calea naturala

office_salinasusesi_ro
Postat pe 20 Martie 2010 08:36
camy29 stiai ca toti doctorii recomanda nasterea naturala?Stiai ca in tarile straine nu se face cezariana la cerere,numai daca este o problema f mare.De cele mai multe ori incearca modalitatea nasterii normale si daca nu se poate , dupa f mult timp, opteaza pe cezariana?
Deci inseamna ca nasterea normala este buna pt copil,pt ca daca cezariana ar fi buna pt copil,atunci doctorii ar recomanda numai cezariana.
E adevarat ,cezariana salveaza multe vieti,dar cezariana este si un dush rece pt copil. La nasterea normala copilul se pregateste pt viata extrauterina.
Eu am un baietel nascut natural si doamne ajuta sanatos.Nu am fost nici "inconstienta" , nici "influentzata",asa se naste de cand e lumea si este cel mai recomandat.
Oare de ce americanii sau tarile straine ,unde medicina a evoluat extraordinar de mult, nu sunt de acord cu cezariana decat in cazuri extreme?
bau
Postat pe 4 Aprilie 2010 15:10
Buna; numele meu este Malina si as vrea sa va impartasesc minunea nasterii... dar prin cezariana! Si eu as fi dorit sa nasc normal desi imi era teribil de frica (la fel vazusem emisiuni la tv)..si in plus, cand mi s-a rupt apa am fost dusa in sala de nasteri, unde o asistenta sefa, probabil ca mi-a vazut frica de pe fata.. mi-a spus sa nu mai fiu speriata ca oricum de acolo, doar dupa ce am nascut mai ies! asa ca va da-ti seama cat de frica mi s-a facut si am mai si vazut acolo femei la care stateau asistentele langa ele (asta daca aveau doctor) si altele langa care nu statea nici o asistenta (deoarece ele nu fusesera la nici un doctor inscrise)- si tipau de mama-focului!!!! de ce spun totusi minunea de nastere prin cezariana... pentru ca la fel ca si celelalte femei desi nu am simtit toata nasterea sau durerile nasterii, mie mi-au facut cezariana dupa ce incepusera contractiile... si totusi, mi-am vazut fetita imediat ce au scos-o din burtica, si i-am auzit imediat si plansul - mai un "oaa" scurt si apoi urmatoarele mai suparacioase!!!! si pentru mine a fost o minune dumnezeiasca, chiar daca am nascut prin cezariana! si la fel as proceda si la al doilea copil!!!
Ilenus
Postat pe 15 Aprilie 2010 09:17
vas povesti si eu cele 2 nasteri ale mele
Prima nastere o voi retine in minte toata viata mea de oarece doctorul meu era plecat in concediu cand eu am nascut si am nascut cu rezidentu care de la 5 dimineata pana la 7.20 ma chinuit de moarte am crezut ca o sa mor mia dat 5 perfuzi fiecare cu injectie de dilatare.
deabea pe la ora 6.30 au inceput durerile groasnice asta nu a fost nimica domnul rezident a mai avut curaju sa zica ca nu gaseste pulsu inimi copiilului si sar putea sa fie mort
atunci m-am panicat toata si am inceput sa plang uitand de dureri lam sunat pe sotu care saracu era cu sora mea pe colidor asteptand de dimineata saraci.
Sotumeu mai disperat sa dus la director care bine inteles ca nu era la cautat pe medicu de garda a vb cu el ia dat 200 de E si sa aibe grija de mine.
Atunci la 7 ma dus in sala de nasteri unde bine inteles ca eu epuizata disperata ne mancata de dimineata cine sa mai aibe putere sa nasca sau macar sa inpinga de oarece la prima inpinsatura am lesinat unde imediat m-am tezit cu aparatu de ocsigen si cu inca o perfuzie si cu moasa care ma ajuta sa ma ridic la a doa inpisatura am auzit plansetul printesei mele Miruna care a avut 4,850
kg ,de sa speriat asistenta cand am mer la alaptat ca nu mi se vedea nici burta .
Iar cu a doa nastere cand mi sa rupt apa adica numai dopu cazuse ma si luat panica tremuram toata la ora 11 am ajus la spital (bine inteles ca am schimbat doctorul automat de cand am ramas gravida),doctoru ma astepta avea cezariene programate miam facut internarea inpreuna cu scumpa mea sora apoi pe la 11.30 doctorul sa uitat la mine si mia zis ca nu sunt dilatata doar 3 cm si intro ora o sami faca peridurala mam intors inapoi in salon sa asteptam sa ma ia durerile dar ele nu mai apareau (sa nu va spun ca am facut cred ca 20-30 de drumuri pana la doaleta si inapoi).Ma plictisisem si am coborat la parter la sora si la sotul meu unde sotul meu era foarte
ca nu am dureri am vb vro 10 min si ma vazut doctoru unde ma trimis sus ca vine imediat la mine.Avenit a constatat ca nu am apa rupta si mia rupto,iar in gandul meu m-am zis acuma sa vezi ureri ,dar nu doctoru mia zis ca in 10 min vine cu injectia sa astept linistita in pat ,dupa 5 min a venit sefa asistntelor si cu directoru invizita la mamici si ma intrebat daca am nascut eu am zis ca nu astepr injectia si dupaia ma intrebat de dureri am zi ca am ca niste cupituri asa simt durerile fata de prima nastere care erau insuportabile, au insistat sa ma vada ear eu foarte revoltata am zis ca nu mai sui pe capra cand vor uni si alti si sau uitat dar am stat in pat .
Ea foarte a sunat doctoru spunadui "unde esti ca ai o fata in salonu 9 care iti naste in pat"ieu mirata am intrebat cine dar ea imi zice cum cine tu dar eu nam dureri nu simt nimic hai pe capra sa te pregatim ,sa va spun dreptnici nu stiu cum a ajus doctorul si in 10 min am si nascut .
Stau prost cu kg dar sper sa lle dau jos cu a 2 sarcina mam ingrasat 20 kg rau dar asta e ingerul meu sa fie sanatos si printesa mea.
Eu va doresc nastere ca amea sa nu simtit cand nasteti si sa le dati san la bebici ca e bine si pt ei dar si pt noi mamaele va poop si sanatate
Scuze de scris ma grabesc la bbe
kidz002745
Postat pe 15 Aprilie 2010 13:10
SALINA SUSESI se afla in Timisoara, pe strada Motilor nr. 6 (intre P-ta
Sinaia si P-ta Maria)
TEL: 0725 217 077
office@salinasusesi.ro
www.salinasusesi.ro

Salina SUSESI din P-ta Maria (str. Motilor nr. 6) e cea mai moderna
din tara. E realizata in parteneriat cu concernul german KoenigsSalz, care
a mai construit saline in Germania, Austria, Italia si Spania ( Therme
Erding, Thermenhotel Bad Fussing, Therme Loipersdorf, Therme Bad Ischl,
Kinderhotel Serfaus etc etc). Salina SUSESI este o investitie realizata la
standarde germane, dupa un proiect german, principiul de functionare fiind
acelasi cu salinele europene enumerate mai sus.
Peretii si podeaua salinei sant realizati din sare naturala de la
salina Praid si din Muntii Himalaya.
O sedinta de terapie dureaza 50 minute. Pretul unei sedinte de terapie este 10 RON de persoana, iar pretul unui abonament de 12 sedinte de terapie este 100 RON (la 10 sedinte primesti gratuit 2 sedinte)
Este indicata repetarea terapiei de 12 sedinte dupa un
interval de circa 3-4 luni.

ORAR Luni-Sambata 10.00-20.00
Duminica doar cu
programare
Tel. 0725 217 077 (pt informatii si programari)
office_salinasusesi_ro
Postat pe 15 Aprilie 2010 15:56
Buna tuturor,
Azi suntem in 27 aprilie 2010, maine noi facem 40 de saptamani..este a doua mea sarcina cu cea de-a doua fetita :); pe prima fetita am nascut-o prin cezariana (28 mai 2008), in Romania :( desi mi-as fi dorit sa o nasc normal..nu am stiut ce este aia contractie, bebe nu avea nici o treaba, iar eu la 40 de saptamani eram mai grea cu 30 de kg..nu am mai rezistat pana sa vrea d-soara mea sa iasa si nici nu mi s-a provocat nasterea, nu ma dilatasem deloc!!! acum ma aflu in Germania, unde voi si naste!! medicii de aici, chiar daca prima data am nascut prin ceariana, mi-au spus, atata vreme cat sunt sanatoasa si tanara (in august implinesc 28 :D) trebuie mai intai sa incercam nasterea normala. Ce-i drept au spus ca nu vom incerca la fel de mult cat s-ar incerca, cu o persoana care nu are cezariana, insa merita incercat! Sincer, un pic ma sperie gandul, din diverse motive, tot felul de ruperi sau mai stiu eu ce?!!!!! insa am incredere ca Dumnezeu va face El cea mai buna alegere pt noi doua. La aceasta sarcina am luat in greutate, mai putin, dar tot mult..vreo 18 kg :D. Si nu am mancat cum se spune pt 2, poate doar de Craciun si anul acesta de Paste!! am exagerat putin. :D.
Avem o prietena de familie, care este a doua fiica dintre surori, prima nascuta prin cezariana, iar ea normal..asta imi da un curaj enorm, numai cand ma gandesc eu asa ca acum 20 si multi de ani s-a putut asa ceva, acum de ce nu?!!?!
Ma rog sa fie bine!! Va doresc la toate copilasi sanatosi cu mamici sanatoase si tatici sanatosi si iubitori!
iulmari
Postat pe 27 Aprilie 2010 10:50
Sa ai o nastere usoara IULMARI, si un copil sanatos...cred ca te simti mult mai in siguranta ca nasti in Germania si nu in vreun spital din Romania despre care de la o zi la alta aflam lucruri tot mai infricosatoare.....
silvia_kidz
Postat pe 28 Aprilie 2010 15:04
Multumesc Silvia,
Dupa cum vezi inca imi citesc e-mail-urile!!! bebelina mea din burtica zice ca inca ii este bine..
Da!! asa este, ma simt mai in siguranta, insa exista o teama!! cu Dzeu inainte!!! abia asteptam sa o vedem, pe Medeea!!
Pupici si de asemenea sanatate multa!
iulmari
Postat pe 29 Aprilie 2010 15:51




--------------------------
office_salinasusesi_ro
Postat pe 29 Aprilie 2010 16:08
Da cred ca e normal sa-ti fie putin teama....ai o fetita foarte frumoasa din cate vad...
silvia_kidz
Postat pe 30 Aprilie 2010 23:20

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
calea naturala 100 De la: silvia 30 Aprilie 2010 23:20
buna seara ..... 1 De la: alexandraleonte 14 Martie 2010 20:19
maternitate de stat sau privata? 7 De la: rab 23 Noiembrie 2009 11:39
cezariana la maternitatea Galati 1 De la: garbo_11330 23 Martie 2013 16:13
Brand new Apple I-Phone 3GS 32GB$380us Dollars. 1 De la: kidz006868 13 Februarie 2010 20:37
Setari Cookie-uri