Cele 9 luni de sarcina - pentru mamici

iasmina,pai pe cand botezul?sa venim la chef??
silviatatu
Postat pe 14 Iunie 2009 16:09
sa-ti traiasca puiusorul Iasmina si tuturor mamelor.Multa sanatate!!!!
alinakatt
Postat pe 14 Iunie 2009 16:29
f frumoas mesajul tau Eu am pierdut un ingeras la 33 de sapt anul acesta in februarie si imi lipseste f mult Se pare ca i-a fost asa de frica de lumea asta incat a decis sa se intoarca la Dumnezeu in cer si sa se joace cu ceilalti ingerasi Imi e f dor de ea si sper ca intr-o buna zi un alt ingeras sa se decida sa vina si la mine pt ca il astept de f mult timp
kidz000448
Postat pe 15 Iunie 2009 18:55
Imi pare asa de rau. Si eu sunt insarcinata cu o fetita in 26 sapt. si-mi dau seama macar un pic prin ce-ai trecut. Bine ca ai puterea de a impartasi aceasta suferinta. O sa ai intr-o zi un alt ingeras, o sa vezi, fetita ta iti va trimite altul. Te imbratisez si astept o veste buna de la tine. Te pup
negrea_oana
Postat pe 16 Iunie 2009 15:06
Draga kidz000448,

Stiu exact ce simti pt.ca asa mi s-a intamplat si mie in 2004.In 32/33 de sapt.am pierdut sarcina adica am nascut "normal "dar copilul a murit in timpul nasterii.Era primul meu copil si era baiat.
Dar Dumnezeu nu m-a parasit de tot si in 2006 am nascut o mandrete de fetita care e tot ce avem noi mai scump.Nu dispera desi stiu cat de greu e...
Asteptam vesti bune de la tine,
Felicia Raduca
feliciaraduca
Postat pe 16 Iunie 2009 15:16
Doamnelor, nu am mai intrat pe acest forum dar faptul ca sunt insarcinata in 20 de saptamani ma determina sa mai cer niste sfaturi de la viitoare sau actuale mamcii mai experimentate. Problema mea medicala e un rinchi malformat din nastere care nu are o pozitie normala e ceva de genul "cazut" asa mi-a explicat medicul drept pt care am fff multa piatra in el si acum...la care evident nu am ce sa ii fac....si una peste alta mai trag si cu o infectie urinara care cred ca e mai veche caci am descoperit-o chiar pe cand am aflat de sarcina iar la urocultura a iesit un enteroccus sp.....ati mai intalnit cazuri de genul aveti ceva sfaturi primesc orice cu drag.
Va doresc multa santate!
spectradi
Postat pe 17 Iunie 2009 14:54
Salutare,spectradi!
Si eu am avut infectie urinara; la analizele de la 8 luni am avut ceva asemanator nu mai stiu daca asa se numea dar stiu ca am fost internata o saptamana si mi-au pus ceva perfuzii cu un antibiotic usor care n-a afectat-o pe fetita.Dar d-na doctor mi-a explicat ca pt.nasterea normala e bine sa scap de infectie ca sa nu-i afecteze bebelusului ochii in timpul nasterii(sau alte organe).
Treaba cu infectia se trateaza nu trebuie sa-ti faci griji,dar cu rinichiul nu stiu ce sa-ti raspund.Medicul tau iti poate raspunde.
Sanatate si numai bine,
Felicia Raduca
feliciaraduca
Postat pe 17 Iunie 2009 18:33
o solutie sigura pentru combaterea infectiei urinare in cazul femeilor insarcinate este cura cu TRANSFER FACTOR RIOVIDA sua TRANSFER FACTOR TRIFACTOR...2 produse sigure 100% pentru consumul uman si fara niciun fel de efect advers deoarece sunt extrase din colostru,care este prima hrana data de orice mama catre nounascutul ei.Aceste produse stimuleaza activitatea sistemului imunitar cu pana la 283% !!! prin acest lucru organismul eliminand singur orice forma de infectie bacteriana,fungica sau virala.Cine doreste mai multe detalii sa ceara la: contact@4life-romania.ro
silviu_m74
Postat pe 17 Iunie 2009 19:14
draga felicia iti mulumesc pt raspuns Imi da mari sperante faptul ca tu ai primit in cele din urma un cadou atat de frumos de la viata Iti doresc sa te bucuri de fetita ta cat mai mult si sa iti aduca numai bucurii.
oana ma bucur sa vad ca sarcina ta merge inainte cu bine si te felicit pt pozele pe care le-ai postat cu ecografiile cu bebe Sunt f frumoase Si eu eram f mandra de burtica mea Purtam numai haine care o scoteau in evidenta si eram f fericita cand lumea din jurul meu sau chiar si de pe strada o remarca Sarcina iti aduce in suflet cele mai frumoase sentimente si chiar daca a mea s-a sfarsit mai repede decat trebuia ma bucur ca am incercat macar acele trairi atat de mari si unice . Va pup si va doresc numai bine si multa seninatate in suflet
kidz000448
Postat pe 18 Iunie 2009 08:43
Mamici, pitici si viitoare burtici, aveti incredere Dumnezeu stie cel mai bine cand e momentul ca un ingeras sa vina pe pamant, stiu ca e f greu, o parte din tine pleaca odata cu ingerasul pe care l-ai purtat in burtika, dar poate lui i-a fost mai bine asa, Dumnezeu a avut alte planuri pt el, sunt convinsa ca o sa-ti trimita un alt ingeras in schimb atunci cand va considera el ca a venit momentul, pana atunci fii increzatoare, o sa vezi ca o sa fie bine. Eu nu am ramas delok insarcinata, nu m-am protejat ani de zile si atunci cand credeam ca e momentul sa faca si sotul investigatii complete a venit minunea :). Pentru viitoarele mamici daca va pot fi de ajutor cat de putin nu ezitati sa ma intrebati orice. Va pupik si va doresc multa rabdare !
iasmina_kidz
Postat pe 18 Iunie 2009 17:12
Multumesc de raspuns, o sa ma mai consult si cu medicul ginecolog, infectia am descoperit-o chiar de la inceputul sarcinii si la momentul respectiv el mi-a recomandat un antibiotic doar in cazul in care fac febra si urinez des...insa nu s-a intamplat asa ceva asa ca si el a fost de acord sa evit antibioticul pana trec cel putin de primul trimestru. Acum recent mi-am refacut analizele si e aceiasi bacterie, cu o infectia urinara (2 cruci de puroi asa mi-au zis), iar dr de familie a spus ca sa nu iau totusi antibiotic pt bacteria asta ca nu e ff grav....problema e ca de cateva saptamani in unele zile am dureri ff mari la urinat, ziua in special lucru care mi se intampa inainte de sarcina cand eliminam ceva nisip sau piatra din rinichi. Medicul nu prea cred ca ma va lasa sa nasc natural tocmai din problema rinichiului ...acum vom vedea.
Iti doresc multa sanatate, tuturor de pe forum de altfel si mai tinem legatura.
Pupici!
spectradi
Postat pe 19 Iunie 2009 15:16
BUNA FETELOR....VA DORESC TUTUROR SARCINA USOARA SI EU SUNT IN 7 LUNI SI IN SEPTEMBRIE15 O SA NASC .....SUNTETI CAREVA DIN MURES???IL STITI CUMVA PE DR FRANCU???????EU SUNT DIN BISTRITA SI VREAU SA NASC IN MURES....AM FOST LA UN ECOGRAFLA DR FRANCU ...SI AS VREA SA MAI AUD CEVA PAREARI DESPRE EL....VA ROG DACA STITI CEVA????MERSI
emydana87
Postat pe 21 Iunie 2009 21:07
buna tuturor Multumes pt incurajari Oanei si Feliciei Sper sa va pot da si eu cat mai curand vesti bune Am mare incredere ca Dumnezeu nu m-a uitat Au trecut abia 4 luni de cand micuta mea s-a intors in cer dar eu sper deja sa-mi trimta un fratior sau o surioara Va pup
kidz000448
Postat pe 22 Iunie 2009 22:52
trebuie saiti tratezi infectia inainte de nastere e bine atat pentru tine cat si pentru bebe.
crystina_kidz
Postat pe 23 Iunie 2009 08:42
As vrea sa ca intreb daca stiti ceva in sensul ca e benefic sau nu sa merg in concediu la o statiune cu ape termale, as vrea sa merg dupa 15 august in conditiile in care eu trebuie sa nasc pe 1 noiembrie. A mai fost cineva sau ati intrebat la medic? Eu il voi intreba doar saptamana viitoare cand am programare insa am incredere si in mamici cu experienta
spectradi
Postat pe 23 Iunie 2009 12:15
Buna buburuza vreau sati spun ca eu am facut o serie de analize inainte de sarcina cu 2 luni......plus de asta am luat acid folic cu 3 luni inainte de a ramane insarcinata.....apoi cand am ramas la o luna treb sa-ti faci o serie de analize pt gravida.....eu acum am 24 sapt si am facut tot c se face .Doctora mea mi-lea recomandat c sa fac.sper sa-ti fi fost de folos
simaur
Postat pe 29 Iulie 2009 11:56
spectradi, depinde ce intelegi prin apele astea termale: cat de calde sunt? bai f calde nu sunt indicate pt ca se destinde prea tare organismul si risti sa avortezi. plus ca la o baie (chiar si acasa in cada, daramite in comun cu altii) poti contacta diversi microbi care sa conduca la o infectie fie urinara fie de alta natura in zona "de jos", ceea ce nu e de dorit in sarcina. altfel, desigur poti sa mergi in ce statiune vrei , e binevenita o oaza de liniste, relaxare... preventiv ia la tine si dosarul cu toate analizele si ecografiile, in caz ca doamne fereste se intampla ceva si ai nevoie de un medic, sa ai tot istoricul cu tine , sa stie ce sa iti faca fara sa afecteze negativ sarcina si evolutia lui bb. si concediu placut!

eu am fost la mare cand aveam 7 luni de sarcina (cam asa), dr a zis ca nu e bai doar sa nu ma loveasca valurile peste burta, sa nu stau in soare (ci mai mult sub umbrela), sa am grija sa nu fac insolatie, sa beau multe lichide, sa ma dau cu crema. iar despre mersul la munte a zis ca iara e ok, doar sa am grija sa nu ma accidentez urcand pe nu stiu unde...
pinicuta
Postat pe 29 Iulie 2009 14:27
Multumesc de lamuriri! Multa sanatate
spectradi
Postat pe 30 Iulie 2009 13:44
buna ziua tuturor!
am si eu niste nelamuriri dak ma puteti ajuta... sunt insarcinata in 18 saptamani dar am o problema: in primul rand vreau sa va intreb dak atunci cand esti gravida trebuie sa tii ceva regim alimentar (in sensul k e voie sa mananci orice???)
si in al doilea rand pe mine de multe ori foarte foarte rau ma arde stomacul! ma arde de pe gat in jos !!!
inainte sa fiu gravida luam dicarbocalm sau bicarbonat si imi trecea, dar acum k sunt gravida nu mai am voie...
ce ma sfatuiti??? asa ati patit si voi?
ale_micutza
Postat pe 30 Iulie 2009 13:49
Salut!
Eu sut insarcinata in 34 de saptamani..pot spune ca am mancat orice, dar am avut grija sa fie foarte bine spalate fructele si legumele, carnea sa fie foarte bine preparata, laptele fiert indiferent de care e...
in legatura cu arsurile am inteles ca rennie este recomandat in cazul gravidelor dar ca nu face minuni insa calmeaza cat de cat
Sarcina usoara in continuare!
MoniQ_kidz
Postat pe 1 August 2009 09:51
Buna mamici si burtici, eu am 32 sapt. de sarcina si am mancat cam orice. Nu am consumat mai deloc carne de porc si din pacate nici prea mult peste. Trebuie sa recuperez. In rest fructe si lapte zilnic consum. Nu am mancat nici prea multe dulciuri si am gatit ce gateam si inainte de sarcina. Si apropos de arsuri, nu am avut deloc.
Va pup pe toate.
negrea_oana
Postat pe 1 August 2009 20:35
buna fetelor...eu sun in 35 de saptamani...la inceputul lui septembrie tre sa nasc,,,si vreau sa va spun ca am mancat orice......chiar orice,,,,si copilul si cu mine ne simtim perfect,,,,nu mia fost rau deloc....dar ce va sfatuesc sa aveti grija cu kg ...ca eu am pus 22 pana akum...deci de atat trebuie sa va feriti...va doresc mult succes si nastere usoara....aveti grija de voi
emydana87
Postat pe 2 August 2009 20:49
In primul rand nu te stresa prea tare cu testele astea. Eu am luat din acela tip ruj, pe care trebuia sa iasa o "feriga".Se zice ca nu prea da gres. Aiurea! Am testat zilnic sa vad diferente si nimic. In prima luna in care nu am tinut cont de el am ramas gravida si acum avem 30 saptamani. Si in plus poti sa faci niste ecografii vaginale care iti vor spune clar cum stai cu ovulatia. Asa ca multa bafta si sa ne povestesti cum e sa fi insarcinata.
alina_dima2003
Postat pe 5 Septembrie 2009 17:39
dragi mamici sa aveti nastere usoara....eu am nascut mai repede cu 3 saptamani....un baietel dragut...dar mai micut ,,,doar de 2.5kg...si eu am pus pe mine 25 de kg....adevarul e ca am mancat orice ...dar e foarte sanatos si cuminte....si creste pe zi ce trece ...va pooop si va doresc sarcina usoara
emydana87
Postat pe 6 Septembrie 2009 20:04
Ciao mamici, azi am intrat in saptamana 38 de sarcina. Mai avem putin, ma simt bine si abia astept sa-mi vad fetita. DPN-ul e in 27 sept., dar eu presimt ca vine mai repede cu vreo saptamana. E deja maricica, acum 3 zile avea 2800g la eco.Acum nu stiu cat de exacte sunt masuratorile. Din experienta voastra, cum sunt? Nastere usoara va doresc si voua si mie
negrea_oana
Postat pe 7 Septembrie 2009 15:42
si sebi a venit mai devreme cu o saptamana si a avut la nastere 4 kg asa ca de pe acum sa fii pregatita sa o intampini in orice moment nastere usoara iti doresc si sa ne tii la curent cu ce si cum...
SEBY1YEAR
Postat pe 7 Septembrie 2009 15:47
Buna, fetelor. Si eu am un balonas micut, tocmai am intrat in saptamana 13. Abia acuma indraznesc sa ma bucur de burtica, pana acuma mi-a fost frica din cauza ca am mai pierdut o sarcina la 10 saptamani - oprita in evolutie. Dar acum am mari sperante, am auzit deja si inimioara si sper sa fie totul bine. Si greturile incep sa treaca (am avut zile in care am baut numai teddy). Va urez si voua si mie sarcina usoara si sa sporovaim numai de bine
michelle_sf
Postat pe 18 Septembrie 2009 15:34
Dragi mamici, azi am intrat in sapt. 40 de sarcina. Nu mai am rabdare, ma gandeam ca va veni mai repede. Sper sa nu depasesc termenul. Fetita mea ma tine in suspans, o astept cu atata nerabdare.
O sa va scriu dupa ce nasc. Numai bine la toate si puiutilor vostri.
negrea_oana
Postat pe 21 Septembrie 2009 13:47
Ce emotionant tre sa fie!!! abia astept sa ajung si eu acolo... Sa ai o nastere usoara si fara probleme si o fetita de nota 20
michelle_sf
Postat pe 21 Septembrie 2009 16:18
Ce emotionant, imi amintesc si eu de parca ar fii fost ieri , desi au trecut 4 luni si jumatate de cand am nascut. Desi am nascut normal mi-am provocat nasterea, mi-a fost f teama ca atunci cand mi se va rupe apa voi intra in panica. Am plecat la spital cu bagajul pregatit plina de emotii la gandul ca intr-un final dupa cele 9 luni imi voi intalni minunea, cea care mi-a schimbat definitiv viata, si care a devenit centrul universului meu. Am fost asa de emotionata incat mi-au trebuit vreo doua luni sa cred ca e a mea, ca m fost capabila de o asa minune. Succes iti tinem pumnii , o sa vezi ca o sa iasa bine !
iasmina_kidz
Postat pe 22 Septembrie 2009 19:19

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Este posibil? 18 De la: garbo_9404 26 Martie 2013 15:33
Vergeturile dupa nastere 17 De la: ghineka 17 Martie 2010 13:08
buna. 14 De la: Ciresica 24 Februarie 2011 06:07
Mamica in luna Ianuarie 1 De la: RazaDeSoare 23 Decembrie 2008 14:41
ecografiile in sarcina!!! 21 De la: office_salinasusesi_ro 13 Aprilie 2010 00:01
Setari Cookie-uri