ce presupune ruperea membranelor?? doare??????

fetelor am citit cateva articole despre ruperea membranelor..si nu sunt complet lamurita...adik..dak nu ti se rupe apa ti o rupe doctorul,nu?? asta inseamna ruperea membranelor? ..si cum anume se face?? doare tare???si inca o intrebare...ati apelat la sterilet?? cum anume se monteaza si dak ati avut probleme cu el k am citit si unele femei spun k uneori le incomodeaza k il simt ,etc....... pupici
carter
Postat pe 20 Iulie 2009 21:25
da...daca nu ti se rupe apa,ti-o rupe doctorul. mie mi-a rupt-o doctorul, dar nu am simtit nimic, doar ca i-am auzit vorbind. dar aveam deja epidurala facuta.......asa ca stai linistita ca nu o sa simti nimic.nu te speria.
horobeanu
Postat pe 20 Iulie 2009 21:52
am uitat sa specific.....nu am optat pentru epidurala!!!!deci.....fara epidurala se simte ceva?? pupici
carter
Postat pe 20 Iulie 2009 22:00
Asta nu stiu....dar oricum cred atunci cd o sa ai contractii,nu ai sa mai simti cd iti rupe dr. membranele......sincer.

e alegerea ta daca vrei sau nu epidurala. daca tu crezi ca poti sa rezisti la durere,alege sa nasti fara.

eu nu am vrut fara de la inceput.nu am vrut sa incerc fara.


vb cu doctorul si vezi si sfatul lui......cu sau fara epidurala?
horobeanu
Postat pe 20 Iulie 2009 22:48
mie medicul mi a recomandat fara...k imi revin mai rpd...k am inteles k incetineste dilatatia...etc...sa vedem.pupici
carter
Postat pe 20 Iulie 2009 22:54
eu am nascut fara epidurala si mi-a rupt doctorul membranele si nu am simtit nimic. Daca nu-i auzeam vorbind nici nu imi dadeam seama. Si oricum nu au reusit din prima. Practic la mine membrana s-a rupt de adevatatelea in momentul nasterii efective ceea ce a fost foarte bine pentru ca m-a lubrefiat si a iesit mult mai usor copilul.

ubita eu iti spun din experienta mea ca nu ai motive sa iti fie frica, da, doare dar durerile travaliului nu sunt insuportabile. Si efectiv momentul nasterii, scuza-mi exprimarea, nu e mult ai dureros si nu trebuie sa depui mai mult efort ca la o constipatie nasoala nasoala.
corina_dragoi
Postat pe 22 Iulie 2009 11:18
nu doare ruperea membranelor, caci nici nu ti le rupe tragand de ele ci iti pune o pastiluta inauntru si ti se topesc singure (la mine asa a fost, si nu am simtit nimic, iarepidurala mi-a facut mult dupa: mai intai mi-a rupt membranele, a inceput sa curga lichidul, a inceput sa doara un pic, si abia cand mi-am dat eu seama ca va durea prea rau am cerut epidurala. deci si fara epidurala, nu doare ruperea membranelor
pinicuta
Postat pe 22 Iulie 2009 11:21
SI MIE MI-A RUPT DR MEMBRANELE pt ca nu m-i s-au rupt singure nici cu primul bebe nici cu al doilea,si nu doare mau deloc,simti ca o intepatura mica mica si atat,nu are rost sa-ti fie frica,pt ca nu e dureros.te pup si nastere usoara ca se poate intampla oricand!
silviatatu
Postat pe 22 Iulie 2009 13:13
Mie mi-a rupt membranele seara dar nu m-am mai dilatat aproape deloc. Am fost neviota sa nasc cu cezariana de teama unui risc fetal. Stie cineva un doctor gineco brasovean-chiar si f tanar, chiar si f batran :p care este de acord cu ideea de VBAC?
zemelo2003
Postat pe 13 August 2009 11:29
Mie mi-a rupt doctora in spital membranele la dilatatie 3 si m-a durat de am simtit ca inebunesc, dar nu s-a comparat cu nasterea. Am vrut sa nasc cu epidurala si am avut 3 doze, insa dupa ce a trecut efectul primei doze am ajuns la dilatatie 9, asa ca doctora m-a dus in sala de nasteri si m-a pus sa aleg eu sau bebe, adik mi-a expl ca daca imi face epidurala numai simt contractiile, ceea ce insemana ca numai pot impinge si e posibil sa fie nevoie de forceps sau vaccum sa-mi scoata bebele, asa ca normal ca am ales sa-=i fie lui bebe bine, dar durerile au fost cumplite, mi-a scazut glicemia, calcemia si tensiunea, mi-au facut insulina in picior, si mi-au facut 4 perfuzii de am reusit sa ma ridic din patul de lehuzie dupa nastere. Nu vreau sa va sperii, dar la mine asa a fost, am simtit ca mor de durere. Insa uiti chinurile prin care ai trecut cand te uiti la bebelusul tau, daca mai si zambeste la tine te topesti !
iasmina_kidz
Postat pe 23 Septembrie 2009 23:24
Buna mamici si viitoare mamici.Eu am nascut de doua ori,iar de fiecare data mi-a rupt membranele d-na doctor.Vreau sa spun ca nu a durut absolut deloc.Nu am facut epidurala cu nici unul din copii.Al doilea a avut 4.150 gr.
Aceeasi doctorita mi-a pus si steriletul la o luna si jumatate dupa a doua nastere.A durut foarte putin.Il am de doi ani si e totul foarte bine.Sunt foarte multumita..Decat sa ma indop cu pastile .eventual sa uit sa mai iau cate una este cea mai buna varianta din toate punctele de vedere.Succes!
delly000255
Postat pe 10 Decembrie 2009 21:07
Steriletul este o varianta foarte buna. Si eu am si nu ma deranjeaza deloc. Doar ca se monteaza cam la 1 luna jumate dupa nastere/ cezariana sau chiar mai mult, in functie de cum apreciaza dr tau. Singura treaba la montare este sa fii dupa menstruatie, ca sa te doara mai putin atunci cand il fixeaza.
Nastere usoara si rapida, iar apoi contraceptie desteapta!
IriCris
Postat pe 11 Decembrie 2009 15:14
Ai vazut vreo diferenta majora?Nu e una din variantele pe care le-as prefera acum dar dupa bb 2 ma gandesc sa iau in calcul si aceasta varianta...
SEBY1YEAR
Postat pe 11 Decembrie 2009 15:21
Diferenta majora? la ce te referi?
IriCris
Postat pe 14 Decembrie 2009 14:55
adica dureri de cap,modificarea ciclului menstrual, a cantitatii , dureri de burta cu alte cuvinte exista vreo diferenta d.p.d.v.fizic dupa decat inainte?
SEBY1YEAR
Postat pe 3 Ianuarie 2010 13:42
A, nu.. nu este nicio diferenta din cauza lui fata de ce a fost inainte. Ciclul oricum a venit modificat dupa nastere, dar acum s-a mai reglat; steriletul nu are nicio influenta. Daca este montat bine nu trebuie sa stii ca este acolo. Poate doar in prima luna de la montare poti sangera un pic mai mult, sau cateva zile imediat dupa montare, dupa care nu mai este nimic. Asa este normal. Daca apar ceva simptome neplacute, dureri, intepaturi, sangerari abundente etc, trebuie scos. Ori mai incerci peste 1-2 luni, ori il lasi balta, pt ca este posibil sa fii alergica. Atata tot.
IriCris
Postat pe 5 Ianuarie 2010 15:44

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
....... 2 De la: garbo_3830 15 Iulie 2012 02:14
bebe nu doarme noaptea 1 De la: garbo260505 20 Ianuarie 2012 19:49
avem nevoie de somnic!!!!!!!!! 44 De la: kidz001637 12 Aprilie 2010 10:13
cand ies dintisorii? 6 De la: anaROBERT 23 Martie 2010 23:49
DE LA CE VARSTA ARE VOIE BEBE SA PAPE ROSIE? 26 De la: office_salinasusesi_ro 5 Iunie 2010 19:39
Setari Cookie-uri