Ajutor , nu mai scapam de muculeti !

Ma chema Adina si am o fetita de 4 luni , Alexandra, dela o vreme incoace ne confruntam cu muculeti la nasuc, am fost la Dna dr la vizita si de fieare data ne zice ca nu trebuie sa ne facem probleme, rosu in gat nu are, o asculta cu stetoscoul si e totul ok, cu urechile e in regula, Am folosit formula cred deja stiuta de toata lumea SER FIZIOLOGIC+ BATISTA SUGARULUI + picaturi vibrocil ( iar acum ne-a recomandat ser efedrinat ), am folosit si de la nivea pompita cu apa de mare , dar tot la fel fara nici un rezultat. La ultimul consult ne-a recomandat si calciu supliment, am zis ok, dar de la calciu are diaree, si intr-una si zilele astea mi-a facut temperatura 38,5, i-am pus un paracetamol in fundulet si compresa cu apa si otet pe picioruse si ne-a trecut, toata ziua a fost ok, dar a doua seara a reannceput din nou , asa ca la 37,7 i-am pus din nou un paracetamol, a fost ok toata noaptea, dardimineata a reannceput episodul, Azi am fost la dr ptr consul, si nu are nimic decat muculetii la nas (am uitat sa spun ca sunt albiciosi mai consistenti si cu putin verde, probabil unde se prind in nascuc, ma gandesc). Ne-a dat ser efedrinat de 3 ori pe zi cate 1 picatura in fiecare nas. Va rog sa-mi spuneti daca ati avut si voi astfel de probleme si cum v-ati descurcat.
UADINA
Postat pe 30 Octombrie 2009 15:05
Draga Adina, si fetita mea a fost destul de mucoasa, mai ales acum de cand a venit iar frigul. Ei ii apar imediat cum ii este frig, eventual peste noapte (nu doarme deloc invelita, asa ca rezolv problema doar cu imbracatul mai gros- 2 bluze cu maneca lunga, 2 pantaloni, eventual chiar si 2 sosete, dc chiar e frig). Prima mea grija este sa ii aspir bine nasul, in caz ca este mai uscat il umezesc bine inainte, deoarece dc inauntru nu este umed, risti sa ii lezezi mucoasa interna si atunci automat vor fi si mai multi mucisori. Picaturi de nas trebuie sa ai grija sa-i dai doar max 1 spt, pt ca dc depasesti acest timp, copilul va deveni dependent de acele picaturi. Pentru curatarea cailor respiratorii ii dau sirop Prospan- contine iedera si sirop Infant flu shield- contine echinacea. Amandoua sunt naturale si vad ca acum desi era rosie in gat, raceala nu a mai avansat ca in ianuarie cand a facut amigdalita sau in martie cand din cauza ca nu i-am aspirat bine nasul, a facut otita. Pentru echinacea trebuie sa te interesezi la plafar daca pot lua si copiii asa mici. a mea are acum 1 an si 8 luni.
Deci... imbrac-o bine, cauta produse naturale pentru curatarea cailor respiratorii, aspira bine nasul (UMED interior) dar cu grija sa nu lezezi ceva inauntru, si sa speram ca auzim numai de bine!
IriCris
Postat pe 30 Octombrie 2009 15:49
ar fi bine sa faci o analiza a mucoasei nazale sa nu fi contactat vreun streptococ, pt ca faptul ca face temperatura ridica un semn de intrebare.
SAU ar putea sa ii dea vreun dintisor. Si nu rade, caci fetita mea intotdeauna, dar intotdeauna cand i-a dat vreun dinte i-a curs nasul, asa cum spui tu, si a facut temperatura. Dupa ce aparea dintele, se terminau si mucisorii. dar voi aveti de abia 4 luni si mi-e greu sa cred ca ii dau dintii, dar nu este nici imposibil.
sanatate multa
kidz000762
Postat pe 30 Octombrie 2009 16:05
Iti multumesc pentru raspuns.
UADINA
Postat pe 2 Noiembrie 2009 08:52

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Jocurile copilariei 1 De la: SuperMama 11 Octombrie 2010 14:01
simptome si tratament al rahitismului 72 De la: adryaana 23 Aprilie 2010 16:17
AUJUTOR!!!!! CUM V-ATI INVATAT PITICI LA OLITA 11 De la: alinakatt 15 Februarie 2010 10:04
somajul.. 2 De la: ruschita 2 Martie 2009 09:15
Paraziti 25 De la: office_salinasusesi_ro 21 Martie 2010 21:20
Setari Cookie-uri