ce sa fac daca fetita mea nu mananca?

Am o fetita de 7 luni, pe la 5 luni am inceput sa-i dau suculet de morcov, mar si mandarina introducandule treptat, apoi am inceput sa-i fac supa, reuseam sa-i dau cu o pipeta foarte putin apoi usor, usor cu lingurita.... dar problema este ca nu avanseaza... acum imi refuza lingurita si biberonul, am incercat si cu degetul si tot nu reusesc, ia cat o vrabiuta.... o perioada am renuntat si am hranit-o doar cu san dar am impresia ca nu se mai satura si nici nu mai ia ft mult in greutate. Mananca, (piept) cam putin si ft des ceea ce nu stiu daca e prea bine.... nu stiu ce sa fac !?
mariuca31072011
Postat pe 29 Februarie 2012 00:41
sa insisti.
E bine sa alaptezi cit mai mult, dar s-ar putea sa nu mai fie suficient, asa ca la un moment dat va trebui sa accepte si mincarica de bebei. Si cred ca nici un bebelus nu e foarte incintat de noile gusturi, cel putin fie-mea n-a fost.
Ar fi mincat Milupa pina la 10 ani, probabil.
quasaria
Postat pe 29 Februarie 2012 01:27
Si mie mi-a fost greu sa trec de la lapte la mancare, insa am perseverat. Uneori eram chiar disperata... dar s-a rezolvat.
Ai incercat cu mancare din borcanele (din farmacii )? - cele de la Hipp sunt foarte bune, si au un gust grozav
diagh73
Postat pe 29 Februarie 2012 09:37
nu mandarina,nu le place,pentru ca are gust intens.
nici portocala pana la zece luni,asa mi-a dat medicul meu pediatru,scris.
si nu suc amestecat.
apoi,daca nu ii dai supe de carne,nu va face pofta de mancare.
a mea are un an.
de la sucul din mar si morcov,proaspat stors,a facut pofta.si de la zeama de carne,cu legume.vreun morcov,cartof,paste.
nu conteaza daca la inceput bea doar o lingura.
din zeama supei.
ca daca i le dai la mixer,iese groasa si grea la stomac.
sa iti traiasca si sa fie sanatoasa!
daniilia
Postat pe 3 Martie 2012 07:58
Nu te impacienta, draga prietena, daca ai lapte si mananca, da-i pana aproape de 1 an, e foarte sanatos, mai ales daca ai privilegiul sa stai acasa cu ea. Nu stiu daca te consoleaza cu ceva, dar iti spun ca fetita mea, dupa ce am intarcat-o pe la 5 luni ptr ca nu a mai vrut sa suga san, desi aveam, pana la 1 an nu a mancat decat lapte si biscuiti. Niciun fel de mancare, niciun fel de fruct pasat. Iar acum are 19 ani si e sanatoasa, fara sa fi avut alte probleme de sanatate, decat cele obisnuite, intalnite la copii (raceli, varsat de vant, pojar etc)
garbo1911
Postat pe 3 Martie 2012 08:53
fie-mea se facea ca purcelul cind am inceput sa ii dau supe - si ma facea si pe mine la fel. I se parea foarte distractiv sa faca tot felul de fintini arteziene, dar de inghitit nu inghitea nici un pic de supa, pentru nimic in lume. In schimb, ne distram....
quasaria
Postat pe 3 Martie 2012 15:29
:)) chiar nu ai de ce sa fii disperata! eu una am mancat mai mult lapte cu biscuiti pana la 3 ani. Zicea mama ca beam si 2litri pe zi. Si n-am avut nici-o problema de sanatate sau mai stiu eu ce carente... si nici nu sunt vreo grasa, dimpotriva ;)
Si pe-urma a vazut cineva vreodata copil de orice varsta care sa stea nemancat, sa nu ceara papa, daca-i este foame?
garbo029140
Postat pe 5 Martie 2012 17:27
da. Fie-mea, cind o apuca cura de slabire.
quasaria
Postat pe 5 Martie 2012 17:32
Pe mine m-a sfatuit medicul pediatru sa diversific alimentatia treptat .
Primul a fost sucul de morcov , in prima faza diluat , apoi dilutie din ce in ce mai mica .
Trebuie sa-i lasi timp sa accepte noul gust , asa ca nu amesteca .Fara citrice la varsta asta .
Dupa sucul de morcov ii prezinti marul , si dupa aceea le poti amesteca sa-i faci cantitate mai mare . Apoi...banana . Are aproape acelasi echivalent caloric cu laptele si aproape toti copiii o primesc cu placere . Numai sa ai grija sa nu fie insuficient coapta . Incepi cu o bucatica de 1 cm , o bati bine sa fie cat mai fluida si...se rezolva .
Dupa ce reusesti sa-i faci o masa de fructe pe zi , treci la supe de legume .
Si dupa ce se obisnuieste ...introduci carnea .

Fiica mea cea mare manca fructe dar facea mofturi la supe . Si atunci am pacalit-o ...i-am pus banana in supa , bineinteles ca a recunoscut gustul si a halit tot . Apoi am scazut cantitatea de banana treptat pana a mancat supa normala .
Cu cea mica ...n-am avut problema asta , nu facea mofturi la nimic .
Succes si sanatate .


gabita_d
Postat pe 7 Martie 2012 02:02
Sa nu iti faci griji ca nu papa diversificat...e inca foarte mica. Daca iti bea lapticul e perfect. Daca nu se satura la san, mai dai supliment de lapte praf. Incearca sa renunti o saptamana macar, la a mai incerca sa ii dai sucuri. Dupa o saptamana incearca sa ii dai lapte cu lingurita, va prinde incredere :) Apoi incearca din nou sa diversifici. Vezi ca sunt destui copii care refuza fructele, poti sa-i introduci piure de legume mai lichid, adica cu ceva mai multa apa. La fetita mea cel putin a mers.
Sanatate tie si fetitei
garbo228968
Postat pe 11 Martie 2012 15:32
Eu am alaptat fetita pana la un an si 6 luni iar pe baiat l-am alaptat pana la un an si 7 luni.
Fetita a fost mai cuminte, a mancat bine, chiar daca eu aveam 20 de ani, nu stiam ce e aia diversificare si nu aveam pe nimeni sa ma ajute. Dumnezeu mi-a fost singurul ajutor.
Pe baiat l-am facut la 32 de ani, cand toata lumea a presupus ca ma descurc, ca am experienta. Crescusem fetita , intre timp mi-au mai trecut ceva copii prin mana, m-am si ducumentat, si cu toate astea... baiatul meu are doi ani si pana acum 2-3 luni mi-a scos peri albi. Nu m-a lasat inima sa-l las nemancat o zi pana cere el. Cu diversificarea a fost groaznic , am avut noroc ca ii dadeam piept pentru ca el nu manca niciodata de doua ori aceeasi mancare.
- Erau zile intregi cand traia doar cu san. Cand l-am intarcat, ca sa nu il culc nemancat, ii dadeam supa pasata in blender , cu seringa de la nurofen.
- Nu mananca nimic daca nu e la temperatura camerei; unii copii prefera mancarea calduta , altii ceva mai rece . Incearca!
-Poti incerca sa-i pui o picatura de zeama de lamaie sau o picatura de vanilie. Al meu mananca cu un praf mic de scortisoara in mancare . Fa diverse incercari , nepericuloase .
- Distrage-i atentia si in acelasi timp hraneste-o. Merge perfect cu reclamele de la TV sau cu filmuletele '' gummy'' de pe you tube.
-Nu-i dai san decat dupa ce mananca ceva din ce ii dai tu.
- Cand eram disperata, ieseam cu castronelul afara. Ii mai aratam un copil, un catel, o vrabiuta si ii mai dadeam cate putin sa manance...
Sa nu incerci sa o intarci daca nu mananca bine , se va dezhidrata si o va afecta si psihic. O intarci dupe un an, cand va avea un program de mancare; mai intai nu ii mai dai ziua, ii explici ca nu mai este lapte decat putin pentru seara. Asta te va auta si pe tine in timp de 2-3 luni in care ii vei da decat seara si noaptea piept, laptele se va retrage fara sa te doara sanii si fara sa faci vergeturi pe sani.
Bafta!
sara_gh
Postat pe 13 Martie 2012 13:28
Nu trebuie sa disperi in primul rand. Apoi neaparat, trebuie sa-i faci copilei un program pe care sa-l respecti (macar in proportie de 80%). Mesele trebuie sa fie la circa 4 ore la aceasta varsta. Adica de ex: la 6 AM - alaptat; la 10 mar cu biscuiti;la 14 o cescuta supa de legume si piureut cu carne , sau spanac cu galbenus de ou, etc.; la 18 - banana cu branza de vaci (ai grija cu banana este indigesta); la 22 - alaptat. Ma rog, orele trebuie adaptate dupa cum alterneaza perioadele de somn si de veghe. Copilul crescut la san, mai ales la varste mai mari de 5-6 luni, cu cat cere mai des sanul, cu atat nu se va satura , pentru ca nu e timp necesar sa se acumuleze laptele necesar. I-ai facut o proba de san? Adica sa o cantaresti inainte de a suge si dupa? Incearca sa o recompensezi intr-un fel daca mananca, adica cu o jucarie sau pur si simplu fa-i de joaca, canta-i cantecele etc. In niciun caz sa nu fii crispata sau nervoasa cand o hranesti. Incearca sa-i diversifici alimentatia dar nu-i introduce un aliment nou pana nu trec cateva zile de la ultimul aliment introdus . Poti sa-i faci un gris cu lapte mai diluat cu 1 lingurita de zahar la 100 ml lapte, dar da-i doar cateva lingurite. Eu faceam copiilor iaurt si branza de vaci in casa. Daca plange nu insista prea mult iar dupa cateva zile incearca din nou. Sucul de morcov e f bun , baiatul meu cel mare bea cca 60- 70 ml pana a capatat culoarea morcovului. Deci iar atentie. Incearca sa-i dai sa manance in prezenta unei papusi, o lingirita papusa, o lingurita ea. Unul din baietii mei manca cu o gaina. II aduceam gaina in bucatarie ea ciugulea o data, el inghitea odata. Altui baiat de-al meu ii dadeam sa manance cu lanterna: se aprindea lanterna odata, inghitea si el odata. Nu vreau sa te ametesc dar am trei baieti mari, adica barbati in toata firea , doi dintre ei vor fi tati in curand. Stiu ce disperare te cuprinde cand nu mananca copilul. Se poate ca laptele tau sa nu fie bun, adica insuficient de gras si de aia nu se satura, mi s-a intamplat . Daca ti-a venit ciclul, laptele nu mai e de calitate. De aceea trebuie sa-i faci proba de supt cu cantaritul. Si mai ales respecta cat poti orele de masa, cu riscul de a ma repeta, cu cat mananca mai des, cu atat nici tu nu ai lapte suficient , nici ei nu-i e foame destul. Multa bafta si sanatate!!!!!
Anideli
Postat pe 20 Martie 2012 18:36
mai oameni buni,ce aveti cu mandarina la copil asa de mic?
mie mi-a dat scris pediatrul,interzis portocala inainte de zece luni,si mandarina are gust si mai intens.....
iar oul,fiert,tot de la zece luni in sus,in varf de lingurita la inceput,zi dupa zi.
Trebuie sucuri,de morcov simplu,sau de mar singur,si amestecate cu putina apa la inceput,sa fie si mai usoare....
biscuit de bebe,se da de la sase luni,muiat sau asa,eu ii faceam biscuiti de casa.
daca bea lapte,ii trebuie din celelalte putin,cateva lingurite.
Nu fii ingrijorata,doar daca se trezeste si mai des noaptea,inseamna ca nu se satura ziua.
Si de fiecare data cand iese vreun dinte,incepe sa nu vrea mancare,deloc aproape,si sa bea doar lapte.
sa va traiasca,cu drag,d
daniilia
Postat pe 23 Martie 2012 16:12

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
INTARCATUL 17 De la: kidz006012 16 Martie 2010 16:39
infectie/bubita in gat 3 De la: oanap85 15 Noiembrie 2009 19:28
ajutor!!!!!!!!!teama de apa!!!!!!!!!!1 17 De la: office_salinasusesi_ro 19 Aprilie 2010 08:21
vitalact - vand ! 1 De la: kidz007948 4 Mai 2010 12:42
Gimnastica bebelusului 1 De la: kidz002458 28 Iulie 2009 15:19
Setari Cookie-uri