cesa fac ca baietelul meu sa bea mai mult lapte?

Mierea mi-a fost recomandata de alt medic. Eu aveam copilul inscris la un pediatru in Campina si vazand ca nu isi da f tare interesul m-am mutat la dr mea de famile care este din Sinaia, de care iti spuneam ca este prietena de familie.Ea cand am nascut mi-a zis ca sa caut un Dr in Campina, ca este mai bine pt copil, daca am ceva vreo problema sa ma duc repede sa mi-l vada si pt vaccinuri, dar am renuntat si daca e vreo problema ma urc repede in masina si ma duc la Sinaia.
laura_paisan1983
Postat pe 8 Aprilie 2008 12:35
Mario nici dimineata nu mananca f mult lapte. El un biberon de 175 ml il bea in 3 reprize, eu trebuie sa-i cant ca sa bea sau sa-i bat in biberon. Pt mine a-i da lapte este un calvar.I l-am schimbat de 3 ori pana acum si acelasi rezultata.
laura_paisan1983
Postat pe 8 Aprilie 2008 12:40
Si Dr mea nu mi-a recomandat Danonino, dar este singurul iaurt pe care il papa.Ea mi-a recomandat sa-i cumpar iauert simplu. Daca stai sa te candesti nimic nu este natural. Asta ar insemna sa nu le mai dam nimic. Ce credeti ca cerealele cu fructe sunt naturale?
laura_paisan1983
Postat pe 8 Aprilie 2008 12:50
de la produsele danone si eu am auzit in spital (de 6 luni tot vizitam spitale) de multi copii care s-au imbolnavit (si de la iaurturi si de la lapte), unii cu in digestii, altii cu microbi neidentificati care il faceau pe copil sa nu mai poata urina, sa nu aiba nici scaune nici sa nu elimine in vreun fel gazele si erau saracii balonati rau, cu o burta cat toate zilele le era foame dar nu mai puteau manca pt ca nu mai avea unde sa mai intre. eu de atunci nu mai beau nici eu danone, dar sa dau la copil...
ruschita
Postat pe 8 Aprilie 2008 18:26
Mario nu are problema de la el, chiar il mananca bine si il dau de la 7 luni.Eu cand am fost internata cu el cu urechiusele am intrebat Dr pediatra de la spital din Sinaia daca imi recomanda piureurile din farmacii. Ea mi-a zis ca da, ca in strainatate copii asa sunt crescuti, mi-l recomanda si pe Danonino pt ca el contine f mult calciu. Piureul din farmacii Mario nu-l mananca, dar pe Danonini chiar f bine.
laura_paisan1983
Postat pe 8 Aprilie 2008 18:40
daca tu te chinui atata sa ii dai laptele, laura, sigur si pt ewl e o tortura ora de laptic. v-a recomandat dr neaparat lapte? (ma gandesc ca daca ii place mai bine branza, iaurt etc, tot din lapte sunt facute , nu e cam acelasi lucru?)
ruschita
Postat pe 8 Aprilie 2008 20:51
stii, ma gandeam la voi azi: poate vrea sa bea mai bine din cana decat din biberon. poti sa pui laptele in cana (eventual cu putine cereale, sau biscuiti sau nu stiu, ce ii permite varsta, si sa le pape "tacticos" cu lingurita, polate asa e mai interesant pt el?
ruschita
Postat pe 9 Aprilie 2008 09:31
Nu am incercat sa-i pun in cana.Mario este f smucit cateodata si sigur mi-ar trage una peste cana. Asa faceam cu apa, ii dadeam din lingurita si de cele mai multe ori imi dadea peste mana si am renuntat.Ii dau apa cu biberonul.In legatura cu lapticul nu as vrea sa il scot. El bea la inceput cand ii dau, dar f putin si apoi incep ca sa-i cant sau sa-i bat in biberon ca sa bea putin mai mult.
laura_paisan1983
Postat pe 9 Aprilie 2008 09:49
Draga Laura, sunt convinsa ca medicul tau de familie e foarte bine pregatit. Atunci de ce mai intrebi pe altii? Din cate am observat ai primit foarte multe sfaturi bune de la mai multe mamici, care iti scriu din propria lor experienta, dar la fiecare ai gasit cate ceva de comentat. Fiecare copil e unic, dar sa te incapatanezi sa respecti o schema de diversificare pe care majoritatea o considera a nu fi cea potrivita, mi se pare,scuza-ma ca iti spun: PROSTIE! A nu da sugarului mancare dupa ora 18 e cea mai mare aberatie pe care am auzit-o vre-o data . Stii cati copii incepand cu varsta de 3-4 ani sufera de ulcer pentru ca nu au fost alimentati corect?
E copilul tau si tu decizi ce este mai bine pt el, asa ca iti urez succes!
Ely_kidz
Postat pe 9 Aprilie 2008 16:23
Nu ma incapatanez. Eu nu las copilul nemancat dupa ora 18, ii dau lapte.Problema la mine este ca el nu bea mult lapte odata. Un biberon de 130 ml il dau in 2-3 transe. Daca tui spui ca este o aberatie a nu-i da copilului de mancare dupa ora 18 de ce in toate cartile "Mama si copilul" scrie ca de la 22 seara pana la 6 dimineata nu se mai da nimic. Stomacelulul lui nu trebuie sa respir?. Eu cand am nascut in maternitate de la ora 24 la 6 dimineata nu ne mai chemau la alaptat.Mesajul chiar m-a deranjat, si inchei subiectul cu laptele. Eu am discutat cu o mamica, nu-i dau numele si acum sunt linistita in problema laptelui.Eu nu am inceredere in toti medicii.In legatura ca multe mamici mi-au dat sfaturi si eu am gasit cate ceva de comentat este problema mea, eu pe danonino nu il scot din alimentatie si nici mancare solida dupa ora 18 nu-i dau.Eu am cerut sfaturi pt a manca mai mult lapte nu sa-i inlocuiesc laptele de la ora 21-22.
laura_paisan1983
Postat pe 9 Aprilie 2008 21:04
Pt Ely-Mi-ai spus ca f multi colegii de-ai tai recomanda repaus pe timpul noptii, de ce imi spui mie ca e o aberatie sa nu-i dai mancare dupa ora 24.Noaptea este pt dormit nu pt mancat o spun multi medici si multe mamici.De ce copii dupa 2 luni sau chiar mai devreme renunta la mesele dupa 12 noaptea pana dimineata?Asta inseamna ca vor fi bolnavi. Eu cand eram mica de la 9 seara pana dimineata nu mai mancam si sunt sanatoasa. Nu am nici o problema cu stomacul, ba din contra cunosc f multe persoane carora li s-a indesat mancare la greu cand erau mici atat ziua cat si noaptea si au probleme cu stomacul. Printre ei se numara si sotul meu. Am recitit si eu toate mesajele care mi-au fost trimise si nu am gasit la fiecare mesaj scuze.Am incercat si varianta ta de a-i da lapte noaptea si nu a vrut. A baut 20 ml si s-a culcat inapoi.Asa ca nu sunt incapatanata, o mai spun inca o data
laura_paisan1983
Postat pe 9 Aprilie 2008 21:58
In maternitate daca nu va mai chemau la alaptat asta nu inseamna ca nu le dadeau asistemntele lapte praf la copii. Eu in maternitate am stat cu bebe in camera si pt ca avea si un pic de icter era somnolent si nu se trezea el singur, si l-am lasat odata sa doarma 5 ore, asistenta s-a suparat a spus ca nu se lasa un nou-nascut mai mult de 3 sau 4 ore nemancat pt ca face hipoglicemie si devine somnolent si din aceasta cauza si ca trebuie trezit neaparat si hranit.
byzu_68
Postat pe 10 Aprilie 2008 11:17
poate nu mananca tot biberonul odata ca nu i-o fi foame atunci, mai lasa-l o ora sau cand vezi ca ii e foame atunci i-l dai, trebuie sa-l pape daca-i flamand. oarecum sa aiba un program cat de cat flexibil
byzu_68
Postat pe 10 Aprilie 2008 12:04
esti foarte sigura ca laptele praf se pastreaza 3 ore la temperatura camerei??? Pe cutie scrie ca se da imediat. Am cautat si pe net sa vad ce zice si am gasit ca biberonu cu laptele praf dupa o ora de pastrare la temperatura camerei trebuie aruncat.

byzu_68
Postat pe 10 Aprilie 2008 12:10
Posibil ca le dadea lapte la sticluta dupa 12 noaptea, nu stiu ce sa zic. Nasa mea cand a nascut tot in Campina le chema la alaptat si la 3 noaptea, pe noi insa nu.Stiu ca pe cutii scrie ca se va da imediat, dar eu am intrebat medicul pediatru de la Sinaia si mi-a zis ca pot sa-l tin chiar si 3 ore ca nu i se intampla nimic. Asa si fac cu lapticul, bea cat poate el prima data, iar apoi cand se trezeste ii dau pana imi termina biberonul. Eu lapticul i l-am tinut si mai mult de 3 ore si nu a avut nimic. Plecam f des cu el la Buc la spital pt ca s-a nascut cu labutele intr-o parte si a purtat 3 luni atelute de gisps si ii faceam un biberon cu laptic cand plecam de acasa ca sa il am pe drum. Stateam cu orele prin spitale si nu aveam ce sa fac.Eu il gustam de fiecare data ca sa vad daca i s-a schimbat gustul, vedeam ca nu si i-l dadeam.
laura_paisan1983
Postat pe 10 Aprilie 2008 15:03
Oricum, multumesc pt sfat.Mario este un puturos, nu-i place sa traga din biberon si de aceea el renunta repede. Am incercat sa-i dau laptic cu lingurita si il da pe tot afara. Nu stie sa manance lichid cu lingurita. Asta e, pana la urma bine ca il bea si pala, chiar daca il dau in 2 reprize..Am luat o canita cu supapa, am zis sa incerc cu aia, dar vad ca pe ea srie ca de la 9 luni se foloseste. Poate il incanta aia mai mult, curge mai repede ca are multe gaurele. Din cana mi-e frica sa-i dau deocamdata numai pt faptul ca iti da peste maini si asta ar insemna sa il ud mereu si mereu sa stau sa prepar lapte. Mai stau un pic si incerc cu acea canita cu supapa.
laura_paisan1983
Postat pe 10 Aprilie 2008 15:09
Draga Laura este o mare diferenta intre ora 18 si ora 22-24, nu crezi? ai cerut sfaturi si nu citate din carti. Cand ai primit sfatul meu l-ai disconsiderat si asta ma deranjat si in consecinta am reactionat. Imi era f. usor sa-ti dau un citat din carti, dar cred ca experienta proprie e mai valoroasa. Nu tot ce scrie in carti se potriveste in realitate. Ma bucur ca ai rezolvat problema laptelui. Adapteaza toate sfaturile pe care le primesti pt. a va fi voua bine si un lucru important: ASCULTA-TI INSTIMCTUL MATERN!
Fiecare copil e unic si reactioneaza in felul lui, unic! Ai un copil frumos si sanatos. Faptul ca nu bea cantitatea de lapte pe care vrei tu sa o bea,nu inseamna ca are o problema. Se insista cu laptele la copii pt cantitatea de calciu si vitamine pe care o contine. Atata timp cat copilul tau mananca f. bine si diversificat: branzica, iaurt, carnita, ou , fructe; si creste bine in greutate, nu cred ca ai motive reale de ingrijorare. Asta nu inseamna ca nu trebuie sa ii dai lapte, ci sa nu il fortezi.

Sanatate si succes!!!
Ely_kidz
Postat pe 10 Aprilie 2008 20:45
Multumim pt mesaj. Intr-adevar eu vroiam ca Mario sa-mi bea cel putin 500 ml lapte. El creste f bine in greutate. Nu il fortez ca sa bea mai mult ca imi vomita, sunt patita si mai bine il las sa bea cat vrea el.
laura_paisan1983
Postat pe 10 Aprilie 2008 22:13
incearca sa-i dai la mario laptele in somn, la fiecare somn da-i o sticla de lapte, nu cred ca exista copilas care sa refuze laptele in somn.iar daca tot crezi ca nu mananca destul lapte,incearca trei zile sa nu-i dai altceva decat lapte. si eu ii dau cereale de la milupa care se face cu apa,dar eu mereu i le-am facut cu lapte de vaca bineinteles,dar baietelul meu are 1,7 luni si am avut si eu problema laptelui,dar acum ii dau dimineata la 7 250ml lapte,11.30 ca atunci se trezeste ii dau cereale(facute cu lapte bineinteles 150ml) sau fructe cu biscuiti si un iaurt activia,la ora15-16 ii dau mancare fiarta(supa,felul doi),fructe,la ora 16.30-17 imi adoarme si ii mai dau o sticla de lapte tot 250ml pe la ora 18 in somn,apoi la ora 20.30 ii dau cereale (cu lapte) sau tot mancare fiarta sau ce mancam noi ex:salam,cremvusti,paine cu gem sau pateu,cascaval etc. si vreau sa spun ca imi bea si o cana de cacao rece nesquik.si ii mai dau noaptea dupa ce a adormit la o ora inca o sticla de lapte 210 ml. meniul mai variaza este cand ii dau si pireu de pructe cu brana dulce facuta in casa. eu branza o fac cu iaurt,pun 500ml lapte la fiert si cand fierbe,adaug un iaurt activia sau orice alt iaurt in el si amestecand continuu il mai fierb pana se face branza. deci el pe zi imi bea cam 1L-1200ml. eu va urez sanatate si rabdare,si inca un sfat nu va luati dupa medici caci si ei sunt oameni si si ei mai gresesc. nu inteleg un copil mic care este in crestere sa nu-i dai lapte sau mancare dupa ora 18. este cea mai mare prostie.si la un adult care face cura de slabire ii este greu sa se abtina sa nu manance dupa 18 dar atunci un copilas asa de mic care mai tre sa creasca. va pup si ma scuzati daca v-am plictisit cu atata vorba
suzi_delly
Postat pe 9 August 2008 23:14
Eu l-am intercat la un an si jumatate si nu a mai pus lapte in gura pana la varsta de 2 ani si jumatae.Eram chiar disperata ca nu aveam cum sa-i dau aportu de calciu necesar.Cu iaurtul il pacaleam doar cu multe fructe pasate si manca foarte putin.Am incercat cu cereale de la Junior,dar le scuipa si le dadeam vecinei sa le dea fetitei ei.La o vizita catre o verisoara a mea care avea fetita la scoala a cerut cereale Nesquiq,m-am gandit ca se va ineca cu ele pt ca erau prea mari,dar el a mancat cu o pofta si a baut si laptele din castron.De atunci nu ne lipsec cerealelel cu lapte la prima masa a diminetii,am incercat si pe cele de Chocapic,pe cele cu miere si nu refuza nimik. Va recomand si voua.
costyn2003
Postat pe 11 August 2008 10:54
daca mananca branza, iaurt , e in regula! nu te mai stresa ca nu bea 500 ml de lapte!
a1_23
Postat pe 22 Octombrie 2008 16:11
Dupa intarcare copiii mei au refuzat orice lapte, asa ca am incercat variante, amestecam lapte cu cereale, cu iaurt de fructe care le placea tare sau fierbeam o budinca de capsuni sau vanilie, iar in loc de 1/2 l lapte puneam 1 l si inca jumatate, asa incat era ca un milkshake f gustos. Au fost intotdeauna mari bautori de lapte, asa incat imi parea rau sa renunte la el. Baietelul bea pana la 3 ani 2 l si jumate pe zi si apoi a rarit brusc la jumate de litru, dupa gradinita, iar fetita bea 2 litri zilnic. Sa nu credeti ca nu mananca si mancare, sunt foarte pofticiosi. Sunt o mamica norocoasa.
lauram_kidz
Postat pe 18 Noiembrie 2008 09:08
Vladut bea laptic des, la 2-3 ore, insa s-a obisnuit sa bea ceai de colici cu putina miere. Dupa baita nu vrea lapte, decat cu conditia sa bea intai putin ceai. Cred ca se deshidrateaza. Dar nu sunt probleme cu alaptatul, el ar vrea sa tot manance, e un nazdravan.Nu i-am dat apa deloc, am inteles ca trebuie sa-i dau apa fiarta si racita. Oare e vreo problema daca bea ceai in locul acesteia?
vladutel
Postat pe 21 Noiembrie 2008 19:48
Si eu am stat cu bebe in maternitate, i-am dat sa pape cand a cerut, fara probleme; acum, s-a obisnuit sa se trezeasca pe la 3-4 dimineata si stam de taina pana pe la 8-9(in conditiile in care nu este cu mine decat sotul pt.ajutor). Dar sunt bebeii nostrii si ii iubim.
Bebei sanatosi si voinici!
vladutel
Postat pe 21 Noiembrie 2008 19:51
Ciao,

Draga Laura-Paisan ceea ce spui tu scuza-ma mi se pare o MARE PROSTIE cum poti sa-ti lasi copilul sa nu mance ca "ca asa scrie in carte" . Copilul meu are 6 luni si jumatate si deasemenea ne confruntam cu acceasui problema nu manca lapte f. mult. manca diminineata cam in medie 140 ml . progamul copilului meu este asta la 10/10:30 fructele cu piscot sau biscuite la amiaza manca mancarica la 16:30 mai manca lapte 120 ml seara la 19:30 manca iaurt sau gris cu lapte sau mamaliguta cu branza calcica si seara la 22:30 isi bea laptele DAR.... Copilul meu la ora 2:30 noaptea se trezeste ca-i foame si evident ii dau lapte si se mai trezeste la 6:30/7 dimineata si isi bea lapticul si mai doarme pana la 10 dimineata . Deci draga mea CONCLUZIA da-i sa manace ce-i mic si altfel il imbolnavesti.
si inca ceva am mai observat ca-i dai laptele in trei reprize eu stiu ca mai mult de o ora nu poti tine laptele ca-i isi pierde din proprietatii si oricum pe orice cutie de lapte scrie ca nu se pastreaza mai mult de o ora .
t_oana
Postat pe 10 Februarie 2009 17:04
Anca Ivanciu -- > bebe al tau are 5 luni si deja papa asa multe lucruri ? porumb, galusti cu supa... ?
de la cat timp ai inceput cu mancare solida si cum de mananca asa multe deja ?

noi avem tot 5 luni si papam doar cateva lucruri, mere, bananane, morcovei si orez, toate sub forma de piure.....
emerald555
Postat pe 11 Aprilie 2009 09:50
Am si eu probleme cu laptele.
Am o fetita de un an si 8 luni si de la 8-9 luni imi bea lapte doar noaptea. Ziua sa nu il vada, nici cu cereale, nici cu orez, nici cu nimic. Pur si simplu il refuza. De cateva zile nu mi se mai trezeste deloc noaptea si nici lapte nu mai bea. Precizez ca pana acum imi bea noaptea 150 - 200 ml. Acum nici pe acela nu il mai bea. Dati-mi un sfat cum sa ii dau lapte. Zic ca o mananca. E drept ca nici eu de la un an nu mai beau deloc lapte. Dar macar manac iaurt, ea nu il mai vrea, cred ca i s-a luat, pt ca manca pe rupte, inclusiv danonino. Ma tot gandesc la calciul ei, pt ca eu am avut mari probleme.
kidz000762
Postat pe 5 Mai 2009 11:29
da-i in combinatie cu ceva ce-i place chiar si cu biscuiti daca nu vrea cu cereale sau poti sa-i iei formula cu gust de capsuni sau banane oricum e foarte bine ca papa iaurtel si sanatate
SEBY1YEAR
Postat pe 5 Mai 2009 12:12
buna,
am citit mesajul tau si vreau sa-mi spun si eu parerea..........
daca bebe iti ia in greutate normal,nu vad de ce ti-ai face probleme,ptr ca fiecare copil are ritmul sau de crestere si nu trebuie comparat cu alti copii.
ritmul sau de crestere se mosteneste si de la parinti...eu zic sa nu mai apleci urechea in stanga si in dreapta ca te agiti mai rau....daca bebe e sanatos si vioi eu zic sa te bucuri de asta si sa-l tina D-zeu in continuare asa.....si eu am o fetitza de 1 an si 4 luni.........mananca aproape orice si arata ca "nija schija" ........in rest e foarte iute si isteata si nu imi fac probleme.........asta este ritmul ei de crestere....nu vreau sa o indop cu vitamine si fel de fel de prostii care ii vor dauna mai tarziu (obezitate).
parerea mea e sa-i faci niste analize periodice sa vezi daca este ok si sa apoi sa te alarmezi,daca este cazul...
si totusi nu sunt de acord ca bebele sa manance noaptea..........nu il invata asa.....ca dupa varsta de 1 an nu e bine sa manace noaptea...........adica nu e sanatos.........
va doresc multa sanatate si sa te bucuri de copilas......
luminitacocioaba
Postat pe 1 Iunie 2009 16:35
niciodata nu am fortat-o sa manance, ceva si mananca doar cand ii este foame. Am scapat de mancat noaptea si de aratat, arata foarte bine. avem acum 1 si nou luni si 2 saptamani si aproape 12 kg. imi mananca fructe foarte bine, ciorbe, ciocolata alba, carnita cateodata mi-o refuza, dar are momente si cand nu se mai opreste din mancat. este foarte vioaie, energica, si asta de cand am nascut-o. Dar m-as fi bucurat foarte mult sa-mi manance lapte sau iaurt. Branzica ce mai papa din cand in cand. Decu cu lactatele suntem in pom. Odata am luat inghetata lde vanilie la caserola si i-am pus intr-un pahar de unica folosinta sa se topeasca. daca din caserola imi mananca inghetata ca haplea, cand a vazut paharul a crezut ca este lapte si nici nu a vrut sa il vada. Am incercat sa o conving ca este inghetata, dar nu am avut sorit de izbanda. Are repulsie la lapte si de ce ma aia pe mine, aceeasi repulsie o am sie decand sunt mica. Asa ca ce naste din pisica, soareci mananca
kidz000762
Postat pe 2 Iunie 2009 09:35

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
cat mananca un bebe de 4 luni 225 De la: Bogdan_Matei_1 4 Iunie 2015 14:22
pisici si bebelusi 6 De la: alinakatt 11 Ianuarie 2010 13:12
VACCIN OBTIONAL LA COPII 14 De la: ramonanr1 31 Mai 2010 14:41
Vand carucior Primii Pasi model H309 si scaun masina 1 De la: simi_clau 15 Aprilie 2010 23:54
vand jucarii de la baiatul meu 1 De la: pinky 19 Ianuarie 2010 08:15
Setari Cookie-uri