Cele 9 luni de sarcina - pentru mamici

Buna. Va scriu pentru prima data pe acest forum din dorinta de a afla mai multe despre cele 9 luni de sarcina. Eu si sotul meu ne dorim tare mult un copil si deja am mers la doctor amandoi pentru a ne face analizele necesare...mai avem un pic si luam rezultatele dupa care ne apucam de "treaba" . Ne dorim foarte tare un copil ...va spun sincer cele 9 luni de sarcina mi se par o eternitate, mi se pare enorm de mult sa astept plus ca imi este teama un pic. Vreau sa stiu parerea voastra, a mamicilor care deja aveti un ingeras cum s-au scurs pentru voi cele 9 luni....ce ati facut, cum au decurs ( eu una sper sa treaca cat mai repede )
Buburuza_kidz
Postat pe 27 August 2008 09:33
draga"buburuza" cele noua luni de sarcina sunt cele mei frumoase din viata unei femei, binenteles ca si ziua in care iti vezi bebelul pentru prima data nu poate fi mai prejos.il vei simti cum creste, cum da din maini si picioruse, uneori cum plange sau sughita.sunt niste trairi pe care numai o mamica le simte.este ceva minunat.
multa bafta !
simona77
Postat pe 27 August 2008 13:38
buna. eu am avut o darcin afrumoasa, fara dureri prea mari sau alte probleme teribile, la inceput insa aveam greturi toata ziua, mergeam cu masina si il puneasm pe sotul meu sa traga pe dreapta ca nu ma mai puteam abtine:)) A mai fost grea partea cu dormitul, pt ca eu dorm mai bine pe burta si atunci evident ca nu s-a putut. In rest... dureri de sani, de spate, carcei la gambe, dureri de talpi... dar totul trece. Eu am fost insarcinata toata vara anul trecut, cand erau caldurile alea, si nu ma mai suportam, mi-era tare cald, ma manca pielea, ma iritam... dar a trecut si asta:)Analizele... le-am facut pe toate (sange, urina, dublu teste, triplu test, ecografii etc, multe multe ecografii...)Dar din pacate cand te duci la dr nu iti zice "femeie fa-ti din timp tu tie toate analizele sa vezi daca e totul ok", doar cand esti insarcinata te pune sa faci oarece analize si atat tot. Eu am un baietel cu megaureter, o malformatie la uretere, si din cate am inteles chestia asta se intampla din cauza unei predispozitii in familie. Noi nu am facut nici unul analize amanuntite nici pe aparatul urinar nici in alte sensuri, dar acuma ca stiu pt urmatoarea sarcina o sa cer ci urografii, ecografii abdominlae, analize la inima etc, sa stim sigur ca e pacat sa mergi asa orbeste si sa te trezesti pe urma ca nu stiu ce se intampla... Am mai fost si racita in luna a 3-a cred, nu au vrut sa imi dea concediu medical si nici asta nu a fost bine pt sarcina, ca nici pastile nu m-au lasat sa iau deloc, si am stat racita asa multa vreme, tuseam tare, mi se-ncordau tti muschii si vomam rau de tot... In schimb, ama vut noroc cu medici buniel cu care am nascut (dar la care am ajuns tarziu, nu m-a urmarit de la inceput): dr ion-maternitatea giulesti, si cei care urmaresc acuma copilul, el a evoluat f bine si sper pana la 2 ani sa trecem peste toate si sa fie totul ok. Teama de sarcina eu nu am avut-o , mi-a fost teama de nastere dar cand am ajuns sa nasc mi-am dat seama ca nu era cale de intoarcere, am nascut si gata:)) Altceva ce sa iti mai zic? Sasrcina usoara sio un bebe sanatos sa aveti, pupici!
ruschita
Postat pe 27 August 2008 17:21
A, si... cand esti insarcnata in luna mare pune pe altrcineva sa iti taie unghiile la picioare, eu nu ajungeam sa mi se le tai bine si am ramas cu ele incarnate, trebuie operate acuma...:(
ruschita
Postat pe 27 August 2008 17:21
Inata, Ruschita, va multumesc frumos pentru sfaturile si gandurile trecute...saptamana asta voi merge cu sotul sa luam rezultatele de la analize si ulterior la medic sa le vada. Legat de medic, eu am tot un medic de la maternitatea Giulesti, se numeste Puia Sorin si pana acum s-a dovedit a fi un om extraordinar, am recomandari bune despre el, inclusiv de la o prietena foarte apropiata care a nascut de doua ori cu el. Sunt sigura ca o sa iasa totul bine si astept momentul in care vor apare doua liniute roz.....imi va face placere in continuare sa mai imi impartasiti din experientele/gandurile voastre. Multumesc frumos.
Buburuza_kidz
Postat pe 28 August 2008 15:20
Buna Buburuza!!
"Buburuze" eu le spun la gravidute!
E un lucru foarte bun sa faci mai intai analizele si apoi sa ramai insarcinata! Se intampla si asa! Totusi, din cate cunosc eu, de cele mai multe ori sarcina vine pe nepregatite si abia apoi iti faci toate analizele! in acelasi timp se poate intampla ca bebelusul sa se lase asteptat... oricum: spor la treaba!
In ceea ce ne priveste, bebelusul a venit dupa aproape 14 ani de cand sunt cu sotul meu! a venit la momentul potrivit zic eu, desi am prietene ale caror copii au 10 ani deja!!
Informatii despre cele noua luni de sarcina poti afla din mai multe surse, de pe forum, dar si de la sectiunea "Sarcina" unde apar multe articole interesante - acum chiar se deruleaza un "serial" cu sarcina pe saptamani (eu am sarcina pe saptamani dar de pe un alt site, acum fiind deja in saptamana 29 - azi am intrat! - nu mai am rabdare sa citesc cum e la inceput)!
In privinta faptului ca ti se pare ca este mult 9 luni, atunci cand vei avea bebe in burtica timpul va trece foarte-foarte repede! serios! acum ai o luna-doua si imediat te trezesti in luna a sasea! important e sa decurga totul cum trebuie!
elanicol
Postat pe 29 August 2008 14:40
buburuza, acid folic iei?
a1_23
Postat pe 29 August 2008 23:24
salut!
Si eu in cele 9 luni de sarcina m-am simtit f bine, cu toate greturile si durerile de spate. Chestia ca la noi a fost un pic altfel in sensul ca nici nu ne-am planificat sa avem un copil, si el a venit imediat dupa ce ne-am cumparat apartamentul, eram tare bulversati. Nici nu stiu cand au trecut cele 9 luni de sarcina si cele 9 luni de cand l-am nascut pe Andrei. Si mai e o chestie : chiar cred ca femeile in timpul sarcinii sunt mai frumoase! Iar daca iti faci toate testele necesare, mergi la un medic bun, si esti optimista, chiar nu are ce sa fie rau.
Si cand iti tii micutul in brate, cand stii ca depinde de tine, cand iti zambeste pt prima oara,cand se linisteste in bratele tale,e ceva minunat , fara cuvinte.
sabina82002
Postat pe 30 August 2008 15:01
la mine a fost totul in regula, dar am fost mai stresata ca am avut anticorpii antitoxoplasma IgG negativi si a trebuit sa ma feresc sa nu ma inbolnevesc in timpul sarcinii. mergeam la iarba verde lumea manca mici, eu pachetel de-acasa, capsuni nu am mancat ca mi se parea ca nu le pot spala prea bine si raman contaminate cu pamant si cine stie ce pisica o fi trecut pe-acolo, sotul cum intra pe usa mergea la spalat pe maini la baie ... si cu titoate masuri mele super stricte, ce patesc... observam eu dimineata ca e presul de intrare ud...ma gandeam ca o fi spalat femeia de servici pe jos si o fi lasat apa... cand aflu ca de fapt niste pisiciute dragalase (sursa principala de toxoplasma) faceau pipi pe presul meu de la intrare!1 din tot blocul de 10 etaje, ele au gasit doar usa mea ( de gravida cu IgG toxoplasma negativ) de la etajul 3 sa faca pipi cand ma gandeam ca sotul isi mai scapa cheile pe jos in fata usii si apoi le punea pe masa dar nu s-a intamplat nimic, nu m-am infectat.. acum mi se pare amuzanta faza pisoilor dar atunci
a1_23
Postat pe 30 August 2008 15:55
Buna dimineata! Sunteti toate super si va multumesc pentru raspunsuri.
Boaba - acid folic am inceput sa iau de cand am mers prima oara la medic sa-i spunem de intentiile noastre...asta se intampla in iulie, am primit de curand si rezultatul analizelor si am programare sa mi le interpreteze. Mie toxoplasma mi-a iesit negativa/nonreactiva, IcG pozitiv imi apare la rubeola, herpes si VCA.
Elanicol - numele de "buburuza" l-am pus initial masinii mele, pentru ca este micuta, ulterior mi-a placut foarte tare si "l-am adoptat". Legat de sarcina pe saptamani eu urmaresc articolele din fiecare miercuri de pe Kidz.ro...mi se par interesante si explicite. Nici tu nu mai ai mult pana sqa-l tii pe bebe in brate
Sabina - multumesc pentru ganduri...sper sa nu palesc in timpul sarcinii, cred ca in mare masura important este si cum ma voi ingriji eu....am inteles ca sunt niste creme speciale pentru corp (pt elasticitatea pielii, pt vergeturi, pt hidratare...ca nu merge orice fel de crema din comert)
Buburuza_kidz
Postat pe 1 Septembrie 2008 10:03
Da draga Buburuza, nu mai este asa mult! ma si sperie usor gandul (din cauza grijilor inerente!) dar abia astept sa trec si de momentul nasterii sa stiu ca bebelusul e sanatos, frumos si de asemenea ca eu sunt sanatoasa!
Sarcina pana acum a decurs minunat, nu am avut probleme de nici un fel (nu am avut greturi, nu m-a durut capul, nu am pofte, ma aplec, ma ridic, ma incalt singura, merg la job de dimineata pana seara, dorm noaptea ca de obicei - chiar daca merg o data sau de doua ori la baie!) - doar la inceputul sarcinii am avut o viroza urata, dar cu sarcina in sine, totul e ok! in primele luni de sarcina am luat acid folic! continui sa iau vitamine pentru gravidute - desi medicul de pe la cinci luni mi-a spus sa nu mai iau deloc vitamine! analizele au iesit foarte bine de fiecare data, doctorul mi-a spus ca nu am nevoie de nici un supliment, de nici un fel! si asta in conditiile in care eu nu consum carne aproape deloc - rar cate un piept de pui, atat!
Am facut in schimb si toate analizele adiacente, cele care nu sunt obligatorii.
Maine merg la controlul periodic, probabil voi face un set de analize necesare ultimului trimestru de sarcina! ma rog la Doamne-Doamne sa fie bine si de acum incolo!
elanicol
Postat pe 1 Septembrie 2008 13:55
Buna mamicilor sau viitoarelor mamici, eu sunt Oana si postez pt prima data un mesaj pe forum. Am 24 de ani si eu si sotul meu ne dorim mult un copil si as vrea sa raman insarcinata prin decembrie ( sper sa reusesc). As vrea sa-mi fac analizele din timp, in aceasta toamna, pt ca vreau sa fiu linistita si sa fiu sigura ca eu sunt sanatoasa. Poate mai aveti ceva sfaturi sa-mi dati pt perioada aceasta dinainte de sarcina. Mersi mult si sa fiti sanatoase si voi si pruncii vostri.
negrea_oana
Postat pe 3 Septembrie 2008 13:43
Buna! Va multumesc din suflet pentru sfaturi.
Am o singura problema acum care ma cam macina si anume: dupa ce am efectuat toate testele necesare unei viitoare sarcini, medicul meu mi-a recomandat sa aflu care este perioada de ovulatie ceea ce am si facut; am cumparat de la farmacie teste de ovulatie si am inceput sa le fac. Sunt un pic dezamagita, cu toate ca respect toate indicatiile de pe pachete pana acum nu am putut observa decat doua zile in care imi apar doua benzi pe test, insa banda de jos, cea care ar trebui sa fie de culoare identica sau mai aprinsa decat cea de sus (pt a fi pozitiv testul) este de fapt mult mai estompata, prin urmare testul este negativ. In restul zilelor nu-mi apare decat o banda pe test ceea ce este clar negativ. Vreau sa va intreb, voi ati tinut cont de aceste teste? V-ati masurat temperatura bazala? Sunt relevante testele? Nu pot sa cred ca pur si simplu nu am ovulatie
Elanicol...Sunt sigura ca totul a iesit bine pentru tine cred ca bebe abia asteapta sa te cunoasca.
Oana este bine ca te interesezi de sarcina si analize inainte de a face acest pas, eu am fost la medicul meu ginecolog si le-am facut pe toate, au iesit excelent si ma bucura acest fapt, singura problema este cu RH-ul: eu am negativ sotul pozitiv dar nu ne sperie lucrul asta. Eu cu sotul meu am platit pe analize 1280 roni, atat ale mele cat si ale lui. Le-am facut la Cantacuzino. Daca esti interesata ti le pot spune insa sunt sigura ca si medicul tau ti le va scrie si iti va da trimiteri. Multa bafta!!
Va pup si poate aveti vreun raspuns/sfat in acest sens
Buburuza_kidz
Postat pe 11 Septembrie 2008 14:31
LA MINE E O PROBLEMA.Nu stiu daca o numesc bine..... dar eu acuma sunt in saptamna 33 si de o luna de zile nu am mai facut sex cu partenerul meu.de ce zic ca e o problema...pt ca eu nu simpt deloc nevoia defapt de cand am ramas insarcinata parca nu ma mai incanta deloc ideea de a face sex ...parca nu mai simteam placere ba chiar mai mult simteam ceva neplacut si dureros. inainte aveam o viata sexuala foarte activa faceam sex si de 2-3 ori pe sapt. iar acum parca nu mai vreau deloc.iar partenerul meu a simtit parca ceva ca de o luna nici macar nu mai incearca sa ma provoace..ba chiar mai mult sta seara pana tarziu la tv si se uita la filme deochiate. ma intreb oare dupa ce vine bebele o sa revenim la normal sau o sa se destrame relatia noastra si mai tare....
denis2009
Postat pe 23 Noiembrie 2008 02:18
Buna! Revin din nou, de data asta cu o veste, cred ca astept un bebe. Testele de sarcina au iesit pozitive cu precizarea ca a doua liniuta nu a avut aceeasi intensitate ca prima, se vede, este clara insa nu de aceeasi culoare. Azi am facut o ecografie vaginala si doctorul mi-a spus ca nu vede nimic. Este posibil sa ma fi grabit eu? Sa fie prea devreme? Am vorbit cu o prietena si mi-a spus ca ori este prea devreme ori este vorba de o dereglare. Precizez ca prima zi de ciclu a fost pe 31 oct, am ciclu scurt cam de 22-23 de zile, trebuia sa vina sambata asta insa nu a venit prin urmare am facut testele si au fost pozitive. Perioada de ovulatie a fost 7-10 noiembrie. Intrebarea pe care vreau sa o pun este: cam dupa ce perioada de sarcina apare ceva vizibil la ecograf? Suntem extrem de nerabdatori......Cat trebuie sa mai astept si cam cate saptamani de sarcina as avea? Astept un raspuns cat de repede sa ma pot linistit, ma gandesc numai la tampenii si colac peste pupaza doctorul mi-a spus sa mai astept o saptamana si sa vad daca am vreo sangerareiar joia viitoare sa repet ecografia.
Buburuza_kidz
Postat pe 27 Noiembrie 2008 12:19
Felicitari!!
din cate stiu eu de abia de la 5 saptamani se poate vedea sarcina la ecograf. deci mai ai de asteptat o saptamana, caci acum esti in 4 saptamani (se calculeaza saptamanile de la prima zi a ultimei menstruatii, adica de la 31 octombrie.)
nu te mai ingrijora degeaba, mai fa un test daca nu esti sigura!
saptamana viitoare dai de baut, nu mai scapi Noi bem ca tu n-ai voie
a1_23
Postat pe 28 Noiembrie 2008 16:09
asa imi zicea si mie doctorul sa-l sun imediat in cazca apare vreo sangerare sau altceva in neregula.. asa li se ziceprobabil la toate gravidele
a1_23
Postat pe 28 Noiembrie 2008 16:26
Abia astept
O sa ma programez pentru vineri la o inca ecografie sa vedem daca acum avem noroc
Auziti, dar pentru bebe e sanatos sa merg la ecografii asa de curand? Adica la o saptamana distanta, nu-i face rau?
Nu stiu ce impact au ecografiile asupra lui bebe, nu as vrea nici sa-l deranjeze.
Ce parere aveti? Chiar sa merg vineri acum sau sa mai astept pana martea sau miercurea viitoare? Adevarul este ca am mari emotii, inca nu realizez ca pot astepta un bebe......
Buburuza_kidz
Postat pe 2 Decembrie 2008 14:53
Buna Buburuza! si eu sunt o viitoare mamica iar atunci cand mi-am facut testul de sarcina am avut aceeasi problema : a doua liniuta nu avea aceeasi intensitate.....dar asa se intampla, nu apar amandoua avand aceeasi intensitate. Iar la ecografie...pe mine ma cheama dr mea o data pe luna.
danutza25
Postat pe 4 Decembrie 2008 13:21
Salut burtici si eu sunt o viitoare mamina,am 10 saptamani si 2 zile si sunt foarte fericita....cu testul de sarcina am patit la fel , primul mi-a iesit cu a doua liniuta vag,la al 2 lea nu se mai vedea nici o linie iar pe al treilea l-am facut la 4 dimineata si mi-au iesit 2 linii.......asa frumoase erau.. .....l-am trezit si pe sotul meu sa-mi confirme....va pup burtici...
Texas_kidz
Postat pe 5 Decembrie 2008 10:11
felicitari! trebuie sa fii foarte fericita
danutza25
Postat pe 5 Decembrie 2008 10:53
Buna din nou! Nu prea am vesti bune, peste week-end am sangerat si am fost la doctor, mi-au facut un litic iar azi dimineata am revenit pentru o ecografie. La ecografia intravaginala doctorul mi-a spus ca sunt in 5,5 saptamani, bebe este ok, inima i-a inceput sa-i bata insa sarcina nu e fixata Imi este tare frica....mi-au spus ca am o desprindere de 4 mm; mi-au dat ca si tratament utrogestan 4/zi, nospa 3/zi timp de 3 zile si clasicul acid folic. Saptamana viitoare pe luni merg din nou la o noua ecografie. Din experienta voastra sau a discutiilor cu alte mamici.....riscul este asa de mare? Desprinderea e mare? Nu as vrea sa-l pierd pe bebe, mi-l doresc tare mult
Buburuza_kidz
Postat pe 8 Decembrie 2008 16:32
Scuze! Am uitat sa va multumesc pentru mesajele de incurajare
Buburuza_kidz
Postat pe 8 Decembrie 2008 16:32
imi pare rau, nu situ ce sa-ti zic de risc, dar daca ii bate inimioara e totusi bine. sper sa fie bine pana la capat!
a1_23
Postat pe 8 Decembrie 2008 17:01
Si eu imi doresc acest lucru....trebuie sa fie bine....e inconjurat de prea multa dragoste.... azi le-am spus si parintilor si avem sprijinul lor....mi-am luat concediu medical pana lunea viitoare. Va pup!
Buburuza_kidz
Postat pe 8 Decembrie 2008 23:33
trebuie sa gandesti pozitiv si o sa fie bine...si noi avem 16 saptamani si am mai sangerat si eu. cand am aflat ca sunt insarcinata am fost la alta doctora (nu am fost la dodctora mea ginecolog) si cand i-am spus ca am sangerat putin mi-a spus direct ca exista riscul de avort....asta doar asa ca sa ma sperie putin cred ca nu mi-a pomenit nimic nici de no spa nici de nimic. cum am vazut asta m-am dus la doctorita mea cu care voi si naste mi-a spus sa iau no spa de fiecare data cand ma doare sau ma inteapa burtica..pt ca e normal..se produc niste transformari...si asa am si facut si suntem foarte bine amandoi. Nu te ingrijora, o sa fie la fel de bine si la tine. am inteles ca mai apar sangerari in perioada in care ar fi trebuit sa vina ciclul in cazul in care nu ai fi fost insarcinate..cine mai stie? sunt mii de pareri..fiecare spune altceva
danutza25
Postat pe 9 Decembrie 2008 17:22
Ceao burtici,nu-i voie sa ne gandim la lucruri rele,trebuie sa gandim pozitiv...nici un bb nu o sa pateasca nimic...ni-i dorim prea mult...apropo eu sunt Mona si avem 11 saptamani...pupici burtici....
Texas_kidz
Postat pe 10 Decembrie 2008 15:45
Buna, fetelor! Daca una din viitoarele mamici este interesata de un sterilizator electric de la CHICCO, nou, nefolosit, cu garantie pana in iunie 2010 sa-mi dea un semn. Pretul este 180 RON (pretul lui din magazin, deci de pe bon , este 280 RON)
speranta_kidz
Postat pe 11 Decembrie 2008 13:47
mes pt buburuza; fii optimista stai linistita cat de mult posibil eu am trcut prin ce treci u acum stiu k nu e usor dar la mn a fost bn am reusit sa ajung in 37 de sapt fac maine si sapt viit fac cezarianasi voi avea o fetita comteaza fff mult si starea psihik nu te supara si nu sta ingrijorata multa sanatate si sa auzim de bn !
onutza_kidz
Postat pe 12 Decembrie 2008 11:01
Buna mamici si viitoare mamici! Va multumesc din suflet pentru sfaturi, stiu ca trebuie sa fiu pozitiva in gandire, asta planuiesc sa fac, azi am mai fost la o ecografie si este totul in regula....am un doctor foarte dragut care m-a ajutat sa trec peste moment.....lucrurile incep sa decurga bine...acum ca vestile sunt ceva mai bune ma linistesc si eu. Va pup!
Onutza multa bafta saptamana viitoare sunt sigura ca totul va fi super bine!
Buburuza_kidz
Postat pe 15 Decembrie 2008 14:58

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
E cineva care va naste in septembrie-octombrie la maternitatea giulesti? 1 De la: rashela 13 August 2009 15:39
RH-ul negativ...probleme la al 2lea copil? 43 De la: toffiffee18 22 Iulie 2015 00:29
indemnizatie 1 De la: garbo267024 3 Martie 2012 10:59
tatuaje 12 De la: garbo242232 24 Noiembrie 2014 12:33
Proluton Depot (Gravibinon) 2 De la: LadyLu 12 August 2012 11:35
Setari Cookie-uri