Testele dinaintea unei sarcini

Buna! De curand am primit rezultatul testelor pe care eu si sotul meu ni le-am facut inainte de a face un bebe. O parte din rezultate nu sunt imbucuratoare asa cum am sperat. Vreau sa ma lamuriti in acest sens pentru ca de abia saptamana viitoare am programare la doctorul meu ginecolog si pana atunci sincer nu mai am rabdare:
- Ac Anti Herpes 1 IgM=negativ
- Ac Anti Herpes 1 IgC=pozitiv
- Ac Anti virus rubeolos IgC=reactiv
- Ac Anti virus rubeolos IgM-nonreactiv
- Ac Anti VCA IgM=negativ
- Ac Anti VCA IgC=pozitiv
- restul analizelor (HIV, HVC, HBS, CMV, toxoplasma, Herpes 2, Lysteria, ....) sunt fie negative fie nonreactive
As vrea sa stiu care este treaba cu cele pozitive si daca este ok sa fie asa.....tot caut pe diferite forumuri insa parerile sunt cam impartite.
Astept un feed-back. Va multumesc anticipat.
Buburuza_kidz
Postat pe 29 August 2008 18:01
ig G pozitiv pentru ce ai spus tu e foarte bine inseamna ca ai luat contact cu virusul respectiv, ai anticorpi care te vor apara in cazul in care vii iar in contact cu virusul, nu poti sa mai faci odata o infectie acuta care ti-ar pune sarcina in pericol.
si celelate sunt bune, dar nu ai IgG pentru toxoplasma, citomegalovirus si listeria, ceea ce inseamna ca o infectie contactata in timpul sarcinii poate pune in pericol sanatatea fatului. DE aceea vor trebuie repetate lunar ananlizele pentru toxoplasma, in primul trimestru pentru citomegalovirus (dupa primul trimestru riscul de transmitere la fat a citoimegalovirusul e scazut de acea nu se recomanda de rutina repetarea anticorpilor si in trimestrul 2 si 3) si pentru listeria (trimestrial). Trebuie acordata atentie maxima regulilor de igiena, atentie la ce alimnete consumi: carnea trebuie foarte bine prajita, fara salamuri, mici, carnati, legume bine spalate, branzeturi din lapte pasteurizat (pe net ai sa gasesti liste intregi cu alimente interzise)

Deci totul e in regula!
Succes!
a1_23
Postat pe 29 August 2008 23:02
Buna! Mersi frumos de raspunsuri, intre timp am tot intrat pe diverse site-uri si m-am documentat insa ceea ce mi-ai spus tu cu repetarea analizelor in timpul sarcinii nu am gasit.....e bine de stiut oricum!
Singurul lucru care nu a iesit cum am sperat este faptul ca eu am RH negativ iar sotul are RH pozitiv.....am inteles ca la prima sarcina nu ar fi probleme, la urmatoarele ar trebui sa am grija, astept si parerea medicului.
Multumesc inca o data pentru sfaturi!
Buburuza_kidz
Postat pe 1 Septembrie 2008 10:07
Buna buburuza si viitoarelor mamici!Va felicit ca sunteti interesate dinainte dee a concepe un copil de starea de sanatate,lucru rar intalnit chiar daca mijloacele de informare sunt mult mai multe acum!Sa nu-ti faci probleme legate de rh-ul tau mai ales ca in maternitate se va administra imunoglobulina(gamaglobulina)in cazul in care fatul este de alt rh decat mama !Acest lucru trebuie sa-l puna pe medic "in garda"deoarece va trebui sa-ti dozezi nivelul de anticorpi din sange care pot fi absenti sau prezenti in cantitati mici ce nu influienteaza sarcina.E adevarat ca prima sarcina e fara risc,dar hai sa fim precaute de la inceput,asa cum ai fost si cu analizele pe care le-ai efectuat.Dupa imunizarea care se face la maxim 72 de ore de la nastre nu trebuie sa-ti faci griji pt a doua sarcina.Pt mai multe informatii poti sa vezi si pe net ce e cu incopatibilitatea de Rh.Eu am o fetita care are si rh si grup de sange diferite de ale mele si am primit gamaglobulina imediat dupa ce am nascut.Multa sanatate si muly succes!
bia_kidz
Postat pe 1 Septembrie 2008 13:20
Buna din nou! Bia multumesc pentru mesaj.
De abia luni am programare la doctorul meu, pana acum nu am reusit sa ajung, stau foarte prost la capitolul timp. Se va uita peste analize si va decide care sunt urmatorii pasi de facut. In principiu analizele mi-au iesit bine, m-am mai interesat si eu pe net....sa vedem.....singura problema care as avea-o acum este ca facand toate testele de ovulatie pt a determina perioada, pana acum nu am decat doua zile in care imi apar doua liniute pe banda de test insa liniuta de jos (a doua) cea care trebuie sa fie mai inchisa sau de aceeasi culoare ca cea de sus este de fapt mai estompata decat linia de sus. Nu stiu daca am explicat tocmai clar.... Eu mp-am lasat de anticonceptionale anult trecut pe la mijlocul lunii septmbrie, insa mi-e greu sa cred ca nu am ovulatie deloc....o sa-i spun si treaba asta medicului sa vedem ce spune.
Pana la noi vesti.....sa aveti un week-end placut.
Buburuza_kidz
Postat pe 12 Septembrie 2008 10:28
Buna ..draga Buburuza , iti urez succes ! pot sa iti spun ca si eu am diferenta de RH cu sotul meu si aveam si doua chiuretaje ...cu toate astea , multumesc lui Dumnezeu , nu am avut probleme cu sarcina . am facut lunar teste de anticorpi si au fost ok .Acum vrem sa mai facem un bb...fetita mea are 7 ani acum .se spune ca la a doua sarcina e mai periculos , dar asta nu ma descurajeaza .
In ce priveste testele de ovulatie ..daca nu te streseaza sa stai sa verifici zilnic , fa-le ...parerea mea e sa "munciti " des . Poate ai sa razi , dar cand am vrut primul copil , pe care ni-l doream foarte tare , i-am zis sotului meu : hai sa facem copil - si copil a iesit . Cred ca am dat ce a fost mai bun din noi ...eu am observat ca in a 13-a, a14-a zi de la ciclu ( de la prima zi ) atunci raman gravida .si inca un secret pe care l-am auzit fara sa vreau de la un medic , ii spunea unei paciente - ca trebuie sa stea in pat 20-30 de minute , sa nu se ridice in sezut si daca se poate , cu bazinul ridicat , adica , cu picioarele pe perete . sincer , eu am bagat la cap si asa am facut ...sa fi fost pura coincidenta ? incearca sa stai 20 min sa nu te speli , eu ma spalam a doua zi dimineata , daca se intampla noaptea .
Sper sa functioneze si la tine , incearca , nu ai nimic de pierdut , poate de castigat :) SUCCES !
catylucia
Postat pe 17 Septembrie 2008 22:24
Buna buna!
Catylucia mersi mult de sfaturi....chiar ieri am fost la doctor si el deja se asteapta sa fim parinti...a spus ca nu trebuia sa asteptam acordul lui pe teste asa ca ne-a expediat repede acasa...
Asa cum ai scris si tu de cele 20-30 de minute asa mi-a spus si el si chiar am sa fac. De saptamana viitoare sper pentru ca acum sunt la ciclu :(, eu am ciclu scurt de 23 de zile iar cu testele de ovulatie nu m-am inteles. Dar vorba ta o sa "muncim mult"
Multumesc pentru tot
Buburuza_kidz
Postat pe 18 Septembrie 2008 13:36
BUNA ZIUA FETELOR,SI NOI DE UN AN INCERCAM,DAR NIMIC.ACUMA EU I-AU ACID FOLIC SI VIT E FORTE.SPER SA FIE ODATA SI ODATA,MAI ALES CA NOI SUNTEM TINERI(27 AM EU SI 30 ARE SOTUL).VA PUP.
romantica
Postat pe 7 Noiembrie 2008 09:49
Cine poate sa ma lamureasca si pe mine despre oligospermie?
Sotul meu are rezultatele de laborator,dar nu ma pot lamuri
un ejaculat de 6,2 ml cu 10 milioane despermatozoizi/ml.
Mi se pare ca sunt putin spermatozoizi.
Am citit ca trebuie sa fie 20 miliane /mililitru de sperma
Va rog mult si va multumesc!
nirolfxela
Postat pe 8 Noiembrie 2008 07:25
Buna ma numesc Cristina am 31 de ani,am un baietel de 3ani si 8 luni si imi doresc al doilea copil dar am ceva probleme cu sanatatea astea fiind:inainte cu 6luni de-a ramane insarcinata am avut o operatie un chist mare pe ovarul stang,in urma operatiei am ramas doar cu ovarul drep, cu un singur ovar am nascut baiatul;am tiroida iau tratament -euthyrox;iar acum 2 luni am fost operata de o tumora inghinala stanga mare de 12 cm;credeti ca mai am vreo sansa sa fac al doilea copil imi doresc o fetita daca imi puteti da un sfat astept raspuns;va multumesc o zi buna.
garbo003806
Postat pe 12 Noiembrie 2008 10:10
nu sunt an masura sa dau asemenea sfaturi dar zic mai anainte sa consulti un medic de specialitate care te va andruma spre ce e mai bine bafta multa la bebe 2 oricum asteptam vesti va pupacim
silviatatu
Postat pe 2 Aprilie 2009 20:52

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Mamica in luna decembrie 6 De la: kidz003528 28 August 2009 15:09
vaccin ieftin - farmacia tei 2 De la: garbo175573 10 Noiembrie 2010 19:59
Vaccin Rhogam rh negativ 1 De la: kidz003930 2 Octombrie 2009 00:59
Depresia in timpul sarcinii 6 De la: lara 21 Iulie 2009 15:41
bucuria primei sarcini 71 De la: alexa86 24 Noiembrie 2009 21:02
Setari Cookie-uri