cand bebele refuza mancarea

noi avem probleme cu dintisorii asa ca este foarte suparat si nu vrea decat titi abia l-am convins de dimineata sa bea 1/2 pahar din sucul de fructe.
Mama mea nu a intervenit cu sfaturi decat la cererea mea ce-i drept este cam departe de noi si ne vedem rar dar a zis ca desi e mama cel mai bine imi cunosc eu copilul si stiu ce-i mai bine pentru el asa ca are toata increderea desi e cadru medical si ar putea interveni cu sfaturi dar nu o face
pupici si toate bune
SEBY1YEAR
Postat pe 16 Aprilie 2009 12:38
Mi-am calcat pe inima si l-am lasat pe el sa ceara. A durat cam 3 ore si a inceput sa devina agitat. I am arata borcanelul cu mancare si a inceput sa bata din palme. A mancat cam 120 ge piure, a baut apa si peste alte 3 ore i-am dat si o sticla de 150 ml si a adormit. Inca se mai scoala peste noapte sa manance dar lucram si la asta si poate renunta. Deci in cazul lui cheia cred ca a fost sa nu-l oblig si sa nu-i dau des si cand am eu chef. Acum sunt mai multumita dar incerc sa ma mentin si sa nu incept sa-l stresez din nou. El stie mai bine.
Va pupam si va dorim spor la treaba de sarbatori si daca nu ne mai auzim: UN PASTE FERICIT LA TOATA LUMEA!!
silviavalintine
Postat pe 17 Aprilie 2009 15:06
SI ALEX AL MEU INCA SE MAI TREZESTE NOAPTEA ,BEA CEIUT SI FACE NANI PANA DIMINEATA SPER INTR-UN SFARSIT SA SE OBISNUIASCA SA NU SE MAI TREZEASCA
silviatatu
Postat pe 17 Aprilie 2009 23:41
buna fetelor!sunt noua pe aici dar am vazut ca aveti niste carticele cu retete de papa pt bebe.cine vrea sa mi le trimita si mie?si eu am probleme cu diversificarea iar bebele meu are 14 luni.sunt disperata!!!adresa mea este giani.lili@yahoo.com.va multumesc!
kidz000542
Postat pe 23 Aprilie 2009 16:21
Salut, pana mai acum doua saptamani aveam mari probleme cu mancarea dar ce a functionat la mine a fost timpul mai lung intre mese! Kai nu vroia sa manaince nimic, doar 2 lingurite si alea cu mare tam tam si era nevoie de noi amandoi si numai apropierea linguritei il facea sa vomite. Am incercat tot felul de retete si mancare la borcan, sucuri si .... nimic! Singurul aliment tolerat era avocado care de altfel e si foarte bun in dezvoltarea creierului si are si destul fier, numai ca nu-i puteam da prea mult findca il constipa!
Iar acum, la 9 luni bebelusul meu mananca binisor, 3 mese pe zi plus formula dar incerc sa tin macar cateva ore intre ca sa-i fie foame! Asa m-au invatat si pe mine fetele pe aici, mi-a fost greu sa le ascult findca tot aveam senzatia ca-l tin infometat, dar acum e mult mai bine. Inainte nu depasea 90 ml la o masa de lapte si aveam cam 6 -7pe zi iar acum mananca cam 180 - 200 ml la o masa si numai 3 pe zi! Mi-a usurat si mie viata sa stii! Incearca si asa! Multa bafta, stiu cat de frustrant poate sa fie pt tine.....
silviavalintine
Postat pe 24 Aprilie 2009 13:24
mai scrie o data adresa ca nu ma lasa sa-ti trimit nu stiu ce are o fi de la mine problema
SEBY1YEAR
Postat pe 24 Aprilie 2009 13:43
marea majoritate a mamicilor fac greseala sa zic asa de a le da copiilor sa manance alimente solide dupa ce le dau sa bea o sticla de lapte normal ca sunt satui si nu mai au ei chef de a mai manca ceva un aliment nou se introduce atunci cand copilul e flamand adica dupa cel putin 2 ore de la masa anterioara chiar 3 si este normal sa se strambe si sa nu-i placa doar el este obisnuit doar cu lapte se incearca un aliment la mai multe temperaturi si gatit in mai multe feluri sau mai intai maruntit bine la blender iar apoi bucatele mai maricele in nici un caz nu se incepe cu bucatele mari ca nu va vrea nici sa le vada pupici si astept adresa kidz000542
SEBY1YEAR
Postat pe 24 Aprilie 2009 13:47
buna mamicilor eu am un baietel de 6 lunii si ii place foarte mult danoninoo cu brinzica il amestec cu biscuite si ii mai place morcovi carnea de puii :))
va pup astept retete de la voii
kosa
Postat pe 27 Aprilie 2009 07:42
BUNA!sunt mamica unei fetite de 8 luni si 10 zile! ea maninca mai de toate!
si noi am trecut prin perioade in care refuza tot! am fost la dr si am constatat ca avea o anemie pe lipsa de fier(cre reiese clar dintr-o simple hemograma), lipsa de fier da inapetenta de mincare! Dupa ce am inceput tratamentul cu fier a inceput sa manince fff bine! acum faci cum crezi, noi asta am facut!!!
danapitesti
Postat pe 27 Aprilie 2009 13:14
apropo! ca am uitat! cu diareea sa stii ca si noi am avut si am scapat f bine de fiecare data cu mucilagiu de orez,dar sa ii dai neeaparat 3 mese consecutiv numai asta nu altceva e fff imp sa ii dai acest mucilagiu cum trebuie pt a da rezultatul dorit.
danapitesti
Postat pe 27 Aprilie 2009 13:17
si noi mancam danonino dar numai de 3 ori pe saptamana le dau.ei ar vrea in fiecare zi ,le place f mult cel cu doua culori.il mananca simplu fara biscuite ca cel mic e cam grasut si mancam ''de regim'' nimik din ce ingrasa
silviatatu
Postat pe 27 Aprilie 2009 18:40
buna mamicii nu stiti ?grizul in lapte e bun pt bebe?va pup
kosa
Postat pe 28 Aprilie 2009 14:06
grisul ai vrut sa spui?
silviatatu
Postat pe 28 Aprilie 2009 14:09
eu le dau gris la amandoi copiii inca de la 8 luni si le place f mult si e si bun[-cel mare are 3 ani jumate si cel mic are 9 luni jumate]le dau cam de doua ori pe saptamana.silviu cel mare ,cand era mic era f mofturos la mancare in schimb ii placea grisul care il manca in fiecare dimineata bucuros,pt ca nu vroia nimic altceva,ce sa zic?depinde ce varsta are bebele tau?
silviatatu
Postat pe 28 Aprilie 2009 14:19
Buna. Sunt o mamica a unui baietel de 1 an si 5 luni, nu mai stiu ce sa mai fac, am probleme cu el, refuza sa manance. Are perioade cand ia mancarea in gura, o mesteca, apoi o da pe jos. Sunt si zile cand mananca foarte bine, dar acestea sunt putine. Noaptea bea c-am 2 sticlute de lapte. Am incercat sa nu-i mai dau, dar se trezeste si plange. Nu stiu ce sa-i mai fac. Am sa merg la pediatru sa vad ce-mi recomanda.
kidz001688
Postat pe 27 Noiembrie 2009 09:26
pt kidz 001688...si eu am aceeasi probl cu trezitul noaptea iar pediatra mi-a sugerat sa nu-i mai dau noaptea cd se trezeste lapte. ca se invata asa si de aceea se trezeste si sa-i dau apa . asa ca am oprit sa-i mai dau lapte si ii dau doar apa si suzeta.a spus ca sunt mici manipulatori si sa nu o las sa ne manipuleze.

avem si noi 1 an si 4 luni.

asa ca incearca si vezi daca e mai bine.

succes
horobeanu
Postat pe 27 Noiembrie 2009 09:40
Si al meu tot asa face cu mancarea de ceva timp incoace.iar seara nici nu vrea sa ia macar o lingurita sa pape,nimic.daca am vazut ca nu am succes ,l-am luat,i-am facut laptele cu cereale si atata a papat.asta de doua seri incoace.
iar noaptea nu ii dau lapte de la vreo 10 luni ,tot la recomandarea pediatrei .am ramas uimita cand mi-a zis ca el trebuie sa doarma toata noaptea iar puiul meu se trezea sa bea lapte de 2 ori.asa ca ...gata....nu i-am mai dat.ii dau apa de sete,bea putin si ia suzeta si la somnic.sau ceai ii mai dau in loc de apa.
a protestat e putin dar i-a trecut repede.cum a zis si horobeanu...sunt mici manipulatori.
ninutza_kidz
Postat pe 27 Noiembrie 2009 15:41
buna am o fetita de aproape 5 luni si nu vrea sa manince nici supita nici piure de legume nici de fructe cum sa procedez
aty_ella
Postat pe 15 Ianuarie 2010 17:33
buna ruschita!parca ai vorbi de alesia mea( 5 luni jum).a trecut ceva vreme de cand ai postat mesajul si vroiam sa te intreb daca ai reusit sa-l faci pe bebe sa pape mai mult.eu ma chinui cu fetita de 2 sapt si nu reusesc sa o fac sa accepte mancarea.am incercat si suc(vrea doar cateva pic),cu mar ras,cu supica,cu piure de legume si nimic.sunt disperata mai ales ca in curand trebuie sa ma intorc la servici si n-o sa mai aiba pe d-le tzitzi.
simonyka
Postat pe 8 Februarie 2010 22:45
Buna fetelor. Am si eu putin timp liber ca sa mai putem vorbi. Nu am mai intrat de cateva luni. Numele meu este Doina, aveam probleme cu baietelul meu (are 1 an si 8 luni) in legatura cu mancarea, dar se pare ca si-a mai revenit. Are perioade, de obicei mananca ziua dupa ora 9.00 - 10.00. Noaptea tot bea cate 2 sticlute de lapte, cu toate ca seara inainte de culcare ii dau o sticluta cu lapte cu cereale. Nu i-am dat nici un supliment, cand vrea el atunci pot sa-i dau sa manance, nu am ce-l forta. Cand ii este foame, sunt zile ca cere mancare. Ii place cel mai mult borsucul cu legume, carnita nu o prea mananca. Incerc sa-i dau cat mai multe fructe (portocale, banane, mere), sucuri naturale.
kidz001688
Postat pe 9 Februarie 2010 16:07
seby are acceasi varsta si nu mai mananca noaptea nimic de pe la vreun an si o luna sa zic asa rar se trezeste sa mai bea apa.
SEBY1YEAR
Postat pe 10 Februarie 2010 15:36
apropo ce greutate aveti?
SEBY1YEAR
Postat pe 10 Februarie 2010 15:37
buna aty_ela
asa am patit si noi
dupa ce ne-am chinuit 2 sapt,am cumparat de la nestle un borcanel cu mere,dupa 4 luni si a baut cu borcanelul aproape 30 ml din prima zi.
azi a inceput sa manance si cu lingurita,pe care o refuza cu desavarsire
sunt curioasa ce o sa faca de maine,cand voi renunta la borcanele...
simonyka
Postat pe 10 Februarie 2010 16:33
Buna. La varsta de 1 an si 4 luni avea aproape 13 kg. Acum cred ca are peste 14 kg. Cred ca are o greutate normala. Important este sa fie sanatos, nu este un baietel grasut. Este foarte activ.
kidz001688
Postat pe 11 Februarie 2010 15:45
salutare,sunt o mamica disperata am o fata de 5 luni si 2 saptmani si refuza sa manance din lingurita.sa incep cu inceputu eu am inceput cu sucul de fructe de la 3 luni ca am avut probleme cu constipatia,dar de cand bea fructele nu mai am probleme cu ea.cu supa si cu pireu am inceput cam pe la 4 luni si jumatate,pana acuma 2 saptamani a mancat bine,dar a racit un pic si i-am dat siropele si de atunci nu mai vrea nimic din lingurita.de exemplu ea mananca cereale in lapte din sticla daca ii fac in castron nu mai vrea,deci eu am inteles ca nu este vb de gust,dar nu stiu cum sa mai fac cu ea,da-ti un sfat ce sa fac si cum sa procedez,adresa mea este ionelaraduta@yahoo.co.uk daca este cineva sa imi spuna ce sa fac cum s aprocedez ca sa ia lingurita din nou.
cand citesc toate mesajele ma apuca groaza cand vad ca la ce varsta nu vor sa manance ma apuca nebunia,sper sa isi revina a mea fata.
va multumesc ionela
rebeca_kidz
Postat pe 13 Februarie 2010 14:26
fetele

pentru cine este interesa - avem site specializat de anunturi de copii, anunturile sunt gratuite - asa ca sa tot postam ca sa vindm chestiile ramase mici de la puii nostri!
sau sa cumparam daca e nevoie....

plus ca mai sunt pe acolo si alte chestii ce ne-ar putea interesa - ursitoate, picturi pereti, bone....

era sa uit :) - kidanunt.ro se numeste site-ul salvator :)

yupiiii
marissax
Postat pe 15 Martie 2010 21:52
SALINA SUSESI se afla in Timisoara, pe strada Motilor nr. 6 (intre P-ta
Sinaia si P-ta Maria)
TEL: 0725 217 077
office@salinasusesi.ro
www.salinasusesi.ro

Salina SUSESI din P-ta Maria (str. Motilor nr. 6) e cea mai moderna
din tara. E realizata in parteneriat cu concernul german KoenigsSalz, care
a mai construit saline in Germania, Austria, Italia si Spania ( Therme
Erding, Thermenhotel Bad Fussing, Therme Loipersdorf, Therme Bad Ischl,
Kinderhotel Serfaus etc etc). Salina SUSESI este o investitie realizata la
standarde germane, dupa un proiect german, principiul de functionare fiind
acelasi cu salinele europene enumerate mai sus.
Peretii si podeaua salinei sant realizati din sare naturala de la
salina Praid si din Muntii Himalaya.
O sedinta de terapie dureaza 50 minute. Pretul unei sedinte de terapie este 10 RON de persoana, iar pretul unui abonament de 12 sedinte de terapie este 100 RON (la 10 sedinte primesti gratuit 2 sedinte)
Este indicata repetarea terapiei de 12 sedinte dupa un
interval de circa 3-4 luni.

ORAR Luni-Sambata 10.00-20.00
Duminica doar cu
programare
Tel. 0725 217 077 (pt informatii si programari)
office_salinasusesi_ro
Postat pe 18 Martie 2010 09:59
salutare fetelor!aceasi problema o am si eu doar ca el a fost si racit.acumia trecut dar tot refuza papa doar de la san mai vrea are 6 luni azi si deja manca de toate aproape.mie frica ca nu va mai manca la felsi eram asa bucuroasa ca nu va fi unmofturos ca tata sper sa isi revina rabdare da ,asa e
kidz008396
Postat pe 2 Iunie 2010 15:45
kidz008396 are doar 6 luni,ai rabdare......altii acum incep sa guste primul fruct , are timp sa se obisnuiasca cu toate,laptele e cel mai important.
bau
Postat pe 2 Iunie 2010 15:48
nici eu nu stiu ce sai mai schimb in meniu,parca i dau cam aceleasi mancaruri si nu-mi vin idei.MA PUTETI AJUTA?daca scriu aiurea sa ma iertati sunt noua pe aici si e si prima oara cand ma inscriu undeva.Emotii
kidz008396
Postat pe 2 Iunie 2010 16:00

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
GRĂDINIŢA DE COPII NR. 264, 101 DALMAŢIENI, BUCUREŞTI 6 De la: garbo_461321 22 Februarie 2017 22:11
pisici si bebelusi 6 De la: alinakatt 11 Ianuarie 2010 13:12
respiratia la sugari 17 De la: office_salinasusesi_ro 13 Martie 2010 08:14
bebe 6 De la: garbo216338 7 Octombrie 2011 17:06
Vand carucior Primii Pasi model H309 si scaun masina 1 De la: simi_clau 15 Aprilie 2010 23:54
Setari Cookie-uri