gradinita sau impactul psh a socializarii asupra copiilor

asta am banuit si eu dar nu eram sigura....dar ce legatura are cratima cu cresa?
alinakatt
Postat pe 11 Iunie 2009 17:48
Era un mesaj anterior dar se pare a fost cenzurat:)) Spuneam doar ca e o chestiune de bun simt sa scrii si s avorbesti corect romaneste. Si asta ar fi un inceput bun pentru copiii nostri. Si nu-i vorba numai de cratima.....
simion_adriana
Postat pe 11 Iunie 2009 17:51
pai se putea sa nu fie si pe aici 'un tap ispasitor''?din cate vad eu alinakatt a cerut un sfat daca se poate spune asa in legatura cu copiii care merg la cresa, nimic legat de ortografie,dar asta e, sunt persoane care traiesc din asa ceva,adica din certurile altora asa ce fetelor nu va intimidati si nu-i faceti pe plac!o zi buna!
silviatatu
Postat pe 11 Iunie 2009 18:00
in fine....de ce adevaruri vorbesti e treaba ta....dar eu chiar nu vad care este legatura (cel putin pe topicul gradi/cresa) cu scris corect gramatical.Nu sunt de parere ca daca nu ai facultate la bord sau ai prea multe depinde, daca gresesti din cind in cind un cuvint nu poti sa iti dai cu parerea sau chiar un sfat.E absurd



eu chiar am nevoie de idei sau sfaturi...cu cratima sau fara .....cu ce va intrebam mai devreme
alinakatt
Postat pe 11 Iunie 2009 18:00
Buna iubita eu am mai scris asta copii de obicei evolueaz mai mult fiind ntr-un colectiv psihic și fizic creșa și grdinița ajuta la asta eu lucrez la o creș particulara de 5 ani cu copii și au evoluat n bine nu au involuat de altfel mulți au ajuns chiar mai sociabil fiind și copii mai speciali n cadrul instituției știu ca iți este teama este absolut normal dar este un lucru bun +au diferite programe speciale pentru dezvoltarea normala
Sper ca te-a ajutat ce ti-am scris multa bafta si pupici tie si lui bebe
cinsarcinata
Postat pe 11 Iunie 2009 18:01
te cred cinsarcinata...nu zic nu, e ff sociabila nu refuza nimic din ce este nou ptr. ea doar ca am intrebat si eu prin parc mai multe mame cum au reactionat bb lor si toate acelasi raspuns GROAZNIC,ba ca au inceput sa faca pe ei, ca nu mai vor sa manince,sunt retrasi, etc.ca deabea dupa 1 2 luni s-au adaptat...putine au fost care au zis ca a fost cit de cit ok
alinakatt
Postat pe 11 Iunie 2009 18:11
Iubita dar la ce fel de crese si-au dus ei copii ? particular sau de stat?
cinsarcinata
Postat pe 11 Iunie 2009 18:14
sa va spun cum este la cresa dimineata cand vin timp de cca o saptamana plang dimineata cand ii aduce mami sau cine ii duce la cresa pe la amiaza sau in decurs de o ora difera de la bebe le bebe se linistesc si intra in joaca cu ceilalti si uita pe parcursul zilei de dorul de casa. De altfel sunt multe crese care au video si poti sa iti vezi copilul pe parcursul zile dar un sfat pot sa va dau cresele gradinitele particulare ofera mai mult decat cele de stat
pupici la mamici si bebei
cinsarcinata
Postat pe 11 Iunie 2009 18:17
pai de asta ma crizez eu ca parerile erau impartite atit privat cit si de stat,acum ce sa spun, nici nu pot sa zic ca le cunosc foarte bine pe mamicile respective, poate le place sa si exagereze ce stiu eu....si eu sunt de parere ca la gradi invata mult mai multe decit acasa, sunt mai multi copii, nu cred ca sunt maltratati asta in nici un caz.


Eu am fost putin criticata pt ca mi-am dat cu parerea (in parc),in sensul ca am afirmat ca un copil care este sociabil, cunoaste mai multe persoane in afara de parinti(buni,matusa sua vecina etc) ii este mult mai usor sa se acomodeaze la gradi mai ales la cei care sunt sub 3 ani.In idea ca cei care respira doar linga mama zi noapte le este mult mai greu.

alinakatt
Postat pe 11 Iunie 2009 18:30
revin din nou...eu nu ma refer doar la momentul cind ajung ei dimineata ca pling in primele ore pina se mai linistesc.Eu ma gindeam si la alte lucruri...adica pot educatoarele sa-i urmareasaca pe fiecare in parte cind vor sa faca pipi sau cind le este foame.La cei care sind deja la gradi s-au obisnuit deja cu un program cit de cit dar cei ``proaspeti``poate sunt un pic in dificultate sa se ceara ca si acasa sau idea ca nu le da mama sa manince poate sa-i timoreze.Mai ales daca nu sunt copii de acesai virsta, fiecare reactioneaza in felul lui si de acolo idea ca se copiaza unul pe celalalt si incepe sa devina irascibili, refuzul mai mult sau mai putin in ceea ce pina ieri erau lucruri normale pentru ei.

De exemplu ...fetita mea cind se loveste vine imediat sa ceara acel pusi pe buba ca trece si pina nu il primeste nu se linisteste(nu plinge dar cere PUSI PUSI pina vine cineva sa il dea)
Eu mai in gluma mai in serios zic mereu: tare vreau sa vad cine o sa te mai pupe la gradi la fiecare bubu care-l faci......
alinakatt
Postat pe 15 Iunie 2009 13:14
buna....fetita mea azi a mers prima si la cresa are 1an si 5 luni,si sunt foarte nelinistita ca am lasat-o plangand,tot sun la cresa si mi se spune k ii linistita ,k a mancat,dar totusi imi fac griji......care aveti mai multa experienta cu cresa va rog sa imi dati niste sfaturi cum sa o fac sa mearga cu placere la cresa.....ms
florina_kidz
Postat pe 1 Septembrie 2009 10:08
Florina curaj!o sa fie bine o sa se acomodeze.Si eu o duc din 15 la cresa si binenteles ca imi fac griji dar sper in acelasi timp sa fie ok.Sfat nu prea stiu acum ce sa-ti dau eu personal ca inca nu ma confrunt direct cu cresa, dar pina in momentul de fata de vreo 3 luni ii vorbesc zilnic de gradi.Ca acolo sunt copii cu care se joaca ca o sa pape impreuna cu ei din farfuri mici, la masute mici,ca o sa doarma cu copii in patuturi mici cu perinute mici ca pentru pitici la fel ca in povestea cu Alba ca Zapada.Povestea asta o adora si imi aduce cartea sa o povestim impreuna.Si, daca ii este frica tanti educatoare o s-o stringa in brate ca o iubeste mult.Ii mai spun ca la gradi oameni mari nu pot sa stea pentru ca ei merg la lucru iar copiimerg la gradi sa se joace,iar mami o sa vina sa te ia in fiecare zi inapoi acasa dupa ce termina lucrul. I-am zis ca la gradi poate sa-l duca pe Beni(ursuletul ei preferat cu care doarme) sa se joace cu ea si sa aibe grija de ea.
Si eu imi fac griji si curaj zilnic, si sper ca o sa fie bine.La tot ce ii povestesc eu o vad incintata si mizez pe lucrul acesta.Dar dupa 15 revin si eu cu mai multe detaliipe care sper sa fie favorabile.
alinakatt
Postat pe 1 Septembrie 2009 11:25
ar trebui sa cautatii un cabinet psihologic care se ocupa pe partea de socializare,acolo sunt doar 3-4 copii si se poate integra mai usor fiind un program mai scurt
garbo041373
Postat pe 6 Decembrie 2009 18:31
alina imi cer scuze ca nu am raspuns mai devreme, dar no si eu am inceput munca si am mai putin timp.

Intrarea in colectivitate presupune mai intai de toate o acomodare la copii de acolo. Chiar daca intial va inregistra un regres, cum zici tu in timp lucrurile se vor redresa, si vei vedea ca per total va iesi in castig. Una este sa fie intrun mediu structurat pentru a invat ceva si alta e sa fie cu o persoana care desi o iubeste enorm nu sta atat de mult sa o invete poezii(e doar teoria mea, e ff posibil in cazul tau sa fie altfel si mama ta chiar sa stea sa o invete toate cele)
Cu pampersul e mai usor dc vb cu ingrijitoarele sa fie atente cand vrea pipi. Asta pentru ca stand tu sau mama ta cu ea asa o urmareste mai repede sa vada cand face decat intr-o colectivitate cu mai multi copii. Si apoi in acesta privita poate fi un real impuls pentru ceilalti copii.
Presupun ca ce-a mai mare preocupare a ta este accea ca va invata comportamente noi indezirabile. dar aceste comportamente vor fi indezirabile pentru tine, pentru ca ea nu va percepe acest lucru asa. Totul se rezolva cu mult calm si fermitate din partea ta. Si fetita mea a incepu sa bata din picioare cand vrea ceva cand o duceam la cresa si am avut grija sa o dezvat.
Mult succes.
tudor_claudia
Postat pe 12 Ianuarie 2010 06:43
alina in ceea ce priveste mancare un lucru e sigur nus ta nimeni sa se uite cand e foame, dar nici ea nu va plange de foame, pentru ca se joaca cu ceilalti copii. Insa va invata ceea ce inseamana un program structurat de masa(inca o data revin, nu ca tu nu ai acasa un astfel de program pentru ea, dar poate intre mese ii mai dai sa rontaie lucru care la cresa nu se va intampla si va manca suficient la masa). Insa pentru ca ati reusit sa scapati de pampers ar fi indicat sa vb cu ingijitoare sa o urmareasca, sau dc sti cam la cat timp face pipi roaga-o sa o puna pe olita la intervalele respective. De asemenea era foarte bine dc ii explicai din timp fetitei sa mearga si sa ceara olita cand are nevoie, dar cred ca is prea mici...inca.

Oricum bafta.
tudor_claudia
Postat pe 12 Ianuarie 2010 06:50
tudor claudia merci de raspuns chiar daca este cu intarziere.Suntem super OK din fericire pentru mine si bebelina mea s-a acomodat foarte repede si bine la cresa chiar m-a surprins modul ei de a receptiona aceasta schimbare majora in viata ei.Cu alte cuvinte mi-a dat peste nas ceva de genu``mami, tu esti cea care iti faci griji prea multe ...eu nu am nici o treaba aici, imi place``
Spre surprinderea mea nu a fost un copil plangacios, din contra imi zicea ``valea`` si intra la copii inauntru in sala de joaca fara nici o remuscare
Nu a facut niciodata pisu pe ea nici pe timpul zilei, nici la somn S-a atasat foarte mult de doamnele de la cresa care sunt 5 la numar si din a doua saptamana le stia pe toate cum le cheama, si si-a ales flebetea ei pe una dintre ele.Tanti Marioara e preferata ei
Ii place, stie deja cantecele, poezioare, e mai ascultatoare si chiar mai ordonata.Acum strange jucariile de acasa ca la gradi si le pune la locul lor.
A avut si o perioada cand era un baietel ce o muscase si era mai timorata dar s-a rezolvat.
Acum dupa vacanta de iarna credeam ca o sa o iau de la inceput ca sa obisnuit acasa si din nou m-a surprins.In dreptul gradinitei am auzit-o ``GLADI IEEE``si batea di palmute.
Barbara e la cresa de stat si nu am decat cuvinte de lauda pentru tot ce fac doamnele ce au grija de ei.Isi dau cu adevarat interesul.
Deci, eu mi-am facut prea multe griji....si ea e OK
alinakatt
Postat pe 12 Ianuarie 2010 10:08
alina, ma bucur nespus ca s-a acomodat la cresa. Este important pentru copil si sentimentul pe care il ai cand il lasi tu acolo: stresata, agitata, neincrezatoare....uite ca la voi s-a dovedit a fi totul ok.
Eu am inscris-o pe daci la cresa in toamna si s-a acomodat bine, a avut la un moment dat cateva zile cand a plans pana a invatat ca asta o sa ii fie programul. tot asa s-a atasat ff mult de doamnele de acolo si mai mult ele s-au acomodat de ea ffffff tare...si acum ma tot intreaba cand o mai duc.
A trebuit sa renunt deoarece a avut o perioada mai bolnavicioasa si 2 saptamani la cresa si 2 saptamani la tanti, 2 cheltuieli pe care nu mi le puteam permite prea mult timp. asa ca am renuntat la cresa ideea e ca nu pot sa imi iau concediu medical ori de care ori tuseste/stranuta daci. dc o duc asa la cresa normal ca se uita crucis si nu mi se pare normal sa imbolnavesc asa alti copii. Revenim la cresa in primavara, daca imi gasesc un nou job si o sa imi permit financiar. Dar am fost foarte multumita de cresa cat a stat daci acolo.
tudor_claudia
Postat pe 12 Ianuarie 2010 14:07
e, na, daca se asteapta careva ca niciodata nu o sa stranute sau sa tuseasca cinava langa el trebuie sa fie nebun. la scoala ce o sa faca, nu se mai duce pt ca stranuta? asa capata imunitate copiii , intrand in contact cu cei din jurul lor. Acuma nici sa o duci cu febra sau cu nasul curgand ca un robinet, dar nici sa te refuze educatoarea la primul stranut nu mi se pare normal..
pinicuta
Postat pe 12 Ianuarie 2010 14:34
bolnavicioasa a fost si a mea... la fel 2 saptamani la cresa una acasa.Asta e din pacate.M-am inarmat pana in dinti cu rabdare si nervi de otel, eram constienta ca asa o sa se intample ca o sa raceasca mai des.Doamne multam ca nu a fost prea grav.
In schimb am observat ca acum din ianuarie fiind mai linistiti toti copii nu mai plang parca nu-s mai mucosi ca trimestrul I, cred ca si ei pana s-au obisnuit sufereau atat psihic cat si fizic, erau mai slabiti si cred ca si lucrul acesta au favorizat atatea raceli.Eu ma asteptam ca o iau de la capat in ianuarie cu smiorcaieli matinale, nu numai a mea cu totii impreuna, dar sunt cuminti nu plang, sunt linistiti.
Nu stiu... asa cred eu ca linistirea lor sufleteasca a contribuit si stari de sanatate a lor.Sper sa o tinem tot asa
alinakatt
Postat pe 13 Ianuarie 2010 12:30
alina, dc as fi stat cu ea acasa si mie mi-ar fi convenit...dar eu muncesc si nu pot sa imi i-au concediu medical ori de cate ori vreau eu, sau imi i-au si cand ma intorc nu stiu pe ce sa pun mana sa termin mai repede. Bine cand s-a imbolnavit mai grav,cum e acum, mi-am luat concediu.
Pinicuta, eu am dus-o pe daci tusind zilnic desi cred ca i-am dat toate siropurile si ceaiurile din lume, si tusea rau...ziceai ca are ceva la plamani, dar am mers cu ea la 3 dr care mi-au spus ca nu are nimik la plamani, mai mult i-am facut radiografie si avea plamani curati, dar cati dintre parinti crezi ca m-au crezut? destul de putini,....asta e....acum am zis ca din primavara dc o sa imi gasesc un job cu contract nedeter. sa imi pot permite...ca dc raman somera o s a stau eu cu ea acasa...ma mai gandesc.
tudor_claudia
Postat pe 14 Ianuarie 2010 14:10
Si eu sunt la lucru norocul meu este ca am un servici foarte flexibil si pot sa-mi impart timpul cam cum vreau eu.Asa ca am reusit sa stau si acasa si pe teren.Mai o lasam la mami cand era musai sa fiu prezenta la job si am reusit sa impac si capra si varza.
Poate o sa fie mai bine pentru tine din primavara
Succes cu jobul
alinakatt
Postat pe 14 Ianuarie 2010 14:29
SALINA SUSESI se afla in Timisoara, pe strada Motilor nr. 6 (intre P-ta
Sinaia si P-ta Maria)
TEL: 0725 217 077
office@salinasusesi.ro
www.salinasusesi.ro

Salina SUSESI din P-ta Maria (str. Motilor nr. 6) e cea mai moderna
din tara. E realizata in parteneriat cu concernul german KoenigsSalz, care
a mai construit saline in Germania, Austria, Italia si Spania ( Therme
Erding, Thermenhotel Bad Fussing, Therme Loipersdorf, Therme Bad Ischl,
Kinderhotel Serfaus etc etc). Salina SUSESI este o investitie realizata la
standarde germane, dupa un proiect german, principiul de functionare fiind
acelasi cu salinele europene enumerate mai sus.
Peretii si podeaua salinei sant realizati din sare naturala de la
salina Praid si din Muntii Himalaya.
O sedinta de terapie dureaza 50 minute. Pretul unei sedinte de terapie este 10 RON de persoana, iar pretul unui abonament de 12 sedinte de terapie este 100 RON (la 10 sedinte primesti gratuit 2 sedinte)
Este indicata repetarea terapiei de 12 sedinte dupa un
interval de circa 3-4 luni.

ORAR Luni-Sambata 10.00-20.00
Duminica doar cu
programare
Tel. 0725 217 077 (pt informatii si programari)
office_salinasusesi_ro
Postat pe 2 Aprilie 2010 19:45
Salut. Eu sunt Cristina iar bebe se cheama Luca si are 2 ani. Iacata avem si noi o problema tot cu gradi, ca despre acest lucru e topicul , nu? Eu si tati am decis sa-l ducem la gradi pe Luca dintr-un singur motiv, este foarte dornic de noi informatii ca un buretzel , s-ar juca continuu si cu jocuri interesante nu asa cu orice... Am incercat sa facem fatza dar nu putem tine pasul, si apoi el isi doreste sa se joace cu copii de varsta lui. In parc interactioneaza ok cu copiii, dar nu prea se leaga prietenii in parc.... Deci i-am gasit o gradi particulara si fitzoasa ( nu din snobism, ci pentru ca noi il ducem doar 4 ore sa se joace cu copii , nu neaparat sa fie la gradi,sunt grupa baby cu copii de varsta lui, pt ca el poate sta cu mine acasa daca ar fi la o adica......)
Ieri a fost prima zi, si a fost ok... nu a plans , s-a jucat, a papat si o gustare.... Era destul de happy.... l-am intrebat daca azi mai vrea sa mearga la copii si a zis ca da. Astazi l-am dus iar, a plans un pic cand l-am lasat, dar n-am plecat pana nu s-a linistit... si educatoarele au spus ca si azi a fost ok. Insa acasa .... surpriza.... N-a dorit sa doarma..... n-a mancat.... tipa asa sa se auda tipand ( cred ca si la gradi a tipat pt ca l-am luat ragusit) , si pe deasupra mai mi-a dat si 2 palme pt ca n-am inteles un cuvant
Eu ce sa cred din treaba aceasta? Luca chiar e un copil dragut in adevaratul sens al cuvantului. E dragastos, delicat, dulce, activ si perspicace. Noi il iubim fff mult si ii aratam acest lucru in fiecare zi. Oare se simte abandonat ? E prea devreme pt gradi ? Voi ce credeti? Ca eu una am cam 10000000 de variante.
Va pup.
aglaia_kidz
Postat pe 20 Aprilie 2010 18:21
cu siguranta ii e greu la inceput. nu avea cum sa se obisnuiasca din prima zi cu ideea ca il lasi acolo. urmareste-l atent. incearca sa si comunici cu el (depinde cat de clar vorbeste), intreaba-l daca ii plac copiii de acolo, daca ii place educatoarea, cum s-a jucat etc. Mai treci si pe nepusa masa sa asculti macar l;a usa, sa vezi daca plange sau nu.

in orice caz urmareste-l si vezi cum evolueaza comportamentul lui. la gradi eu zic sa nu renunti acum , da-i o perioada sa se acomodeze, o saptamana-doua, si daca nu-i e bine lasa-l o vreme, eventualmai tarziu incercati alta gradi....
pinicuta
Postat pe 20 Aprilie 2010 18:49
Na, de vorbit vorbim. Luca vorbeste foarte bine. Mai stalceste cuvinte dar..... spune tot ce face acolo. Atat cat poate el intelege din comportamentul oamenilor El spune ca-i plac copiii si ca mai vrea sa mearga. Si o spune cu fata senina adica se vede ca-i face placere.
Cu mersul inopinat acolo nu prea stiu cum sa procedez.... Voi v-ati dus asa pe nepusa masa la gradi sa vedeti ce face bebe? Eu nu prea stiu cum sa procedez... adica nici nu vreau sa par obsedata de diverse chestii.. Dar chiar as vrea sa stiu ce face acolo.... N-am mare incredere, in Buc se poate intampla orice...
Nici n-as vrea sa devin paranoica.... Azi de exemplu am sunat la gradi sa vad ce face si nu mi-a raspuns nimeni... apoi am sunat pe directoare pe mobil si n-a raspuns...... cand m-am dus la gradi s-a facut ca ploua...
Adica , eu zic asa, poate lui Luca ii place si doar eu simt ca nu-i ok, si n-as vrea sa sufere el ca nu ma " adaptez" eu .
aglaia_kidz
Postat pe 20 Aprilie 2010 19:27
la ce gradi sunteti?si noi tot din buc suntem.

nu e normal sa suni si sa nu iti raspunda nimeni la tel. e normal sa stii ce face copilul tau acolo, si e normal sa fie tratat si el si si tu cu toata atentia din partea personalului (mai ales ca din banii tai isi iau salariile)

cu vizita la gradi... pai te duci asa intr-o zi la o ora X (eventual nu cu f mult inainte de termnarea programului lui - o juma de ora , 45 de min (presupun ca nu se asteapta sa vii la ora aia), si zici ca trebuie sa il iei mai devreme ca tre sa mergi cu el la... pediatru , sau ca azi plecati la bunici (daca e vineri), sau ca ti-a dat liber seful pt restul zilei si ca vrei sa iti duci copilul la gradina zoologica ... ceva acolo, gasesti tu ce sa zici. si asa vezi si cum se manifesta copiii in mod obisnuit cand nu se asteapta sa se primeasca vizite, il iei si pe el acasa ziua aia si eventual chiar il duci la gradina zoologica sau unde i-o placea lui mai tare, si ii zici : uite pentru ca ai fost baiat cuminte si ascultator si te porti frumos la gradi si ai invatat lucruri noi acolo, astazi mergem la gradina zoologica, sau mergem sa iti cumparam ... nu stiu, o hainuta noua pt gradinita, sau o jucarie pe care si-o dorea de mult, sau ce crezi tu ca l-ar incanta si l-ar stimula (sa se simta si el mandru de rezultatele lui si incurajat sa se adapteze la gradi mai "cu spor")

sau te duci la gradi repede dupa ce l-ai lasat acolo (dupa o juma de ora sa zicem), si zici ca ai venit sa ii aduci haine curate ca ai observt ca nu mai are si ca trebuia sa ii aduci ca daca cumva face pe el sau se murdareste de mancare sau varsa paharul cu apa pe bluzita sa aiba cu ce-l schimba. (desi asa... s-ar putea sa te intampine vreo ingrijitoare si sa zica multumesc, i le duc eu, la revedere). cred ca tot mai buna e varianta de mai inainte...

Vorbeste si cu alti parinti, vezi ce zic copiii lor, eventual roaga-i sa povesteasca (copiii ) despre al tau, cum se poarta, cum e tratat.
si sa iti zica ceilalti parinti si ce probleme au intampinat ei si cum au fost solutionate de catre gradinita.
pinicuta
Postat pe 21 Aprilie 2010 11:01
oricum, mai lasa-i o perioada de acomodare, e o schimbare f mare pt el la varsta asta. nu a mai fopst niciodata lasat si ngurel intre straini, da-i timp si urmareste-l cum evolueaza.
pinicuta
Postat pe 21 Aprilie 2010 11:03
Stai linistita Aglaia e normal comportamentu lui
Nici a mea nu aplans in prima zi...in schimb a plans din a doua dar ceva f putin dimineata la despartire.
Eu zic sa nu stai acolo sa-l linistesti ca se obisnuieste si o sa-ti fie tie greu sa pleci.El uita repede pe cand tu pleci cu inima stransa si cu gndul la ce face le fara tine.Poate si plansul de acasa se datoreaza tot din cauza ca el vrea la copii si tu il iei acasa.El se zbate in interiorul lui vrea si la copii si cu tine se da o lupta ca sa zicem asa.Ai sa vezi ca incet incet o sa-ti pui intrebari de genul :cum de la gradi mananca tot si de toate si acsa face mofturi sau Acolo doarme de rupe patul(asta daca il lasi si sa doarma)chiar de-i galagie in jurul lui iar acasa deabea il fac sa adoarma.
E o perioada de acomodare si are ritmul lui, ai sa vezi ca o sa fie bine
alinakatt
Postat pe 21 Aprilie 2010 12:07







----------------------------------------------------
office_salinasusesi_ro
Postat pe 21 Aprilie 2010 15:55
Salut !
"pinicuta" am fost azi la 12.20 in loc de 13.00 sa-l iau si fiind la masa era totul ok, doar ca el nu papa felul doi si plangea ca vroia sa plece din sala de luat masa iar ceilalti copii nu terminasera.
"Alina" comportamentul lui Luca este la fel si la gradi si acasa. Mananca la fel, dar de dormit nu doarme la gradi ( e la program de la 09.00-13.00) si nu-l voi duce niciodata la program lung. Plus ca atunci cand ajungem pe strada noastra recunoaste ca e acasa si incepe sa chiuie, sa rada, bate in geamul masinii, il striga pe motanul nostru pe nume.... Se bucura sincer si restul zilei nu-l mai scoti din camera lui si din jucarii.
Ti-am zis de ce il ducem noi la gradi. Adica nu insist sa stea acolo daca nu vrea.
Azi iar l-am luat ragusit, ori tipa la joaca cu copiii ( asa spune ingrijitoarea) ori plange ( ceea ce nu-mi doresc).
Offf, complicata chestia asta cu gradinitza.
Chestia cu recompensa nu prea merge la Luca, asta pentru ca noi ii cumparam hainute si jucarii tot timpul si ca atare nu le percepe ca si recompensa ci ca pe ceva normal. Recompensa la el sunt dulciurile pe care le primeste foarte rar dar nu e inca la varsta la care sa inteleaga ceva de genul " daca esti cuminte la gradi iti dau o cioco..." Nu proceseaza asa departe....
Iar cu faptul ca stau acolo pana se linisteste, voi sta mereu, pt ca daca copilul plange dupa mine iar eu fug si ma ascund sa nu ma mai vada se instaleaza sentimentul de abandon .... si acest lucru nu-l doreste nimeni, cred.
aglaia_kidz
Postat pe 21 Aprilie 2010 17:30

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
olita 60 De la: ina_rebeca 2 Aprilie 2010 18:59
Tabara Medievala pentru copii 1 De la: Medieval 15 Ianuarie 2010 11:01
Nu vrea sa manance 13 De la: office_salinasusesi_ro 16 Septembrie 2010 00:27
crese din galati 2 De la: deenis 3 Noiembrie 2009 12:47
mamicile - intre stresante si indiferente.... 34 De la: office_salinasusesi_ro 20 Martie 2010 08:43
Setari Cookie-uri