vaccinuri la bebelusi

Tu vorbesti de bcg si din cate stiu se poate face pana la varsta de 10luni.se face dupa cunostintele mele in mana sau in coapsa si e reglementat in foarte multe tari....verifica daca nu cumva i l-ai facut bcg e vaccinul impotriva tuberculozei ...pupici la bebe.
oto_otto2000
Postat pe 9 August 2009 15:58
Salut tuturor!
Am si eu o intrebare.Ce vaccinuri sunt obligatorii pana la varsta de 1 an la bebelusi?Am o doctora de familie cam zapacita,nu am incredere in ea.Am inteles ca trebuia facut un vaccin la 6 luni dar copilul meu are 10 luni si pe mine nu ma anuntat nimeni.Va rog sa-mi spuneti ce vaccin.Vreau sa-l cumpar,am citit aici pe forum ca sunt mai bune cele cumparate.Apropo de asta,in afara de cele facute la clinica care sa nascut,am mai facut 2.E ciudat ca ele acolo la cabinet nici macar fisa copilului nu o gaseau,de aia nici nu stiu ce a facut sau ce trebuia facut.
Astept un raspuns daca ma puteti informa.Va multumesc tuturor.
val1979_kidz
Postat pe 10 Aprilie 2010 09:50
Multumesc frumos.O sa intreb la ele la cabinet fiindca sincer nu stiu,nu mi-au dat un carnet ptr vaccinuri,asa as fi stiut.Asistenta spunea ceva si de un vaccin care ar trebui cumparat ptr hepatita?!Stiu ca mi-a spus ca ea o sa le comande pe amandoua,dar eu nu stiu care e primul de facut din astea doua,stiu doar ca a zis ca al 2 lea ar fi ptr hepatita.
val1979_kidz
Postat pe 10 Aprilie 2010 09:54
val1979 in carnetul de vaccinuri scrie asa:

-1zi :antihepatita B(hepB)
-4-7:zile antituberculoasa(BCG)
-2luni:antidifterica,antitetanica,antipertussis (tote impreuna se numesc DTPa)+ antipoliomielitica(VPI) + hepB
-4luni: DTPa+VPI
-6luni: DTPa+VPI+HepB
-13-15luni: DTPa + antirujeolitica,antirubeolica,antiurlian(toate impr=RRO)+ antipoliomielitica(VPO)
-4ani: DTPa
-7ani: RRO (la scoala)
-9ani: VPO (la scoala)
-14ani: antidifterica,antitetanica(dT), la fete si Rubeolic (la scoala)
-24 ani si ulterior din 10 in 10 ani : dT
bau
Postat pe 10 Aprilie 2010 10:23
Multumesc frumos ptr informatii,o sa tin cont de toate,se pare ca ele nu sunt in stare.Problema mea este ca eu nu le am trecute pe carnet deoarece ele nu mi-au dat asa ceva,cand le-am cerut,au spus ca n-au dar imi vor da data viitoare,care data viitoare nu se stie.O sa merg sa iau fisa copilului,deoarece nici aia nu se afla acolo cand am fost ieri,si am sa ma transfer la alt medic,de fapt cred ca o sa merg la un particular daca se poate,platesc si stiu ca sunt in regula.Serviciile medicale in Romania sunt de toata jena in general.Si cu bani si fara bani,se poarta la fel,Or mai fi si exceptii dar sunt rare.Va multumesc inca o data ptr informatii.
val1979_kidz
Postat pe 10 Aprilie 2010 13:42
val1979 dar carnetelul de vaccinuri nu ti l-a dat de la maternitate ? ptr ca primele vaccinuri se fac la nastere si la iesirea din spital si se continua la 2,4,6, luni si asa mai departe
cory_emy
Postat pe 10 Aprilie 2010 13:59
val1979 inainte sa-ti iei fisa ,e bine sa-ti gasesti medic de familie.
Si in cazul in care medicul de familie actual nu-ti da fisa poti cere o adeverinta cu vaccinurile,ca la medicul de fam nou iti trebe doar o adeverinta cu vaccinurile si copie dupa certif de nastere.
bau
Postat pe 10 Aprilie 2010 14:10
Cory emy si Bau va multumesc.Intr-adevar am un carnet de la clina unde am nascut dar am trecute doar vaccinurile facute acolo nu si cele facute la medicul de familie.Tot ce stiu momentan este ca ultimul vaccin a fost Tetraxim ,am gasit prospectul acasa,ultima data cand am fost la ei,l-am luat ca sa-l studiez,asa imi amintesc ca asta a fost ultimul vaccin pe care i l-au facut.Deci care ar fi urmatorul mai exact?Daca puteti va rog sa mi raspundeti deoarece maine merg la ele si vreau sa vad ce vor spune de faptul ca el are vaccinul asta facut desi sustineau ca nu i l-am facut,ptr ca ultima data era bolnav,dar am fost dupa aceea si se pare ca ele au uitat.Initial vroiau maine sa il fac pe acesta si inca unul,de aceea am nevoie de un raspuns fiindca nu ma mai pot baza pe cuvantul lor.Va multumesc din suflet.Sanatate multa va doresc.
val1979_kidz
Postat pe 12 Aprilie 2010 20:04
SALINA SUSESI se afla in Timisoara, pe strada Motilor nr. 6 (intre P-ta
Sinaia si P-ta Maria)
TEL: 0725 217 077
office@salinasusesi.ro
www.salinasusesi.ro

Salina SUSESI din P-ta Maria (str. Motilor nr. 6) e cea mai moderna
din tara. E realizata in parteneriat cu concernul german KoenigsSalz, care
a mai construit saline in Germania, Austria, Italia si Spania ( Therme
Erding, Thermenhotel Bad Fussing, Therme Loipersdorf, Therme Bad Ischl,
Kinderhotel Serfaus etc etc). Salina SUSESI este o investitie realizata la
standarde germane, dupa un proiect german, principiul de functionare fiind
acelasi cu salinele europene enumerate mai sus.
Peretii si podeaua salinei sant realizati din sare naturala de la
salina Praid si din Muntii Himalaya.
O sedinta de terapie dureaza 50 minute. Pretul unei sedinte de terapie este 10 RON de persoana, iar pretul unui abonament de 12 sedinte de terapie este 100 RON (la 10 sedinte primesti gratuit 2 sedinte)
Este indicata repetarea terapiei de 12 sedinte dupa un
interval de circa 3-4 luni.

ORAR Luni-Sambata 10.00-20.00
Duminica doar cu
programare
Tel. 0725 217 077 (pt informatii si programari)
office_salinasusesi_ro
Postat pe 12 Aprilie 2010 23:44
buna trebuie sa-i fac vaccinul la fetita mea si n stiu daca e gratuit sau nu imi spune cineva va rog multumesc
kidz008315
Postat pe 27 Mai 2010 14:16
sunt gratuite cele care fac parte din grila obligatorie...daca vrei ceva in plus sau nu ai incredere in cele care ti le da statul le cumperi.
De ce nu o intrebi pe doctorita daca ai vreun dubiu
alinakatt
Postat pe 27 Mai 2010 14:44
kidz008315 de cand cu inchiderea Institutului Cantacuzino nu se mai gasesc vaccinuri gratuite,dar cel mai bine sa o intrebi pe doctorita copilului.
bau
Postat pe 27 Mai 2010 15:58
SALINA SUSESI se afla in Timisoara, pe strada Motilor nr. 6 (intre P-ta
Sinaia si P-ta Maria)
TEL: 0725 217 077
office@salinasusesi.ro
www.salinasusesi.ro

Salina SUSESI din P-ta Maria (str. Motilor nr. 6) e cea mai moderna
din tara. E realizata in parteneriat cu concernul german KoenigsSalz, care
a mai construit saline in Germania, Austria, Italia si Spania ( Therme
Erding, Thermenhotel Bad Fussing, Therme Loipersdorf, Therme Bad Ischl,
Kinderhotel Serfaus etc etc). Salina SUSESI este o investitie realizata la
standarde germane, dupa un proiect german, principiul de functionare fiind
acelasi cu salinele europene enumerate mai sus.
Peretii si podeaua salinei sant realizati din sare naturala de la
salina Praid si din Muntii Himalaya.
O sedinta de terapie dureaza 50 minute. Pretul unei sedinte de terapie este 10 RON de persoana, iar pretul unui abonament de 12 sedinte de terapie este 100 RON (la 10 sedinte primesti gratuit 2 sedinte)
Este indicata repetarea terapiei de 12 sedinte dupa un
interval de circa 3-4 luni.

ORAR Luni-Sambata 10.00-20.00
Duminica doar cu
programare
Tel. 0725 217 077 (pt informatii si programari)
office_salinasusesi_ro
Postat pe 4 Iunie 2010 17:01
Cine poate sa imi spuna daca e vreo problema ca am facut la fetita mea vaccinul de 6 luni la 3 luni jumatate??
Simona_Andreiu_1
Postat pe 24 Aprilie 2016 15:52

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
medicamente permise in timpul alaptarii 18 De la: mihaela_dardac 6 Martie 2012 20:30
bebe mic in greutate 4 De la: garbo_422350 9 Decembrie 2015 17:34
Urinal acut in timpul sarcinii 1 De la: kidz002476 20 Octombrie 2009 09:57
buna 2 De la: garbo_11721 26 Februarie 2013 11:05
IMBRACAMINTE COPII IMPORT THAILANDA HAINE - COLECTIA 2010 1 De la: tavibkk 12 Decembrie 2009 02:17
Setari Cookie-uri