sarcina oprita din evolutie

Iti multumesc cozma pt incurajare!Am credinta si sper sa ma ajute D-zeu sa trec peste tot si sa avem un bebe cat de curand!Doar credinta ne-a mai ramas acum....Sper sa ne auzim cu bine!Sarbatori Fericite iti doresc si multa,multa sanatate!
crrystyn
Postat pe 19 Decembrie 2008 13:20
Buna. Ma numesc Claudia.Sunt mai noua pe Kidz.Pentru comanmonica77.Sper ca o sa treci cu bine peste pierdere, dar daca am trecut eu acum 3 ani peste moartea fatului meu in burta la 7 luni, sunt sigura c-o sa treci si tu. Trebuie sa fi tare. Acum 3 ani am nascut o fetita care a murit in burtica la 7 luni, cand credeam ca nu mai are ce sa se intample. Tensiune mare generata de sarcina. Acum sunt din nou insarcinata in 14 saptamani. Sper ca va fi mai bine. Am mai multa grija si urmaresc tensiunea la cardiolog. Plus ca imi iau eu tensiunea acasa zilnic. Dupa ce am nascut a zis dr ca si la 3 luni tot asa sufeream nu l-am crezut,dar sincera sa fiu,acum am vazut bebelusul la eco si am 14 sapt. si cred c-as suferi enorm sa nu duc sarcina la termen. Plus ca incercam de 2 ani sa facem iarasi bebe.
Multa sanatate si ai incredere! Pana la urma toate se vor randui!
tanase_claudia
Postat pe 19 Ianuarie 2009 18:13
Pentru arista. Am scris mai sus ca si eu am patit la 7 luni de mi-a murit fetita in burtica si am suferit enorm. Ma identific cu tine pentru ca si eu am zis itr-una de-atunci ca nu-s in stare de nimic, nici macar sa duc o sarcina la capat.
Acum sper ca totul va fi altfel si ca aceasta sarcina o s-o duc la capat. Daca pateste bebe ceva, nu stiu ce voi crede. Si acum ma simt raspunzatoare ca n-am fost la cardiolog sa-mi fac controale datorita tensiunii, dar sincer am avut incredere prea mare in dr si eram la 1 sarcina. Imi ziceam "n-are ce sa mi se-ntample ca doar merg des la dr". Mergeam si imi faceam sangele si la 2 sapt. Cand am nascut toti doctorii ziceau ca ce medic e asta de m-a lasat cu tensiune in sarcina asa de mult timp. De la vro 3 luni aveam picioare umflate si tensiune 14/10. Tensiunea a afectat placenta si asa a fost afectat copilul. Am pus vina pe dr ca nu m-a trimis la cardiolog din timp,caci am aflat ca se putea face ceva, dar sincer ma-nvinovatesc si pe mine.Imi pare rau c-am avut incredere in dr. Dupa nastere cand am pus intrebari despre sarcina toti ziceau "se mai intampla la prima".Nu mai ziceau nimic de dr.Si eu am aceleasi sentimente ca tine, de neputinta si incapacitate.Traiesc cu frica , sa nu creasca tensiunea din nou. Sper ca va fi mai bine. Oricum, trebuie sa mergem inainte si sa-ncercam sa facem sa fie mai bine.
tanase_claudia
Postat pe 19 Ianuarie 2009 18:37
Buna.Sunt Ady.Si povestea mea a ajuns aici: Dupa 7 ani de incercari nereusite,dupa 13 inseminari artificiale, am reusit sa raman insarcinata la 2 luni dupa ce renuntasem la gandul de a avea copii,deci ,evident,si la inseminari.Am trait timp de o luna si jum.cel mai frumos vis...care s-a destramat pe 19 ianuarie cand am aflat la urgente ca este sarcina oprita in evolutie prin sapt.a 8-a.Am simtit in acel moment ca cineva mi-a luat dintr-odata copilul din burtica si a ramas acolo un gol imens.A urmat chiuretajul,iar acum psihicul meu este la pamant.Plang in fiecare zi si ma gandesc ca poate o sa pastrez aceste amintiri pt tot restul vietii, ca poate n-o sa mai raman insarcinata niciodata.In cazul meu,sotul are probleme.E foarte greu sa pierzi o sarcina f.mult dorita, de f.mult timp asteptata,Sunt daramata...Voi gasi puterea sa mai cred intr-o alta sansa? Daca stiti ca puteti ramane insarcinate,chiar daca ati pierdut 1-2-3 sarcini, nu va pierdeti speranta!Ea exista.In cazul meu, nu stiu.E doar o luminita intr-un capat...
yo_andre_2008
Postat pe 26 Ianuarie 2009 08:23
PT.yo_andre_2008
Dupa vreo 2 ani jum. de incercari era sa-mi pierd si eu speranta, dar acum sunt insarcinata in 15sapt. Sper ca-mi va merge m bine. Ce pot sa spun ca primul lucru care l-am facut cand am aflat ca sunt gravida am intrat in panica si am plans 2 zile. Familia nu m stia ce sa creada. Iar eu plangeam si nu stiam la ce medic sa merg, ce sa fac, ce analize.E greu sa nu ai incredere in nici un dr.,dar sa stii ca trebuie sa te hotarasti si sa mergi totusi la unul.Acum traiesc cu frica sa nu-mi creasca tensiunea din nou si sa patesc ceva. Incerc sa stau calma.Mananc fara sare(relativ).Si , cum spui tu, o speranta tot m am ca voi reusi sa duc sarcina la final.
Sper ca si tu sa ai o astfel de bucurie cat de curand!
tanase_claudia
Postat pe 27 Ianuarie 2009 21:16
buna ziua sunt noua pe forum am avut si eu aceeasi problema am avut si eu o sarcina oprita in evolutie la 3 luni am pierdut-o acum 2.5 ani de atunci nu am mai ramas insarcinata dar speram in continuare doamne ajuta la toate femeile care isis doresc..
ysssea
Postat pe 29 Ianuarie 2009 13:56
buna imi pare rau ptr necazul care sa produs asupra ta referitor la pierderea de sarcina stiu ca e fff dureros dar vei trece peste asta cu siguranta ..eu am avut aceeasi experienta neplacuta acum 2.5 ani in urma dar nu miam pierdut speranta doamne ajuta
ysssea
Postat pe 29 Ianuarie 2009 14:02
Pt Ady.Am citit povestea ta si am plans alaturi de tine!Incearca sa gasesti puterea sa mergi inainte chiar daca ai sufletul greu si plin de durere.Eu credeam ca nu voi trece peste aceasta incercare pe care viata mi-a dat-o.Am suferit si sufar enorm,ma gandesc in fiecare zi,in fiecare clipa la baiatul meu pe care-l iubesc atat de mult!L-am tinut in burta,in sufletul meu 9 luni dar D-zeu a avut nevoie de el...si pe mine m-a lasat cu un gol imens.D-zeu mi-a luat ingerasul si tot EL mi-a dat puterea sa indur totul.Au trecut 2 luni de atunci si eu ma lupt cu viata...cu soarta.Nu il voi uita niciodata pe Nicholas al meu si il voi iubii mereu!Acum eu si sotul meu vrem sa mergem inainte,oricat de greu ar fi.Am programare la un medic bun de la Municipal si poate ma incurajeaza ca peste cateva luni sa mai incercam sa facem un bebe.Capul sus si hai sa ne luptam impreuna cu viata!Fii tare si vei invinge!Dorinta ta de a avea un bebe este mai mare decat durerea pe care o simti acum in suflet!Asa simt si eu!Nu trebuie sa ne pierdem speranta...
crrystyn
Postat pe 29 Ianuarie 2009 14:23
Fetelor tot ce pot sa va spun este sa nu va pierdeti speranta.Si eu am pierdut o sarcina acum 2 ani.Am fost la control si la eco mi s-a spus ca s-ar putea sa am gemeni dar pentru ca nu se vedea foarte bine m-a chemat la spital pentru o eco intravaginala .Va dati seama cat de fericiti am fost mai ales ca aveam doi.Cand la eco intravaginala surpriza mi se oprise sarcina de vreo 3 saptamani.Am avut un soc .Am ajuns acasa terminata plangeam inconinuu.Nu stiu ce a vazut "d-na doctor" gemeni.Am fost m-a chiuretat , alt soc., era primul chiuretaj plangeam incontinuu.Dar dupa un an am ramas iar insarcinata desi eram foarte fericita eram si foarte speriata sa nu se intample iar ca si la prima sarcina.Am fost la control la 4 saptamani se vedea decat un puncticel mic.Binenteles la alt doctor.Doctorul fiind plecat in delegatie mi-a facut asistenta eco si mi-a dat sa-mi fac toate analizele necesare.Unele ar fi trebuit sa la fac inainte de a ramane gravida dar nu le-am facut.Am fost cu rezultatul si mi-a iesit chlamidia pozitiva (motiv pentru care am pierdut si prima sarcina)Va dati seama ce frica mi-a fost.Am facut tratamentul si totul a fost bine.Pana la 4 luni nu am putut sa mananc nimic.Vomam si apa pe care o beam.Multi imi spuneau sa renunt ca sunt tanara si pot sa mai fac si alti copii pentru ca ma simteam foarte rau.Stateam aproape numai in pat.Dar nu am renuntat pentru ca ne doream enorm un bebe si incet incet a trecut, am scapat si de greturi,bebelusul se dezvolta bine.Mergeam in fiecare luna la control dar cu aceiasi frica ca s-ar putea intampla ceva.Au trecut foarte repede cele 9 luni si la 40 de saptamani am nascut un baietel sanatos de 3.600 si 55cm.>nu pot sa va spun cat de mult il iubesc.Sper ca nu v-am plictisit foarte mult.Multa sanatate si noroc la bebici sanatosi.
andre_david
Postat pe 20 Februarie 2009 15:14
Singura consolare dupa pierderea unei sarcini este faptul ca ,,sunt mamica de inger''.Si cu toate acestea, nu voi uita niciodata ca am tinut in burtica,chiar si pentru numai 2 luni,primul meu copil.Ma doare sufletul ...Ceea ce este interesant si DE RETINUT pt mamicile care isi ucid voit copiii prin chiuretaj,este faptul ca stiu ca sufletelul copilului meu de numai 8 saptamani era in dormitorul meu ,fara ca eu sa stiu ca el se oprise din evolutie...Ma veti intreba de unde stiu...E o povestioara,reala fireste,pe care o s-o spun celor interesati.Credeti-ma,pe cuvant,caci nu-mi arde de glume, cat de mic ar fi in burtica,are suflet !Nu-i mai omorati!!!Protejati-va,exista atatea solutii pe lumea asta ca sa nu mai fie cazul sa fie omorati .In numele ingerasului meu,care stie cat de mult sufar, nu-i mai omorati!!!
Ma doare,ma doare,ma doare...
yo_andre_2008
Postat pe 23 Februarie 2009 08:19
buna fetelor.ma numesc mariana am 22ani si cu durere in suflet ma alatur voua.tocmai am trecut si eu printr-o sarcina oprita in evolutie dar sa va spun povestea mea.mi-am dorit foarte mult copilul si eu si sotul meu ,pe langa noi toti cei dragi noua.a fost o bucurie imensa cand la ora 3 dimineta am vazut ca testul arata 2 liniute.am fost la control am facut toate analizele si doctorita ginecolog m-a felicitat ca analizele sunt k si totul e bine.asta era in saptamana a 9-a de sarcina.mi-a facut control ginecologic si a zis ca uterul e dezvoltat bine si totul e bine.insa prima ecografie mi-a zis ca se face la 11 saptamani.am asteptat cu nerabdare sa fac 11 saptamani fix cand eram programata la eco.acolo a fost cea mai groaznica zi.a zis ca e oprita din evolutie inca din saptamana 6 sau 7.nu-mi venea sa cred am plans enorm si nu ma puteam tine pe picioare.desi era sigura a zis ca pt mine sa fiu impacata ca asa e i-mi va face peste o saptamana alta eco.dar si atunci a fost la fel nu evoluase deloc.am intrebat care e cauza si a zis ca asa a fost sa fie si ca nu e vina mea,ca nu tre sa fac alte analize suplimentare.m-a programat pt chiuretaj dupa 4 zile dar intre timp am ajuns la urgente cu dureri de burta si sangerari .am stat in perfuzii o noapte si a doua zi mi-au introdus o pastila de dilatare a colului.a fost groaznic .am avut dureri groaznice ca de nastere si i-mi era asa de greu gandindu-ma aceste dureri le-as fi avut, dar daca era bine le aveam cu un scop,venind bebitul mult dorit.m-u adormit si m-au chiuretat.nu am simtit nimic la chiuretat dar a fost destul durerea de inainte.a trebuit sa trec prin asta stiind ca nu voi avea nici bebitu.a fost groaznic dar stiu ca Dumnezeu i-mi va da si mie un bebe sanatos si cand voi avea durerile acelea groaznice de nastere voi fi cea mai fericita femeie.specific ca locuiesc in italia si doctorita nu vrea sa fac nici un fel de analize suplimentare zicand ca nu am nimic .voi ce parere aveti?a zis ca pot ramane insarcinata chiar dupa prima menstruatie de dupa avort.credeti ca la a doua sarcina va fi bine chiar daca nu fac alte analize?voi ati avut a doua sarcina ok? sper ca nu v-am plictisit si a-ti avut rabdare sa-mi cititi povestea dar am mare nevoie de voi.id-ul de mess e maryanadobre daca va face placere sa vb mai mult si sa trecem impreuna prin aceste clipe f grele
delly000633
Postat pe 10 Martie 2009 09:29
Mariana imi pare tare rau de ceea ce ti s-a intamplat.Am trecut si eu prin asa ceva si a fost tare greu , am suferit enorm dar a trecut si acum am un bebe de 4 luni jumatate care l-am facut dupa 1 an de cand am pierdut sarcina. Sfatul meu este sa-ti faci analizele si sa astepti cateva luni pana sa ramai din nou gravida.Mult succes si sper sa mai vb.
andre_david
Postat pe 10 Martie 2009 16:31
FETELOR MULTUMESC CA SUNTETI ALATURI DE MINE .AZI AM FOST LA DOCTORUL DE FAMILE SI MI-A ZIS CA E FOARTE POSIBIL CA ORGANISMUL MEU SA FI AVUT FOARTE MULTE TOXINE IAR BEBE NU A REZISTAT.EU NU AM VOMAT DELOC IN TIMPUL SARCINII SI ZICE CA NU AM ELIMINAT NIMIC .O SA FAC SI TESTUL CARE ZICE CA E IMPORTANT SI SPER SA AM MAI MULT CURAJ.SPER SA FIE BINE SA POT FACE UN BEBE SANATOS
delly000633
Postat pe 10 Martie 2009 17:41
draga Andre,
eu am trecut printr-o sarcina cu gemeni, din care unul s-a oprit in evolutie in spt 26, dar am reusit sa aduc pe lume una din fetite in spt 32. Totul se datoreaza medicului meu, un om extraordinar pe care ti-l recomand cu caldura: Horia Cioflan, spital polizu, bucuresti. Multa sanatate si nu te da batuta! incearca si aceasta varianta.
IriCris
Postat pe 19 Martie 2009 18:57
Cristina ai inteles gresit.Eu am pierdut o sarcina dar dupa un an am ramas gravida si am facut un bebelus sanatos si frumos ceea ce doresc tuturor mamicilor care au pierdut sarcini.Multa bafta!
andre_david
Postat pe 19 Martie 2009 19:05
nu, nu... mesajul era pt yo_andre_2008. Puiutul tau l-am vazut si in poza! Multa sanatate la toate fetele si capul sus!
IriCris
Postat pe 19 Martie 2009 19:08
Pt.Cristina
Sa te bucuri de fetita ta si-mi pare rau ca ai pierdut un bebe. Eu mi-am pierdut increderea in medici pt ca ei nu au solutii pt problemele barbatilor. Eu am fost propriul medic,apeland la naturiste...si asa am reusit sa raman insarcinata o data...Dar s-a dus si m-a golit pe dinauntru.Sotul meu are astenospermie=spermatozoizi lenesi...Doar Dumnezeu ne mai poate ajuta acum si,poate ,dorinta mea care este si mai mare ca pana acum...Bb-ul meu avea 8 saptamani,Acum inteleg ce greu le este acelora care pierd sarcini mai avansate.Sunt alaturi cu sufletul de ,,mamicile de ingeri''.Au trecut 2 luni de la pierdere si,desi astept sa se intample din nou minunea, nu cred ca vreodata imi voi uita ,,ingerasul''. Doamne ajuta tuturor!
yo_andre_2008
Postat pe 20 Martie 2009 21:07
pt.Crrystyn:
Desi cu intarziere,iti multumesc pentru incurajari .Au insemnat mult pt mine.Imi pare tare rau pt ceea ce ti s-a intamplat tie.Dar sus acolo sunt ingerasi care sper sa ne trimita ,aici,pe pamant alti ingerasi.Dumnezeu sa te ajute si pe tine.Astept sa-mi dai vesti .Si cum spuneai tu: FRUNTEA SUS,chiar daca doare...Merita sa darami si muntii pt asta.
Andreea
yo_andre_2008
Postat pe 20 Martie 2009 21:12
iti inteleg durerea. tocmai am pierdut a doaua sarcina oprita in evolutie. la prima am acceptat mai usor, dar acum... nu stiu ce analize sa mai fac...imi caut un alt medic deocamdata
elabela
Postat pe 20 Martie 2009 22:47
pt elabela.i-mi pare f rau .stiu cum e sa pierzi un ingeras chiar si daca ai doar cateva saptamani .si eu am pierdut o sarcina acum 3 saptamani si e groaznic avea doar 6 saptamani cand a incetat din evolutie. .dar trebuie sa avem incredere in Dumnezeu ca vom avea un bebe sanatos .medicii ce au zis ?care a fost cauza?tu ce analize ai facut?mie mi-au zis ca nu tre sa fac alte analize suplimentare ddecat cele care le faci cand ramai insarcinata si care au fost bune.ca asa a fost sa fie .i-mi e greu sa accept asta.
delly000633
Postat pe 21 Martie 2009 18:36
pt yo_andre 2008.i-mi pare f rau ca suferi dar tre sa fii puternica .este scrisa si povestea mea putin mai sus.... stiu cum e sa suferi pt ingerasul iubit.doar bunul Dumnezeu poate face minuni si poate sa-ti daruiasca bebelusul mult dorit .trebuie sa crezi cu adevarat si Dumnezeu te va ajuta .nu-ti pirde speranta si nu cade in dejnadejde.astept vesti de la tine si sper din tot sufletul sa ramai cat mai repede insarcinata.va fi bine si vei avea bebelusul care il doresti enorm .i-mi poti spune povestioara cu sufletelul bebelusului din dormitorul tau?as vrea sa vb mai mult daca vrei si tu id meu este maryanadobre
delly000633
Postat pe 21 Martie 2009 18:58
Salutare!
Imi pare rau pt.voi toate si stiu cum e pt.ca si eu am pierdut prima sarcina la 32-33 de sapt.Dupa 1 an si 5 luni am nascut o printesa perfect sanatoasa.Va doresc sanatate si incredere.Intotdeauna mai exista o sansa!
numai bine,
Felicia Raduca
feliciaraduca
Postat pe 22 Martie 2009 18:18
Inca o data va spun fetelor: sa aveti credinta in Dumnezeu, sa va spovediti si sa va impartasiti si si sa cititi acatistul sfintilor parinti Ioachim si Ana. Am pierdut prima sarcina (s-a oprit din evolutie) si la o luna de zile dupa chiuretaj am ramas din nou insarcinata, dar ne-am rugat si eu si sotul meu in fiecare seara.De ziua mea pe 23.02.2009 am nascut o fetita mare si sanatoasa (3750g si 53 cm) si ne rugam pentru sanatatea ei.A luat o bacterie din spital (E-coli) si are diaree de 3 saptamani,dar avem credinta ca o satreaca. Sa va ajute Dumnezeu si voua!
mirelusa_kidz
Postat pe 23 Martie 2009 09:40
De unde pot citi acatistul sfintilor parinti Ioachim si Ana?Astept raspuns si multumesc tuturor pentru incurajari!Bafta tuturor!Dumnezeu vede ca suferim si trebuie sa faca ceva pt noi!
yo_andre_2008
Postat pe 23 Martie 2009 11:04
cred ca trebuie sa il poti cumpara de la biserica
ruschita
Postat pe 23 Martie 2009 11:24
multumesc pt incurajari. inca inainte de prima sarcina am facut analize (complexul TORCH, listeria, clamydia). dupa prima sarcina am facut si nistre analize hormonale (LH, estradiol, prolactina). tot degeaba... medicul mi-a spus ca se mai intampla, dar eu credeam ca la a doua totul va fi bine. acum caut alt medic.banuiesc ca o sa-mi dea sa fac cariotipul genetic....o gramada de bani, dar merita.
elabela
Postat pe 23 Martie 2009 20:41
Acatistul sfintilor parinti Ioachim si Ana il gasesti la biserica daca nu cauta ca o sa il gasesti si pe google.Eu asa l-am gasit( pe un site religios- crestin ortodox) , l-am listat si l-am citit impreuna cu sotul meu cu candela aprinsa in fiecare seara pana am nascut. Carticica am cumparat-o de la biserica. Dumnezeu sa va ajute!
mirelusa_kidz
Postat pe 24 Martie 2009 09:20
Acatistul sfintilor parinti Ioachim si Ana il gasesti la biserica daca nu cauta ca o sa il gasesti si pe google.Eu asa l-am gasit( pe un site religios- crestin ortodox) , l-am listat si l-am citit impreuna cu sotul meu cu candela aprinsa in fiecare seara pana am nascut. Carticica am cumparat-o de la biserica. Dumnezeu sa va ajute!
mirelusa_kidz
Postat pe 24 Martie 2009 09:21
buna kamy,

imi pare tare rau ca iti raspund la mesaj abia acum - stiu ca au trecut 6 luni dar........nu am mai putut de atunci sa mai intru pe acest site - dupa cum ti-am spus mi-a fost extraordinar de greu sa trec prin acele momente.

am vazut ca si tu ai avut iarasi ghinion si imi pare nespus de rau

daca vrei sa ne consultam si sa vorbim, sa ne incurajam uite id-ul meu de mes: alice.mira

cu mare drag te astept sa vorbim

stiu prin ce treci si tare mult as vrea sa ne ajutam una pe cealalta - macar atat cat se poate

hai sa trecem impreuna peste aceste hopuri si ...cred ca ne va fi mult mai bine

te astept cu mare drag pe mes

te pup,

alice
alice_mira
Postat pe 2 Aprilie 2009 18:00
imi pare rau pt tine...si eu am avut o sarcina oprita din evolutie la 5 sap,iar dupa sase luni am ramas insarcinata din prima incercare.eu spun sa nu-ti faci griji si sa te duci dupa trei luni la un control ca sa vezi daca esti bine.ai grija de tine si multa bafta
kidz000840
Postat pe 30 Aprilie 2009 23:21

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ANTICONCEPTIONALE SI O EVENTOALA SARCINA? 1 De la: cassandra895 31 Iulie 2009 17:38
Intrerupere de sarcina prin medicatie 52 De la: kidz004086 3 Februarie 2013 00:31
in 13sapt. am piedut bebele 36 De la: OANA25 2 Iunie 2011 14:54
Semneaza petitia on-line pt ca FIV si IA sa fie suportate de statul roman 2 De la: 21 Ianuarie 2009 18:58
sal 1 De la: mihaelaGRAD 5 Aprilie 2009 22:21
Setari Cookie-uri