calea naturala

peridurala se face pe dilatatie 4.
dadylaly
Postat pe 25 Mai 2009 15:40
La mine nu a avut nici un efect secundar anestezia (nici asupra lui bb nici asupra dilatatiei), singurele neplaceri au fost ca :1. mi-a dat o stare de somnolenta ingrozitoare, voiam sa dorm si nu ma lasau contractiile , iar dupa nastere imediat, nu ma lasau asistentele sa dorm, ma tot puneau sa ma apas pe burta sa iasa tot sangele , 2. dupa ce am nascut, la vreo 20 de min, am vomat (si cica de la anestezie ar fi fost )

In rest a fost ok:nu tu dureri in travaliu (doar la nastere: imi aminteam pe masa de nasteri de o colega care zicea ca i s-a parut ca se rupe masa in 2, cu ea cu tot ), plus ca am simtit cusatura, ac cu ac! (depinde de fiecare organism cat de profund asimileaza anestezicul, si cat de bine reactioneaza la el, asa mi s-a spus de la inceput. Am intrebat daca voi simti cusatura si au zis ca nu se stie, ca depinde de fiecare organism:eu am simtit-o!)
pinicuta
Postat pe 25 Mai 2009 15:42
Oricum si urmatoarea nastere la fel o vreau: naturala cu epidurala (daca nu sunt probleme care sa ceara cezariana, na)
pinicuta
Postat pe 25 Mai 2009 15:43
am upe cale cat se poate de naturalan baietel de 6 luni si 7 zile pe care l-am nascut fff greu pe cale cat se poate de naturala(adica fara nici un fel de anestezie).Desi am nascut f. greu recomand tuturor celor care doresc sa aiba parte de cea mai feminina si extraordinara experienta a vietii lor sa nasca natural daca nu sunt contraindicatii. E foarte aevarat ca si recuperarea ulterioara e incomparabil mai rapida si usoara. Chiar daca principala pb. e teama de durere,ganditi-va ca atata timp cat e naural nu e ceva imposibil de suportat. Curaj,e primul pas, cel mai usor! Greul abia dupa aceea vine.
kidz001100
Postat pe 26 Mai 2009 16:21
buna.eu am nascut baietelul pe cale naturala fara nici o anestezie.a hotarat sa vina pe lume la 41 de saptamani.la 23 mi-i s-a rupt apa iar la 2.50 am nascut o minunatie de baietel de 3.700 si 50 cm.multumesc lui Dumnezeu ca am dat peste niste oameni extraordinari.doctorita mea a venit la 23.30 si nu s-a miscat de langa mine pana ce nu am nascut.acum daca ma gandesc nici nu imi vine sa cred ca eu am nascut.cand iti vezi ingerasul in brate nuti mai trebuie nimic altceva uiti de toate.multa sanatate.pupici
nico_sabo
Postat pe 5 Iunie 2009 13:33
fetelor eu trebuie s nasc pe 15 septembrie ...si ma gandesc sa merg pe cale naturala..ce ma sfatuiti???ma gandeam si la epidurala...vai chiar nu stiu ce sa fac....
emydana87
Postat pe 7 Iunie 2009 15:19
eu zic sa nu te impacientezi si sa lasi lucrurile sa vina de la sine daca nu se impune parerea mea e sa nu faci cezariana ...eu am nascut doi pe cale naturala fara epidurala si totul a fost ok......nasterea naturala pentru mine a fost ceva unic iar durerea nasterii nu am putut-o compara cu nici o durere a organismului........curaj de tine depinde totul.nastere usoara si bebic sanatos!
oto_otto2000
Postat pe 7 Iunie 2009 15:30
Natural zic si eu care am nascut si natural si prin cezariana(datorita incapatinatului meu care a vrut neaparat sa vina cu funduletu)Fetita am nascut o natural si am avut norocul sa nasc foarte usor fara anestezie !!!!! Dar la cezariana e mult mai greu trebue sa te pazesti mai mult sa nu faci efort,laptele iti vine mai greu si ceea ce mi sa parut mie cel mai greu a fost ca atrebuit sa stau la pat 24h,chiar daca mam mai plimbat prin salon nu am putut merge sa il vad pe cel mic. Succes!Nastere usoara!
lalina
Postat pe 23 Iulie 2009 13:38
sunt de acord cu unele dintr voi.si eu am nascut cu anestezie si adevarul este ca m-am bucurat enorm de mult.daca nu,cred ca nu as fi rezistat.nasterea baietelului meu a durat 20 de ore.niste contractii teribile(ca la toate mamele banuiesc)eu aveam stare de somn inainte de a mi-o pune-o.eream atat de obosita ca intre contractie si contractie ma lua somnul.mi-au pus anestezia destul de tarziu pt ca nu dilatam mai deloc.am stat cu dureri cateva ore bune,dar cand mi-au pus in sf anestezia,mi se schimbase fata.aveam chef de ras si de glumit.din acel moment nu am mai simtit nimic.nici durerile de nastere.am simtit doar cu mi l-au scos dar fara durere.nici uul dintre noi nu a avut nici un efect secundar.pupicei la toti ingerasii
segio2009
Postat pe 14 August 2009 18:05
Si eu am nascut natural,in decmbrie 2008, la 1:30 noaptea mi s-a rupt apa iar la 6 dimineata am nascut, fara dureri, m-am recuperat foarte repede, la 2 ore dupa nastere m-am dus sa-l vad pe bebe, eram singura care am putut sa ma ridic din pat dupa nastere, epiziotimia s- vindecat perfect in 2 saptamani si nu m-a durut sau usturat deloc, depinde de organismul fiecarei femei. Eu am facut si multa miscare cand eram insarcinata, ma plimbam si 3 ore pe zi.
silvia_kidz
Postat pe 26 August 2009 18:23
eu am avut parte de o nastere naturala pe care as dorio la toate mamicile.am nascuto pe giulia acum patru luni de zile si chiar daca soacra mea pentru ca ea a fost alaturi de mine mia spus ca as fii suferit eu as mai repetat aceasta experinta asa zisul travaliu a inceput in jurul orei16 dar cum nici macar nu stiam la ce sa ma asteptat de abia in jurul orei20 am intrat un pic in panica pentru ca urma sa vina printesa.sincer eu ma asteptam sa mi se rupa apa pentru ca asa auzisem i8n schimb apa mea nu sa rup decat cu cateva minute inainte sa nasc de fapt mia rupto dr.cred ca cel mai mult conteaza si pregatirea psihica in ceea ce ma priveste pe mine am avut mereu gandirea ca orice durere trece si chiar asa a fost.sigur nu putem sa zicem ca o nastere este floare la ureche dar cu ajutorul lui Dumnezeu eu cred ca putem sa infruntam totul mai alesw ca dupa aceea suntem MAMICI
giulia_kidz
Postat pe 26 August 2009 19:22
Eu nu am putut sa nasc normal mi s-a facut cezariana deoarece aveam colul lung si inchis iar uterul impingea copilul afara am inceput sa singerez putin si aveam contractii din 5 in 5 minute am facut rahidiana si dupa 8 ore de stat la reanimare care mi sau parut interminabile m-am ridicat din pat desi nu imi simtiam picioarele ca sa imi vad printesa si sa aflu daca este bine abia putam sa imi alaptez copilul ma durea operatia si coloana am avut probleme si pe sarcina dar am nascut o fetita perfecta din toate punctele de vedere pe 8-8--08 si acum spaima prin care am trecut este doar o amintire si atat
O mama trece prin multe acum stiu si inteleg ca si parinti nostri au trecut prin multe si sunt demni de apreciat si de respectat pentru tot ce fac pt noi
Latoate viitoarele mamici va doresc o sarcina si o nastere usoara si la mamicii sii bebici MULTA SANATATE
cinsarcinata
Postat pe 26 August 2009 19:48
Buna. Eu am nascut o fetita (acum are 7 luni) prin cezariana. Dar pe urmatorul vreau sa il nasc normal. Doctorul mi-a spus ca slabe sanse, ca dupa o cezariana trebe tot cezariana. Urmatorul bb l-as vrea prin mai 2011. Parerea mea e ca uterul se vindeca bine pana atunci, ca is 2 ani si 4 luni...
SI as vrea sa stiu de la o mamica, care a procedat asa daca se poate si e ok.
Mersi. Va pup
ralucimp
Postat pe 1 Septembrie 2009 09:35
Draga Ralucimp, mama mea a avut o experienta asemanatoare. Ea are 3 copii, prima nastere naturala, a 2a cezariana deoarece bebele era strangulat cu cordonul ombilical si nu putea sa nasca normal, iar dupa cezariana a mai nascut o data pe cale naturala (adica pe mine). Medicii de la acea vreme i-au recomandat nastere naturala dupa acea cezariana si i-au spus ca nu e tocmai bine sa aiba 2 cezariene. A nascut usor, a fost asistata de 2 medici, dar ea mai avusese o nastere naturala inainte, nu stiu ce sa zic, dar de ce ai facut cezariana?
silvia_kidz
Postat pe 1 Septembrie 2009 15:49
conteaza foarte tare sa ai un medic bun si sa ai mare incredere in el pt ca trebuie sa fii monitorizata atent in timpul travaliului, pentru a se detecta situatiile care obliga la efectuarea unei cezariene (bb neintor sau strangulat cu cordonul etc.) in general o nastere vaginala este mai putin riscanta decat una prin cezariana, care implica o interventie chirurgicala majora.
SEBY1YEAR
Postat pe 2 Septembrie 2009 15:21
oricum cercetatorii au demonstrat ca femeile insarcinate care au o cicatrice uterina secundara unei nasteri anterioare prin cezariana, au risc scazut de a dezvolta ruptura cicatricii (numita si ruptura uterina) in timpul travaliului.
SEBY1YEAR
Postat pe 2 Septembrie 2009 15:23
Buna. Asa un caz ca al mamei tale cunosc si eu Silvia. Am avut cezariana din cauza cordonului, ca il avea de 2 ori in jurul gatului. Iar de doctor altceva in afara de cuvinte de lauda nu am pentru el. A fost super ok cu mine si am mare incredere in el, asa ca pt mamicile din Medias, dr. Vaso Edvin e un doctor de nota 11.
Va pup. Multumesc!
ralucimp
Postat pe 2 Septembrie 2009 21:39
mersi pentru incurajari fetelor....dar am nascut mai repede decat ma asteptam...piticul meu o venit cu 3 saptamani mai repejor...si am nascut natural...aveti dreptate ca durerile sunt groaznice...am avut 27 de ore de travaliu,nu m-am dilatat..dar pana la urma am reusit sa ma dilat de 9 cm....desi flacaul meu o fost doar de 2.5kg destul de greu o fost..dar tot natural cred ca as mai naste,desi as merge pe epidurala...cred ca e mai bine...oricum dupa nasterea normala foarte repede te vindeci....si asta face mult...oricum va doresc sa va creasca piticii mari si sanatosi si ii multumesc la dumnezeu ca mo ajutat sa trec cu bine,,,,va poop
emydana87
Postat pe 6 Septembrie 2009 19:02
sa-ti traiasca si sa te bucuri de el
SEBY1YEAR
Postat pe 7 Septembrie 2009 15:38
Sa fii sanatoasa Emydana si tu si bebelusul tau!!!! Felicitari!!! Dar nu pot sa cred ca ai avut un travaliu asa lung, ti s-a facut injectie de dilatare sau ai vrut sa ai o nastere cat mai naturala?
silvia_kidz
Postat pe 7 Septembrie 2009 16:38
si eu am facut anestezie cand am nascut-o pe fetita mea acum 7 luni si jumatate dar nu in coloana ci local. dupa ce mi-a administrat injectia 2 ore n-am mai simtit contractiile deloc , apoi am inceput sa simt cand trebuia sa imping. la 6 am intrat in spital pt vizita nu stiam ca trebuie sa nasc, acolo mi-au rupt apa si la 11 eram nascuta. am simtit in schimb cum m-a cusut, desi pt taietura imi mai facuse o alta anestezie. Dupa ce am fost gata, m-am dat de pe masa sg jos, aveam o asist langa mine dar am mers sg in camera, m-am asezat fix in fund, uitasem ca nu am voie, eram f entuziasmata de fetita mea si ca am scapat cu bine. Bine m-a atentinat asistenta sa ma intind, dupa ce a plecat m-am ridicat si am inceput sa ma plimb prin camera credeam ca e bine asa. Apropo nimeni nu mi-a zis ca trebuie sa ma masez sau ca nu am voie sa adorm. Asa se face ca nu m-am masat absolut deloc si nu am purtat nici burtiera. A venit asistenta peste o ora daua nu mai stiu in vizita si m-a apasat putin pe burta, eu n-am suportat si n-am lasat-o. M-am refacut repede dar inca ma mai lupt cu vreo 3 kg care din pacate cred ca sunt puse doar pe burta :) sper sa rezolv si asta cat mai rpd
anca25
Postat pe 7 Septembrie 2009 17:33
si eu am nasut natural si mi s a parut destul de dureros dar nu mi pare rau o secunda dak as da timpul inapoi tot as face acest ingeras pe care mi l a dat dumnezeu
kidz003717
Postat pe 13 Septembrie 2009 16:29
eu daca voi mai avea un bebelus voi face cum se zice pe dracu in patru sa nasc prin cezariana pt ca experienta prin care am trecut cand am nascut a fost f traumatizanta si pt mine dar si pt piciu meu.toata sarcina nu am avut nimic grav,nu am varsat,am avut mici dureri de cap dar desi trecuse 40 de sapt medicul m-a lasat sa astept pana la 42 de sapt si atunci mi-a provocat nasterea .bebe a avut 4200 gr si pt ca dr a spus ca pot naste normal asa aam facut si bebe fiind prea mare a stat fara oxigen si a trebuit sa fie resuscitat si apoi a stat 2 zile si 2 nopti la incubator.si cum asta nu a fost suficient au tras de manuta stanga si i-au facut paralizie de a trebuit sa merg cu el la gimnastica luni de zile.si toate astea din cauza medicilor care au fost incompetenti...acum suntem bine dar am ramas cu psihicul distrus,pt mine a fost un soc ....sanatate
izab33lla
Postat pe 22 Septembrie 2009 14:13
Buna mamici,

Eu am acum 31 de saptamani, bebele meu nu s-a intors inca cu capul in jos...medicul mi-a spus ca daca sta tot asa cezariana vom face.
Sincer imi si doresc asta, chiar nu pricep la cea e mai buna nasterea naturala?
Ne chinuim amandoi "ca asa e bine" si asa vreo cateva ore sa simti ca traiesti (cred ca si apreciezi viata mai mult dupa aceia), mai ai norocul sa dai peste niste medici pe care ii poti numii bestii (cum a patit izab33lla) si atunci cum stam cu MIRACOLUL NASTERII???
Am exemplu pe o verisoara de a mea...doua nasteri prin cezariana, o taietura mica, nici nu se vede sub chilot i doi copii inteligenti!!!
Convingeti-ma ca e mai buna nasterea naturala, de ce as opta pentru asta?
Lalea_kidz
Postat pe 22 Septembrie 2009 14:36
eu una nu voi incerca sa te conving ca e mai bine normal...m-a taiat si ma ustura canda facem pipi de nu stiam ce e cu mine,copulul nu il poti tine in brate prea bine nici asa nici asa ca nah te doare ,iar mie mi se dezlipise taietura ca trebuia sa iau pe bebe in brate daca eram sg acasa,m-am vindecat in aproape 3 luni si am stat pe antibiotice mai slabe caci alaptam.fetele care nascusera prin cezariana se miscau ,nu aveau treaba iar eu abia ma miscam si mai trebuia sa urc si un etaj sa il pot alapta pe bebe.ramai cu trauma psihica ca toate maimicile din salon care au nascut prin cezariana aveau copii langa ei ,iar eu nu,ma trezeam ca plangea co plul alteia si ma umflam de plans k nu il am si eu langa mine.In ziua knd mi l-a adus am plans de fericire .M-am rugat la Dumnezeu sa fie binre si asa a fost asa ca sfatul meu este sa faci CEZARIANA...E CEA MAI POTRIVITA PENTRU BEBE.Sanatate multa si tot ce iti doresti.
izab33lla
Postat pe 22 Septembrie 2009 15:40
asta tine mult si de organismul fiecareia,uite,eu am nascut doi baietei minunati silviu 3 ani si 10 luni respectiv alex 1 an si 2 luni si sincer mie m-i se pare ca nu e chiar asa de rau sa nasti normal,cu primul mi-am n revenit cam in 3 saptamani[ma refer asa sa fac mancare,curatenie],iar cu alex sincer in 4 zile mergeam destul de bine si am revenit destul de repede la activitatile mele de acasa si de usturimi eu sincer nu am avut,ma spalam destul de des cam de 4 ori pe zi cu o solutie nu mai stiu cum ii zice si cum ti-am spus nu pot sa ma plang ca a fost foarte rau.acum fiecare cum doreste,eu ti-am impartasit experientele mele si zic eu ca daca poti naste normal FA-O!nu vei regreta[cezariana e o operatie si o vei avea toata viata]sanatate multa si o zi buna
silviatatu
Postat pe 22 Septembrie 2009 16:35
Eu sunt o mamica care ar trebui sa nasc undeva la inceputul lui ianuarie si va zic sincer ca deja imi pregatesc hartiute care sa indice cezariana. E posibil ca pana in luna a 9-a chiar sa se impuna cezariana dar ca sa fim sigure, cum zice si dr. sa nu ne puna nimeni piedici ne acoperim si de hartii. N-a reusit nimeni sa ma convinga la modul serior pana acum de ce e mai bine sa nasti natural decat prin cezariana si nu ma refer la discutiile de aici de pe forum, ma refer in special la cunoscutii mei. Am auzit pareri pro si contra si de-o parte si de alta, predomina ideea ca dupa nasterea naturala te recuperezi mai repede decat la cezariana. daca asta e singurul impediment, eu chiar prefer cezariana decat sa stau 20 de ore daca nu si mai mult in travaliu sa ma chinui acolo. Iar la recuperare, ce sa va zic nu e musai daca nasti natural sa te si refaci in 3 zile. Eu cunosc persoane care au facut hemoroizi, nu stiu cat timp nu puteau sta nici pe scaun si am o prietena care dupa cezariana la doua saptamani eu cu ochii mei am vazut-o cum se aseza pe jos pe covor turceste fara nicio retinere. Deci .... fiecare cu organismul lui. Acum sa nu credeti ca n-am auzit si invers stiu si persoana la prima nastere care intr-o ora a nascut fara dureri spectaculoase, fara nimic deosebit sau persoane care au zis ca ar fi preferat sa nasca natural decat prin cezariana, fiecare cum simte ca-i mai bine pt el.
kidz000722
Postat pe 23 Septembrie 2009 09:35
Eu am nascut normal fara dureri si m-am refacut imedit dar nu as mai naste natural niciodata, in primul rand ca bebele risca multe la nastere(al meu a fost tras cu forcepsul) si in al doilea rand ca este oribil sa fii taiata in zona aceea sensibila(mi s-a vindecat epiziotimia in 2 saptamani fara usturimi si dureri), am facut hemoroizi si constipatie care m-au chinuit rau de tot cam 2 luni si nu am luat nici un medicament, este groaznic.
Repet nu am avut o nastere cu dureri si un travaliu lung dar nu as mai naste natural .....
silvia_kidz
Postat pe 23 Septembrie 2009 17:38
diin acest motiv nuas mai naste normal pt ca e mult prea riscant pt bebe iar pt o mama care tine la copilul ei nu ii risca viata pt nimic in lume...pt mine a fost exttrem de dureros sa imi vad puiul atunci cu fata vanata si cu manuta stanga care nu o misa deloc si asta din cauza ca am nascut normal.
izab33lla
Postat pe 23 Septembrie 2009 22:52
buna.eu am nascut in 16.06.2008 o minunatie de fetita prin cezariana,motiv:de 3 ori circulara de cordon,nu ar fi fost posibila o nastere vaginala,desi sicer nici nu as fi incercat daca se putea de frica.dupa un travalui chinuitor de 8 ore am nascut.recuperarea a fost super fara probleme,am nascut seara la 21 dim a doua zi m-am dat jos din pat,asta tine de conditie fizica a fiecaruia,iar cu alaptatul nu am avut deloc probleme lapte am avut din prima clipa nu cum spuneau alte mamici ca la cezariana lactatia vine mai tarziu,ma repet depinde de fiecarea organism in parte,suntem cu totii diferiti.sunt de acord ca cine poate si are taria sa nasca normal,cine nu,cezariana ideea e ca operatia sa fie facuta cand vrea bebe sa vina adica dupa inceperea travaliului nu la "rece"la cerea mamei!iar recuperarea e grea la ambele,oricum ar fi o taietura tot se face...important e ca devenim mame oricum ar fi...multumim Domnului.
anafaraon
Postat pe 23 Septembrie 2009 23:12

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ofer carucior chicco 10 De la: costyursu 24 Septembrie 2011 23:11
Nasterea orgasmica 15 De la: mony08 20 Februarie 2010 15:11
Bagajul pentru maternitate 3 De la: elenytza19 16 Septembrie 2013 12:14
ce ne trebuie sa ne luam la noi la maternitate 9 De la: office_salinasusesi_ro 20 Iunie 2010 20:20
nu o recomand 110 De la: Kamelya 8 Aprilie 2010 10:48
Setari Cookie-uri