu , caci nu am avut dupa nastere asa de multe probleme ca cela care fac cezariana.
Cert e ca durerea exista.... travaliul e tare dureros, asa am patit si eu, si la a doua nastere ma gandeam ca va fi mai usor, dar a fost pe dos. Am avut niste dureri... de-am zis ca mor. Dar dupa 5 ore de plansete si dureri, caci ma rugam de dr. sa imi faca cezariana pana la urma (desi nu o agream initial) s-a nascut si fetita mea, imi dorisem atata de mult sa fie fetita si nu se vazuse la eco ce sex are bebe. De fericire am lacrimat inca cateva ore.... Durerile nasterii le-am uitat in momentul cand mi-au spus "aveti o fetita" si cand am vazut-o pe mititica.... SUPER
Deci sunt pro nastere normala desi implica niste dureri insuportabile. Cezariana... in caz de urgente, doar.
Dupa nastere, m-am refacut repede.Si bagaje am putut cara, dar pana la o greutate maxima, totusi, nu chiar eforturi mari care sa duca la ruperea cusaturilor. Inclusiv pe bebe, cele care au cezariana nu o pot face.
Bafta multa tuturor... Cum va descurcati cu cei mici?
Angela_kidz
Postat pe 2 Februarie 2009 10:19
BUNA TUTUROR ! ANGELA CE CREZI CA DACA AM FACUT CEZARIANA MI-A STRANS ALTCINEVA PUIUTUL LA PIEPT? L-A ALAPTAT ALTCINEVA DIN CAUZA CA EU NU PUTEAM RIDICA? IMI PERMIT SA TE CONTRAZIC DEOARECE AM TRECUT PRINTR-O CEZARIANA ( LA CERERE ) SI IN PLUS FATA DE TINE NU AM TRECUT PRIN ACELE DURERI INSUPORTABILE. PUR SI SIMPLU NU AM NICI O ADMIRATIE PENTRU MAMELE CARE NASC NORMAL, POATE DOAR PENTRU CELE CARE NASC FOARTE USOR.... IN REST NU VAD DE CE TREBUIE SA TRECI PRIN ACELE DURERI COVARSITOARE? EU AM SPUS SI MA REPET NU STIU CE INSEAMNA DURERE DE NASTERE, IAR RECUPERAREA MULTUMESC BUNULUI DUMNEZEU A DECURS FOARTE BINE. DECI....FIECARE E STAPAN PE CORPUL LUI , FIECARE NASTE CUM DORESTE , NU CRED CA FEMEILE CARE NASC PRIN CEZARIANA TREBUIESC " ARATATE CU DEGETUL ".
NU VREAU SA SUPAR PE NIMENI, NICI PE TINE ANGELA, DAR NU INTELEG DE CE S-A AJUNS AICI SE PUTEA FOARTE SIMPLU( CHIAR DACA TITLUL ESTE'" NU O RECOMAND ") CA FIECARE SA-SI POVESTEASCA EXPERIENTA IAR CELE CARE TREBUIE SA TREACA PESTE O NASTERE SA SE DECIDA SINGURE PRIN CE MODALITATE O VOR FACE.
ASA CUM EU NU POT SA-MI DAU CU PAREREA DESPRE O NASTERE NORMALA NICI CELE CARE NU AU NASCUT PRIN CEZARIANA NU O POT FACE
NASTERE USOARE FETELOR SI BEBICI SANATOSI ! SA NU VA SUPARATI PE MINE.
SAMIA
Postat pe 2 Februarie 2009 20:21
Cezariana nu ar trebui sa fie un subiect care sa imparta femeile in 2 tabere : pro si contra . Desi am nascut 2 baieti care au avut 4,100 si 3,100 la 9 luni de sarconsider ca fara scina si respectiv 8 luni de sarcina , consider ca fara cezariana as fi fost ingeras si eu si copii mei din cauza faptului ca am avut iminenta de avort la ambele sarcini . La a doua sarcina a plesnit prima operatie , medicul era ingrozit si imi tot spunea sa -l mai tin inauntru pe bebe , glumea bineinteles . Travaliul a fost de peste 12 ore la ambele sarcini , deci desi stiam ca va urma operatia am fost fericita cand mi s-a facut anestezia si nu am mai simtit durerile nasterii . Imi iubesc baietii si daca as sti ca dupa ei va veni o fetita as trece si prin a treia cezariana . copii merita acest efort .
carmeli
Postat pe 4 Februarie 2009 09:32
fiecare cu parerea ei, eu am facut cezariana din cauza ca bb avea 42-43 sapt si nu am sa regret niciodata, i-mi pare rau ca nu am facut-o mai devreme caci bb deja suferea intrauterin si din incapatanarea mea am tot amanat, ii multumesc d-nei dr dascalu alina de polizu ca a fost alaturi de mine si recomand tuturor mamicilor ce au probleme sa nu se teama de cezariana; acum ca stiu ce inseamna as face-o la cerere chiar de nu ar exista nicio problema; se face rahianestezie, esti constienta, i-ti vezi copilul care e problema, doare putin dupa dar... asta e.
eve_2350
Postat pe 18 Martie 2009 13:38
bravo anyyta, ai perfecta dreptate
eve_2350
Postat pe 18 Martie 2009 13:39
MULTUMESC EVE2350
SAMIA
Postat pe 19 Martie 2009 16:40
In tara in care eu locuiesc medicii sunt impotriva ceazarienei...pur si simplu mama trebuie sa se chinuie si in plus de ce sa iroseasca fondurile spitalului?ii costa mai mult cazariana(totul este gratis pt.pacienti)...si asa cu toata frica am reusit sa ma conving singura ca o sa nasc normal...dupa 24 ore de asteptare,dureri si chin...au decis in sfarsit ca ultima solutie nu era alta decat cezariana....deci,cele ce intr-adevar necesita sau pur si simplu nu au increderea de sine de a indura durerile de ce nu cezariana?insa sa ai nororcul sa ti accepte"la cerere"asa cum se zice....si cu recuperarea....a fost ok,poate un pic mai intarziata de cele ce nasc normal....insa e o mare greseala sa spui ca daca nasti prin cezariana,nu-ti poti strange copilul la piept,sau sa-l alaptezi....gresit!eu am facut toate astea,poate ca in primele zile a scimbat-o(de scutec)mai des...sotul si tot e bine nu?si tatal trebuie sa se ocupe de bebe...eu zic sa lasam medicii sa decida sau fiecare"stapana pe corpul ei"cum a mai zis o mamica...e ok daca fiecare ne impartasim experientele ,asa mai auzim una alta mai inavtam poate una de la cealalta...dar sa NU judecam ce au ales alte mamici!va pup si sanatate multa la bebelusi sau copii!
jojo_kidz
Postat pe 20 Martie 2009 20:12
Buna ziua,sunt nou pe forum si as vrea sa salut toti membrii.
absolutep0wer
Postat pe 14 Aprilie 2009 19:10
BUNA ABSOLUTEPOWER! BINE AI VENIT PRINTRE NOI !
SAMIA
Postat pe 15 Aprilie 2009 15:03
eu am nascut prin cezariana datorita coplicatior ,probleme cu coloana ,dar am simtit durerile din plin si sentimentul ca sant mama si am nascut lam avut ce pot spune e ca de la 6 luni am stat an pat din cauza spatelui si am numarat fiecare zi ,doamne ca greu ami mai era ma taraeam pana la baie dar dupa ce am nascut nu vroiam decat sa fiu langa bebe si durerile au fost groaznice
claudia_mami
Postat pe 24 Aprilie 2009 14:01
Doamne fereste dar in ce tara stai tu jojo? eu am nascut normal si foarte usor prima data desi nu au prea fost de acord medicii dar a doua oara nici nu se mai pune problema sa mai nasc normal din cauza unor probleme de sanatate dar nu inteleg de ce sa nu poti alege nu toate femeile sunt pregatite sa nasca normal si decat sa se intample ceva cu mama sau bebelusul mai bine faci un pic nani si cand te trezesti ai un bebe si numai bine tuturor
acum sincer perioada de recuperare sa zic asa devinde de fiecare individa in parte oricum s-ar naste
SEBY1YEAR
Postat pe 24 Aprilie 2009 14:19
Ai perfecta departe. Eu stiu persoane cu nastere normala care au suferit foarte mult si au avut complicatii si altele care au nascut prin cezariana si nu au avut nicio problema. Am o prietena care la doua saptamani dupa nastere cu cezariana putea sa stea turceste fara nicio problema.
kidz000722
Postat pe 24 Aprilie 2009 14:28
Salut fetelor!eu am stat turceste si la 3-4 zile dupa cezariana...m-am recuperat f.repede...m-am si incapatanat ce-i drept ma plimabam pe holul spitalului a-2a zi..incet..incet..Eu locuiesc in Islanda cu servicii extraordinare (la spital ma refer)cu supraveghere 24 din 24...totul perfect pana vine vorba de cezariana...spun ca de-a lungul anilor toate femeile au nascut copii...si cezariana n-or sa-mi faca doar asa ca ma cheama pe mine jojo...asta a fost discutia inainte de nastere cand mi-am exprimat dorinta ca vreau sa nasc prin cezariana...iar cand am fost in travaliu...asteapta astepta ca poate poate te dilati...insa eram monitorizata si eu si copilul si ei spuneau ca nu prezint complicatii...dar durerile mele??!ma rog dupa 22 de ore au cazut de comun acord ca da..necesit cezariana...am fost anesteziata local si sotul ma tinea de mana....dupa toate durerle pt mine cezariana a fost cel mai usor,cel mai rapid lucru...!acum sincer va spun ca mi- si frica sa mai raman insarcinata a-2a oara...stiu ca mi-au spus-o si doctorii ca daca am nascut o data prin cezariana asta nu inseamna ca o sa se intample si a2 a oara...si totusi...n-as mai vrea sa mai trec prin ce-am trecut...nu e vorba numai de dureri ci de timpul indelungat ......in care am asteptat...ma rog...cand ne dorim copii...ne intarim si ne pregatim!:)va doresc nasteri usoare tuturor!
jojo_kidz
Postat pe 24 Aprilie 2009 18:19
eu stiam ca daca nasti prima data prin cezariana a doua nastere va fi tot cezariana acu nu sunt cadru medical si daca este unul pe forum poate ne lumineaza si pe noi oricum o sa-mi intreb si eu medicul ginecolog de curiozitate ca tot merg luna viitoare la un control de rutina pupici si nastere usoara indiferent de cum alegeti sa nasteti...asta daca puteti alege
SEBY1YEAR
Postat pe 25 Aprilie 2009 10:47
Si eu am nascut prin cezariana si nu a fost o obtiune a fost un lucru de ultim moment. E drept ca eram pregatita pentru peridurala, am luat la cunostinta tot ceea ce era de stiut de la anestezist, iar apoi medicul mi-a declansat nasterea, adica mi-a rupt apa, deoarece eram fara dureri si contractiile isi pierdusera din intentitate. Dupa ce mi-a rupt apa a realizat ca inima fetitei , pe care o lasasem deja pe uscat, incepuse sa bata cand alert cand incet. Atunci ma strans medicul de mana si mi-a zis"facem cezariana" si in 15 min micuta s-a nascut. Ceea ce a provocat cezariana a fost faptul ca avea cordonul foarte scurt si avea toate sansele sa nu reuseasca sa iasa si sa se sufoce. Operatia nu a fost grea atunci deoarece a fost anestezie locala, dar a doua zi cand am iesit de la terapie, copilul meu deja era alimentat cu lapte praf si ceai indulcit si nici un gand de supt nu avea. A fost extrem de greu sa o invat sa manance, sa-mi formez sfacrurile si sa pot alapta, am infometat-o si am chinuit-o foarte tare. Atentie pentru toate gravidutele, pregatitiva sfarcurile, este crema special pentru asa ceva, inca dinainte sa nasteti ca sa suga usor cel mic. Masati si incercati sa le formati cu mana masandu--le,.
In ceea ce priveste cicatricea e foarte jos, depinde de medic si la mine refacerea a fost extrem de rapida, am aproape 4 sapt de cand am nascut si e ca si o zgarietura fina. Doamne Ajuta! si sa aveti multa sanatate! si nu te lasa speriata de cezariana.....gandeste cat de rau e si dupa nasterea normala, cand esti taiata....si trebuie sa mergi la baie si cand trebuie sa stai in fund...toate au parti bune si parti rele...asa ca cel mai bine e cum vrea Dumnezeu, ca doar de el depindem!
kidz000937
Postat pe 20 Mai 2009 16:34
Salut!
Eu sunt insarcinata in 25 saptamani si nu m am gandit nicio clipa sa nasc natural...imi pare bine ca am posibilitatea de a alege
MoniQ_kidz
Postat pe 1 Iunie 2009 16:58
BUNA MONIQ ! SARCINA USOARA IN CONTINUARE SI PAREREA MEA ESTE CA AI LUAT O DECIZIE BUNA, DUPA CUM AI VAZUT SI EU SUNT PRO CEZARIANA SA DEA DOMNUL SA TRECI CU BINE PESTE TOATE SI SA AI UN BEBE SANATOS
SAMIA
Postat pe 2 Iunie 2009 15:40
buna fetelor...desi am nascut normal cand voi mai avea un bebe voi face sigur cezariana...prin ce am trecut la nastere nu doresc nimanui...nu ma refer la vindecare caci eu am fost singura care am nascut normal din tot salonul si abia ma miscam,nu puteam tine bebe in brate,ma dureau toate alea iar celelalte mamici parca nici nu nsacusera,dar bebe a avut f mult de suferit...i-au facut paralizie pe manuta stanga pt ca au tras de ea, a stat in mine fara oxigen ,deci a fost resuscitat si apoi implicit la terapie intensiva desi a avut 4200 gr la nastere...deci mamici daca credetei ca emai bine sa nasteti normal asta depinde de la femeie la femeie ...vindecarea la fel,dar eu nu as mai naste normal
izab33lla
Postat pe 2 Iunie 2009 23:06
daca tot s-a pus problema "neimplinirii" ca mama atunci cand nasti prin cezariana decat atunci cand nasti natural, atunci mamele adoptive ce sa mai zica?
sunt mai putin mame decat noi? eu nu cred...
andracalin
Postat pe 3 Iunie 2009 10:24
intr-adevar, e o problema delicata, si fiecare ar trebui sa aiba dreptul de a alege, insa e ingrijorator cate cezariere se fac la noi in tara...si din ce spun chiar medicii, multe nu sunt justificate...
si eu m-am gandit si razgandit de mii de ori, azi ziceam cezariana, maine naturala si tot asa...mai ales ca toate cunostintele mele nascusera cu cezariana, si nu prea aveam de unde sa aflu cum e natural...Mama insa mi-a zis ca sa ma gandesc logic, daca ea s-a dus dupa primul copil sa mai nasca o data (tot natural ca pe timpuri nici nu se punea problema de cezariana), inseamna ca nu a fost asa de greu, da, atunci i s-a parut dureros, dar a trecut repede si nici nu s-a rupt si totul a fost bine....si uite asa in fiecare noapte eu visam ca ma duc la maternitate sa nasc, asa eram de stresata. Il intreb pe medic care nastere a pus mai multe probleme in toata cariera lui, ca e destul de in varsta si cu experienta omul, si imi zice ca fara doar si poate cezarienele implica mult mai multe riscuri, plus ca e o metoda invaziva...pe langa asta, vara-mea cu cezariana imi tot zicea ca la fiecare norisor o doare operatia...si pana la urma am hotarat ca fie ce-o fi, nasc natural, si ce-i drept trebuie sa recunosc ca nu regret nici o clipa. Insa factorul decisiv, cel mai important, este medicul. Daca ai un medic bun care sa stie daca se pregateste bine corpul, sa fie langa tine cand nasti, sa nu te lase sa te chinui, totul merge struna. Mie mi-a zis ca se copsese bine colul si ca totul era f bine pregatit...el mi-a rupt apa si oarecum mi-a indus nasterea, pt ca a vazut ca deja aveam un inceput de dilatatie, si uite asa m-am internat la 12 si la 4 nasteam, durerile au fost suportabile, doar in apropiere de expulzie sunt de nesuportat, dar am trecut si peste ele, pt ca au durat relativ putin, nu-mi venea sa cred ca m-am asezat pe masa si din cateva impingeri a iesit copilul, cand vedeam in filme ziceam ca e SF. Ca sa rezum, tine de medic cam 70%, cat e de bun si cata experienta are, apoi de corpul fiecareia, dar aici tot medicul tre sa vada cand incepe sa se pregateasca, ca degeaba te cheama sa nasti in ziua x daca nu esti pregatita, si de aici lipsa dilatatiei, si nu in ultimul rand de spital, in Brasov monitorizeaza bataile inimii copilului si contractiile si mi-a zis moasa ca asa vad daca cumva copilul are vreun disconfort...Apoi epiziotomia aia sau cum ii zice, taierea, sincer pt mine nu a fost prea dureroasa, doar vreo doua zile ma durea cand ma asezam pe pat in fund, in rest, a trecut repede, important e sa se mentina tot timpul curat cu dusuri repetate si solutie de betadina...Problemele cele mai mari mi le-au facut insa sanii, si alaptarea, febra laptelui, nedormitul in primele zile, toate la care nici nu ma gandeam inainte de nastere. Oricum, le recomand fetelor care nu au nascut niciodata si au dubii, sa nu se grabeasca sa faca cezariana, sa mearga cat mai des la control si sa nu se duca sa nasca atunci cand le zice medicul, in ziua x, ci cand simt ca intra in travaliu, si ar fi bine ca medicul sa lucreze in spital, sa fie acolo cand o sa nasca.
gabriela_lore
Postat pe 3 Iunie 2009 11:16
Multumesc mult Anyyta pentru suport..si pentru tine toate cele bune!
Izabella imi pare rau pt ce ti s a intamplat..bebe e bine acum?
MoniQ_kidz
Postat pe 3 Iunie 2009 15:21

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
cezariana sau nastere naturala? 18 De la: RamonaPopescu 28 Iulie 2020 12:52
Ce parere aveti despre celulele stem? 5 De la: garbo_406583 13 Aprilie 2017 15:19
Copilul de un an 41 De la: SEBY1YEAR 10 Octombrie 2009 13:55
ce doctor ginecolog face taietura de cezariana foarte mica? 11 De la: garbo_446242 14 Februarie 2017 11:58
Sarcina dupa tratament cu Depakine si Valdoxan 6 De la: nargis 3 Noiembrie 2011 13:21
Setari Cookie-uri