intarcatul

ce trebuie facut in momentul cind intarci? mai precis ce sa faca mama sa scape de durerea sinilor va rog un sfat cit mai urgent.
milicaneagu
Postat pe 29 Mai 2008 15:11
cred ca ar trebui sa te storci, comprese reci pe san. am citi ca rpin stoarcere secretia lactata nu se mentine, oricum macar o perioada trebuie sa te storci, nu poti sta cu laptele adunat acolo in san.
a1_23
Postat pe 30 Mai 2008 10:40
Si eu trebuie sa-mi intarc fetita de aproape un an. Medicul mi-a recomandat masaje usoare asupra sanilor de sus in jos si bebelusul sa fie alaptat din ce in ce mai putin. Mi s-a spus ca mulsul nu-i recomandat pentru ca prin el se stimuleaza lactatia si provoaca si dureri la nivelul sanilor. Dar, constat ca intarcatul e foarte greu de realizat: reusisem sa nu mai suga in timpul zilei, dar a avut diaree acum vreo 2 saptamani si nu voia deloc apa sau ceai, iar hidratarea a trebuit facuta prin supt. Am observat ca laptele, ca si cantitate, scade daca bebe nu mai suge asa mult.
garbo095918
Postat pe 2 Iunie 2008 11:32
se pune comprese cu gheata sau husti de la bors si in 2-3 zile te lasa durerea.Asa am procedat si eu si am scapat repede de durere.
milicaneagu
Postat pe 4 Iunie 2008 21:39
puneti comprese cu apa rece cateva zile
clau1611
Postat pe 25 Martie 2009 14:13
buna spuneti-mi si mie cum sa intarc baiatul.are 1 an si 3 luni si as vrea sa-l intarc si nu stiu cum......si nu stiu ce lapte sa-i introduc in alimentatie.Voi ce ma sfatuiti?Astept raspuns pe adr petronela.rotaru@yahoo.com
delia_tdr
Postat pe 21 Iunie 2009 13:31
buna.....eu am luat-o treptat si am intarcat-o pe Bia in 2 sapt. nu am avut nici un fel de durere,nu mi-am pus comprese sau altceva.si nici bebele nu a avut de suferit, pt ca nu am oprit brusc.

si a fost super bine pt amandoua, atat pt mine cat si pt bebe.

succes
horobeanu
Postat pe 21 Iunie 2009 13:41
la fel am intarcat-o si eu pe fetita mea,horobeanu ,treptat,fara dureri,reducandu-i mesele de titi,si introducandu-i biberonul.Eu ii dau lapte de vaca de la dorna,1.5%grasime,uht.Daria are 11 luni.
adela83
Postat pe 1 Iulie 2009 14:24
Buna tuturor! Si eu vreau sa intarc fetita,care are 1 an si 5 luni, dar mi se rupe sufletul cand vad ca asteapta sa vina seara cu "titi ei" si e atat de fericita chiar daca papa "2 gurite".Cred ca e mai mult obisnuinta..dar problema mea MARE este ca nu bea nici un fel de lapte, nici praf, nici uht, nici de vaca, nimic.De 5 luni le.am incercat pe toate, iar lichide nu consuma decat apa si suc de portocale,morcov, mar etc si o gurita de ceai cine stie cand.Asa ca ce ma fac :)?
Noapte buna!
viviana_marty
Postat pe 26 August 2009 23:47
nimic. ai rabdare. cand o intarci nu va mai vrea nici un fel de lapte gol, poate doar cu cereale , sau alte lactate (branza, iaurt etc), dar cu timpul (a se citi LUNI DE ZILE) va incepe treptat sa bea iara lapte.
pinicuta
Postat pe 27 August 2009 14:09
pai si ce cereale ii dai? ca parca ma cam doare sufletul daca nu mai vrea sa bea lapte deloc...
SEBY1YEAR
Postat pe 27 August 2009 14:18
la mine te refereai?adica pt mine era intrebarea? incerci cu diverse cereale si alegi ce-i place lui. al meu manca cereale din alea praf la inceput - milupa, bebelac, el manca orice marca si de cereale si de lapte, cata vreme erau cereale cu lapte si nu lapte gol, iar eu preferam, sa iau milupa ca au si laptele incorporat, deci le poti prepara cu apa daca esti plecat pe undeva, si apoi milupa si bebelacul se omogenizeaza mai usor decat nestle de exemplu. mai tarziu am inceput cu milupa-"primele bucatele" (ceva cereale praf, si amestecate cu musli), si apoi i-am amestecat in ele fulgi de porumb si treptat am trecut la cereale fulgi normale , ca pt copii si adulti, fulgi care se inmoaie in lapte, si tot treptat am inlocuit laptele praf cu lapte la cutie - parerile sunt impartite dar dr cu care am vb noi au zis ca e ok sa bea lapte la cutie la varsta lui, oricum nu am vrut sa se invete cu laptele praf si sa aiba alt soc cand treceam la laptele lichid din comert...)


dar referitor la ingtrebarea ta, stiu copoilasi care prefera anumite marci de cereale si de lapte , na, nu toate au acelasi gust , textura etc, deci trebuie incercat sa vezi ce ii place lui. poate nici nu o sa ii placa nimic, poate o sa vrea lapte cu biscuiti pisati, sau orez cu lapte, sau cine stie ce gusturi are el
pinicuta
Postat pe 27 August 2009 14:26
cereale de la milupa folosim si noi acum tot cu lapte inclus ca mi-e mai usor sa i le fac atunci cand mergem afara acum le avem pe cele junior dar ma refeream mai tarziu ca nu stiu ce sa-i iau ac piata e plina de tot felul de marci
SEBY1YEAR
Postat pe 27 August 2009 14:48
Eu am intarcat-o pe Melisa(18 luni) brusc. Am dus-o la mama de joi sera pana duminica . Cand am luat-o acasa a fost cam suparata pe mine si-mi cerea tatica, chiar si dupa 2 saptamani mai imi cere dar nu mai plange cand ii spun ca am buba acolo. A fost foarte bine asa ca singura n-as fi reusit, fetita mea adormind numai la san. Pentru dureri de san eu am folosit frunze de varza zdrobite, au facut minuni si odata pe zi ma mulgeam apoi la cateva zile.
paulacristina_olteanu
Postat pe 29 Noiembrie 2009 18:03
SALINA SUSESI se afla in Timisoara, pe strada Motilor nr. 6 (intre P-ta
Sinaia si P-ta Maria)
TEL: 0725 217 077
office@salinasusesi.ro
www.salinasusesi.ro

Salina SUSESI din P-ta Maria (str. Motilor nr. 6) e cea mai moderna
din tara. E realizata in parteneriat cu concernul german KoenigsSalz, care
a mai construit saline in Germania, Austria, Italia si Spania ( Therme
Erding, Thermenhotel Bad Fussing, Therme Loipersdorf, Therme Bad Ischl,
Kinderhotel Serfaus etc etc). Salina SUSESI este o investitie realizata la
standarde germane, dupa un proiect german, principiul de functionare fiind
acelasi cu salinele europene enumerate mai sus.
Peretii si podeaua salinei sant realizati din sare naturala de la
salina Praid si din Muntii Himalaya.
O sedinta de terapie dureaza 50 minute. Pretul unei sedinte de terapie este 10 RON de persoana, iar pretul unui abonament de 12 sedinte de terapie este 100 RON (la 10 sedinte primesti gratuit 2 sedinte)
Este indicata repetarea terapiei de 12 sedinte dupa un
interval de circa 3-4 luni.

ORAR Luni-Sambata 10.00-20.00
Duminica doar cu
programare
Tel. 0725 217 077 (pt informatii si programari)
office_salinasusesi_ro
Postat pe 2 Aprilie 2010 19:28
BunaSsi eu tot incerc sa-i dau un altfel de lapte lu' Sebica dar nu vrea sa manance deloc,il scuipa si daca insist plange Voi cum ati reusit?El are 1an si 2 luni,peste 1 luna as vrea sa-l imtarc chiar daca mai am laptic,cred ca e ok nu e prea devreme,nu?
Sebica_kidz
Postat pe 17 Aprilie 2010 17:11
si eu am intarcat la un an si doua luni, e destul un an sa bea san, dar daca vrei poti da si 2 ani. la mine nici acum nu mananca lapte praf, uneori ceva lapte cu gust de ciocolata, dar nu mult. in rest mananca favoritele ei, acum are un an jumate. ii plac mult crevetii, pastele cu sos, supa cu carnita, pui la rotisor. ii place ciocolata, dar nu ii dau multa. dintre fructe prefera mandarinele, marul si strugurii, uneori banana.
nici cerealele din comert nu-i plac, doar un pic de Cerelac cu bucati de cumale. eu ii dau oua de prepelita, acum nu i-am mai cumparat.
cu intarcatul am procedat trepatat, si a fost usor si pentru mine ca nu m-au durut sanii si pt ea ca am introdus mancaruri si supa inloc de lapte.
va pup
irene13
Postat pe 21 Aprilie 2010 21:51









---------------------------------------------------------------
office_salinasusesi_ro
Postat pe 22 Aprilie 2010 16:49

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Cu ce sa incepem diversificarea? Voi ce ati ales? 5 De la: Aly_Fab 18 Februarie 2010 19:30
Urinal acut in timpul sarcinii 1 De la: kidz002476 20 Octombrie 2009 09:57
Invitatii botez 4 De la: garbo246801 8 Noiembrie 2011 12:37
bebelusi nascuti in decembrie 2007 35 De la: office_salinasusesi_ro 5 Martie 2010 08:58
moalele capului 3 De la: iasomia 25 Ianuarie 2012 21:06
Setari Cookie-uri