calea naturala

revin:problemele la mine au aparut dupa 1 luna si jum de la nastere cand am facut granulom de fir la operatie ,iar acum dupa 1 an si 3 luni dupa op ma simt bine,am reusit sa scot firele...dar cine stie ce va mai fi...nu trebuie sa va fie frica de cezariana,trece...o seara buna
anafaraon
Postat pe 23 Septembrie 2009 23:15
si cumnata mea tot prin cezariana a nascut de doua ori, are un baietel si o fetita de 2, respectiv 4 ani. Si s-a simtit absolut bine de la inceput.
NU a vrut nastere normala, i-a fost frica.
Si eu o sa aleg tot cezariana, imi e teama mai mult ptr copil, decat ptr mine. Eu am fost nascuta antural si trasa cu forcepsul si am avut probleme cand eram mica..........
...........................................................
http://www.exposhop.ro/Code/Applications/web/index.cgi?action=blog§ion=4&art=10 - parfumul Coco Chanel cadou pentru o mamica care se respecta!
adika_kidz
Postat pe 23 Septembrie 2009 23:18
sigur prioritar e bebele,si eu am fost nascuta normal,iar asta a adus dupa sine numai probleme,iar mama mea mai are o nastere prin cezariana,fratele meu mai mare,si ea m-a sfatuit ca e mai k,pt bebe,si mama,acum depinde de recuperarea fiecaruia...ma bucur pt alegerea facuta,nastere usoara si un bebe sanatos,nu ai de ce sa iti fie frica trece,e greu putin dupa la aplecare,miscare,ridicare din pat,prima luna e mai dificila,important e sa ai un ajutor,mama,soacra la treburile casnice,in rest e bine,fara efort,doar bebe si atat,momentan odihneste-te si profita de momentele astea la maxim,nu se vor mai intoarce niciodata,schimbarea e radicala in viata oricarei femei dupa nastere...grija pt bebe schimba totul...numai bine,o seara buna
anafaraon
Postat pe 23 Septembrie 2009 23:47
Draga Adika, spuneai ca ai avut probleme cand erai mica din cauza ca ai fost trasa cu forcepsul...Si bebelusul meu a fost nascut asa dar pana acum slava domnului nu a avut probleme, are 9 luni si e perfect sanatos. Tu ce probleme ai avut din cauza asta, daca nu sunt indiscreta si daca poti sa-mi spui?
silvia_kidz
Postat pe 24 Septembrie 2009 20:39
Silvia sa-i multumesti in fiecare seara lui D-zeu ca bebele tau e sanatos. Uite numai din curiozitate iti zic eu, stiu pe cineva care din cauza ca a nascut baietelul cu forcepsul, astazi are 10 ani si copilul nu vorbeste, in sensul ca nu scoate decat niste silabe care nu sunt intelese decat de membrii familiei.
kidz000722
Postat pe 25 Septembrie 2009 11:40
Da asa este am avut noroc ca medicul care a aplicat forcepsul este un medic foarte bun, al meu are 9 luni acum iar pediatra mi-a zis ca daca erau probleme din cauza forcepsului trebuia sa apara pana acum, nu stiu ce sa zic, sper sa fie bine in continuare...
silvia_kidz
Postat pe 25 Septembrie 2009 17:44
sal fetleor as vrea sa va intreb daca stiti cumva ce inseamna sindrom hiperkinetic cu cauze de efect
Anca_kidz
Postat pe 25 Septembrie 2009 17:47
ne-ai inchis anca .eu personal nu stiu.
parerea mea fetelor ca in momentul in care decizi sa nasti natural esti un pic inconstienta sau prea influientata.nu vreu sa mai am un bebe dar daca se va intampla am sa fac CEZARIANA.diferenta dintre un si alta e de o zi .dar la acelas medic am fost doua fete.ea nascuse cu doua zile in urma prin cezariana iar eu cu o seara in urma si "alergam" amandoua pe holul spitalului.
camy29
Postat pe 27 Septembrie 2009 23:37
"inconstienta?" esti un pic cam dura nu crezi? fiecare face alegerea care i se potriveste mai bine, si bazat pe sfaturile medicului sau (care se presupune ca e bine ales - medicul, de el zic-), si sa stii ca sunt multe aspecte negative si la nasterea prin cezariana, deci nu vad care e"inconstientza"...

in fine... fiecare cu parerea lui...
pinicuta
Postat pe 28 Septembrie 2009 00:11
n-am facut cezariana, deci sunt ori "inconstienta", ori "prea influentata"...
cum eticheta ta de "inconstienta" este de-a dreptul jignitoare si sper ca-ti vei cere scuze public in curand, mai lamureste-ma cu "prea influentata"... poate in categoria asta ma voi simti mai bine... dar nu i-am inteles sensul, asa ca inca nu pot sa ma pronunt...
prea influentata?!!!
adica mai mult decat ca am fost "influentata", am fost "prea influentata"?... ceea ce presupune ca suntem atat de proaste astea care nastem natural, ca am fost atat de influentate, incat am ales cea mai naspa solutie?... dar, ce zic eu ca am ales... am fost influentate sa alegem, adica n-am ales noi, au ales altii pentru noi...
asta vrei sa spui????
ca daca e asa, nici in categoria asta nu vreau sa intru...
si totusi au nascut si mai nasc milioane de femei natural... fa-ti mila si pune-le o eticheta mai decenta si mai putin ofensatoare...

PS
Nu am nimic cu femeile care nasc prin cezariana... e o chestie intima, care tine de ori optiunea fiecarei femei, ori de starea ei de sanatate...
dar nu consider normal sa jignesti in asemenea hal o categorie intreaga de femei care au nascut natural, doar pentru ca tu, camy, te consideri mai presus de restul lumii...
andracalin
Postat pe 29 Septembrie 2009 14:38
Buna. Si eu am vrut sa nasc normal....si nimeni nu m-a putut convige altfel...vroiam normal cu epidurala, ca imi era frica de durere....nici macar o clipa nu m-am gandit la cezariana, ca totusi o taietura e taietura....dar soarta a fost sa aiba fetita cordonul de 2 ori in jurul gatului si a fost nevoie de cezariana.
Asa ca, camy29....fiecare graviduta face cum crede ea mai bine....si nu poti sa spui ca e inconstienta, din moment ce asa se nasc copii de cand e lumea....si influentate??? de catre cine.....da, e normal sa asculti parerea altor mamici cum a fost nasterea....dar aia nu inseamna ca esti influentata.
Va pup si bravo mamicilor care au nascut natural...
ralucimp
Postat pe 29 Septembrie 2009 14:48
Fetelor, chiar nu credeam ca modul in care duci pe lume copilul poate fi subeict de disputa aprinsa si cu afronturi grave
Ce conteaza cum am nascut, suntem MAME, ce poate fi mai frumos decat acest lucru?!
Sau credeti ca in functie de cum nasti sti sa iti cresti, sa iti iubesti si sa iti educi copilul ?!]
Laudati-va cu performantele copiilor vostri, cu nazbatiile lor si nu cu faptul ca unele sunt cusute la vagina ,iar altele sub buric.
Pe bune acum, chiar nu aveti ce face?
kidz000762
Postat pe 29 Septembrie 2009 15:14
Fetelor nu va mai simtiti jignite de aceasta Camy ca nu reprezinta ea o autoritate in domeniu, probabil e invidioasa pe femeile care au avut curaj sa nasca natural.....
silvia_kidz
Postat pe 29 Septembrie 2009 15:15
cred ca a vrut sa se refere la faptul ca nu a stiut ce presupune o nastere normala[cred eu] ,iar daca a vrut sa spuna altceva o asteptam cu explicatii,nu are rost sa incepem discutii aprinse si pe acest topic din cauza unui cuvant asezat unde nu trebuia,asta e parerea mea!o zi buna
silviatatu
Postat pe 29 Septembrie 2009 16:50
imicer scuze daca cineva s-a simtit jignit.nu asta a fost intentia mea iar silvia a inteles exact la ce ma refeream.
camy29
Postat pe 29 Septembrie 2009 22:34
itr-adevar m-am exprimat prea dur.pentru mine nasterea a fost o experienta naspa dar asa cum am mai spus a meritat totul din plin atunci cand mi-am vazut ingerasul.ceea ce am vrut de altfel sa spun in antepenultimul meu mesaj e ca atunci cand esti insarcinata si ei decizia sa nasti tu sa fii cea care decide cum naste.sa faci asa cum simti pentru ca tu esti singura care stie cel mai bine .eu am vrut sa nasc prin cezariana pentru ca acym din fericire poti sa alegi.
camy29
Postat pe 29 Septembrie 2009 23:26
scuze acceptate...
andracalin
Postat pe 30 Septembrie 2009 22:31
buna, si eu am ales acest tip de nastere, insa mi s-a facut epiziotomie care a fost foarte dureroasa, dar acum la aproape 4 luni ma simt perfect si am uitat.
nu pot spune daca e mai bine cu cezariana sau natural, depinde de fiecare cum suporta durerea. vreau sa le felicit pe cele care aleg sa nasca vaginal.
nicoleta26
Postat pe 2 Octombrie 2009 14:59
am prietene care de teama nasterii naturale au ales fie cezariana fie epidurala, si se simt perfect. nu conteaza modalitatea prin care aduci un copil pe lume ci acesta sa fie sanatos. eu l-am nascut pe stefan la 35 de saptamani si 5 zile si m-a durut mai mult sa-l vad la incubator decat ca am nascut normal.
dar acum totul a trecut si ma bucur ca nu a avut complicatii la nastere.si ce a contat cel mai mult ca am putut sa-l alaptez (cu seringa de era prea mic ca sa traga de l asan) mama mea spunea ca durerile nasterii sunt singurele care se uita, si asa e. le incurajez pe viitoarele mamici sa ia in considerare si nasterea vaginala.
nicoleta26
Postat pe 2 Octombrie 2009 15:08
buna, fetelor!

eu am ales sa nasc prin cezariana... sincer mi-a fost frica de nasterea naturala :(. am nascut pe 11 septembrie si acum ma simt f bine, si eu si ingerasu' meu singura problema a fost ca am ramas cu durere de cap de la anestezie ( a durat 7 zile). in rest totul este perfect. sanatate, noroc la bb-i si sa auzim de bine!
cristinaflorentina_2000
Postat pe 2 Octombrie 2009 15:19
E f greu pentru o mamica sa aleaga calea prin care sa aduca pe lume un bebe, mai ales daca este primul ei bebe. Vrei tot ce e mai bine pentru tine si bebeul tau. Eu am citit pe net si am intrebat diverse persoane, dar si medici de specialitate, si parerile au fost impartit, oricum concluzia finala a fost ca fiecare metoda de nastere are avantejele si dezavantajele ei atat pentru mamica cat si pentru bebel. Eu am oscilat in cele 9 luni intre cel doua metode, se apropia clipa si inca nu stiam ce sa aleg, in cele din urma am ales sa nasc normal cu epidurala, daca totul e ok. Alegerea mi-a fost influentata de doua idei una ca bebele va fii mai pregatit pentru trauma nasterii, iar a doua de faptul ca durerile vor fii diminuate de anestezie. Nu stiu cum a fost pentru trauma nasterii pentru bebe, insa pentru mine au fost cele mai cumplite dureri pe care le-am trait vreodata. Am decis ca atunci cand bebele va fii pregatit si voi avea dilatatie minima imi voi provoca nasterea ( nu ei si doctorul :)). Asa ca pe 9 mai dimineata cu bagajul pregatit am plecat spre spital sa vad daca bebele e pregatit sau nu. Odata ajunsa acolo s-a dovedit ca aveam deja dilatatie 2 si ca bebelina e pregatita, asa ca mi-am facut internarea si am mers in sala de nasteri unde m facut cunostinta cu doctorii si asistentele care ma vor ajuta sa aduc pe lume pe bebelina mea. Incepusem sa ma plictisesc, cand in jur de ora 10 doctora a venit si mi-a rupt membranele ( a durat f f tare ), a venit si anestezista si m-a pregatit, insa nu mi-a administrat anestezicul decat la dilatatie 4 cand contractiile erau destul de dureroase, la 15 min dupa anestezie imi venea sa dorm, chiar ma gandeam ca e bine sa nasti, ma simteam f bine, nici urma de durere. Dupa aprox o ora si jumatate doua au inceput contractii din ce in ce mai dureroase, atata de dureroase incat simteam ca ma sufoc, a venit doctora aveam dilatatie 9 si m-au dus de urgenta in sala de nasteri, unde sufocata de durere imi ceram cu disperare anestezicul, insa mi-au spus ca daca imi administreaza acum doza de epidurala nu o sa mai pot simti contractiile, si prin urmare nu o sa mai pot impinge, asa ca bebele va fii scos cu forcepsul sau vaccumul, asa ca am ales sa-i fie lu` bebe bine. Durerile erau insuportabile, simteam ca un camion incarca cu marfa trece peste ovarele si mijlocul meu in fiecare minut, m-au urcat pe masa de nasteri, simteam cum fortele ma lasa cu fiecare contractie, in cele din urma cu ajutorul moasei si a inciziei de 2 cm a iesit capul lui bebe, am simtit cum se rupe o parte din mine ( taietura nu o simti delok, durerile sunt atat de mari ca poate sa te macelareasca cineva ca nu simti decat durerea de ovare si spate ), apoi cu o ultima fortare a iesit bebelina cu totul. M-am simtit f usoare, mi-au aratat-o, dar imaginile incepeau sa se departeze de mine, suntele le auzeam din ce in ce mai slab, am vazut cum o asistenta imi face o injectie in picior, alta a venit cu o perfuzie, incercau sa-mi ia sange din vene, dar sangele se incapatana sa nu iasa, se vida seringa. Mi-au zis sa stau linistita ca mi-au facut doza de anestezik si nu o sa mai simt nimik, ma chinuiam sa aud vocea bebelinei mele prin noianul de sunete din capul meu, intr-un final m-au dat jos pe targa si m-au dus in sala de lehuzie, si m-au tinut in perfuzii. Abia dupa vreo ora a venit sotul si mama sa ma vada, citeam ingrijorare pe fetele lor, am incercat sa beau apa, dar nu puteam sa tin sticla in mana, mi se parea f grea, m-a apucat si tremuratul si abia 4 paturi au reusit sa ma potoleasca din tremurat. Nimeni nu-mi spunea nimik de bebe, mi-l aratase sotul un pik pe camera cand a intrat la mine, dar vroiam sa-l simt, sa-l miros, sa-l tin la piept. La un moment dat a intrat o asistenta cu un bebe mik mik, insa mie mi s-a parut cel mai minunat bebe din lume, si mi l-a pus la piept, bebelina era asa desteapta a stiut singura ce are de facut, si a supt un pik. Intr-un tarziu a venit cineva si m-a dus in salonul meu unde ma astepta intregul clan de rude si prieteni. Ma simteam sleita de puteri, insa mi-au adus bebelina in camera au imbracat-o cu lucrusoarele mele si mi-au aratat-o, m-am intins cat am putut din pat si am mangaiat-o pe picioruse, era superba. Noaptea a dormit tatii cu noi si a avut grija de bebe, abia a doua zi mi-am revenit si am putut sa ma ridic din pat, sa merg singura la baie si sa o tin pe bebe in brate, si tot atunci am aflat ce se intamplase. Am avut uterul bicorn si nici un ecograf, nici macar 4D-ul nu mi-a descoperit asta, iar placenta a fost aderenta si s-a lipit de uter, asa ca a fost nevoie sa ma chiureteze de trei ori sa-mi opreasca hemoragia, mi-a scazut glicemia si calcemia, inclusiv tensiunea. Am nascut la ora 1.20 si abia la ora 21 am reusit sa-mi revin astfel incat sa pot fii dusa la salon. Insa bebelina a fost f f bine, micuta 2.6 kg si 47 de cm, dar f activa si sanatoasa, a luat scor apgar9. In clipele acela mi-am jurat ca nu o sa mai nasc niciodata in viata mea, eram sigura ca acele dureri infernale m-au marcat pe veci. Acum au trecut 5 luni de la nastere si deja am uitat, ma uit in ochii printesei mele si mi se pare ca nici un sacrificiu nu-i prea mare, ingersul meu merita tot ce am eu mai bun ! Insa, daca ar fii sa mai fac un bebe cu siguranta as opta pentru cezariana.
Dragi mamici care aveti mai multi ingerasi, va admir din tot sufletul, este f greu sa cresti un bebe, sunteti cele mai curajoase, felicitari !!!
iasmina_kidz
Postat pe 5 Octombrie 2009 22:09
Buna!Nu am avut sansa sa nasc pe cale naturala desi mi-am dorit asta foarte mult...am avut sarcina pelviana(statea cu capul in sus in cosul pieptului)de aceea am foft obligata sa nasc prin cezariana....a decurs bine operatia si s-a intamplat f repede dar dupa...cam dureros,insa cand mi-am auzit si vazut printisorul am uitat de toate....e un ingeras frumos si sanatos si sunt fericita.Pupici multi pt mamici si viitoare mamici
danalexandru
Postat pe 29 Octombrie 2009 21:01
buna.si eu am avut aceeasi problema,era pelvian,si din pacate a iesit si prematur,dar e sanatoasa tun si e o zapacita.eu cred canu pot compara cu nimik durerile dupa o cezariana..mie mi sau parut groaznice primele 2 zile..nu stoiu la voi cum a fost dar daca as putea sa nasc a doua oara normal nici nui as sta pe ganduri...oare o fi posibil o nastere normala dupa o cezariana?
mada_sabina
Postat pe 29 Octombrie 2009 21:07
mada_sabian sa sti ca si eu am nascut prin cezariana si pe al 2-lea bb vreau sa il nasc pe cale naturala. Cand am vb cu dr cu care am nascut mi-a zis ca daca nu sunt probleme si nu e prea mare copilu pot sa nasc normal. Asa ca....o sa vedem! Pupici!!!
ralucimp
Postat pe 29 Octombrie 2009 21:47
eu am nascut normal si nu am avut probleme
raluca08_kidz
Postat pe 29 Octombrie 2009 22:09
ce bine ar fi sa nasc normal pe urmatorul..ms pentru rasp,dar nu tia zis si cat timp trebuie sa treaca de la cezariana,cati ani
mada_sabina
Postat pe 30 Octombrie 2009 18:49
SALINA SUSESI se afla in Timisoara, pe strada Motilor nr. 6 (intre P-ta Sinaia si P-ta Maria)
TEL: 0725 217 077
office@salinasusesi.ro
www.salinasusesi.ro
Salina SUSESI din P-ta Maria (str. Motilor nr. 6) e cea mai moderna din tara. E realizata in parteneriat cu concernul german KoenigsSalz, care a mai construit saline in Germania, Austria, Italia si Spania ( Therme Erding, Thermenhotel Bad Fussing, Therme Loipersdorf, Therme Bad Ischl, Kinderhotel Serfaus etc etc). Salina SUSESI este o investitie realizata la standarde germane, dupa un proiect german, principiul de functionare fiind acelasi cu salinele europene enumerate mai sus.
Peretii si podeaua salinei sant realizati din sare naturala de la salina Praid si din Muntii Himalaya.

TARIFE 1. Copii (maxim 14 ani), pensionari
- 20 RON / sedinta
- abonament 12 sedinte - 200 RON (la 10 sedinte primiti 2 sedinte GRATUIT)
Un insotitor al copilului sau al pensionarului beneficiaza de intrare GRATUITA
2. Adulti
- 20 RON / sedinta
- abonament 12 sedinte - 200 RON (la 10 sedinte primiti 2 sedinte GRATUIT)

O sedinta de terapie dureaza 50 minute.
Este indicata repetarea terapiei de 12 sedinte dupa un interval de circa 5-6 luni.

ORAR Luni-Sambata 10.00-20.00
Duminica doar cu programare
Tel. 0725 217 077 ( pt informatii si programari)
office_salinasusesi_ro
Postat pe 24 Noiembrie 2009 23:05
Buna, eu am 21 de saptamani acum si la fel vreau sa nasc natural, dar totul e in functie de bb, daca vrea si el.
geeutza
Postat pe 2 Decembrie 2009 15:52
Ajuta-ma sa-i fac sotului o supriza frumoasa votand mesajul meu postat pe urmatorul link:

http://www.ilovemilka.ro/mesajmsgid=d4708a734373b6b10c3d13749cb2df07

Multumesc frumos de ajutor!!
fleurentina
Postat pe 3 Februarie 2010 10:06
eu am trei fetite si pe toate trei le-am adus pe lume pe cale naturala ....a fost alegerea mea si nu o regret ptr ca m-am refacut f usor si nu am avut prb dar daca nu se poate natural decat sa se chinuie mamaica si sa pateasca bebe ceva alegem cezariana
cory_emy
Postat pe 19 Martie 2010 14:13

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Brand new Apple I-Phone 3GS 32GB$380us Dollars. 1 De la: kidz006868 13 Februarie 2010 20:37
Analgezie epidurala 6 De la: cd_lavinia 2 Iunie 2010 13:04
Aveti idee cam cat "costa o cezariana?" 4 De la: alina_dima2003 28 Septembrie 2009 15:21
cezariana sau nastere naturala? 18 De la: RamonaPopescu 28 Iulie 2020 12:52
buna seara ..... 1 De la: alexandraleonte 14 Martie 2010 20:19
Setari Cookie-uri