Pastrarea mancarii lui bebe la congelator?

Buna fetelor! Intrebare, intrebatoare: voi ati pastrat mancarea (pureurile lui bebe) la congelator?? Ce parere aveti despre asta? Credeti ca prin congelare se pierd din calitatile nutritive, vitamine etc?? Stiu ca banana nu se congeleaza, la fel si marul, pentru ca se oxideaza dar ma refer la pureurile de legume si celelalte... Voi cum ati procedat?
aly_fab
Postat pe 3 Mai 2010 17:56
aly eu nu i-am congelat decat supa.atat
si asta decat cand era mica ,caci acum ii dau majoritatea mancarurilor care le gatesc si pt noi
ionela_miruna
Postat pe 3 Mai 2010 18:03
buna ionela. eu intreb ca sa stiu daca-si pierd proprietatile, desi nu cred, in orice caz cu primul baietel gateam in fiecare zi, aveam mai mult timp, si ajutoare, acum insa nu prea am timp si mi ar fi mai ushor sa le congelez.. Am citit intr-o carte care mi-a dat o idee f buna ca poti sa le congelezi in forme de gheata, si scoti cate cubulete de mancare crezi necesar pentru bebe.
aly_fab
Postat pe 3 Mai 2010 18:11
Aly eu congelez doar carnita pt bebe.
De exemplu iau piept de pui proaspat,il tai cubulete si il pun in pungute mici,si dimineata ii scot cate o punguta si il prepar.
La fel am zis ca o sa fac si cu pestele.
In rest cu celelalte legume le pregatesc proaspete.
bau
Postat pe 3 Mai 2010 18:28
ceau bau! da, carnita o congelam oricum, dar ma gandeam si la legume...
aly_fab
Postat pe 3 Mai 2010 18:50
Buna aly
Din ce am studiat eu , modificarile care apar in urma congelarii ar fi : pierderea din greutate a alimentului,arsura de congelare,modificare de culoare si gust si modificare in continutul vitaminic.
bau
Postat pe 3 Mai 2010 19:10
cum adica arsura de congelare?
aly_fab
Postat pe 3 Mai 2010 19:13
O traducere cred ca ar fi - deshidratarea local a esutului datorit frigului.
Pana la urma ce decizie ai luat in legatura cu legumele?
bau
Postat pe 5 Mai 2010 16:19
buna bau, cand fac pureurile, le pun in formele de gheata si iau cate imi trebuie. este mai usor si mai practic, recomand tuturor mamicilor aceasta metoda. formele le acopar cu folie de plastic sa nu prinda cumva alt miros sau sa intre alte corpuri in pureuri.
aly_fab
Postat pe 13 Mai 2010 15:49

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
cadou bb 1 an!!!!!!!! 19 De la: garbo_491439 27 Iunie 2018 00:07
cat lapte trebuie sa bea? 4 De la: cocco_1125 25 Octombrie 2009 10:23
dovlecei pentru bebe 27 De la: Aly_Fab 3 Mai 2010 18:00
centru pentru copii-Constanta 1 De la: zanazanelor 4 Septembrie 2009 17:14
Carti si filme pentru cei mici 2 De la: office_salinasusesi_ro 3 Februarie 2010 08:02
Setari Cookie-uri