Cele mai bune anticonceptionale

Buna! As vrea sa incep sa iau anticonceptionale, dar nu stiu care ar fi cele mai bune? Ce imi recomandati? multumesc!
garbo_378458
Postat pe 10 Iulie 2013 16:21
Abstinenta de la...
Rotty
Postat pe 10 Iulie 2013 17:01
cele mai bune sunt alea pe care ti le recomanda doctorul zgarmolici... mergi la el... este mai sigura recomandarea lui, decat orice raspuns de pe forumul asta ....

evident si raspunsul anterior e perfect valabil!
heartbit
Postat pe 10 Iulie 2013 23:50
De la: garbo_378458, la data 2013-07-10 16:21:24Buna! As vrea sa incep sa iau anticonceptionale, dar nu stiu care ar fi cele mai bune? Ce imi recomandati? multumesc!
lasate de ele si foloseste prezervativele ..cgiar daca nu-i place partenerului tau
Dangeros_Daniela_1
Postat pe 11 Iulie 2013 10:22
ORALON si ANALON ,cate unu la fiecare partida .
serono
Postat pe 13 Iulie 2013 05:54
Buna draga mea nu se iau dupa ureche ! Niciodata , risti foarte mult, am 51 de ani si nu am trecut prin viata ca gisca prin apa ! 1-fiecare femeie are un anumit echilibru hormonal , anticonceptionalele il strica si apoi in timp se dezechilibreaza de tot de aici chisturi la sin si ovariene, fibroame , CANCERE ! , Nu stau sa iti insir riscurile dar fara avizul unui ginecolog si analize la endocrinolog NU LUA! Daca nu vrei asa du-te macar la un cabinet de planing familial! exista si alte metode contrceptive , incepind cu steriletul si altele .... pilule anticonceptionale au multe interactiuni , de ex : cu ceaiul sau extractul de sunatoare stiai????, la fel cu fumatul , si crede-ma ca sunt si altele . ITI DORESC MULTA INSPIRATIE SI SCUZA-MA DACA AM FOST CAM DURA IN EXPRIMARE ! CU SINCERITATE!GABRIELA
garbo_19362
Postat pe 13 Iulie 2013 21:20
Gabriela, dar chiar trebuie la fiecare postare sa ne informezi ca ai 51 de ani?
sau asta e un fel de apanaj asa, ca sa credem noi ca ai vreo competenta deosebita avand in vedere varsta???
heartbit
Postat pe 13 Iulie 2013 21:36
Varsta nu o scrie de fiecare data , dar pare-se ca tare-i place cum o cheama.... ....de parca ar interesa pe cineva.
Rotty
Postat pe 14 Iulie 2013 00:27
personal daca as fi in locul tau si as vrea neaparat sa iau as merge la doctor mi-as face un dozaj de hormoni sa vad care-i ''cantitatea'' mea de ei si in functie de asta doctorul ti-ar recomanda acele anticonceptionale de care ai tu nevoia!
garbo115685
Postat pe 20 Iulie 2013 08:48
personal daca as fi in locul tau si as vrea neaparat sa iau as merge la doctor mi-as face un dozaj de hormoni sa vad care-i ''cantitatea'' mea de ei si in functie de asta doctorul ti-ar recomanda acele anticonceptionale de care ai tu nevoia!
garbo115685
Postat pe 20 Iulie 2013 08:48
Buna eu folosesc de ani de zile artizia, sunt ok , nu te ingrasi si afecteaza chiar atat ficatul
adyna28
Postat pe 20 Iulie 2013 08:49
orice anticonceptional e daunator organismului ..ai grija insa sa consulti un ginecolog inainte care te va sfatui ce anume sa iei
adyna28
Postat pe 20 Iulie 2013 08:51
"nu te ingrasi si afecteaza chiar atat ficatul"

Cat ?
Rotty
Postat pe 20 Iulie 2013 09:04
Sfatul medicului este mereu cel mai pertinent, tot ce pot sa-ti spun este sa incerci sa te orientezi spre anticonceptionale cu un continut cat mai scazut de hormoni, chiar daca ele sunt putin mai scumpe. o varianta buna este inelul contraceptiv NuvaRing, care se pastreaza in interior toata luna si elibereaza hormonii la nivel local, astfel ei nu mai trec prin toate barierele ficatului. Orice decizie ai lua insa, gasesti la farmacie si pastilute care se iau in paralel cu anticonceptionalele pentru reducerea efectelor nocive asupra organismului.

Succes!
bzzzutz
Postat pe 20 Iulie 2013 09:23
Sa-ti recomande doar medicul si asta, dupa ce iti faci analizele. Nu le lua dupa ureche ca pot avea reactii adverse dintre cele mai serioase, daca nu-s compatibile pe corpul tau. Si cand zic serioase, zic ff serioase...asa ca nu te risca, cand nu ai de ce.
magdabeauty
Postat pe 20 Iulie 2013 11:37
Eu am fost la ginecologie si mi-au dat Artizia...cica sunt printre cele mai noi.Intr-adevar sunt foarte bune,le iau deja de 4 luni si ma simt foarte bine dupa ele.LE recomand!
garbo191080
Postat pe 20 Iulie 2013 12:09
Tu ai auzit ca ceva ce-i perfect pentru tine poate fi fatal pentru Gigel?! Aveti asa o naivitate in a umbla cu recomandarea chiar si acolo unde nu-i cazul. Ginecologul, abia dupa ce te trimite la analize are voie sa dea reteta de anticonceptionale...
Corpul tau nu-i corpul ei. Organismul tau nu-i sensibil sau alergic la ce-i organismul alteia...nu va mai jucati de-a doctorul. Ok, e o problema banala, simpla, aceea de-a ne imbuiba cu anticonceptionale. Stiti cate atacuri cerebrale si cate cazuri de infarct au avut loc dupa ingurgitarea unor anticonceptionale gresite, recomandate de medic sau prietene, dar fara niste analize dinainte facute?! Combinatia dintre niste anticonceptionale luate aiurea si ceva tutun, plus, ceva alcool poate fi fatala, indiferent de varsta, indiferent de starea de sanatate!
magdabeauty
Postat pe 20 Iulie 2013 12:24
De la: garbo_13283, la data 2013-07-13 21:20:19 Buna draga mea nu se iau dupa ureche ! Niciodata , risti foarte mult, am 51 de ani si nu am trecut prin viata ca gisca prin apa ! 1-fiecare femeie are un anumit echilibru hormonal , anticonceptionalele il strica si apoi in timp se dezechilibreaza de tot de aici chisturi la sin si ovariene, fibroame , CANCERE ! , Nu stau sa iti insir riscurile dar fara avizul unui ginecolog si analize la endocrinolog NU LUA! Daca nu vrei asa du-te macar la un cabinet de planing familial! exista si alte metode contrceptive , incepind cu steriletul si altele .... pilule anticonceptionale au multe interactiuni , de ex : cu ceaiul sau extractul de sunatoare stiai????, la fel cu fumatul , si crede-ma ca sunt si altele . ITI DORESC MULTA INSPIRATIE SI SCUZA-MA DACA AM FOST CAM DURA IN EXPRIMARE ! CU SINCERITATE!GABRIELA
....foarte adevarat ce a spus Gaby, sunt barbat si nu inteleg de cauti raspunsuri de genul astuia aici pe forum ? Ia legatura cu doctorul tau ginecolog si doar el te poate ajuta si sfatui ce e mai bun pentru tine. Nu-ti strica sanatatea si corpul doar pentru placere... a ta si a lui.Voi femeile sinteti defavorizate in acest domeniu dar ia incearca sa-l faci pe cel de linga tine sa treaca pe la doctor sa faca o mica operatie, vezi care e reactia lui, de ce sa fiti doar voi cele care sa va protejati impotriva bolilor si a sarcinilor nedorite ?
Cristian_Vizitiu_1
Postat pe 20 Iulie 2013 12:40
in afara doctorului ginecolog nimeni nu este in masura sa iti recomande nimic. este chiar contraindicate sa le iei asa, ,,dupa ureche". Fa-o o vizita ginecologului tau, explica-i situatia si , NUMAI EL va sti cu siguranta care sunt cele mai potrivite pentru tine.
pirania_1960
Postat pe 20 Iulie 2013 14:39
nu e vorba de recomandari aici pt ca fiecare organism difera de la unul la altul. cel mai bun lucru care il poti face e sa mergi la un planing familial :) nu recomand ginecologul deoarece am fost prima data mi a dat niste pastile si mi a fost rau de nu mai puteam .. la planing totul e mai elaborat, adica aduci rezultatele analizelor de sange care sunt necesare, si apoi te intreaba de toate cele, adica ce boli sunt in familia ta, afectiuni etc... si in functie de toate informatiile care ti le cere, iti va prescrie niste anticonceptionale care sa fie ca sa zic asa, perfecte pt organismul tau. Eu dupa ce am fost la planing si i am zis tot ce a interesat o pe femeie, mi a prescris niste anticonceptionale care nu am mai avut probleme cu ele sau de la ele .. :) si pe deasupra m au ajutat si la menstruatie, adica sa suport mai bine zilele "negre" :
Genna
Postat pe 20 Iulie 2013 16:16
Nici un anticonceptional nu este bun-nu va lasati aburite de doctori-cititi prospectele sau informati-va toate au reactii adverse mai mult sau mai putin grave-si nici prezevativele-scuzati faceti dragoste cu o bucata de plastic sau cu un MALE-daca aveti un partener, sot,sau prieten in perioada nefertila adica 5-6 zile inainte si dupa ciclu se poate face dragoste fara probleme iar in perioada fertila absistenta sau coitus interuptus adica partenerul sa se retraga inainte de ejacolare .Metodele naturale cele mai bune.
Toate cele bune.
Gorcea_Ctin_1
Postat pe 20 Iulie 2013 18:34
Mai citeşte o ţârucă! Coitus interruptus Ai auzit de fluidul pre-ejaculator?
Axl_R
Postat pe 20 Iulie 2013 18:43
Deci tot solutia mea e cea mai buna ! De ce sa intrerupi ? ....Mai bine nu te mai apuci
Rotty
Postat pe 20 Iulie 2013 19:41
decat o munca neterminata sau pe jumate facuta, mai bine una neinceputa!!!
corect Rotty!
heartbit
Postat pe 20 Iulie 2013 20:54
Cel mai bun anticonceptional este aspirina...tinuta intre genunchi...
jeje2011
Postat pe 21 Iulie 2013 16:11
Iti recomand sa te duci la doctor sa ti le dea dupa ce faci niste analize. Doar asa poti vedea care ti se potrivesc. Nu mai luati ce au luat prietenele voastre ca apoi sa va plangeti ca nu stiu ce probleme au aparut, inclusiv cancer, sau ca nu mai puteti avea copii.
garbo_8127
Postat pe 22 Iulie 2013 10:58
De la: jeje2011, la data 2013-07-21 16:11:55Cel mai bun anticonceptional este aspirina...tinuta intre genunchi...


aspirina saracului, tinuta intre genunchi, nu cred ca da rezultate asa bune, precum zici ...
heartbit
Postat pe 22 Iulie 2013 12:05
dupa cum observi, nu s-au descoperit. lucru demonstrat de comentatorii de mai sus.
garbo_13807
Postat pe 22 Iulie 2013 12:26
De la: heartbit, la data 2013-07-22 12:05:32
De la: jeje2011, la data 2013-07-21 16:11:55Cel mai bun anticonceptional este aspirina...tinuta intre genunchi...


aspirina saracului, tinuta intre genunchi, nu cred ca da rezultate asa bune, precum zici ...


ba da Bit... inseamna cu nu desfaci picioarele.... !!! nu TU, ea !!!
barboneli
Postat pe 22 Iulie 2013 12:31
De la: garbo_13807, la data 2013-07-22 12:26:15dupa cum observi, nu s-au descoperit. lucru demonstrat de comentatorii de mai sus.


si de mai jos.
garbo_13807
Postat pe 22 Iulie 2013 12:36

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
mamici din spania 1 De la: segio2009 24 Iulie 2009 02:42
testu de sarcina 8 De la: garbo_398565 12 Mai 2014 20:14
sal 1 De la: mihaelaGRAD 5 Aprilie 2009 22:21
Conceptia si sarcina la mame cu hepatita b 18 De la: office_salinasusesi_ro 5 Iunie 2010 19:08
sarcini pierdute 4 De la: garbo267989 26 Martie 2012 13:46
Setari Cookie-uri