OTITA la bebelusi

Buna ziua. Vreau sa discut cu cineva a carei copil a avut otita. Copilul meu are 8 luni si a facut otita si in acelasi timp a si racit rau de tot. Se aude in pieptul lui cum harcaie. Am fost la doctor si i-a dat tratament cu augmentin de 2 ori pe zi, nurofen la 8 ore, pentru expectoratii rhinathiol sirop de 3 ori pe zi. Dar saracutul are dureri si mi-e mila de el ca nu pot face nimic. trebuie sa astept pana isi face efect tratamentul. Este cineva care stie ce sa-i fac copilului sa nu-l mai doara asa tare urechea? Dar de Flonidan stie cineva?
Mihaa_kidz
Postat pe 6 Mai 2008 20:05
al meu nu a avut otita, dar stiu ca nurofenul are si efect analgezic, deci da-i-l cum ti-a zis doctorul. pe masura ce-si face si antibioticul efectul o sa se vindece si nu-l va mai durea. multa sanatate la cel mic
byzu_68
Postat pe 7 Mai 2008 10:19
noi otita nu am facut nici unul (nici bb nici parintii) dar lui i-am dat nurofen si pt febra si pt dureri cauzate de iesirea dintilor si a avut in ambele cazuri efect imediat: in 5 minute (cred ca nici in stomac nu ajunsese bine siropul) si-a revenit, durerea i-a trecut complet (era seara si a adormit pe urma ca un ingeras); iar cu febra, i-a trecut imediat dar efectul a durat doar cateva ore pt ca era o infectie in corp si lupta organismul cu ea...asa ca la urmatoarea ora de sirop (dupa vreo 8 ore de la doza anterioara) avea iara febra mare...
ruschita
Postat pe 7 Mai 2008 11:11
sa sti ca si noi am avut otita si am mers la ORLso ia dat otocalm pe care il puneam putin caldut si ia trecut
milicaneagu
Postat pe 7 Mai 2008 12:35
Multumescmult tuturor mamicilor pentru raspunsul dat. Copilul se simte mai bine acum, nasucul nu-i mai curge asa mult (am avut grija ca de cate ori era infundat sa ii trageam mucutii cu batista bebelusului - foarte eficienta) este mai vioi, nu mai plange asa mult in schimb are un sunet ciudat in piept (harcait). Dar cred ca durerea mai provine si de la aparitia dintilor. Mi se pare mie ca in gingia de jos se vad niste liniute mai albe. Probabil se pregatesc sa sparga gingia. Nu prea mananca decat lapte si mai greu mancare mai solida. La ORL nu am ajuns pentru ca pediatra a spus ca-l tine ea sub observatie.
Mihaa_kidz
Postat pe 7 Mai 2008 21:11
pentru durerile de gingii la copiii ce le ies dintii exista Calgel, un unguent cu care se maseaza gingiile. si pe al meu il dor acum gingiile, se simt mai umflate, se pregatesc sa mai apara niste dintisori si l-am dat azi cu calgel si i-a trecut aproape imediat. chiar i-a placut si masajul la gingii, desi am avut acces la ele un pic mai fortat (i-am apasat pe barbie ca sa deschida gura). asa i-a trecut maraiala, statea mereu cu buzitele stranse, ieri a mancat un pic de mar si restul doar laptic, azi dupa calgel a fost mai binedispus si a papat
byzu_68
Postat pe 8 Mai 2008 00:32
daca ii dau dintii semnul clar e ca roade mult si saliveaza mult. La noi cel putin asa a fost. Si , desigur, gingia ummflata si alba.
ruschita
Postat pe 8 Mai 2008 10:17
asa stiam si eu ca se manifesta, dar al meu la primii dintisori nu a facut asa, cel putin nu mai mult ca inainte. unii zic ca face diaree cand ii ies dintii, asta a facut si el
byzu_68
Postat pe 8 Mai 2008 11:33
poate si un pic de diaree sau usoara stare febrila (dar nu grav), dar doar de la diaree nu poti sa zici ca sigur ies dinti (poate a mancat ceva anume sau poate are o infectie, nu poti sa stii). Si noi am facut o usoara diaree, lipsa de pofta de mancare, agitatie , pe urma apatie, si desigur am ros si muscat tot ce ne iesea in cale si am salivaaaaaaaaaaaaat...mama-mma! Oricum, la unii incep toate astea cu luni inainte de iesirea dintelui, la altii doar cu cateva zile. NOi pt primul dinte am salivat si ros 4 luni!!!!!!!!!!!! Pe urmatorii i-a descoperit mami intamplator, ca faceam scaune prea dese si salivam (si s-a gandit mami: poate e un dintisor: si erau 4!!!!!!!)
ruschita
Postat pe 8 Mai 2008 16:28
Buna ziua. Sunt cam suparata in legatura cu tratamentul copilului. Stiti ca v-am povestit mai sus ca se aude in pieptul copilului cand respira un harcait. Ei bine, m-am intors la doctorita si mi-a spus ca are bronsiolita. Acum mi-a mai dat niste medicamente salbutamol si prednison cate 2 pastilute timp de 2 zile. Dar am o mare problema. Pastilutele sunt fffffffff amare si copilul nu le accepta. Am incercat prima data sa le pun intr-un piure de fructe. Doar o lingurita mica a luat am incercat si cu un pic de ceai dar cand a dat de gust a vomat tot piureul. In iaurt tot nu s-a diminuat gustul amar. Nu stiu ce sa fac. Cum sa i-l dau. Oare nu exista si sub forma injectabila? Poate cineva sa ma ajute? Am inteles de pe diverse forumu-uri ca aceasta boala este destul de rea si periculoasa.
Mihaa_kidz
Postat pe 8 Mai 2008 19:50
eu cu bronsiolita am ajuns cu fetita la spital. nu i-a trecut cu augumentin, nurofen, eurespal(sirop pt tuse). avea si otita atunci si ii puneam si otocalm in urechi.
i-a trecut doar la spital cu injectabil: ampicilina+gentamicina+un fel de penicilina care nu mai stiu cum se numeste (a fost si cam grav cand am ajuns cu fetita la spital) i le facea pe toate 3 injectabil din 6 in 6 ore (cu branula)
mela_kidz
Postat pe 9 Mai 2008 10:52
si kari a primit prednison cind a avut laringita,medicul ne-a spussa-i dam macar doua pastilute si apoi sa mergem la control.Fiind fff rele,pe prima i-am dat-o zdrobita,in cantitate f mica in iaurt de fructe,punem f putin praf in fiecare lingurita pina a luat-o pe toata.insa cu a doua nu am am mai avut succes,nu a luat deloc din ea,din fericire cind am ajuns la medic ne-a spus ca nu mai e nevoie sa-i dam.
ikarinusa
Postat pe 9 Mai 2008 12:41
si eu i-am dat lui bubulina tot otocalm iar pt raceala ii dau eurespal
maria_adelina26
Postat pe 11 Mai 2008 17:18
draga miha prednisonul nu numai ca e amar dar este si foarte periculos .ai grija la mincare nu adauga sare .nu stiu ce sa zic sunt niste medicamente foarte puternice si baiatului meu i-am dat prednison pt alta boala intr-adevar dar .............au fost cele mai grele momente din viata noastra luatul la medicamente .sanatate multa si aveti grija de voi!
ramona_balanescu
Postat pe 11 Mai 2008 22:07
noi inca nu am trecut la antibiotic cand raceste doctorita noastra de familie o trateaza cu produse homeopatice
maria_adelina26
Postat pe 12 Mai 2008 20:39
Buna seara tuturor. Vesti bune: copilul meu este mai bine. Prednison nu i-am mai dat pentru ca era f rau la gust iar doctorita pediatra ne-a spus ca poate o sa-i faca injectabil daca boala nu intra in regres. Luni am mers cu el si la alt medic pediatru (renumit in Iasi) pentru un control la plamani .A spus ca e bine iar tusea si harcaiala care se aude este ceva normal la un copil care a fost bolnav. Oricum boala se vindeca in aproximativ 14 sau 20 de zile. Ne-a spus sa-i facem aerosoli in continuare. Pana la urma nu stiu ce sa cred daca a avut otita, bronsiolita sau nu.
Mihaa_kidz
Postat pe 13 Mai 2008 22:37
mihaa, daca ati scapat de prednison e bine. si al meu cand a fost racit se auzea ca si cum era incarcat la plamani, un doctor mi-a zis de aerosoli, altul a zis sa-i pun ser fiziologic in nasuc (sa stea cu capul pe o parte ca sa vina in contactul serul cu mucoasa nazala, nu asa direct in nas) sau sterimar... i-a trecut fara aerosoli. tusea i-a trecut cu eurespal in 10 zile.
byzu_68
Postat pe 13 Mai 2008 23:10
Buna
Si baietelui meu a inceput sa faca otita imediat dupa ce l-am dus la cresa de la rosu in gat.Am avut parte chiar de o otita foarte urata ,care a necesitat internarea in spital si administrarea de antibiotice in vena.Am stat internati cam o saptamana cu injectii din 6 in sase ore.Dar impotriva durerilor inafara de nurofen nu am primit nimic.Am incercat la farmacie sa-mi dea un analgezic,dar degeaba mi s-a spus sa-i dau doar nurofen.Noi de fiecare data cand facem rosu in gat facem si otita.Mi s-a recomandat sa-i scot polipii sa evitam racelile,i-am scos si intradevar nu mai face asa urate complicatii,dar tot mai raceste si face otite usoare.Singurul medic la care marg cand vad ca ii curge nasul si are temperatura este medicul orelist.La medicul de familie merg doar dupa biletul de trimitere.
Sanatate multa,
Adriana
pop_adriana_narcisa
Postat pe 4 Iunie 2008 14:37
Buna,si bb al meu a avut otita cand avea 5 saptamani. Am primit antibiotice si picaturi Otis-T. Cel mai important lucru pentru a preveni otita este sa-i cureti nasucul foarte bine. Medicul orelist mi-a recomandat aspiratorul nazal, numit batista bebelusului. Este un instrument care se aplica la aspiratorul clasic si care costa aprox. 50 lei. Va recomand sa-l incercati....veti fii foarte multumite.
Multa sanatate!
felideni
Postat pe 4 Iunie 2008 17:38
Buna ..Am avut si eu probleme cu cel mare cu otita dar la el sa ajuns la complicatii ...Am fost cu el la medicul de fam ..avea 7 luni ...si mi-a zis ca are rosu in gat ...Nu imi manca nu dormea ....I-am administrat antibioticul care mia fost recomandat prt rosu in gat iar la cateva zile m-am trezit ca ii puroia urechiusa ...Am ajuns cu el la urghenta ...timpanul spart ..Am stat o sapt in spital tot asa aspirati ...antibiotic injectabil si la 2 sapt dupa ce am ajuns acasa mi-a facut iar..Am fost cu el la particular ...mi la tratat ..am fost cheltuit o caruta de bani ..ca trebuia iar sa i se faca aspiratii ..injectii antibiotic la 8 ore plus consultatia ...dar de atunci nu a mai avut prbleme cu otita ...Aude cu acea urechiusa dar tre sa il feresc sa ii intre apa cand ii fac baie ca il doare capul dupa aia ...Si al meu ca si ceilalti bebei avea foarte des nasul infundat ...in cursul zilei nu aveam probleme dar seara daca era un pic rece incepea sa fosaie ...
mamik_24
Postat pe 9 August 2008 13:09
Buna,am si eu un bebe de 4 luni.Ieri trebuia sa facem vaccinul ,dar am cam racit,si doctorita ne-a spus ca este si putin rosu in gat,si luam si noi Nurofen si picaturi de desfundat nasul ca avem si mucisori.Sper sa nu facem otita ca m-am speriat la ce ati scris voi despre bebeii vostri.Am si eu o rugaminte sa-mi spuna si mie cineva de unde ati luat batista sugarului care costa doar 50.ron ca eu auzisem ca este vreo 400ron.Multumesc si multa sanatate la bebei.
otilia_danciu2006
Postat pe 18 Septembrie 2008 22:53
buna! eu am cumparat de la farmacia help net.
felideni
Postat pe 19 Septembrie 2008 18:26
Farmaciile Dona si costa 40 RON.
Mihaa_kidz
Postat pe 20 Septembrie 2008 22:59
Multumesc pentru raspuns.Am cumparat-o si astazi i-am desfundat nasul cu ea.Este excelenta,desi aparent nu se vedeau mucisori dar bebe era infundat, cu Batista sugarului am scos o multime.Sanatate multa voua si bebeilor.
otilia_danciu2006
Postat pe 21 Septembrie 2008 19:56
ma bucur ca ai gasit. va dorim si voua multa sanatate!
felideni
Postat pe 23 Septembrie 2008 00:03
Buna
Azi am fost la doctorita si ne-a trecut raceala ,dar suntem un pic ragusiti ca am fost cam maraiti zilele astea.Am scapat si de vaccin azi ni l-a facut.Speram sa nu facem febra diseara. Va pup
otilia_danciu2006
Postat pe 23 Septembrie 2008 14:52
Bun ziua, dragi mmici si eu am un baietel acum are 2 ani si 5 luni, am trecut si noi prin multe, cum dam de aer rece am si racit, dar cnd am citit articolele voastre m-am cam ingrijorat cu otita, pana acum nu am facut. Un mediv mi-a recomandat ca pe perioada rece sa-i dau 2 pastile pe zi de BARAKA-conin extract de chimen negru sunt f bune mai ales pentru imunitate, noi am avut mari probleme cu scaunul o zi era tare, o zi era f. moale, dar cu aceste pastile le-a rezolvat. Sper sa va foloseasca informatia mea. Va doresc un an plin de bucurii si sanatate, sa va fie bebeii fericiti.
sandru_roxana2001
Postat pe 6 Ianuarie 2009 09:24
BUNA,MAMICI!AS VREA SA IMI SPUNETI SI MIE DE CE FACE TEMPERATURA BEBE?NU ARE NICI O ALTA SIMPTOMA.AVEM 4 LUNI SI ASTA E PRIMA DATA CAND SE INTAMPLA SI NE-AM CAM SPERIAT.
ginaenache2006
Postat pe 18 Ianuarie 2009 22:38
pentru adynuza: cred ca cel; mai bine ar fi sa mergi cu bebe la un control ca sa vezi cauza temperaturii crescute, pentru ca pot fi mai multe cauze si bebe este cam mic. daca vrei sa vb dami adresa de mess sau mail. eu am avut multe probleme cu fetita mea
ciutuzairina
Postat pe 18 Ianuarie 2009 22:43
cand cineva face temperatura inseamnca ca in organismul lui are loc o lupta a sistemului imunitar cu un agent care ne-a invadat organismul(bacterie,virus,fingi,ciuperci parazite)....de multe ori nu apar simptome deoarece sistemul imunitar eeste puternic si face fata cu brio si combate rapid acel agent invadator fara sa mai fie nevoie si de medicamentatie prescrisa de medic...deci in concluzie trebuie stiut ca atunci cand cineva are temperatura,se datoreaza faptului ca sistemul lui imunitar lucreaza pentru a proteja organismul uman.
silviu_m74
Postat pe 7 Martie 2009 18:01

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
cum crestem imunitatea bebelusilor impotriva virusilor? 2 De la: alinacristina 29 Martie 2010 15:20
bebe nu doarme noaptea 1 De la: garbo260505 20 Ianuarie 2012 19:49
bubite pe fata 12 De la: office_salinasusesi_ro 26 Aprilie 2010 02:51
Cu ce sa incepem diversificarea? Voi ce ati ales? 5 De la: Aly_Fab 18 Februarie 2010 19:30
SALINA ARTIFICIALA TIMISOARA 1 De la: office_salinasusesi_ro 3 Ianuarie 2010 20:28
Setari Cookie-uri