Cele 9 luni de sarcina - pentru mamici

buburuza, si eu am avut sangerari la prima sarcina (nu foarte mari), dar nu am pierdut sarcina. Am o fetita de 1,4 ani si sper inca unul pe drum (inca nu mi-am facut nici un test, o sa fac sapt viitoare). Sarcina usoara.
ams
Postat pe 3 Ianuarie 2009 16:42
Draga Buburuza, nu pot sa-ti spun decat sa ai grija de tine, sa nu faci efort, sa respecti ce iti spune doctorul, sa ii spui toate simptomele pe care le ai, sa iei tratamentul pe care ti-l prescrie intocmai si sa stai cat poti de linistita.
Am trecut prin asemenea problema si eu, si prima sarcina chiar am pierdut-o la 10 saptamani deoarece doctorul imi dadu-se sa iau niste medicamente si eu le luam foarte rar deoarece credeam ca ii fac rau bebeului. Dar dupa 7 luni am incercat din nou sa raman gravida si am ramas imediat si aceasta sarcina a inceput cu sangerari si am crezut ca o sa o pierd, dar acum am respectat ceea ce mi-a spus doctorul si am respectat tratamentul, am stat la pat, nu am facut efort, am renuntat si la sex, dar nu am putut sa stau linistita, sper ca tu vei reusi .
Inca ceva daca vor mai aparea sangerari sau alte probleme sa stai foarte calma ca daca te agiti nu rezolvi nimic, cu calm te duci la doctor si vei rezolva problema numai sa faci ce ti se spune. Eu am avut multe probleme pe parcursul acestei sarcini si toate s-au rezolvat si am reusit sa ajung in saptamana 32 si astept cu nerabdare sa nasc si sa-mi vad copilul in brate.
Deci, mult calm si ai grija de tine.
bogoaica
Postat pe 4 Ianuarie 2009 12:01
Buna mamici si viitoare mamici! In primul rand la multi ani, sa aveti parte de un an plin de bucurii, sanatate si multe realizari atat personale cat si profesionale!
Va multumesc din suflet pentru mesajele de incurajare....o sa incerc sa respect sfaturile mai ales ca azi am fost la prima ecografie pe acest an....cand m-am asezat pe masa doctorul mi-a spus ca bebe este mare, este format, se misca, chiar l-am si vazut.....insa intampin aceeasi problema: desprindere de sarcina. Fata de acum o luna de zile cand era de doar 4 mm acum este mai mare are 12 mm. In prezent iau tratament: utrogestant 4 capsule pe zi, acid folic de 5mg si no spa ocazional. Initial am crezut ca daca fac acest tratament desprinderea va ramane cel putin la fel insa azi cand am aflat ca este si mai mare decat la inceput m-am panicat rau. Efort nu am facut, nu fac chiar deloc, sotul meu se ocupa de toate.....doctorul mi-a spus ca nu e cazul sa ma ingrijorez insa acum inca nu mi-am revenit sa zic ca am moralul ridicat.
O sa stau cat pot eu de linistita!!!
Buburuza_kidz
Postat pe 5 Ianuarie 2009 14:01
BUNA...SI EU MA PREGATESC PENTRU A DOUA SARCINA...MEDICUL GINECOLOG MI-A PRESCRIS ELEVIT CU DOUA LUNI INAINTE DE CONCEPTIE...MULT NOROC
santal
Postat pe 9 Ianuarie 2009 15:19
BUNA MAMICILOR.NUMELE MEU ESTE JASMIN,SUNT O MAMICA AN DEVENIRE ,EU AM O PROBLEMA ,ANCA NU AM FOST LA MEDI,SAPTAMANAASTA URMEAZA SA MERG........AM FACUT TESTUL PENTRU A VEDEA DACA SUNT ANSARCINATA SI TOATE TESTELE AMI IES NEGATIVE.......ANSCHIMB AM BURTA MARE CICLUL NU MIA VENIT DE 2 LUNI,SANI MI-AU CRESCUT SI SAU ANCHISLA SFARCURI SAU FACUT MAI NEGRICIOSI.PANA ACUM NU AM RAMAS ANSARCINATA SI AM FOST LA MEDIC SI MIA DAT ACID ........ SI DUPA CARE EU NU LA-M MAI LUAT ,MESTE TARE FRICA SA NU FIE ALTCEVA DESI EU CRED DIN TOT SUFLETUL SA FIU ANSARCINAT PTR AMI DORESC MULT.VOI CE REDETI,LA SINTOMELE DE GREATA SI SCHIMBAREA CORPULUI MEU UNDE VAM DERCRISO MAI SUS?!VA MULTUMESC
jasmin_kidz
Postat pe 15 Februarie 2009 14:11
AAAAAAAA...............NU AM DE CAT 23 DE ANI ,SI CHIAR AMI DORESC UN BEBE............UN SFAT VA ROG.MS SI MULTA SANATATE ,SI BEBEI VOINICI SI SANATOS
jasmin_kidz
Postat pe 15 Februarie 2009 14:15
si eun sunt in 9 saptamani insarcinata si sa stiti ca ma simt destul debine,nu am probleme deloc...de o saptamana iam facut analizele de urina si sange...vreau sa ma sfatuiti ce analize ar trebui sa mai fac???
emydana87
Postat pe 15 Februarie 2009 14:58
oricum analizele au iesit foarte bine....toate sunt bune...akum nu sunt in clar cu un lucru...unde as putea sa aflu ce analize ar trebui sa mai fac????va rog sfatuiti-ma....
a yasmin si eu am numai 22 de ani si a durat 8 luni pana am ramas insarcinata...dar stai linistita ca tot o sa ramai...nu dispera oricum sa stii ca eu am luat un tratament:vitamina e,acid folic,utrogestan si un antibiotic-azitrox si in luna decembrie am ramas insarcinata....deci daca chiar vrei sa ramai urgent dute la medic si se rezolva....eu akum astept sa imi creasca burtica ....abia astept/////va pooop
emydana87
Postat pe 15 Februarie 2009 15:04
jasmin dupa simptomele pe care le ai s-ar putea sa fii insarcinata ..dute le medic...
emydana87
Postat pe 15 Februarie 2009 15:08
bogoaica vreau sa te intreb ceva...ce tratament t-ia dat medicul la prima sarcina....ca mie mi-a prescris numai vitamine centrum...pe care nu leam luat...ce sa fac???
emydana87
Postat pe 15 Februarie 2009 15:10
multumesc sa ai o nasere soara,docorul mia dat acid folic.mia spus sa iau pana raman si dupa anca 2 luni acum sper sa fi ramas.sunt anebunita.ms si sa avet copii frumosii si sanatosi!!

jasmin_kidz
Postat pe 15 Februarie 2009 16:15
succes jasmin...si nu dispera pentru ca o sa ramai sigur///deci stai linistita..pooop
emydana87
Postat pe 16 Februarie 2009 17:50
Salut! Nu v-am mai scris demult pentru ca am incercat sa ma concentrez pe altceva decat pe ce se mai intampla cu sarcina.....am vrut sa las totul sa se intample de la sine si sa nu ma mai stresez, iar lucrurile au mers inspre bine. Va spuneam ca la inceput am avut o desprindere de sarcina insa acum nici nu se mai vede, am crescut...saptamana asta facem deja 16 saptamani iar saptamana viitoare fac prima ecografie morfologica fetala...abia astept .
Am vazut ca s-au scris multe despre cele 9 luni de sarcina, in special legat de analize; sunt multe de facut, eu inclusiv astept acum rezultatul de la triplu test, insa ceea ce doresc sa spun este sa mergeti inainte de toate la un doctor in care aveti incredere, care va poate indruma si sfatui, iar analizele sa nu le faceti dupa ureche.
Multa bafta si le multumesc din suflet mamicilor si viitoarelor mamici care m-au incurajat atitudinea conteaza cel mai mult in sarcina.
Buburuza_kidz
Postat pe 17 Februarie 2009 10:18
felicitari pentru bebe si iti doresc o sarcina si o nastere cel putin la fel de usoara ca a mea. eu am ramas insarcinata la 27 de ani si pentru ca era prima sarcina am mers la medic din primele 4 saptamani chiar daca nu am avut nici o problema am facut multe teste si analize si totul a fost ok. la urmatoarea sarcina la fel voi proceda si-ti pot spune ca acea perioada a fost cea mai frumoasa din viata mea pentru ca ne doream foarte tare un bebelus....cred ca trebuie sa lasi viata sa-si urmeze cursul si sa fii cat mai naturala si lasa stresul deoparte ca nu-ti face bine nici tie nici la bebelus iti urez nastere usoara si un bebe frumos si sanatos
SEBY1YEAR
Postat pe 5 Aprilie 2009 12:42
si eu acum cand ami aduc aminte de perioada cand am fost ansarcinata mi se pare cea mai frumoasa din viata mea[pe atunci abia asteptam sa scap de burtica sa-l cunosc pe bebe]cu amandoua sarcinile mi-a fost ffffff rau nu mai pun ca mergeam si la servici si a fost si vara si caldura si .......etc nu mai spun.oricum trairile ce le simti sunt unice de cand ancepe sa miste bebe,poate nu ma credeti dar cand a miscat bebe prima data mi-au dat lacrimile de bucurie si a fost o senzatie care te unple de bucurie ,nu mai spun atunci cand al vezi prima oara pe bebe cred ca acel moment nu-l pot uita viata toata.eu ati doresc multa sanatate si bucura-te de aceasta perioada ........nastere usoara ati doresc si tot binele din lume
silviatatu
Postat pe 5 Aprilie 2009 15:01
Salut, mamici. Eu sunt Oana si am intrat in sapt 16 de sarcina. Inca nu i-am simtit miscarile, dar astept cu sufletul la gura sa se intample. Ma bucur ca sunt insarcinata intr-o perioada asa frumoasa a anului, primavara-vara. Parca ma bucur mai mult de tot ce e in jur. Ma simt foarte bine, nu mi-a fost rau o secunda. Incep sa-mi formez o relatie speciala cu bebe, dar astept sa-mi raspunda cu o miscare, sa-l simt in mine. Incet, incet, parca imi e si mai drag de el si sunt sigura ca pana la urma o sa-l iubesc, de nu o sa mai stiu ce -o sa fac cu atata dragoste in mine.
Doresc tuturor femeilor aceasta fascinanta si miraculoasa perioada.
negrea_oana
Postat pe 6 Aprilie 2009 12:40
nu mai stiu exact cate saptamani de sarcina aveam cand l-am simtit pe sebi miscand dar iti pot spune ca faceam pizza mie imi place foarte tare sa fac pizza asa ca dintr-o data mi s-a facut pofta si nu mai puteam sa astept sa se coaca si sebi incepuse sa se miste prin burtica asa tare ca am stiut sigur ca atunci misca el pentru ca nu stiam nici cum sunt miscarile oricum a fost foarte emotionat si sotul meu de frica sa nu se intample ceva a sunat si a comandat o pizza acasa si dupa ce am mancat nici sebi nu s-a mai miscat si pizza noastra s-a copt oricum de iubit l-am iubit dinainte de a-l concepe de asta nici nu se pune problema atat de tare ne doaream un bebelus asa ca oana iti doresc sarcina si nastere usoara si un bebe frumos si sanatos
SEBY1YEAR
Postat pe 6 Aprilie 2009 13:00
asa si mai vroiam sa-ti spun ca de obicei seara ii puneam muzica si atunci ori incepea sa se intinda prin burtica ori sa se stranga parca dansa cred ca din cauza aia imi canta toata ziua prin casa si-mi danseaza
SEBY1YEAR
Postat pe 6 Aprilie 2009 13:03
Draga Vasilica, ma bucur nespus ca ai trait acele sentimente pe care poate nu o sa le mai intalnesti. Nu vreau sa ma intelegi gresit in legatura cu faptul ca am spus ca abia acum incep sa-l iubesc. Cred ca acum e foarte real ce simt, pana acum ma gandeam doar cu drag la un viitor bebe. Dupa ce am stiut ca e in mine m-am emotionat, iar acum dupa ce l-am vazut de mai multe ori la eco,ca el se misca, isi suge degetelul, abia acum sentimentele mele icep sa prinda contur. Pana acum am fost confuza. Stii ce i-am spus ieri in timp ce ma plimbam? " Nu stiu cat ma simt mama ta , MAMA e un cuvant puternic, dar simt cu toata fiinta mea ca Tu esti al meu, iar EU sunt a ta".
Te pup, astept sa-mi mai scrii. Un pupic pt. ingerasul tau
negrea_oana
Postat pe 7 Aprilie 2009 12:55
foarte frumos hai sa-ti raspund cu un citat celebru:
Cel mai mare lucru pe care-l poi face pentru un prieten nu este s-i dai din bogaiile tale, ci s i le scoti la iveala pe cele care sunt ascunse n el nsui. (Benjamin Disraeli)
SEBY1YEAR
Postat pe 7 Aprilie 2009 13:12
CEVA...DE SUFLET PENTRU TOATE MAMICILE SI NASTERE USOARA VIITOARELOR MAMICI.
Era odata un copil care urma sa se nasca. Intr-o zi el l-a intrebat pe Dumnezeu:
- Doamne mi s-a spus ca ma vei trimite pe pamant maine,dar spune-mi te rog , cum voi trai eu atat de mic si neajutorat?
Acesta ii raspunse, zambind:
- Din multimea ingerilor am ales unul pentru tine. El te asteapta cu drag si va avea grija de tine.
- Dar, Doamne,aici in cer, eu nu fac altceva decit sa cant si sa zambesc. Este suficient pentru mine ca sa fiu fericit. Si cum voi reusi eu sa-i inteleg pe oameni? Eu nu le cunosc limba...
- Ingerul tau iti va spune cele mai dulci si frumoase cuvinte pe care le-ai auzit vreodata. Cu multa rabdare si dragoste,i ngerul tau te va invata sa vorbesti.
- Si ce voi face cand voi vrea sa vorbesc cu Tine?
- Ingerul tau iti va impreuna miinile si te va invata sa te rogi.
- Am auzit ca sunt oameni rai pe pamant. Cine ma va apara de ei?
Raspunsul nu ezita nicio clipa:
- Ingerul tau te va apara chiar cu riscul propriei vieti.
- Dar eu voi fi mereu trist, pentru ca nu te voi mai putea vedea?
- Ingerul tau iti va vorbi adesea despre Mine si te va invata drumul care te va conduce spre Mine,chiar daca Eu iti voi sta mereu alaturi.
In acel moment era multa pace in cer, iar vocile de pe pamant de abia puteau fi auzite. Atunci, in graba, copilul intreba incet si sfios:
- Cum se numeste ingerul meu?
Acesta il mangaie cu privirea sa blanda si zise:
- Numele ingerului tau nu are importanta, important este ca el e langa tine. Acel inger va veghea asupra ta toata viata ta, pana cand te vei intoarce inapoi la mine iar tu il vei numi..... MAMA!
SEBY1YEAR
Postat pe 7 Aprilie 2009 13:21
Ce frumos, ce profund. Pentru copilul meu voi fi inger, ce frumos.
negrea_oana
Postat pe 8 Aprilie 2009 16:50
Dragi burticute, sau viitoare burtici, si eu sunt o burtika de 36 de saptamani, mai am 2-3 saptamani si bebelusa mea vine pe lume. In legatura cu sarcina, sunt o norokoasa, nu am avut nici un fel de probleme, nu stiu ce sunt greturile, am papat orice fara probleme, numai ca am papat putin, in sarcina mi s-a diminuat pofta de mancare, astfel am pus pana acum 7 kg, insa m-a certat ieri la control doctora in ultimele 2 luni trebuie sa papati multa carnita, ea are proteine care ii asigura bebelusului necesarul de grasime, asa ca bebelusa mea e cam slabuta, are doar 2 kg, asa ca ma chinui acum pe ultima suta sa pap carnita ( desi nu-mi place delok ).
Vitamine va sfatuiesc sa nu luati daca nu aveti nevoie si analizele va ies bine, sa lasati vitaminele pentru luna a saptea de sarcina, insa acidul folik trebuie luat pe toata perioada sarcinii.
Stiu cum te uiti la burtika si astepti cu nerabdare sa creasca, la mine abia s-a cunoscut pana pe la sase luni, apoi a erupt, acum abia ma deplasez de burtika si nici nu ma mai pot apleca :).
Incercati sa ganditi mereu pozitiv, astfel bebelusul se va simti protejat, nu va stresati pt ce s-ar putea intampla, si lasati lucrurile sa-si urmeze cursul natural, cred ca cea mai frumoasa perioada e semestrul doi, in primul semestru esti stresata sa nu pierzi sarcina, iar ultimul semestru esti stresata de teama nasterii.
Daca aveti intrebarile in legatura cu sarcina va stau la dispozitie, sunt in concediu prenatal si toata ziua stau pe forumuri, umblu prin supermarketuri sau fac prajiturele :D.
Va doresc o sarcina placuta si bebei sanatosi~
iasmina_kidz
Postat pe 15 Aprilie 2009 13:27
buna buburuza. chestia cu ovulatia pe mine m-a dat gata. eu astept un bebe de 5 ani de zile, acum 3 ani am facut aproape 8 luni tratamente cu un domn doctor de la Polizu din Bucuresti, care m-a tratat toate aceste luni pentru o anexita usoara si usoara inflamare a unui ovar. stiind ca vreau bebe, singurele analize pe care mi le-a cerut au fost cele de sange, in special VSH, pentru a putea face Histerosalpingografia (cea ptr trompe permeabile). am renuntat sa mai merg la acest doctor din capitala si am gasit o doctorita in Buzau (de unde sunt), care mi-a cerut sa imi iau temperatura (rectal) timp de 3 cicluri menstruale. dupa asta mi-a spus ca stau prost cu ovulatia, si mi-a dat tratament 6 cicluri cu duphaston (sper ca am scris bine). dupa aceste 6 luni - aproape - in care nu s-a intamplat nimic, mi-a dat tratament cu clostybegit si utrogestan, timp de 3 luni de zile, crescandu-mi doza de clostybegit in fiecare luna. si... uimitor: sunt in a 8-a saptamana de sarcina, cam speriata si cam fara sa imi vina sa cred, si totusi... am o boaba in burtica. parerea mea este sa gasesti un doctor cu care sa te intelegi foarte bine si care sa iti inteleaga organismul foarte bine. iti urez mult succes, si sa dea Dumnezeu tuturor aceeasi bucurie pe care o simt eu
luci1109
Postat pe 16 Mai 2009 11:48
buburuza, de cand sunt insarcinata, citesc numai tampenii adik vad prost sau sunt foarte aiurita. citisem unul din mesajele tale cu testele negative si eu am inteles ca sunt teste de sarcina si ca vrei sa ramai insarcinata. mai tarziu am vazut ca voi "doi" sunteti deja mari. ma bucur mult. sper numai ca aiureala mea sa ajute totusi pe cineva care o va citi.
luci1109
Postat pe 16 Mai 2009 11:53
Va salut mamici si burtici. Cum sunteti? Eu ma bucur de 4 sapt. de miscarile bebitei mele. Mi-a zis ginecologul ca e fetita. Saptamana viitoare mergem la 4D, abia astept. Va pup si sa fiti sanatoase si voi si puiutii vostri
negrea_oana
Postat pe 19 Mai 2009 18:05
Gata sunt mamika de 11 zile, desi nasterea in sine a fost infernala, am nascutu natural si doare de mori, dar deja incep sa uit cand imi privesc puiutul, ma uit la ea si nu-mi vine sa cred ca este a mea. Si eu am trecut dragi mamici prin aceleasi stari de neliniste in sarcina dar cu credinta si gandire pozitiva o sa vedeti ca peste cateva luni care vor trece f repede o sa va tineti si voi pupiutii in brate. Va pupik si va dores sarcini usoare si bebici sanatosi !
iasmina_kidz
Postat pe 20 Mai 2009 19:13
sa-ti traiasca bebicul si sa te bucuri de el. stii ca se spune ca ce e mai greu si mai rau se uita usor daca ai altceva frumos langa tine. as aca greutatile nasterii sunt sigura ca le vei uita relativ repede.
:-* ptr bebe.
si salutari celorlalte viitoare mamici. eu am 10 saptamani si 3 zile. mai e cineva la fel?
si intrebaree de baraj: si voua vi se pare ca trece timpul cam greu?
luci1109
Postat pe 7 Iunie 2009 22:47
buna mamicute.. la o sarcina timpul trece mai usor daca iti ocupi timpul cu ceva, cand o sa inceapa sa se miste este o senzatie foarte foarte placuta, dar in schimb ultima saptamana ai impresia ca nu se mai termina... iar dureile la fel crezi ca dureaza o vesnicie chiar daca in multe fericite cazuri travaliul este foarte scurt, eu nu prea am avut noroc..la mine a durat 24 ore travaliul si au aparut complicatii si mi-au facut cezariana, dar totul e bine acum... baetelul meu are 5 luni si e foarte neastamparat tot ce vede vrea sa prinda cu manutele...
iasmina nu ne-ai povestit cate kg are acum fetita ta si cum a fost primul ei tipat.. care a fost primul tau gand cand ai vazut-o si cum ai reactionat cand ai luat-o in brate prima data.. la mine e greu de spus eram asa emotionata ca nu gasesc cuvinte sa exprim cum a fost atunci.. va doresc multa sanatate si fericire si asteptam informatii noi
denis2009
Postat pe 8 Iunie 2009 15:34
Dragi mamici si burticute, eu am avut probleme la nastere, abia s-a descoperit ca am un uter bicorn care nu a permis bebelusului sa se dez prea mult, asa ca bebika mea a avut la nastere 2,6 kg, acum la 5 sapt are 3,85 kg, e o fomista, o hranesc exclusiv la san. Despre ceea ce simti cand iti vezi copilul, cred ca difera de la mama la mama functie de personalitatea ei, eu ma fost f slabita am avut hemoragie, mi-a scazut glicemia, calcemia si tensiunea, asa ca nu prea am vazut-o bine, dar i-am auzit plansetele, mie mi-a luat ceva vreme sa realzez ca sunt mamika, si pot sa spun ca abia acum incep sa realizez ca minunea asta mika este a mea :). Cu bebelus nu o sa aveti timp sa va plictisiti, nici o zi nu seamna cu cealata, bebele e in continua schimbare, descoperim impreuna lucruri noi, acum ne jucam si invatam sa ne descoperim manutele, cand ii vezi ochisorii ca doua margeluse cum te privesc uiti toate durerile nasterii si toate problemele cotidiene, pentru bebele tau tu esti cea mai importanta fiinta din univers :). Pt viitoare mamici cumparativa jurnale de sarcina sunt super bune si poti sa-ti notezi toate moemntele importante ale sarcini, poti sa lipesti fotografii cu bebe din butika, iti ocupi si timpul si mai tarziu il poti darui copilului tau ca si amintiri ale lui din burtika. Printesa mea s-a trezit si are chef de joaka, asa ca dragele mele va pup va doresc mult succes si multa rabdare !
iasmina_kidz
Postat pe 14 Iunie 2009 15:23

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
mamici de luna ianuarie 3 De la: zarraza 13 Octombrie 2009 16:36
DISPERAREEEEEEEEEEEEEE!!!!!!!!!!!!!!! 9 De la: anflo 10 Februarie 2009 17:38
Puncte de vedere?! 36 De la: pitiTa_ 2 Noiembrie 2014 11:41
RH-ul negativ...probleme la al 2lea copil? 43 De la: toffiffee18 22 Iulie 2015 00:29
salariul n timpul concediului prenatal 5 De la: mony08 22 Februarie 2010 16:52
Setari Cookie-uri